Προς το περιεχόμενο

Δημοψήφισμα 2015


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

τι λες ρε φιλε? γιατι να τα αφησω μεσα??? για να στηριξω το ελληνικο τραπεζικο συστημα??? ή να περιμενω μεχρι να μου τα φανε? μετα το σημερινο τελος το εχω ηδη μετανιωσει που δεν τα εβγαλα εξω τοσο καιρο

αυτο που σου ειπα και πριν και μονο που τα ειχες απο πριν το στηριζεις. η τραπεζα οταν δινει λεφτα σε καποιον δεν δινει τα δικα της αλλα τα δικα σου! και οταν εσυ ζητας τα δικα σου σου δινει καποιου αλλου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

 

 

ναι ειναι σαν το πισι σου, αμα κολλησει το κανεις REBOOT / RESTART

Ακριβως αυτο. Μερικοι νομιζουν η χρεωκοπια θα ειναι κατι σαν format στον υπολογιστη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι ενα δημοψήφισμα που θα έλεγε 'θέλετε να σπάσουμε την Ευρώπη στα 2?' θα ειχε θετική απήχηση σε ενα μεγάλο μέρος της Ευρώπης σε σχέση με αυτο που γινεται αυτη την στιγμή.

 

Πόσοι - πόσοι θα χωριστούμε ?

 

εγώ πάντως εδώ στη Τουρκία βλέπω ότι ο κόσμος θα ήθελε να μπει ... υποθέτω ότι ανυπομονούν να τους φάνε τις σάρκες τα αρπακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτους που χαρακτηριζουν ως ανευθυνοτητα την αποφαση για διεξαγωγη δημοψηφισματος θελω να ρωτησω θα ηταν καλυτερο να υπεγραφε τα μετρα που του παρουσιασαν?Με ποια νομιμοποιηση θα αποφασιζε για την τυχη μας εφοσον δεν εξελεγη με αυτην την εντολη.Ο καθενας ας αναλαβει τις ευθυνες του και ας αποφασισει τι θελει πια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα ρε μαγκες πως κανετε ετσι? τι εγινε δλδ? δημοψηφισμα θα γινει ΟΚ δε θα σας παρει κανεις τα 5000 ευρω πουχετε στην τραπεζα, αντε το πολυ να μπει πλαφον στις αναληψεις.. ελεος δλδ τι μυαλα κουβαλατε ορισμενοι, αντε τραβα βγαλτα ολα . δεν εχεις καταλαβει οτι αμα γινει ΜΠΑΜ θα εχεις απλα αχρηστα χαρτια στα χερια σου δε πα να τα εχεις βγαλει, δε πα ναταχεις ακομη μεσα.. πωωωω

 

Απ' οτι διαβάζω εδω μεσα σε περίπτωση επιστροφής στη δραχμή ο Ερντογαν θα στείλει στρατό με ξιφολόγχες να σφαγιάσουν τα γυναικόπαιδα, ο Πουτιν θα ρίξει βομβα ουρανίου στο Αιγαίο , η Αλβανία θα προβεί σε μαζικές λεηλασίες και βιασμους και θα σας επιτεθεί ο στρατός των Ουρουκ Χαϊ.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γνωριζει καποιος ας απαντησει στο εξης ερωτημα 

 

αν καποιοι αφησουν τις καταθεσεις τους στις τραπεζες και χτυπα ξυλο παμε δραχμη αυτα τα χρηματα θα τα παρει πισω ως ευρω η δραχμη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους λενε πως για να φτιαξει η κατασταση πρεπει να χρεωκοπησουμε.

 

Δηλαδη μας λενε πως για να φτιαξει η κατασταση πρεπει να αρχισουμε απο το μηδεν, να περασουμε απο την εξαθλιωση και να γυρισουμε 50 χρονια πισω και ΙΣΩΣ τα παιδια μας να ζησουν στο επιπεδο που ζουμε ΤΩΡΑ.

 

Δεν ειναι πιο λογικο να μην αρχισεις απο το μηδεν αλλα απο το 3, απο το 4 που βρισκεσαι τωρα, να κανεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ μεταρυθμισεις χωρις μικροπολιτικες σκοπιμοτητες, να ξεβρωμισεις το κρατος απο τους κηφηνες και οταν σταθεις στα ποδια σου και.αποκτησεις.διαπραγματευτικη ισχυ θα πας στους ευρωπαιος και θα απαιτησεις διαγραφη χρεους.

Αυτά ίσως που λες να έχουν και μία λογική αλλά δύο ερωτήματα αν θέλεις μου τα απαντάς.Μήπως δεν ήρθε η εξαθλίωση ήδη για 1.500.000  ανέργους ήδη και πόσες χιλιάδες λουκέτα μέχρι στιγμής ή δεν θα έρθει για άλλους τόσους αν ο τουρισμός και η εστίαση πάνε στο 23% με χιλιάδες ακόμα λουκέτα και απολύσεις ή με την υπαγωγή τροφίμων και Δ.Ε.Η στους υψηλούς συντελεστές.όχι αλλά μα τα λέμε όλα.Όπως είπα και πριν στην επαρχία έχω κάνει ότι σκατά δουλειά μπορείς να φανταστείς και έχω μάθει στην γαϊδουρινή υπομονή.Αν υπήρχε ένα χρονοδιάγραμμα από τους εταίρους για την απομείωση του χρέους κάπου κοντά στον ορίζοντα τότε θα ψήφιζα ναι στα μέτρα δεν είμαι δραχμολάγνος.Αλλά αυτοί δεν θέλουν α δώσουν το παραμικρό.Οπότε τι πρέπει να κάνουμε σαν έθνος να αποδεχόμαστε από δω και μπρος ότι κατεβάζει η κούτρα των δανειστών ως μέτρο;Και ως πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτους που χαρακτηριζουν ως ανευθυνοτητα την αποφαση για διεξαγωγη δημοψηφισματος θελω να ρωτησω θα ηταν καλυτερο να υπεγραφε τα μετρα που του παρουσιασαν?Με ποια νομιμοποιηση θα αποφασιζε για την τυχη μας εφοσον δεν εξελεγη με αυτην την εντολη.Ο καθενας ας αναλαβει τις ευθυνες του και ας αποφασισει τι θελει πια.

 

να παραιτηθει ν αναλαβει αλλος, οχι να μεταθετει την ευθυνη στον απλο κοσμακη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σιγα ρε μαγκες πως κανετε ετσι? τι εγινε δλδ? δημοψηφισμα θα γινει ΟΚ δε θα σας παρει κανεις τα 5000 ευρω πουχετε στην τραπεζα, αντε το πολυ να μπει πλαφον στις αναληψεις.. .

 

 

Γιατί αυτό είναι λίγο ??

 

Μαζί τα δουλέψαμε ?

 

Τον ρωτάς τον άλλο πχ τι θέλει να τα κάνει, αν θέλει πχ να αλλάξει χώρα ? ... θα του απαγορέψεις στην ουσία να το κάνει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γνωριζει καποιος ας απαντησει στο εξης ερωτημα 

 

αν καποιοι αφησουν τις καταθεσεις τους στις τραπεζες και χτυπα ξυλο παμε δραχμη αυτα τα χρηματα θα τα παρει πισω ως ευρω η δραχμη ;

 

αμα παμε δραχμη ( πολυ δυσκολο για μενα ) θα γινει υποτιμηση και θα παρεις πισω μειωμενο -κατα αρκετα- το αρχικο ποσο σου

 

αν εχεις ευρω στα χερια σου, το ιδιο ισχυει..

Γιατί αυτό είναι λίγο ??

 

Μαζί τα δουλέψαμε ?

 

Τον ρωτάς τον άλλο πχ τι θέλει να τα κάνει, αν θέλει πχ να αλλάξει χώρα ? ... θα του απαγορέψεις στην ουσία να το κάνει ?

δεν απαγορευω σε κανεναν τπτ.. και εγω εχω χρηματα στην ακρη, θα βγαλω ενα μικρο ποσο να κινουμε.. τα υπολοιπα οχι.. λεω ΟΧΙ στον πανικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και Δ.Ε.Η στους υψηλούς συντελεστές.

 

επιβεβαίόνομαι βλέπω ότι πολλοί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ τι καλούνται να ψηφίσουν ... αυτό απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πλέον

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σιγα ρε μαγκες πως κανετε ετσι? τι εγινε δλδ? δημοψηφισμα θα γινει ΟΚ δε θα σας παρει κανεις τα 5000 ευρω πουχετε στην τραπεζα, αντε το πολυ να μπει πλαφον στις αναληψεις.. ελεος δλδ τι μυαλα κουβαλατε ορισμενοι, αντε τραβα βγαλτα ολα . δεν εχεις καταλαβει οτι αμα γινει ΜΠΑΜ θα εχεις απλα αχρηστα χαρτια στα χερια σου δε πα να τα εχεις βγαλει, δε πα ναταχεις ακομη μεσα.. πωωωω

 

Απ' οτι διαβάζω εδω μεσα σε περίπτωση επιστροφής στη δραχμή ο Ερντογαν θα στείλει στρατό με ξιφολόγχες να σφαγιάσουν τα γυναικόπαιδα, ο Πουτιν θα ρίξει βομβα ουρανίου στο Αιγαίο , η Αλβανία θα προβεί σε μαζικές λεηλασίες και βιασμους και θα σας επιτεθεί ο στρατός των Ουρουκ Χαϊ.

 

πρωτον πιστεψε με ειναι πολλαπλασια των 5000 που ειπες////

και δευτερον αν γινει μπαμ ναι ρε φιλε γουσταρω να α εχω στα χερια μου και ας ειναι και σκετα αχρηστα χαρτια!!! ειναι δικα μου και τα θελω οτι αξια και να εχουν να τα εχω στα χερια μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την εντύπωση οτι δεν μας θέλουν στην "Ευρώπη" τους άσχετα με το ποιός κυβερνά αυτόν τον τόπο.

Ως ένας από τους γηραιότερους της παρέας, στα αξέχαστα 90's, δεν είχα οικονομική στενότητα, δεν με έπιανε πονοκέφαλος κάθε φορά που ερχόταν λογαριασμός νερό, ρεύμα κλπ, δεν έφτανα στο ταμειό του σούπερ μάρκετ με δυσφορία. Δεν έβλεπα ανθρώπους να ψάχνουν στους κάδους, ήταν κάτι αδιανόητο.

Από το 2002 και μετά, σταδιακά τα είδα όλα. 

Η ουσία είναι να μην πανικοβληθούμε, με την δραχμή έζησα διαδοχικές υποτιμήσεις του 15% και δεν έπαθα τίποτα. Ότι έπαθα το οφείλω στο ισχυρό ευρώ. 

Η Αργεντινή όταν χρεοκόπησε την σκαπούλαρε με κανά πλιάτσικο σε κανά σούπερ μάρκετ, τίποτα άλλο. Ψυχραιμία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτους που χαρακτηριζουν ως ανευθυνοτητα την αποφαση για διεξαγωγη δημοψηφισματος θελω να ρωτησω θα ηταν καλυτερο να υπεγραφε τα μετρα που του παρουσιασαν?Με ποια νομιμοποιηση θα αποφασιζε για την τυχη μας εφοσον δεν εξελεγη με αυτην την εντολη.Ο καθενας ας αναλαβει τις ευθυνες του και ας αποφασισει τι θελει πια.

Ναι ειναι ανευθυνοτητα, αποποιηση ευθυνων και τυχοδιωκτισμος να καλεις τον λαο να διαλεξει αναμεσα στο προιον της αποτυχημενης διαπραγματευσης σου και στην χρεωκοπια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απαγορευω σε κανεναν τπτ.. και εγω εχω χρηματα στην ακρη, θα βγαλω ενα μικρο ποσο να κινουμε.. τα υπολοιπα οχι.. λεω ΟΧΙ στον πανικο

 

Πως δε του το απαγορέυεις ?

 

Ας πούμε έχει ένας στην άκρη 10Κ και θέλει να πάει να δουλέψει στη Εσθονία, θέλει να τα πάρει για να ξεκινήσει τη ζωή του εκεί, (σπίτια έξοδα, ίσως αυτοκίνητο κλπ ) ... πως θα το κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...