Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεινε εσυ στο σημερα με μισθους πεινας και αιωνια κατεβασμενα τα βρακια μας απο τους δανειστες.... Αλλα αυριο μεθαυριο μπορει να ξαναερθουν οι δανειστες και να προτεινουν και αλλες μειωσεις και μετρα.

 

Επισης ολοι μας ξερουμε πολυ καλα τι σημαινει το ¨ναι¨και το ¨οχι¨... 

Ποιοι όλοι μας το ξέρουμε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη η προσπαθεια μετα την τρομοκρατια για αποπροσανατολισμο της συζητησης. 

Το οτι οι πολιτικοι(οχι μονο οι τωρινοι) μας εχουν φλομωσει στο ψεμα ειναι γεγονος.

 

Αυτο ομως δεν εχει να κανει με αυτο που περιγραφεις. Δεν συζηταμε για πολιτικους και αν εχει αξια ο λογος του κλπ, αλλα για το αν τα ευρω ενος Ελληνα που ηταν στο σεντουκι θα εχουν μικροτερη αξια απο τα ευρω ενος τουριστα.

 

Ειναι πρακτικα αδυνατο.

Μια χωρα θα διψαει για συναλλαγμα και εσυ λες οτι θα αρνειται να δεχτει το συναλλαγμα αν ηταν στο σεντουκι.

 

Μου είπες ότι τρομοκρατώ και σου απάντησα ότι και όσοι έλεγαν για capital controls τρομοκράτες τους έλεγαν και δεν υπάρχει περίπτωση και τελικά επιβεβαιώθηκαν. Το να κάνεις μια εκτίμηση δεν είναι τρομοκρατία.

 

Και για το τελευταίο δεν είπα ότι δεν θα δέχονται τα λεφτά από το σεντούκι... Μια χαρά θα τα δέχονται,  απλά όχι στην ισοτιμία που θα ισχύει διεθνώς αν αυτή είναι 1 προς 5 ή 1 προς 10 ή 1 προς 340,75.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάνε για αγρότες όταν αυτοί λενε να τους φορολογήσουν τόσο που δε θα βγαίνουν να ζήσουν. Αυτοκτόνησε συγγενής μου αγρότης απο χρέη, πηγαίνεται πείτε στην οικογένεια του, στη γυναίκα του και στα τρία παιδιά του ότι εντός ευρώ έχουμε ελπιδα. Πηγαίνεται σε αυτόν και σε τόσους άλλους, που τους πνίξανε τα χρέη, πείτε τους, όλα καλά όσο έχουμε ευρώ.

 

Θα σταθώ μόνο σε αυτό γιατί δεν έχω το χρόνο για τα υπόλοιπα (και καθώς βρίσκομαι σε επαρχιακή πόλη και ξέρω πάνω-κάτω κάποια πράγματα).

Τι χρέη είχε ο συγγενής σου?

Μήπως είχε πάρει κανένα στεγαστικό δάνειο?

 

Και βέβαια ένας που είναι αγρότης έχει μεγαλύτερη (όσο γίνεται και εκεί) ελπίδα σε ευρώ σε σχέση με την δραχμή.

Πρώτα από όλα και το πιο σημαντικό για τους αγρότες, κόβονται οι επιδοτήσεις.Που από εκεί τουλάχιστον παίρνεις κάποια λεφτά για λιπάσματα,μεροκάματα κτλπ που θα χρειαστούν για την παραγωγή.

Επίσης πουλάνε που πουλάνε φτηνά τα αγροτικά προϊόντα οι αγρότες, με την δραχή θα φτάσουν πάτο!

Άσε που δεν θα μπορούν να αγοράσουν φάρμακα/λιπάσματα...

 

Αυτή ήταν η ένστασή μου πάνω σε αυτό.

 

 

 

Και στα άλλα έχω ενστάσεις, αλλά πρέπει να γράψω κατεβάτα :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι όλοι μας το ξέρουμε αυτό;

 

Μπαινεις στο ιντερνετ και βλεπεις τα μετρα που προτεινουν οι δανειστες... Αμα συμφωνεις και τα θες τοτε λες ΝΑΙ, διαφορετικα λες ΟΧΙ. Συνεπειες θα εχεις και στα δυο, μονο που ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σου πει ποιες θα ειναι ακριβως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ποιες βγήκαν ? 

Βλεπω χωρες της ΕΕ που δεν εχουν ευρω αλλα τα πανε παρα πολυ καλα!

 

Η Αργεντινη ηταν σε παρομοια κατασταση..

 

Αλλα οκ δεν ειναι στην ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εδώ κάποιοι ξεχνάνε υπό ποιές συνθήκες μας συστήθηκε το NSDAP. Το σίγουρο είναι ότι με αυτά που μας ζητάνε να υπογράψουμε, θα το θυμηθούμε, αν όχι αναβιώσουμε.

 

Aυτό, θα έπρεπε να το σκεφτούν εκείνοι που σε 6 ημέρες θα πανηγυρίζουν για το "περήφανο ΟΧΙ" με τις ψήφους αυτών των ατόμων ανάμεσα στον "εθνικό θρίαμβο" και την "ελπίδα για την Ευρώπη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπες ότι τρομοκρατώ και σου απάντησα ότι και όσοι έλεγαν για capital controls τρομοκράτες τους έλεγαν και δεν υπάρχει περίπτωση και τελικά επιβεβαιώθηκαν. Το να κάνεις μια εκτίμηση δεν είναι τρομοκρατία.

Tι σχεση εχει τα κλειστα συνορα που προσπαθησες να τρομοκρατησεις με τα διαφορα ψεμματα που εχουν πει οι πολιτικοι;

Επισης, κανενας δεν ειπε οτι οι πολιτικοι δεν τρομοκρατουν, δεν χρειαζεται να το κανουμε κ εμεις.

 

Αλλα εδω δεν συζηταμε για τρομοκρατικες δηλωσεις, αλλα για το αν το ευρω ενος τουριστα θα εχει διαφορετικη αξια απο ενα ευρω απο το σεντουκι.

 

 

Και για το τελευταίο δεν είπα ότι δεν θα δέχονται τα λεφτά από το σεντούκι... Μια χαρά θα τα δέχονται,  απλά όχι στην ισοτιμία που θα ισχύει διεθνώς αν αυτή είναι 1 προς 5 ή 1 προς 10 ή 1 προς 340,75.

Δεν γινεται τα λεφτα απο το σεντουκι να τα ξεχωρισεις απο τα λεφτα εκτος σεντουκιου.

Στο ξαναειπα: δεν εχει διαφορετικη αξια το ευρω απο το σεντουκι με το ευρω ενος τουριστα.

 

 

Αν δεν εχουν ιδια ισοτιμια οι ελληνικες τραπζες με την ισοτιμια που παρεχεται στο εξωτερικο, τοτε απλα ο Ελληνας δεν θα τα μετατρεπει στην Ελλαδα κ ετσι η Ελλαδα θα χανει συναλλαγμα, κατι που δεν θελει σε καμμια περιπτωση.

 

Το προβλημα δεν ειναι στην μετατροπη απο ευρω σε δραχμη(κατι που θα θελουν οι ελληνικες τραπεζες) , αλλα στην μετατροπη απο δραχμες σε ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινεις στο ιντερνετ και βλεπεις τα μετρα που προτεινουν οι δανειστες... Αμα συμφωνεις και τα θες τοτε λες ΝΑΙ, διαφορετικα λες ΟΧΙ. Συνεπειες θα εχεις και στα δυο, μονο που ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σου πει ποιες θα ειναι ακριβως.

Άρα στην ουσία δεν ξέρουμε τι σημαίνει το ναι κι ακόμα περισσότερο το όχι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταθώ μόνο σε αυτό γιατί δεν έχω το χρόνο για τα υπόλοιπα (και καθώς βρίσκομαι σε επαρχιακή πόλη και ξέρω πάνω-κάτω κάποια πράγματα).

Τι χρέη είχε ο συγγενής σου?

Μήπως είχε πάρει κανένα στεγαστικό δάνειο?

 

Και βέβαια ένας που είναι αγρότης έχει μεγαλύτερη (όσο γίνεται και εκεί) ελπίδα σε ευρώ σε σχέση με την δραχμή.

Πρώτα από όλα και το πιο σημαντικό για τους αγρότες, κόβονται οι επιδοτήσεις.Που από εκεί τουλάχιστον παίρνεις κάποια λεφτά για λιπάσματα,μεροκάματα κτλπ που θα χρειαστούν για την παραγωγή.

Επίσης πουλάνε που πουλάνε φτηνά τα αγροτικά προϊόντα οι αγρότες, με την δραχή θα φτάσουν πάτο!

Άσε που δεν θα μπορούν να αγοράσουν φάρμακα/λιπάσματα...

 

Αυτή ήταν η ένστασή μου πάνω σε αυτό.

 

 

 

Και στα άλλα έχω ενστάσεις, αλλά πρέπει να γράψω κατεβάτα :P

 

 

το τι είχε μικρή σημασία έχει πλέον.

στεγαστικό πάντως ειχε όπως και ο περισσότερος κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω χωρες της ΕΕ που δεν εχουν ευρω αλλα τα πανε παρα πολυ καλα!

 

Η Αργεντινη ηταν σε παρομοια κατασταση..

 

Αλλα οκ δεν ειναι στην ευρωπη

Realy τώρα Αργεντινή;Και εγώ που είμαι υπέρ του όχι βλέποντας τέτοια μαργαριτάρια  να αρχίσω να το ξανασκέφτομαι;Από όλον τον κόσμο την Αργεντινή διάλεξες ως παράδειγμα που κόντεψαν από την πείνα να φάνε ο ένας τον άλλον;.Μα είναι επιχειρήματα αυτά τέτοιες ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ισλανδία πάντως δε τα πήγε και άσχημα.

 

αν και οι συνθηκες δεν ειναι ιδιες για να ειμαι δικαιος.

Οι συνθήκες της Ισλανδίας ήταν αρκετά διαφορετικές όπως ανέφερες.Τραπεζικό το πρόβλημα,μικρότερη οικονομία και από της Κρήτης και φτάσανε με την υποτίμηση του νομίσματος να πληρώνουν το δάνειο τους(όσοι είχαν χρήματα) και να αυξάνεται το ποσό αποπληρωμής.Τρελά πράγματα.Ελπίζω τα πράγματα εκεί να έχουν φτιάξει.(Τουλάχιστον δημοσιονομικά είναι καλύτερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπήκα στο heroes of the storm, πήγα, επέλεξα skin αξίας 4.99, διάλεξα το paypall, έβαλα τον κωδικό μου, μου έκανε την αγορά instant. έχω τον thresh να μου λέει ότι διαβάζει ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. πήγα κάτω στην τράπεζα (alpha bank) πάτησα τελευταίες κινήσεις και έχει τραβήξει κανονικά τα 4,99 ευρώ που έκανε το skin + ήρθε confirmation email στο mail μου + φαίνεται η κίνηση στο paypall acc μου. 

 

όποιος θέλει έχω αποδείξεις @ email από paypall + αναλυτική κατάσταση τελευταίων κινήσεων από alpha bank + διαθέσιμο υπόλοιπο. κάτι άλλο δεν μπορώ να σας πω για να σας πείσω

 

Πήγα να βάλω €5 στο steam wallet από περιέργεια και δεν δέχτηκε την κάρτα πάντως. Και εδώ alpha bank.

 

 

 

η ισλανδία πάντως δε τα πήγε και άσχημα.

 

αν και οι συνθηκες δεν ειναι ιδιες για να ειμαι δικαιος.

 

Συνεχίστε να συγκρίνετε με την Ισλανδία, μια χώρα με πληθυσμό όσο Λάρισα και Βόλος μαζί.. Ίδια φάση με Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...