Προς το περιεχόμενο

Δημοψήφισμα 2015


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μ'αρέσει που όσοι υποστηρίζουν τη δραχμή παίρνουν ως δεδομένο ότι όλα θα πάνε καλά και θα βρίσκουμε λεφτά για να πληρώσουμε δημόσιες υπηρεσίες (νοσοκομεία, σχολεία κτλ) και μισθούς-συντάξεις. Άμα κάναμε γενναίες μεταρρυθμίσεις (απόλυση αργομισθων απο το δημόσιο, ταβάνι στις συντάξεις μέχρι 1500 ευρώ, ενοποίηση ταμείων, καταπολέμηση φοροδιαφυγής) μια χαρά θα ήμασταν εντός ευρώ και θα είχαμε πλεόνασμα αρκετό χωρίς να χρειαστούμε καινούριο πακέτο στήριξης.

 

Τώρα θα διαλέξουμε να υποφέρει το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού απο το να υποφέρουν αυτοί που το άξιζαν (απατες κατα του δημοσιου) και αυτοί που έχουν αρκετό χρήμα και δεν πρόκειται να ζήσουν πάνω απο 15 χρόνια να τα χαρούν (συνταξιούχοι με πάνω απο 1500 ευρώ σύνταξη).

 

Το 90% των έργων υποδομών και κοινωνικών-πολιτιστικών προγραμμάτων είναι χρηματοδοτημένα κατα το μεγαλύτερο ποσοστό απο την ΕΕ. Με τι λεφτά θα χρηματοδοτούμε τέτοια προγράμματα; Ουγκάντα κανονικά θα γίνουμε και δεν είναι τρομολαγνεία. Τώρα δεν πρόκειται να δούμε "ανάπτυξη" ούτε σε 20 χρόνια, αν όλα πάνε καλά.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παραιτηθει ν αναλαβει αλλος, οχι να μεταθετει την ευθυνη στον απλο κοσμακη

Απο που κι ως που θα αποφασισει ο εκαστοτε πρωθυπουργος μονος του για ενα τοσο σοβαρο θεμα που αφορα το μελλον μας και το μελλον της χωρας μας.Αυτο λεω.Ειναι περα απο τα ορια της δικαιοδοσιας του ειδικα μετα απο 5 χρονια που οι αποφασεις δεν οδηγησαν πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αργεντινή όταν χρεοκόπησε την σκαπούλαρε με κανά πλιάτσικο σε κανά σούπερ μάρκετ, τίποτα άλλο. Ψυχραιμία.

 

Βλέπω βάζουμε τον πύχυ πολύ υψηλα , πλεον ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ να γινουμε πλιατσικολόγοι ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το 90% των έργων υποδομών και κοινωνικών-πολιτιστικών προγραμμάτων είναι χρηματοδοτημένα κατα το μεγαλύτερο ποσοστό απο την ΕΕ. Με τι λεφτά θα χρηματοδοτούμε τέτοια προγράμματα; Ουγκάντα κανονικά θα γίνουμε και δεν είναι τρομολαγνεία. Τώρα δεν πρόκειται να δούμε "ανάπτυξη" ούτε σε 20 χρόνια, αν όλα πάνε καλά.

 ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που κι ως που θα αποφασισει ο εκαστοτε πρωθυπουργος μονος του για ενα τοσο σοβαρο θεμα που αφορα το μελλον μας και το μελλον της χωρας μας.Αυτο λεω.Ειναι περα απο τα ορια της δικαιοδοσιας του ειδικα μετα απο 5 χρονια που οι αποφασεις δεν οδηγησαν πουθενα.

 

ποιος θα αποφασισει για ενα τετοιο συνθετο οικονομικο θεμα που μπορει να εχει αποτελεσμα τον μαρασμο της επομενης γενιας? ο κυρ μητσος ο υδραυλικος που ειναι 60 χρονονε? η κυρα τασια που δε ξερει οτι ο ανθρωπος πατησε στο φεγγαρι ?

Πως δε του το απαγορέυεις ?

 

Ας πούμε έχει ένας στην άκρη 10Κ και θέλει να πάει να δουλέψει στη Εσθονία, θέλει να τα πάρει για να ξεκινήσει τη ζωή του εκεί, (σπίτια έξοδα, ίσως αυτοκίνητο κλπ ) ... πως θα το κάνει ?

 

τι μου τσαμπουνας ρε μαν? να παει οπου θελει, εγω μιλαω για αυτους που θα μεινουν εδω, να μην μπουν σε διαδικασιες πανικου,, ψυχραιμια ειπα, που απαγορεψΑ εγω σε καποιον να τραβηξει τα λεφτα του??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% των έργων υποδομών και κοινωνικών-πολιτιστικών προγραμμάτων είναι χρηματοδοτημένα κατα το μεγαλύτερο ποσοστό απο την ΕΕ. Με τι λεφτά θα χρηματοδοτούμε τέτοια προγράμματα; 

 

Θα άξιζε τον κόπο να πληροφορηθεί ο κόσμος πόσα πράγματα τριγύρω του γίνονται με ξένα λεφτά , όχι με δάνεια , ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ

 

ως μηχανικός πχ έχω πάρα πολλούς συναδέλφους που δουλέουν (ακόμα) σε έργα ή προγράμματα χρηματοδοτούμενα από ΕΣΠΑ, ΕΕ κλπ ... τους μισθούς τους αυτούς κάποιος πρέπει να τους πληρώσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι ανευθυνοτητα, αποποιηση ευθυνων και τυχοδιωκτισμος να καλεις τον λαο να διαλεξει αναμεσα στο προιον της αποτυχημενης διαπραγματευσης σου και στην χρεωκοπια.

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους,καλεισαι να διαλεξεις αναμεσα σε πορεια που σου οριζει η Γερμανια με τα τσιρακια της ή τον δικο σου δρομο.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Και διαπραγματευση δεν υφισταται οταν ο αλλος αλλαζει τον φπα ανα μια ωρα.Προσπαθεια ταπεινωσης και παραδειγματισμου σου ειναι.Αν δεν θελετε δημοψηφισμα θελετε υπηρεσιακη κυβερνηση που θα υπογραψει μεχρι και τις χαρτοπετσετες?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου τσαμπουνας ρε μαν? να παει οπου θελει, εγω μιλαω για αυτους που θα μεινουν εδω, να μην μπουν σε διαδικασιες πανικου,, ψυχραιμια ειπα, που απαγορεψΑ εγω σε καποιον να τραβηξει τα λεφτα του??

 

Μα πως θα πάει όπου θέλει όταν του ΚΑΤΑΚΡΑΤΑΣ τα λεφτά του ... εδώ διαφοροι βγάζανε λογίδρια για κατακράτηση στα λεοφωρεία ...

 

λέω ότι αν μπει όριο (που είπες ότι μπορεί να γίνει ... δεν είπα ότι θα το κάνεις εσυ) δε θ μπορεί να το κάνει, άρε στην ουσία του παραρέυεται ... δεν είναι κάτι λίγο, είναι σημαντικό πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι τρομολαγνος? εχω γυρισει ολο το πρωι σε ολα τα atm της εθνικης στην πατρα και δεν εχουν λεφτα ....... εχουν καποιο προβλημα στην εθνικη??

 

μάλλον δεν δίνουν λεφτά γιατί ξέρουν ότι θα πανε όλοι να τα τραβήξουν από φόβο... 

 

ευτυχως εγώ φοβήθηκα μια βδομάδα νωρίτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ίσως που λες να έχουν και μία λογική αλλά δύο ερωτήματα αν θέλεις μου τα απαντάς.Μήπως δεν ήρθε η εξαθλίωση ήδη για 1.500.000 ανέργους ήδη και πόσες χιλιάδες λουκέτα μέχρι στιγμής ή δεν θα έρθει για άλλους τόσους αν ο τουρισμός και η εστίαση πάνε στο 23% με χιλιάδες ακόμα λουκέτα και απολύσεις ή με την υπαγωγή τροφίμων και Δ.Ε.Η στους υψηλούς συντελεστές.όχι αλλά μα τα λέμε όλα.Όπως είπα και πριν στην επαρχία έχω κάνει ότι σκατά δουλειά μπορείς να φανταστείς και έχω μάθει στην γαϊδουρινή υπομονή.Αν υπήρχε ένα χρονοδιάγραμμα από τους εταίρους για την απομείωση του χρέους κάπου κοντά στον ορίζοντα τότε θα ψήφιζα ναι στα μέτρα δεν είμαι δραχμολάγνος.Αλλά αυτοί δεν θέλουν α δώσουν το παραμικρό.Οπότε τι πρέπει να κάνουμε σαν έθνος να αποδεχόμαστε από δω και μπρος ότι κατεβάζει η κούτρα των δανειστών ως μέτρο;Και ως πότε;

Μπροστα στο τι θα ζησουμε σε περιπτωση χρεωκοπιας οχι δεν πλησιαζουμε καν την εξαθλιωση.

 

Οσον αφορα το χρεος πιστευω οι ευρωπαιοι αν βλεπαν σοβαρες μεταρρυθμισεις το εχουν στην ατζεντα τους.

Και ακομη και.να μην το εχουν αν κανεις μεταρρυθμισεις θα μπορεσεις να το απαιτησεις και να το στηριξεις.

 

Γιατι μεχρι.τωρα σοβαρη μεταρρυθμιση δεν εχουμε δει. Ουτε απο τους τωρινους ουτε απο τους προηγουμενους.

Οι φοροι, τα ενφια και ο φπα δεν ειναι μεταρρυθμισεις...

 

Sorry για τυχον λαθηγραφω γρηγορα και απο κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις 25 Ιανουαριου ο λαος ψηφισε τη νεα κυβερνηση με βαση την παραμονη στο ευρω αλλα με στοχο μια καλυτερη διαπραγματευση....

αυτο δυστηχως για ολους μας δεν το καταφερε....

τωρα τι ρωταει στο δημοψηφισμα ? ουσιαστικα ευρω ή δραχμη

ας τα παρατησει και να παμε σε εκλογες...

ποσο μου τη δινει πυ μας θεωρουν τοσο χαζους και προβατα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος θα αποφασισει για ενα τετοιο συνθετο οικονομικο θεμα που μπορει να εχει αποτελεσμα τον μαρασμο της επομενης γενιας? ο κυρ μητσος ο υδραυλικος που ειναι 60 χρονονε? η κυρα τασια που δε ξερει οτι ο ανθρωπος πατησ

 

Δηλαδη με το επιχειρημα οτι δεν ξερουμε τι μας γινεται αφηνουμε την αποφαση για το μελλον μας σε αυτους που...ξερουν καλυτερα.Ουτε 3χρονα να ημασταν που χρειαζομαστε και εγκριση κηδεμονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα άξιζε τον κόπο να πληροφορηθεί ο κόσμος πόσα πράγματα τριγύρω του γίνονται με ξένα λεφτά , όχι με δάνεια , ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ

 

ως μηχανικός πχ έχω πάρα πολλούς συναδέλφους που δουλέουν (ακόμα) σε έργα ή προγράμματα χρηματοδοτούμενα από ΕΣΠΑ, ΕΕ κλπ ... τους μισθούς τους αυτούς κάποιος πρέπει να τους πληρώσει

 

ασε ρε τρομολάγνε να ουμε. θα βρουμε λεφτα αφου δεν θα εχουμε χρεος. θα γεννησουμε λεφτα απο το πουθενα. Εν αναγκη θα κανουμε το καλοκαιρι ολο το χρονο για να ρουφαμε λεφτα απο τους τουριστες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους,καλεισαι να διαλεξεις αναμεσα σε πορεια που σου οριζει η Γερμανια με τα τσιρακια της ή τον δικο σου δρομο.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Και διαπραγματευση δεν υφισταται οταν ο αλλος αλλαζει τον φπα ανα μια ωρα.Προσπαθεια ταπεινωσης και παραδειγματισμου σου ειναι.Αν δεν θελετε δημοψηφισμα θελετε υπηρεσιακη κυβερνηση που θα υπογραψει μεχρι και τις χαρτοπετσετες?

Θελουμε κυβερνηση που θα βαλει το μαχαιρι στο κοκκαλο και.θα κανει πραγματικες μεταρυθμισεις. Το φπα ειναι προτασεις των ελληνικων κυβερνησεων για να αποφυγουν τις.πραγματικες μεταρυθμισεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...