Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Μου φερνεις σαν παραδειγμα τι φερεται οτι του ειπε ο Τομσεν στο αυτι; 

   Γιατι εμενα μου κανει περισσοτερο σαν ενα απο τα ψεματα της κυβερνησης στην προσπαθεια της να μεθοδευση της γραμμης.

 

    Εγω σου απανταω με επισημο εγγραφο και μου απαντας με τι ειπε καποιος οτι του ειπε καποιος.

 

 

Απο το βιογραφικο του κυριου Κορκιδη: 

 

 Σπούδασε ναυπηγική και management πλοίων στην Αγγλία, στο Πανεπιστήμιο του Southampton, με μεταπτυχιακές σπουδές στο Ναυτικό Δίκαιο (LL.M.) και στο Διεθνές Εμπόριο και τις Μεταφορές (MSc).

Υπηρέτησε στο Πολεμικό Ναυτικό.

Διευθύνει δύο οικογενειακές εμπορικές επιχειρήσεις, που δραστηριοποιούνται στις εισαγωγές-εξαγωγές ηλεκτρολογικού υλικού και εφοδιασμού ναυτιλίας και βιομηχανίας.

 

Για τετοιο ατομο μιλας. Που διευθυνει τις οικογενειακες επιχειρησεις, που σπουδασε Αγγλια, που υπηρετησε στο Ναυτικο. 

 

   Τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβεις οτι εχουνε τεραστιο συμφερων να παμε στην δραχμη επειδη τα ευρω που εχουνε στο εξωτερικο θα εχουνε πενταπλασια περιουσια μεσα σε ενα βραδυ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως δε πιστεύω ότι θα γίνει καν δημοψήφισμα, οι δανειστές θα μαζέψουν τη συμφωνία, θα τη δεχτούμε και όλα μέλι γάλα.

 

Ειχαν δανειστει λεφτα πριν μερες 1.3 δις.

Θα ηταν ταιριαστο με τα μετρα αυτου (ο εχων ενα ν) που παιζει το παιχνιδι απο την πλευρα μας να πληρωθει εγκαιρα η δοση του ΔΝΤ και να μετατοπιστει το προβλημα στην δοση της ΕΚΤ οπου εκει θα δωθει η αληθινη μαχη για το κουρεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως δε πιστεύω ότι θα γίνει καν δημοψήφισμα, οι δανειστές θα μαζέψουν τη συμφωνία, θα τη δεχτούμε και όλα μέλι γάλα.

 

 

Ελεος,μετά από 2 χρόνια δε μπορώ να βρω μια ευκαιρία για ΣΚ Ελλάδα.Θα γίνει το δημοψήφισμα για τον απλό λόγο πως ποτέ δεν έχω ακυρώσει πτήση στην Ελλάδα.Είναι εγγύηση όταν κλείνω πτήση απλά.Τραστ μι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελικά ξέρετε αν ισχύει το αθροιστικά που λέγαμε εχθές ότι δηλαδή αν δεν βγάλουμε σήμερα 60 θα μπορούμε αύριο να βγάλουμε 120 κ.ο.κ. ;

κατά 99.99% δεν ισχύει αθροιστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 την ημερα ειναι. Αλλα αμα εχεις δυο διαφορετικους λογαριασμους ειναι 60 σε καθε λογαριασμο, για συνολο 120.

 

PS : Eδω φαινεται ο Στρατουλης να λεει σε εναν ηλικομενο οτι θα παιρνει απο 1000 που παιρνει τωρα, 270 ευρω αμα δεχτουνε την συμφωνια. Συμφωνα με το εγγραφο της συμφωνιας οι κρατησεις αυξανονται 2%, αρα θα παιρνει 980. 

 

Για να εχουμε μια ιδεα ποσα ψεματα μπορει να λενε . 

 

http://www.parapolitika.gr/article/304555/stratoylis-se-ilikiomeno-thes-eyro-kai-na-min-eheis-lefta-stin-tsepi

 

 

And in latest news :

 

Αυτή την ώρα το ελληνικό δεκαετές ομόλογο διαμορφώνεται στο 14,6%, ενώ το διετές στο 33,3%.   Ταυτόχρονα τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια περιορίζουν τις αρχικές απώλειες τους αυτή την ώρα, με τάση σταθεροποίησης μετά το αρχικό σοκ. Ο DAX στην Φρανκφούρτη υποχωρεί κατά 3% έχοντας ανοίξει με απώλειες πάνω απο 4%, ενώ οι απώλειες στο Λονδίνο περιορίζονται λίγο πάνω απ' το 1%.    Παράλληλα ανέκαμψε και το ευρώ το οποίο το πρωί είχε υποχωρήσει στο 1,09. Αυτήν την ώρα διαμορφώνεται στο 1,11 παρουσιάζοντας ανοδικές τάσεις.  

 

Αφιερωμενο σε αυτους που ποσταρανε την πτωση του ευρω και πανηγυριζανε . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στην γιαγιά μου θα έλεγα, θέλεις νέα μέτρα? Ναί ή ου? Τόσο απλό.

Και όταν λέμε νέα μέτρα δεν μιλάμε για μέτρα που μειώνουν την γραφειοκρατία, την φοροδιαφυγή, ηλεκτρονικό χρήμα κτλ, αλλά μέτρα λιτότητας. Όποιος θέλει μισθούς κατά δήλωση Γιουγκερ 300 ευρώ ας ψηφίσει ΝΑΙ. Όποιος ειναι πραγματικά φιλελεύθερος, ακα φίλος της ελευθερίας και δεν γουστάρει να του επιβάλλουν άλλοι πολιτικές που δεν έχει ψηφίσει και κατα τα συμφέροντά τους, ψηφίζει ΟΧΙ.

 

Τι μας; Αληθεια; Και αυτο ειναι ειναι σοβαρή ερώτηση; "Θες φόρους ή οχι;" Ακόμα και εγω που είμαι υπερ του ευρω αν με ρωταγες θα σου ελεγα οχι. Ας μας πουν πρώτα επιτέλους τι θα γινει λεγοντας οχι.Ακομα και τωρα δεν λενε τιποτα και αυτο γιατι ουτε αυτοι ξερουν, γιατι δεν τους νοιαζει. Εξηγησε τι σημαίνει ΟΧΙ αλλιως βαλε ερωτημα "Ευρω ή Δραχμη" να τελειωνουμε.

Τελείως λάθος και προπαγανδιστικό το ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρχίζουν η ουρές στα ΑΤΜ σε τι μας ωφελεί όλο αυτό που γίνετε δεν καταλαβαίνω για να παραμείνουμε στο ευρώ η μόνη λύση είναι  να ξεβρακωθούμε εντελώς τι να πω εύχομαι στο τέλος  να έχει θετική έκβαση όλο αυτό που γίνετε  και όχι αρνητική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κανεις δημοψήφισμα και να βγαίνεις σαν κυβέρνηση και να λες δημόσια ¨ Εχουμε εμπιστοσύνη οτι λαος θα πει ενα μεγαλο οχι" σου φαινεται λογικο ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ξένοι αυτό που ζητάνε από την αρχή της κρίσης είναι να

 

1) μικρύνει το κράτος, (δεν χρειάζεται μέχρι και οι καθαρίστριες να είναι ΔΥ με μισθό 1066 για 4ώρη εργασία)

2) να σταματήσουν οι πρόωρες συνταξιοδοτήσεις και γενικότερα οι συνταξιοδοτήσεις πριν τα 65 ( ο πατέρας του κολλητού μου είναι 61 και είναι ήδη 12 χρόνια συνταξιούχος με σύνταξη 1200 ευρώ έχοντας πάρει εφάπαξ 50 χιλιάδες αυτός και από 10 χιλιάδες οι 2 γιοί του, δε θέλει και πολύ μυαλό να καταλάβουμε ότι αυτό δεν βγαίνει ,  και υπάρχουν περιπτώσεις πολύ πιο τρανταχτές και είναι πάρα πολλές)

3) να περικοπούν οι υψηλές συντάξεις των πρώην ΔΥ καθώς και οι οι υψηλοί μισθοί των ΔΥ (δε γίνεται όταν πλέον ο ιδιωτικός υπάλληλος αν βρει δουλειά να παίρνει κάτω από 500 για 10-12 ώρες την ημέρα και οι ΔΥ να καθαρίζουν για πλάκα το χιλιάρικο). 

4) Να ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα ώστε να αυξηθεί ο ανταγωνισμός, να πέσουν οι τιμές και βελτιωθούν οι παρεχόμενες υπηρεσίες., να αυξηθούν οι θέσεις εργασίας

5) Να γίνουν ιδιωτικοποιήσεις δημόσιων οργανισμών κλπ ώστε και να μικρύνει το δημόσιο και να έρθουν επενδύσεις και θέσεις εργασίας και να μειωθεί η ζημιά του κράτους αφού όπου εμπλέκεται το κράτος ακόμα και με μονοπώλιο μπαίνει μέσα.

6) Συνέχεια του παραπάνω είναι να μπει τέλος στα μονοπώλια και στα καρτέλ που κρατάνε υψηλά τις τιμές και χαμηλά την ποιότητα. (αυτό απαιτεί σύγκρουση με συμφέροντα)

 

Αυτά ζητάνε οι ξένοι αλλά επειδή και οι τωρινοί αλλά και οι προηγούμενοι κυβερνώντες δεν ήθελαν να αγγίξουν τον μεγάλο ασθενή δλδ το δημόσιο απλά φόρτωναν φόρους σε όλους οριζόντια με ΦΠΑ με ΕΝΦΙΑ και χαράτσια κλπ, με προκαταβολή φόρου από τους ελεύθερους επαγγελματίες με φόρους 26 % (και τώρα 29 %) από το 1 ευρώ χώρια τις πελώριες ασφαλιστικές εισφορές και τα τέλη επιτηδεύματος και άλλα πολλά...

 

Δεν θέλαν οι ξένοι την πολιτική που εφαρμόστηκε τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας. Οι δικοί μας τα εφάρμοσαν αυτά για να μην χρειαστεί να κάνουν αυτά που πραγματικά τους ζητούσαν οι ξένοι και ταυτόχρονα ερχόντουσαν εδώ και μας έλεγαν ότι δε φταίμε εμείς αλλά οι κακοί οι ξένοι μας τα ζητάνε.

 

Φταίνε όμως  και οι ξένοι που δεν απαίτησαν από τη πρώτη στιγμή να εφαρμοστούν οι δικές τους προτάσεις και όχι των Ελλήνων (που ήταν πολύ χειρότερες για την οικονομία και απλά ελαχιστοποιούσαν την ζημιά στο δημόσιο) αλλά φαντάζομαι δεν επέμειναν στη λογική ότι μία χώρα πρέπει να αποφασίζει μόνη της πως θα ασκήσει την οικονομική της πολιτική αλλά αποδείχτηκε ότι αυτό ήταν το μεγάλο λάθος των ξένων.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κανεις δημοψήφισμα και να βγαίνεις σαν κυβέρνηση και να λες δημόσια ¨ Εχουμε εμπιστοσύνη οτι λαος θα πει ενα μεγαλο οχι" σου φαινεται λογικο ας πουμε

 

οχι, αυτο ειναι το φυσιολογικο τοσα χρονια στην ελλαδα.

post-241435-0-71099500-1435573981_thumb.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προπαγάνδα υπέρ του ευρώ από την αντιπολίτευση.

(απίστευτο επιχείρημα, με έπεισες..)

 

Ότι επιχείρημα και να σου θέσω εσύ θα βρεις το τρόπο να πιστεύεις με το μυαλό σου ότι η καλύτερη λύση είναι η δραχμή. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία. Άμα κάποιος δεν έχει καν τη νοημοσύνη να καταλάβει κάτι τόσο απλό, είναι τζάμπα σπατάλη φαιάς ουσίας.

οχι, αυτο ειναι το φυσιολογικο τοσα χρονια στην ελλαδα.

attachicon.gif11693809_10205725775878200_5694485010515263900_n.jpg

 

Άμα το μόνο που έχεις καταλάβει τόσες μέρες που συζητάμε, είναι ότι η προηγούμενη κυβέρνηση που υποστήριζε τη παραμονή στο ευρώ είναι το ίδιο πράγμα με τη παραμονή αλλά με εφαρμογή σωστών μέτρων που κόβουν απο τη ρίζα τα πιο σημαντικά προβλήματα της Ελλάδας, τότε μας αξίζει αυτή η κυβέρνηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, αυτο ειναι το φυσιολογικο τοσα χρονια στην ελλαδα.

 

 

Αντε παλι με το παιδικό επιχείρημα "Γιατι οι αλλοι ειναι καλύτεροι" , "Ναι αλλά εσείς..."

Πρωτον αυτο που ειπα δεν σημαινει οτι διαφωνω με αυτο που παρεθεσες. Δευτερον σχολιαζουμε για το ΤΩΡΑ. Ή να μιλαμε για το τι εγινε στον εμφυλιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτά ζητάνε οι ξένοι αλλά επειδή και οι τωρινοί αλλά και οι προηγούμενοι κυβερνώντες δεν ήθελαν να αγγίξουν τον μεγάλο ασθενή δλδ το δημόσιο απλά φόρτωναν φόρους σε όλους οριζόντια με ΦΠΑ με ΕΝΦΙΑ και χαράτσια κλπ, με προκαταβολή φόρου από τους ελεύθερους επαγγελματίες με φόρους 26 % (και τώρα 29 %) από το 1 ευρώ χώρια τις πελώριες ασφαλιστικές εισφορές και τα τέλη επιτηδεύματος και άλλα πολλά...

 

το δημόσιο ο μεγάλος ασθενής >? και οι ελεύθεροι επαγγελματίες οι καημένοι τα πληρώνουν όλα ε ? το παρατηρώ τόσα χρόνια αυτό που λες, έχω ένα συγγενή ελεύθερο επαγγελματία που δε πλήρωνε ούτε ευρώ εφορία και έχει θησαυρίσει, τους γονείς μου όμως και εμένα σαν μισθωτοί που είμαστε μας έχει γαμήσει η εφορία, πρόσεχε τι γράφεις έτσι αυθαίρετα, κρίμα είναι..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...