Προς το περιεχόμενο

Δημοψήφισμα 2015


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kirileman αυτο το σκεφτηκα κι εγω.. θα πρεπει να περασει απο την βουλη.. αν περασει ομως? και αν δεν περασει τι γινεται? συνεχιζουμε σαν να ψηφισαμε ναι ?

 

Στις 12 το μεσημέρι θα συγκληθεί η Ολομέλεια της Βουλής, σύμφωνα με υπουργό της κυβέρνησης.

Το κοινοβούλιο, σύμφωνα με το Σύνταγμα, είναι αυτό που θα δώσει το «πράσινο φως» για την διεξαγωγή του δημοψηφίσματος.

Να σημειωθεί πως χρειάζονται 120 ψήφοι προκειμένου να εγκριθεί η πρόταση του Τσίπρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 427
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η άποψή μου είναι ότι δε θα φτάσουμε ποτέ σε δημοψήφισμα. Θα κάνουν λίγο πίσω οι θεσμοί και τέλος καλό, όλα καλά, που λέει ο λόγος.

Δυστυχώς αυτό "βλέπω" και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ !!!!! φυσικα και δεν χρειαζεται καν να το δικαιολογησω 

αν και η δουλεια μου εχει να κανει με τον τουρισμο που ειναι ο πρωτος κλαδος που θα παθει μεγαλη ζημια με το διμοψηφισμα νομιζω οτι καποια στιγμη πρεπει να πουμε ενα μεγαλο οχι στους δανειστες και να χαραξουμε μια νεα αναπτυξιακη πορεια 

 Αν και το ερωτημα δεν ειναι παραμονη η οχι στο ευρω ειμαι της αποψης οτι εδω που φτασαμε μονο με εθνικο νομισμα και μονομερη διαγραφη του χρεους θα ξαναπαρη μπροστα η οικονομια της χωρας 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχει κάποιος κάποιο επίσημο λινκ για το δημοψήφισμα; (ποιό ακριβώς είναι το ερώτημα)

Έχει κάποιος κάποιο επίσημο λινκ για τα μέτρα τα οποία καλούμαστε να κρίνουμε με ναι ή όχι;

 

 

To ερωτημα του δημοψηφίσματος είναι "Ναι ή όχι στην προταση των δανειστων" και όχι αυτό που είναι στον τιτλο. Εχω κανει αναφορα εδώ και 40 λεπτα, καποια στιγμη θα διορθωθεί ο παραπλανητικος τιτλος πιστευω (αν δεν διαγραφει το τοπικ λογω πολιτικης κουβέντας η οποία δεν επιτρεπεται συμφωνα με τους ορους της κοινοτητας)

 

Αν καποιος συμφορουμιτης εχει με καποιον τροπο αποθηκευσει το άλλο τοπικ (που ανοιξε 2 λεπτα πριν από αυτό, ειχε ορθοτερο τιτλο "δημοψήφισμα" και ηταν καπου 20-25 σελιδες) ας κανει ένα κοπο να μου το στειλει γιατι μπηκα να διαβασω πρωτα αυτό που ηταν 1,5 σελιδα και όταν πηγα να μπω στο άλλο τοπικ, δεν υπηρχε, δεν προλαβα να διαβασω τιποτα περα από τον τιτλο του στην λιστα της ενοτητας. :cry:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς λαικίστικο ερώτημα. Το σωστό ερώτημα είναι ευρώ ή δραχμή.

 

Σκεφτείτε μόνο γιατί από το 1 δις μέτρων τον Ιανουάριο φτάσαμε στα 10 δις σήμερα... και γιατί πρέπει να πάρει την ευθύνη ο λαός τώρα για την αποτυχία των 5μηνων διαπραγματεύσεων και της λεηλασίας των αποθεματικών.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και οχι . αν πουμε ναι δεν προκειται να φτιαξει ποτε η κατασταση . στο οχι θα περασουμε 2-3 χρονια δυσκολα αλλα μετα θα αρχισει η χωρα να παιρνει τα πανω της . καλυτερα να γινουν δραχμες τα χρηματα μας παρα να τα παρουν οι γερμανοι . 

 

Επισης προς τους Moderators μπορει το φορουμ να εχει σαν κανονα την μη συζητηση πολιτικης αλλα πιστευω σε ενα τοσο σημαντικο συμβαν πρεπει να γινει μια εξαιρεση . γνωμη μου παντα


αν παμε στη δραχμη πειτε αντιο σε οτιδηποτε κανατε! Τερμα τα ταξιδια, οι αγορες απο εξω κτλ για αρκετα χρονια.

και αν πουμε ναι ξεχνα ολα αυτα που ειπες για το 90 % του πλυθησμου της χωρας για παντα. οχι καλυτερα κανενας να μην τα κανει αυτα για μερικα χρονια παρα να τα κανει μονο το 10 % 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς λαικίστικο ερώτημα. Το σωστό ερώτημα είναι ευρώ ή δραχμή.

Για το ερώτημα αυτό ο ίδιος ο κ. Βαρουφάκης στις 18/5/2015 δήλωνε:

 

Απαντώντας στο αν βλέπει στο μέλλον εκλογές ή δημοψήφισμα, ο κύριος Βαρουφάκης απάντησε πως «έχουμε καθολική αποδοχή, είναι ανοησία να ξαναπάμε στο λαό και να του πούμε "ξαναψήφισέ μας", ενώ αν γίνει δημοψήφισμα θα είναι για το ευρώ, μην γελιόμαστε, και αυτό το ερώτημα θα είναι άδικο να τεθεί στον Έλληνα για να απαντήσει με ένα ναι ή ένα όχι».

 

http://www.protothema.gr/economy/article/477107/varoufakis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To ερωτημα του δημοψηφίσματος είναι "Ναι ή όχι στην προταση των δανειστων" και όχι αυτό που είναι στον τιτλο.

κι η απορία είναι, επιτρέπεται από το σύνταγμα να γίνει δημοψήφισμα για δημοσιονομικά μέτρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας πει κάποιος απο την κυβέρνηση αναλυτικά τι θα ακολούθησει και στις δυο περιπτώσεις και ιδιαίτερα στην περίπτωση του όχι. Να ξέρουμε και εμείς ρε παιδί μου τι μας περιμένει. Δεν είδα να βγαίνει κάνεις από τους επαναστάτες κυβερνοντες να πει τι ια γίνει αν επιστρέψουμε στην δραχμή... Μονο λόγια του αέρα, και οτι στην αρχη θα ειναι δυσκολα αλλα μετά θα ανάκαμψουμε. Ποσο μετα δεν μας λενε,φαντάζομαι ούτε οι ίδιοι ξέρουν. Εγω προσωπικά αν δεν απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα δεν θα πάω καν...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

η επιλογη της αποχης θα αξιζε μονο στην περιπτωησ που αν εκανε αποχη καποιο ποσοστο εβγαινε ακυρο το δημοψηφισμα

Στις αλλες περιπτωσεις απλα αφηνεις τους αλλους να αποφασισουν για σενα ;)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παμε στη δραχμη πειτε αντιο σε οτιδηποτε κανατε! Τερμα τα ταξιδια, οι αγορες απο εξω κτλ για αρκετα χρονια.

Συγκινήθηκαν οι χιλιάδες άνεργοι και οι συγγενείς αυτοκτονημένων.

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...