Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τουλάχιστον ο Χάρρυ Κλυνν έχει το θάρρος να γράφει ανοιχτά το (εφιαλτικό) σενάριο που επιθυμεί: επιστροφή στο '60.

 

Από το να μου λένε αν εγκρίνω ή δεν εγκρίνω τις προκαταρκτικές προτάσεις των Ευρωπαίων και να μην ξέρω τι σημαίνει το "ναι" και το "όχι", καλύτερα να ξέρεις τι πραγματικά σου ζητάει ο άλλος.

 

Και να μας πουν θα ακούσει κανένας (κάποιοι λένε);

Όλα οπαδικά γίνονται σ αυτή την χώρα...λες ναι είσαι πουλημένος,λες όχι είσαι τρελός.τελος.

Έλλειψη παιδείας λέγεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον ο Χάρρυ Κλυνν έχει το θάρρος να γράφει ανοιχτά το (εφιαλτικό) σενάριο που επιθυμεί: επιστροφή στο '60.

 

Από το να μου λένε αν εγκρίνω ή δεν εγκρίνω τις προκαταρκτικές προτάσεις των Ευρωπαίων και να μην ξέρω τι σημαίνει το "ναι" και το "όχι" (και, το σημαντικότερο, πώς θα χειριστούν την όποια ψήφο μου), καλύτερα να ξέρεις τι πραγματικά σου ζητάει ο άλλος.

Δεν έχει σημασία ποιό είναι το ερώτημα από τη στιγμή που οι απέναντι το μεταφράζουν όπως εκείνοι θέλουν. Με ένα "ναι" την Κυριακή, απαλλάσσεσαι από τον κίνδυνο επιστροφής στο 60 και ανοίγεις διάπλατα την πόρτα στο μέλλον.

 

081105_02.jpg

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψη.

Δυστυχώς οι περισσότεροι όμως κλείνουν την επικοινωνία προς την αντίθετη πλευρά. Έχει πέσει παρα πολύ προπαγάνδα, και από τη μία πλευρά και από την άλλη. Φυσικά μέσα στη προπαγάνδα υπάρχουν και κομμάτια αλήθειας, αλλά ένα κομμάτι αλήθειας πασπαλισμενο με πολλά ψέματα δεν είναι ασφαλής δρόμος για να ακολουθήσει κανείς.

Βγαίνουν οι μεν και λένε ότι τους εξαπάτησε ο Τσίπρας, ότι τους έταξε x-y και ότι ήταν κατά του δημοψηφίσματος πριν μερικά χρόνια. Κάνουν σαν παρθένες, λες και όλες οι άλλες κυβερνήσεις κάνανε ακριβώς αυτά που τάζανε. Λες και η προηγούμενη κυβέρνηση δεν έχει κάνει επικότερες τούμπες, λες και ζούμε πρώτη φορά κάτι που μοιάζει με ατέρμων βρόχο.

Όσοι υποστηρίζουν το όχι, έχουν τους λόγους τους.
Όσοι υποστηρίζουν το ναι, έχουν τους λόγους τους.

Δε γίνεται να λέμε ανεγκέφαλους-αχρηστους-ανιδεους-επικινδυνους και οτιδήποτε αλλο όσους έχουν αντίθετη άποψη απο εμάς. Κάθε άποψη είναι σεβαστή, όσο και να μην συμφωνούμε με αυτή.

Βγαίνουν εικόνες-βιντεάκια  και χίλια δυο ακόμη που υποστηρίζουν τη μία και την άλλη πλευρά. Κανείς δεν είναι απόλυτα αντικειμενικός, ακομη και ο καθένας μας, που νομίζει ότι εχει το αλάθητο για τον εαυτό του μπορεί να κανει λάθος, μπορεί να το καταλάβει αργότερα, μπορεί και ποτέ.

Λέμε μερικοί όχι, μας κράζεται, μας λετε για ανυπολογιστες ζημιες, μας λετε για εξαθλίωση μας λέτε χιλια δυο.
Λένε κάποιοι ναι, τους κράζουμε για εξαθλίωση, για ανυπολογιστες ζημιες, για μια κατασταση που δε πάει άλλο, για χίλια δυο.


Προσωπικά, με συμφέρει το ευρώ. Σε περίπτωση χρεωκοπίας κινδυνεύω να χάσω τα πάντα, εγώ και οι γονείς μου. Τώρα, δύσκολα μεν, τα βγάζουμε πέρα. Μπορώ να πω όμως το ίδιο για τόσους άλλους συμπολίτες μου? 
Μιλάνε οι υποστηρικτές του ναι, ότι θα ειμαστε εντος ευρώ και οτι εκτός θα τρώμε μονο την αξιοπρέπεια μας. Αλήθεια, τα ευρώ τρώγονται? Γιατί όσα παίρνουμε τα δίνουμε σε φόρους και το μόνο που ακούμε ειναι να μας βρίζουν γιατι δε δίνουμε ακόμη περισσότερα. άρα και με το ευρώ τι τρώμε?
Μιλάνε για χρέος και μείωση του εντος του ευρώ. Είδαμε πως μειώθηκε.. Είδαμε και τους ομολογιούχους τι ωραία και δημοκρατικά χασανε τα λεφτά τους... Αλλά αφού δεν είμασταν εμεις τι μας πειράζει? Αλήθεια, σε πόσα χρόνια μεσα στο ευρώ το χρέος θα γίνει βιώσιμο? Ποια γενιά θα ζήσει να το δει, γιατί εγώ, αν και 22 δε νομίζω να το προλάβω.
Μιλάνε για κλειστές-ανοιχτές τράπεζες. Ποιες τράπεζες? αυτές που παίρνουν τα σπιτια των πολιτών? που εξαθλιωθήκαμε για να τις στηρίξουμε? που φάγανε δις?
Μιλάνε για καταθέσεις. Εγγυημένες... όπως στη κύπρο να φανταστώ. Βεβαια οι περισσότεροι τις έχουν βγάλει εξω, αν και είναι εγγυημένες στις ελληνικές τράπεζες, γιατι αραγε?
Μιλάνε για μισθους που καταβάλονται αμέσως. Αλήθεια? αλήθεια? ρωτήστε πόσσους μήνες είναι απλήρωτοι οι περισσότεροι... Σίγουρα και πολλοί εδώ μεσα είναι σε αθλια κατάσταση, δουλεύουν και δε πληρώνονται. για να μη ξεχάσουμε και όλες τις περικοπές που έχουν γίνει, που μας έχουν φτάσει σε μια εξαθλίωση μέχρι αηδίας. 
Μιλάνε για αγρότες όταν αυτοί λενε να τους φορολογήσουν τόσο που δε θα βγαίνουν να ζήσουν. Αυτοκτόνησε συγγενής μου αγρότης απο χρέη, πηγαίνεται πείτε στην οικογένεια του, στη γυναίκα του και στα τρία παιδιά του ότι εντός ευρώ έχουμε ελπιδα. Πηγαίνεται σε αυτόν και σε τόσους άλλους, που τους πνίξανε τα χρέη, πείτε τους, όλα καλά όσο έχουμε ευρώ.
Μιλάνε για τουρισμό, η αυξηση των τιμών φαντάζονται πως θα προσελκύσει περισσότερο κόσμο? αληθεια? το πιστευετε?
μιλάνε για ανοιγμα επιχειρήσεων, ποιο άνοιγμα? πεθαναν οι επιχειρήσεις. με φορολογία όσο δε πάει ποιος θα ανοίξει επιχείρηση? να πουλήσει τι και σε ποιον? αφού κανεις δεν αγοράζει, αφού κανεις δε μπορεί να αγοράσει.
Μιλάνε για ομαλότητα στα νοσοκομεία, ποια ομαλότητα? Να μη μιλήσουμε για ότι γίνεται εκει. να μη μιλήσω για το γεγονός ότι πήγαμε την αδερφή μου στο νοσοκομείο και ολο το νοσοκομείο έψαχνε μία γυναίκα, η οποιά γέννησε και παράτησε το παιδί της και έφυγε. Φτάσαμε στο σημείο να παρατάμε τα παιδιά μας γιατί δε μπορούμε να τα συντηρίσουμε, και μιλάμε για ομαλότητα?
Μιλάνε για τρόφημα, έπρεπε να εξηγήσω στην αδερφή μου γιατί ο πατέρας μια φίλης της έψαχνε στα σκουπίδια. Γιατί έρχετε πάντα η φίλη της και δεν έχει ποτέ να φάει. Γιατί σταμάτησε να έρχετε η φίλη της στο σχολείο...
Φάρμακα? τα φάρμακα που χρειάζεται ο πατέρας μου τα βγάλανε εκτός λίστας. Του είπανε πλήρωσε τα όλα από τη τσέπη σου ή πεθανε. Σε έναν άνθρωπο που του κόψανε 600-700 ευρώ. Σε έναν άνθρωπο που πήγε σε ένα σωρό αποστολές με τον ελληνικό σταρό και το ΝΑΤΟ εκπροσωπώντας τη χώρα μας, ρισκάροντας τη ζωή του. Αποστολές που δημιούργησαν προβήματα υγείας, σε αυτόν σε και σε πολλούς αλλους. Προβλήματα υγείας που δεν διορθώνονται. Ξέρετε σε πόσες κηδείες έχει παει? Ξέρετε πως είναι να φοβάσαι ότι μια μερα, όχι τοσο μακρινή μπορει να πας και εσύ στου πατέρα σου? Ενός ανθρώπου 45 χρονων με 4 παιδια?
Κόσμος πεθαινει καθημερινά δίπλα μας, κόσμος εξαθλιώνεται.
Πιστεύετε ότι με ευρώ θα έρθει ανάπτυξη? Δε θέλουν να έρθει ανάπτυξη. Ξέρω άνθρωπο που ήθελε να αγοράσει μιά πολύ μεγάλη ελληνική εταιρεία. Η απάντηση ήταν οχι, γιατί ήταν έλληνας και έπρεπε να περάσει σε ξένα χέρια. Ο ίδιος προσφέρθηκε να ρίξει πάνω απο 100m ευρώ για να ανοίξει δουλειές σε μια πολη που το είχε ανάγκη. τον πολέμησαν μέχρι αηδίας. Αυτόν και όλες τις επιχειρήσεις του, τον απείλησαν, δεν τον άφησαν γιατί δε βόλευε κάποιους. 
Δε συνεχίζω γιατί δε θέλω, εχω γράψει αρκετά αλλά δεν είναι ούτε τα μισά από όσα θέλω να πω, αλλά σε ποιον να τα πω, ποιος να με ακούσει? ποιος να συζητήσει? είμαι μικρός και δε ξέρω, πάντα αυτό άκουγα. Οι άλλοι ξέρουν καλύτερα, πάντα ξέρουν καλύτερα, ευχαριστώ λοιπόν που μας φτάσατε ως εδώ, ευχαριστώ που δεν εχω μελλον και πρέπει να αποφασίσω στα 22 ανάμεσα σε 2 επιλογές που και οι 2 είναι καταστροφικές. Ευχαριστώ που ό,τι και να επιλέξω θα με κατηγορήσετε πως επέλεξα λάθος, και ό,τι και να γίνει, θα φταίω εγώ.



Θα ψηφίσω αυτό που θεωρώ σωστό, όχι αυτό που με βολεύει ατομικά. Θα αναλάβω την ευθύνη για ότι γίνει μετά, αν και δε ξέρω τι θα γινει, εσείς θα το κάνετε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μας πουν θα ακούσει κανένας (κάποιοι λένε);

Όλα οπαδικά γίνονται σ αυτή την χώρα...λες ναι είσαι πουλημένος,λες όχι είσαι τρελός.τελος.

Έλλειψη παιδείας λέγεται. 

   Δεν ειναι μονο ελλειψη παιδειας, ειναι και πλυση εγκεφαλου. Οσο μορφωμενος και αν εισαι, οσο παιδεια και αν εχεις αμα προσπαθουνε απο μικρο παιδι να σου βαλουνε κατι στο κεφαλι, δυσκολα το αποβαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απιθανο, ειναι το μονο σιγουρο, αυτο που εχει συμβει σε ολες τις προηγουμενες περιπτωσεις.

Αρα με ενα ταξιδακι Βουλγαρια, Ιταλια, Τουρκια, Κυπρο(επειδη ειναι κοντα το λεω) ακομα και οι ελληνες θα μετατρεπουν τα ευρω που ειχαν σε σεντουκι σε δραχμες με ευνοικη ισοτιμια και ετσι η Ελλαδα θα χανει την ευκαιρια να εισπραξει ξενο συναλλαγμα(ευρω) που τοσο θα εχει αναγκη.

Δεν γινεται αυτο.

 

Το θεωρείς απίθανο έπειτα από ένα  ενδεχόμενο ισχυρό όχι  και ότι ακολουθήσει , όπως έκλεισαν τις τράπεζες να κλείσουν και τα σύνορα προς τα έξω τουλάχιστον. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι προέρχονται από συγκεκριμένο πολιτικό χώρο και μεταξύ τους και ο ίδιος ο πρωθυπουργός,άσχετα αν λένε ότι είναι ευρωπαιστές, δε θα  μου φανεί παράξενο να επιθυμούν καταστάσεις Κούβας και Βενεζουέλας για τις οποίες έχουν συχνά μιλήσει κολακευτικά.

 

Αλλά ας μην πηγαίνουμε τόσο μακριά 

 

Εγώ αυτό που λέω είναι πως είναι αδύνατον για το ελληνικό χρηματοπιστωτικό σύστημα να λειτουργήσει με πλήρως ελεύθερες ανταλλαγές από ευρώ σε δραχμή με την τότε διεθνή ισοτιμία.Θα υπάρχει σίγουρα κάποιου είδους έλεγχος και όρια και πλαφόν όπως υπάρχουν και τώρα όρια στις αναλήψεις. Αν ο κάθε Έλληνας πάει με τα 2-3 ή και παραπάνω χιλιάρικα που έβγαλε τον τελευταίο καιρό και πάει να πάρει δραχμές με την ισοτιμία να είναι δε ξέρω και εγώ πόσο πάλι κατάρρευση θα έχουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει.(με τα μέχρι τώρα δεδομένα)

Εκτός αν το μέλλον είναι η εύκολη μετανάστευση.

δες και την photo που postαρε μετά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που λέω είναι πως είναι αδύνατον για το ελληνικό χρηματοπιστωτικό σύστημα να λειτουργήσει με πλήρως ελεύθερες ανταλλαγές από ευρώ σε δραχμή με την τότε διεθνή ισοτιμία.Θα υπάρχει σίγουρα κάποιου είδους έλεγχος και όρια και πλαφόν όπως υπάρχουν και τώρα όρια στις αναλήψεις. Αν ο κάθε Έλληνας πάει με τα 2-3 ή και παραπάνω χιλιάρικα που έβγαλε τον τελευταίο καιρό και πάει να πάρει δραχμές με την ισοτιμία να είναι δε ξέρω και εγώ πόσο πάλι κατάρρευση θα έχουμε. 

Προηγουμενως ειπες οτι θα σε κανουν εθνικο ευεργετη αν φερνεις ξενο συναλλαγμα(ευρω), τωρα λες οτι το να φερνεις ξενο συναλλαγμα θα ειναι καταρρευση.

Ερχονται σε αντιφασεις αυτα που λες, γιατι δεν μπορουν να συμβουν, ειναι απο μονα τους αντικρουομενα.

 

 

Αν είσαι στο εξωτερικό αντίθετα θα μπορείς να τα αλλάζεις κανονικά με την τρέχουσα ισοτιμία και όχι 1 προς 1. Επίσης αν έρχεσαι στην Ελλάδα και φέρνεις ξενο συνάλλαγμα (ευρώ, λίρες δολλάρια) λόγω της μεγάλης αναγκής της χώρας για να μπορεί να εισάγει φάρμακα και πετρέλαιο πχ θα σε ανάγουν σε εθνικό ευεργέτη (τουλάχιστον παλιά έτσι γινόταν σου έδιναν στο αεροδρόμιο κάτι ροζ νομίζω χαρτάκια που σου εξασφάλιζαν κάποια φορολογο-απαλλαχτικά προνόμια)

 

-------------------------------------

 

Το να κανεις τα ευρω σε δραχμη θα ειναι κατι που θα επιδιωκουν οι τραπεζες και οχι κατι που θα θελουν να αποφυγουν.

Αυτο που θα θελουν να αποφυγουν ειναι το να κανεις τις δραχμες σε ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία ποιό είναι το ερώτημα από τη στιγμή που οι απέναντι το μεταφράζουν όπως εκείνοι θέλουν. Με ένα "ναι" την Κυριακή, απαλλάσσεσαι από τον κίνδυνο επιστροφής στο 60 και ανοίγεις διάπλατα την πόρτα στο μέλλον.

 

081105_02.jpg

 

 

 

Ειτε ναι, ειτε οχι, η κριση "feedαριστικε". Με ολες αυτες τις παπαριες, φυγαν λεφτα, φυγαν τουριστες, εταιρειες μπηκαν παλι σε defence mode. Γενικα εκει που θα ειχαμε αναπτυξη  τωρα θα κλεισουμε με υφεση.

 

http://www.tradingeconomics.com/greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει.(με τα μέχρι τώρα δεδομένα)

Εκτός αν το μέλλον είναι η εύκολη μετανάστευση.

  Αμα θελανε να προετοιμασουνε για το οχι, ας το ειχανε κανει μηνες πριν, οχι σε 2 μερες. Δεν ειναι το μονο προβλημα η εξοδος απο το ευρω, αλλα το οτι πραγματικα δεν εχει παρθει ουτε μια προετοιμασια για το πως θα μπορουσε να γινει αυτο. 

 

   Και μεχρι στιγμης η κυβερνηση με τις κινησης της εχει αποδειξει ειναι αναξιοπιστη και αυτοδιαψευδεται ασυστολος. Τουλαχιστον με τους αλλους ηξερες τι πρεσβευανε πανω κατω. Τωρα πραγματικα δεν ξερεις τι να περιμενεις. 

 

   Πως ειναι δυνατον να τους αναθεσεις μια τοσο σημαντικη αποφαση να την διαχειριστουνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρείς απίθανο έπειτα από ένα  ενδεχόμενο ισχυρό όχι  και ότι ακολουθήσει , όπως έκλεισαν τις τράπεζες να κλείσουν και τα σύνορα προς τα έξω τουλάχιστον. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι προέρχονται από συγκεκριμένο πολιτικό χώρο και μεταξύ τους και ο ίδιος ο πρωθυπουργός,άσχετα αν λένε ότι είναι ευρωπαιστές, δε θα  μου φανεί παράξενο να επιθυμούν καταστάσεις Κούβας και Βενεζουέλας για τις οποίες έχουν συχνά μιλήσει κολακευτικά.

 

Αλλά ας μην πηγαίνουμε τόσο μακριά 

Ναι, απιθανο το θεωρω να κλεισουν τα συνορα, αλλα καλη προσπαθεια για τρομοκρατια.

 

Αυτο που θα ελεγε καποιος που δεν θα ειχε σκοπο να τρομοκρατησει ειναι οτι θα υπαρχει ελεγχος στα συνορα για τα ποσα χρηματα βγαζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...