Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασα μερικες σελιδες πριν οτι καποιοι που εχουν τα λεφτα του εξω περιμενουν πως και πως να γυρισουμε δραχμη για να 5πλασιαστει η αξια τους στην Ελλαδα.

 

Οκ το 5πλασιαστει ειναι αυθαιρετο.Μπορει ομως καποιος να μου εξηγησει τι διαφορα εχει αυτος που εχει τα ευρω του στην Ελβετια η στην Γερμανια απο πχ εμενα που εχω το ιδιο ακριβως ποσο θαμενο 2 μετρα κατω απο την γη?

καμία άπλα τα δικά σου δεν έχουν την ασφαλεια που έχει ο άλλος στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το αντιστοιχο διαφημηστικο για το Οχι , θα εγραφε στα κοκκινα:

ε δεν βαριεσαι , 

βλεποντας και κανοντας,

θα δειξει, 

τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια, 

διατηρουμε την ανεξαρτησια μας, 

καλη καρδια πανω απολα.

 

 Γιατι αυτα ειναι και τα επιχειρηματα τους σε περιπτωση που δεν τοχετε καταλαβει.

 

 
 

Ως προς τι λεει ψεματα δεν μας ειπες;

 

Δεν μπορώ, ειναι τόσο ανακριβες που θα πρέπει να γράφω ώρες. Δάκρυσα από τα γέλια με το οτι σταθεροποιούνται οι επιχειρήσεις, ότι θα μειωθεί η ανεργία, ότι τα νοσοκομεία θα δουλευουν ομαλα κλπ 

Σε κάθε επειχείρημα υπερ του ναι θελει και αστερισκο, πχ. μισθοι και συντάξεις θα καταβάλλονται κανονικά, αλλά με αυξηση του φπα που θα αυξησει κανα 10% το κοστος ζωής, με μείωση επικουρικών και κατάργηση ΕΚΑΣ. 

Διαβαζω επιχειρημα ότι η αμυνα της χώρας δεν θα επηρεαστει, απλώς θα μειωθουν τα κονδυλια κατα 400Μ..  :unsure:

Γιατι θα εχουμε αυξηση του τουρισμού; Και γιατι μείωση σε ενδεχόμενο όχι; 

Δεν βλέπω να γινεται κουβεντα για μειωση του αεπ και αυξηση του χρέους. Δεν βλέπω να γινεται κουβεντα για αναδιάρθρωση του χρεους που πλην Γερμανιας όλοι οι αλλοι το θεωρούν απαραίτητο για να εχουν κάποια αξια οι "μεταρυθμίσεις".. 

Μια μπουρδολογία βολεμένων ειναι ώστε να εξασφαλίσουν την όποια ευημερία τους λίγο καιρό ακόμα φοβούμενοι το αγνωστο, λες και πριν το ευρώ δεν υπήρχε η χωρα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα μερικες σελιδες πριν οτι καποιοι που εχουν τα λεφτα του εξω περιμενουν πως και πως να γυρισουμε δραχμη για να 5πλασιαστει η αξια τους στην Ελλαδα.

 

Οκ το 5πλασιαστει ειναι αυθαιρετο.Μπορει ομως καποιος να μου εξηγησει τι διαφορα εχει αυτος που εχει τα ευρω του στην Ελβετια η στην Γερμανια απο πχ εμενα που εχω το ιδιο ακριβως ποσο θαμενο 2 μετρα κατω απο την γη?

 

Εντός Ελλάδας και για πολύ καιρό θα απαγορευτεί η ανταλλαγή ευρώ για δραχμές σε τράπεζες και ανταλλακτήρια με την εκάστοτε τρέχουσα ισοτιμία που φυσικά θα συμφέρει αυτόν που έχει ευρώ. Θα σου λένε κάντα κατάθεση για να γίνουν με ισοτιμία 1 προς 1 αναξάρτητα από το αν τότε μπορεί να είναι 1 ευρώ προς 10 δραχμές πχ.

 

Το παραπάνω θα γίνει γιατί πολύ απλά τόσα ευρώ που έχουν βγάλει οι Έλληνες και έχουν σε στρώματα κλπ αν πάνε να τα αλλάξουν μετά σε δραχμές καταλαβαίνεται τι θα γίνει και το πόσες δραχμές θα χρειάζονται και πόσο πληθωρισμό θα προκαλέσει όλο αυτό.

 

Αν είσαι στο εξωτερικό αντίθετα θα μπορείς να τα αλλάζεις κανονικά με την τρέχουσα ισοτιμία και όχι 1 προς 1. Επίσης αν έρχεσαι στην Ελλάδα και φέρνεις ξενο συνάλλαγμα (ευρώ, λίρες δολλάρια) λόγω της μεγάλης αναγκής της χώρας για να μπορεί να εισάγει φάρμακα και πετρέλαιο πχ θα σε ανάγουν σε εθνικό ευεργέτη (τουλάχιστον παλιά έτσι γινόταν σου έδιναν στο αεροδρόμιο κάτι ροζ νομίζω χαρτάκια που σου εξασφάλιζαν κάποια φορολογο-απαλλαχτικά προνόμια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενημέρωση για τις paysafe (ήρθε σε mail, ίσως κάποιον τον ενδιαφέρει):

 

https://www.paysafecard.com/el-gr/lp-products/important-information/

ouch...

 

φαντάζομαι ότι θα μπουν περιορισμοί και σε paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ, ειναι τόσο ανακριβες που θα πρέπει να γράφω ώρες. Δάκρυσα από τα γέλια με το οτι σταθεροποιούνται οι επιχειρήσεις, ότι θα μειωθεί η ανεργία, ότι τα νοσοκομεία θα δουλευουν ομαλα κλπ 

Σε κάθε επειχείρημα υπερ του ναι θελει και αστερισκο, πχ. μισθοι και συντάξεις θα καταβάλλονται κανονικά, αλλά με αυξηση του φπα που θα αυξησει κανα 10% το κοστος ζωής, με μείωση επικουρικών και κατάργηση ΕΚΑΣ. 

Διαβαζω επιχειρημα ότι η αμυνα της χώρας δεν θα επηρεαστει, απλώς θα μειωθουν τα κονδυλια κατα 400Μ..  :unsure:

Γιατι θα εχουμε αυξηση του τουρισμού; Και γιατι μείωση σε ενδεχόμενο όχι; 

Δεν βλέπω να γινεται κουβεντα για μειωση του αεπ και αυξηση του χρέους. Δεν βλέπω να γινεται κουβεντα για αναδιάρθρωση του χρεους που πλην Γερμανιας όλοι οι αλλοι το θεωρούν απαραίτητο για να εχουν κάποια αξια οι "μεταρυθμίσεις".. 

Μια μπουρδολογία βολεμένων ειναι ώστε να εξασφαλίσουν την όποια ευημερία τους λίγο καιρό ακόμα φοβούμενοι το αγνωστο, λες και πριν το ευρώ δεν υπήρχε η χωρα. 

Φυσικα και δεν ειναι τοσο απλα. Και φυσικα δεν ειναι ροδινα αμα μεινουμε μεσα στο Ευρω. 

 

Το προβλημα ειναι οτι αμα πας δραχμη ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ την παραμικρη ιδεα. Το μονο που ξερεις οτι το να γινει η Ελλαδα μεγαλη και τρανη και η Ελβετια του Νοτου σε χ χρονια ειναι τουλαχιστον γελιο ενω αντιθετως τα πρωτα χ χρονια θα ειναι αξαιρετικα δυσκολα ειναι στανταρακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε ήταν καλύτερες και πιο φθηνές οι τηλεπικοινωνίες-ίντερνετ παλιά με το μονοπώλιο του ΟΤΕ ή σήμερα ;

Μήπως σήμερα που υπάρχουν αρκετοί παίχτες στην αγορά και πληρώνεις ένα στάνταρ και σχετικά χαμηλό ποσό για απεριόριστο ίντερνετ και κλησεις σε όλα τα αστικά και υπεραστικά ή παλαιότερα που υπήρχε μόνο ΟΤΕ και έπαιρνες τηλέφωνο με το ρολόι και έμπαινες ίντερνετ πάλι με χρονόμετρο και κυρίως το βράδυ που είχε χαμηλότερες χρεώσεις. Καλά και το επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών είναι κλάσεις ανώτερο αλλά αυτό δε το προσμετράω γιατί μπορείς να πεις ότι οφείλεται η πρόοδος της τεχνολογίας.

και όλα αυτά παρόλο που ο ανταγωνισμός στον τομέα δεν είναι και πολύ μεγάλος και υπάρχει ένα μίνι καρτέλ....

 

Φαντάσου λοιπόν το ίδιο να γινόταν στην ενέργεια όπως στην Αγγλία (που με μισθούς πολλαπλάσιους ) πληρώνουν για ρεύμα πολύ λιγότερο από εμάς και μάλιστα υπάρχει και επιλογή για στάνταρ ποσό όπως είναι στην Ελλάδα το ίντερνετ-τηλέφωνο. 

 

Φαντάσου το ίδιο στις μεταφορές, γενικά φαντάσου το ίδιο παντού.

 

Μόνο ο ανταγωνισμός οδηγεί σε μείωση τιμών και βελτίωση ποιότητας υπηρεσιών. 

 

Τα μονοπώλια οδηγούν σε υψηλές τιμές καθώς και σε νωθρότητα ως προς την βελτίωση των υπηρεσιών και τη πρόοδο.

 

Λαθος παραδειγμα μου δινεις.

Αν καποιος ξενος θελει να το παιξει επενδυτης, να ερθει και απο το μηδεν να φτιαξει με την αξια του και με τον παρα του, τις υποδομες που θα χρειαστει για να υλοποιησει αυτην την επενδυση του και οχι να αξιωνει να παρει ετοιμα τα παντα για να εισπραττει απο την πρωτη μερα κερδος κανιβαλιζοντας ετοιμη στρωμενη κρατικη επιχειρηση,μη ρισκαρωντας απολυτως τιποτα,βασιζομενος στα λαδωματα στους ντοπιους? φυλαρχους και τους υποχρεωτικους Ευρωπαικους νομους που ειναι κομμενοι και ραμενοι στα δικα του συμφεροντα.

ΟΤΕ,ΔΕΗ,νερο,αεροδρομια,λιμανια ειναι μαγαζια γωνια, ολα χτιστηκαν με δικα μας λεφτα σε βαθος πολλων χρονων και αν ειχαμε την στοιχειωδη αξιοπρεπεια και λογικη θα ξεραμε οτι δεν μας παιρνει να τα χαριζουμε στο πρωτο λαμογιο που θα εμφανιστει μπροστα μας με το ενδυμα του επενδυτη.

Οταν το κερδος που βγαινει απο αναποφευκτες αναγκες ολων των κατοικων μιας χωρας γινεται πακετο στα χερια μετρημενων ξενων επενδυτων? και παει για αλλες πολιτειες,εχεις μια οικονομικη αιμορραγια μονιμη, που μαθηματικα θα σε οδηγησει σε πιο σκληρη φορολογια στα αδυναμα φορολογικα υποζυγια.

Η εμμονη των δανειστων μας για την καταργηση ολων των εργατικων δικαιωματων δεν ειναι μονο για την πιο ευκολη δηθεν αποπληρωμη του χρεους μας και τα παραμυθια της αναπτυξης,αλλα πηγαζει κυριως απο την σιγουρια τους οτι αυριο θα ειναι τα αφεντικα στην χωρα μας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα εγω λυπαμαι τους τραπεζικους και τους υπαλληλους που εχουν ξαφνικα μια βδομαδα διακοπες και δεν ειχαν προλαβει να κανονισουν τιποτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντός Ελλάδας και για πολύ καιρό θα απαγορευτεί η ανταλλαγή ευρώ για δραχμές σε τράπεζες και ανταλλακτήρια με την εκάστοτε τρέχουσα ισοτιμία που φυσικά θα συμφέρει αυτόν που έχει ευρώ. Θα σου λένε κάντα κατάθεση για να γίνουν με ισοτιμία 1 προς 1 αναξάρτητα από το αν τότε μπορεί να είναι 1 ευρώ προς 10 δραχμές πχ.

 

Το παραπάνω θα γίνει γιατί πολύ απλά τόσα ευρώ που έχουν βγάλει οι Έλληνες και έχουν σε στρώματα κλπ αν πάνε να τα αλλάξουν μετά σε δραχμές καταλαβαίνεται τι θα γίνει και το πόσες δραχμές θα χρειάζονται και πόσο πληθωρισμό θα προκαλέσει όλο αυτό.

 

Αν είσαι στο εξωτερικό αντίθετα θα μπορείς να τα αλλάζεις κανονικά με την τρέχουσα ισοτιμία και όχι 1 προς 1. Επίσης αν έρχεσαι στην Ελλάδα και φέρνεις ξενο συνάλλαγμα (ευρώ, λίρες δολλάρια) λόγω της μεγάλης αναγκής της χώρας για να μπορεί να εισάγει φάρμακα και πετρέλαιο πχ θα σε ανάγουν σε εθνικό ευεργέτη (τουλάχιστον παλιά έτσι γινόταν σου έδιναν στο αεροδρόμιο κάτι ροζ νομίζω χαρτάκια που σου εξασφάλιζαν κάποια φορολογο-απαλλαχτικά προνόμια)

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, δεν το ειχα σκεφτει αυτο...

 

Παλι ομως δεν καταλαβαινω...

1.Αν πχ πω σε καποιον τουριστα να μου φερει λιρες για να πληρωσει το δωματιο που θα μενει (παραδειγμα) θα μαι οκ?

2.Τι διαφορα εχει αν καποιος ερθει στην Ελλαδα με τα ευρω απο το εξωτερικο απο καποιον που ειναι ηδη στην Ελλαδα?Εγω δεν θεωρουμαι ευεργετης αν εχω ευρω?Σορρυ αλλα εχω μπερδευτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ouch...

 

φαντάζομαι ότι θα μπουν περιορισμοί και σε paypal...

 

Ήδη δεν μπορείς να κάνεις καμία συναλλαγή με οτιδήποτε δεν έχει να κάνει με Ελλάδα. Paypal, skrill, payoneer κτλ. Μόνο να πάρεις μπορείς να πληρώσεις/καταθέσεις δεν μπορείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος παραδειγμα μου δινεις.

Αν καποιος ξενος θελει να το παιξει επενδυτης να ερθει και απο το μηδεν να φτιαξει με την αξια του και με τον παρα του τις υποδομες που θα χρειαστει για να υλοποιησει αυτην την επενδυση του και οχι να αξιωνει να παρει ετοιμα τα παντα για να εισπρατει απο την πρωτη μερα κερδος κανιβαλιζοντας ετοιμη στρωμενη κρατικη επιχειρηση,μη ρισκαρωντας απολυτως τιποτα,βασιζομενος στα λαδωματα στους ντοπιους? φυλαρχους και τους υποχρεωτικους Ευρωπαικους νομους που ειναι κομμενοι και ραμενοι στα δικα του συμφεροντα.

ΟΤΕ,ΔΕΗ,νερο,αεροδρομια,λιμανια ειναι μαγαζια γωνια, ολα χτιστηκαν με δικα μας λεφτα σε βαθος πολλων χρονων και αν ειχαμε την στοιχειωδη αξιοπρεπεια και λογικη θα ξεραμε οτι δεν μας παιρνει να τα χαριζουμε στο πρωτο λαμογιο που θα εμφανιστει μπροστα μας με το ενδυμα του επενδυτη.

Οταν το κερδος που βγαινει απο αναποφευκτες αναγκες ολων των κατοικων μιας χωρας γινεται πακετο στα χερια μετρημενων ξενων επενδυτων και παει για αλλες πολιτειες,εχεις μια οικονομικη αιμορραγια μονιμη που μαθηματικα θα σε οδηγησει σε πιο σκληρη φορολογια στα αδυναμα φορολογικα υποζυγια.

Η εμμονη των δανειστων μας για την καταργηση ολων των εργατικων δικαιωματων δεν ειναι μονο για την πιο ευκολη δηθεν αποπληρωμη του χρεους μας και τα παραμυθια της αναπτυξης,αλλα πηγαζει κυριως απο την σιγουρια τους οτι αυριο θα ειναι τα αφεντικα στην χωρα μας.

 

Το συμπερασμα ειναι οτι ειμαστε γαματοι και ολοι μας ζηλευουνε λοιπον;

 

 Πως γινεται ρε παιδι μου να θελουνε να μας φανε την χωρα κοψοχρονια και οι αλλες χωρες ( Ιταλια, Ισπανια, Ιρλανια, Πορτογαλλια ) σιγα σιγα να ξεχρεωνουνε και να προχωρανε εστω και με αργα βηματα, δεν μπορω να καταλαβω.

  Θα μου πεις επειδη δεν ειναι τοσο special οπως ειμαστε εμεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα εγω λυπαμαι τους τραπεζικους και τους υπαλληλους που εχουν ξαφνικα μια βδομαδα διακοπες και δεν ειχαν προλαβει να κανονισουν τιποτα!

 

Εγώ σε τράπεζα δουλεύω και όχι μόνο μια βδομάδα διακοπές δεν έχω, αλλά και διπλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντός Ελλάδας και για πολύ καιρό θα απαγορευτεί η ανταλλαγή ευρώ για δραχμές σε τράπεζες και ανταλλακτήρια με την εκάστοτε τρέχουσα ισοτιμία που φυσικά θα συμφέρει αυτόν που έχει ευρώ. Θα σου λένε κάντα κατάθεση για να γίνουν με ισοτιμία 1 προς 1 αναξάρτητα από το αν τότε μπορεί να είναι 1 ευρώ προς 10 δραχμές πχ.

 

Το παραπάνω θα γίνει γιατί πολύ απλά τόσα ευρώ που έχουν βγάλει οι Έλληνες και έχουν σε στρώματα κλπ αν πάνε να τα αλλάξουν μετά σε δραχμές καταλαβαίνεται τι θα γίνει και το πόσες δραχμές θα χρειάζονται και πόσο πληθωρισμό θα προκαλέσει όλο αυτό.

 

Αν είσαι στο εξωτερικό αντίθετα θα μπορείς να τα αλλάζεις κανονικά με την τρέχουσα ισοτιμία και όχι 1 προς 1. Επίσης αν έρχεσαι στην Ελλάδα και φέρνεις ξενο συνάλλαγμα (ευρώ, λίρες δολλάρια) λόγω της μεγάλης αναγκής της χώρας για να μπορεί να εισάγει φάρμακα και πετρέλαιο πχ θα σε ανάγουν σε εθνικό ευεργέτη (τουλάχιστον παλιά έτσι γινόταν σου έδιναν στο αεροδρόμιο κάτι ροζ νομίζω χαρτάκια που σου εξασφάλιζαν κάποια φορολογο-απαλλαχτικά προνόμια)

Δεν παιζει αυτο που λες:

εντος Ελλαδας ισοτιμια 1 προς 1 και εκτος Ελλαδας τρεχουσα ισοτιμια.

 

Τελος, το μηνυμα σου εχει αντιφασεις:

λες οτι αν φερνεις ξενο συναλλαγμα (πχ ευρω) θα σε αναγουν σε εθνικο ευεργετη, ενω πιο πανω λες θα σου απαγορευουν να τα κανεις δραχμες...

 

 

Εντωμεταξυ, θα ερχεται ο οποιοσδηποτε τουριστας κλπ και δεν θα εχει δραχμες να αγορασει πχ ουτε τσιγαρα απο το περιπτερο ουτε να πληρωσει στο εστιατοριο, μιας και συμφωνα με εσενα θα απαγορευεται να κανει τα ευρω(ή πχ τις σουηδικες του κορωνες) του δραχμες.

Θα πληρωνει στο περιπτερο με σουηδικες κορωνες, seems legit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ σε τράπεζα δουλεύω και όχι μόνο μια βδομάδα διακοπές δεν έχω, αλλά και διπλή δουλειά.

καλα προφανως και ειναι ειρωνικο το σχολιο μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...