Προς το περιεχόμενο

Δημοψήφισμα 2015


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

κι η απορία είναι, επιτρέπεται από το σύνταγμα να γίνει δημοψήφισμα για δημοσιονομικά μέτρα?

 

Χαρη, πολλη τηλεοραση ειδες και... φτηνες σαπουνοπερες. :P

 

 

Δύο ειδών δημοψηφίσματα προβλέπονται από το Σύνταγμα και τον εφαρμοστικό νόμο: το πρώτο αφορά «κρίσιμα εθνικά θέματα» και το δεύτερο αφορά ψηφισμένα νομοσχέδια.

 

O Πρόεδρος της Δημοκρατίας προκηρύσσει με διάταγμα δημοψήφισμα για κρίσιμα εθνικά θέματα, ύστερα από απόφαση της απόλυτης πλειοψηφίας του όλου αριθμού των βουλευτών, που λαμβάνεται με πρόταση του Yπουργικού Συμβουλίου.

 

Δημοψήφισμα προκηρύσσεται από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας με διάταγμα και για ψηφισμένα νομοσχέδια που ρυθμίζουν σοβαρό κοινωνικό ζήτημα, εκτός από τα δημοσιονομικά, εφόσον αυτό αποφασιστεί από τα τρία πέμπτα (180 ψήφοι) του συνόλου των βουλευτών, ύστερα από πρόταση των δύο πέμπτων (120 ψήφοι) του συνόλου και όπως ορίζουν ο Kανονισμός της Bουλής και νόμος για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής.

 

Εδώ λοιπον μιλαμε για την πρωτη περιπτωση (ένα κρισιμο εθνικο θεμα εχουμε) που εχω με μπολντ και όχι την δευτερη που εχω με μπλε και αφορα ψηφισμένα νομοσχεδια.

 

πηγη http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500008061

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δε γεννιέται συνεπώς η ηθική τουλάχιστον υποχρέωση να έρθει σε δημοψήφισμα και η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ πριν γίνει αποδεκτή (ας υποθέσουμε) από τους άλλους και ψηφιστεί, απαγορευοντας έτσι τον κόσμο να εκφράσει γνώμη?

Δε διαφωνώ, αντιθέτως ήταν ακριβώς αυτό που ανέφερα σε συζήτηση με φίλους μου. Από τη στιγμή που οι απαντήσεις σε ερωτήματα δημοψηφισμάτων είναι ΝΑΙ/ΟΧΙ, οπότε και η εναλλακτική της ελληνικής πρότασης δεν υπάρχει ως απάντηση,
θα πρέπει να μπουν δύο ερωτήματα (μπορεί να γίνει) και να αποφασίσει αν συμφωνεί κάποιος ξεχωριστά και για τις δύο προτάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα μας κανουν τωρα???? δηλαδη θα βγαλω ολο το ΣΚ με 10 ευρω που εχω πανω μου........

δεν πιστευω να παιχτει τιποτα με τις καταθεσεις....... εχω μαζεψει τοσα λεφτα με πολυ κοπο.....

μωρε καλα εκαναν ολοι οι γνωστοι μου που τα πηγαν εξω!!!!!! και εγω ο μαλακας ελεγα θα τα αφησω εδω δεν πρκειται να συμβει κατι........ που να ξερα....

λολ

οι καταθεσεις σου ειναι μια χαρα για την ωρα.

στεγνωσαν τα ατμ , απο δευτερα ξανα, η τραβηξου πιο μακρια απο την περιοχη σου, εδω παγκρατι τα μηχανηματα δινουν κανονικα λεφτα, δεν εχουμε ελλειψη :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η alphabank από χθες το απόγευμα είχε βγάλει ανακοίνωση ότι θα υπολειτουργεί το e-banking και ότι δεν θα μπορεί κάποιος να στείλει εμβάσματα μέχρι τη Δευτέρα...

 

είναι για το άλλο ΣΚ νομίζω.

 

αν και χθες έκανα μια μεταφορά από alpha σε πειραιώς και μου έβγαλε ότι θα γίνει την Τρίτη και όχι την Δευτέρα όπως περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι για το άλλο ΣΚ νομίζω.

 

αν και χθες έκανα μια μεταφορά από alpha σε πειραιώς και μου έβγαλε ότι θα γίνει την Τρίτη και όχι την Δευτέρα όπως περίμενα.

 

http://www.kathimerini.gr/821074/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/alpha-bank-meiwmenh-leitoyrgikothta-toy-web-banking-gia-to-savvatokyriako

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους λενε πως για να φτιαξει η κατασταση πρεπει να χρεωκοπησουμε.

 

Δηλαδη μας λενε πως για να φτιαξει η κατασταση πρεπει να αρχισουμε απο το μηδεν, να περασουμε απο την εξαθλιωση και να γυρισουμε 50 χρονια πισω και ΙΣΩΣ τα παιδια μας να ζησουν στο επιπεδο που ζουμε ΤΩΡΑ.

 

Δεν ειναι πιο λογικο να μην αρχισεις απο το μηδεν αλλα απο το 3, απο το 4 που βρισκεσαι τωρα, να κανεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ μεταρυθμισεις χωρις μικροπολιτικες σκοπιμοτητες, να ξεβρωμισεις το κρατος απο τους κηφηνες και οταν σταθεις στα ποδια σου και.αποκτησεις.διαπραγματευτικη ισχυ θα πας στους ευρωπαιος και θα απαιτησεις και διαγραφη χρεους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δε διαφωνώ, αντιθέτως ήταν ακριβώς αυτό που ανέφερε σε συζήτηση με φίλους μου. Από τη στιγμή που οι απαντήσεις σε ερωτήματα δημοψηφισμάτων είναι ΝΑΙ/ΟΧΙ, οπότε και η εναλλακτική της ελληνικής πρότασης δεν υπάρχει ως απάντηση,

θα πρέπει να μπουν δύο ερωτήματα (μπορεί να γίνει) και να αποφασίσει αν συμφωνεί κάποιος ξεχωριστά και για τις δύο προτάσεις...

 

 

άρα η "αμεσοδημοκρατία" μας βολεύει όταν θέλουμε ... αν δε θέλουμε να ρισκάρουμε να απορριφθεί η πρότασή μας απλά την ψηφίζουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

 

Για οσους λενε πως για να φτιαξει η κατασταση πρεπει να χρεωκοπησουμε.

Δηλαδη μας λενε πως για να φτιαξει η κατασταση πρεπει να αρχισουμε απο το μηδεν, να περασουμε απο την εξαθλιωση και να γυρισουμε 50 χρονια πισω και ΙΣΩΣ τα παιδια μας να ζησουν στο επιπεδο που ζουμε ΤΩΡΑ.

 

ναι ειναι σαν το πισι σου, αμα κολλησει το κανεις REBOOT / RESTART

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ

οι καταθεσεις σου ειναι μια χαρα για την ωρα.

στεγνωσαν τα ατμ , απο δευτερα ξανα, η τραβηξου πιο μακρια απο την περιοχη σου, εδω παγκρατι τα μηχανηματα δινουν κανονικα λεφτα, δεν εχουμε ελλειψη  :P

 

καταλαβα... Δευτερα παω να τα βγαλω ολα.... δε θα αφησω κανεναν να παιζει με τα χρηματα μου για το καπριτσιο του καθε πρωθυπουργου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα... Δευτερα παω να τα βγαλω ολα.... δε θα αφησω κανεναν να παιζει με τα χρηματα μου για το καπριτσιο του καθε πρωθυπουργου...

 

Θα ρισκάρω την υπόθεση ότι δε θα είσαι ο μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καταλαβα... Δευτερα παω να τα βγαλω ολα.... δε θα αφησω κανεναν να παιζει με τα χρηματα μου για το καπριτσιο του καθε πρωθυπουργου...

και μονο που τα ειχες μεσα ολο αυτο το καιρο αυτο εκανες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει κανενα απολυτως νοημα να πας να βγαλεις ολα σου τα χρηματα. μπι κουλ μαν

 

βγαλε ενα ποσο που σε καλυπτει για καμποσες μερες.. κανε οικονομια κοψε τα παρτυ και ψυχραιμια.. στον πανικο πονταρουν καποιοι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μονο που τα ειχες μεσα ολο αυτο το καιρο αυτο εκανες :)

ελα μου ομως που πιστευα οτι δε θα γινει κατι...... ειχα απολυτη εμπστοσυνη οτι δε θα φτασουμε σε αυτο το σημειο...

 

Θα ρισκάρω την υπόθεση ότι δε θα είσαι ο μόνος.

αυτο ειναι το μονο σιγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι ενα δημοψήφισμα που θα έλεγε 'θέλετε να σπάσουμε την Ευρώπη στα 2?' θα ειχε θετική απήχηση σε ενα μεγάλο μέρος της Ευρώπης σε σχέση με αυτο που γινεται αυτη την στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει κανενα απολυτως νοημα να πας να βγαλεις ολα σου τα χρηματα. μπι κουλ μαν

 

βγαλε ενα ποσο που σε καλυπτει για καμποσες μερες.. κανε οικονομια κοψε τα παρτυ και ψυχραιμια.. στον πανικο πονταρουν καποιοι...

τι λες ρε φιλε? γιατι να τα αφησω μεσα??? για να στηριξω το ελληνικο τραπεζικο συστημα??? ή να περιμενω μεχρι να μου τα φανε? μετα το σημερινο τελος το εχω ηδη μετανιωσει που δεν τα εβγαλα εξω τοσο καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...