Προς το περιεχόμενο

Δημοψήφισμα 2015


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω με κάποιους που είπαν για το ότι ο κόσμος δεν ξέρει τί ψηφίζει, αλλά όχι και να κατακρίνουμε το δημοψήφισμα.

 

Αν και ο Έλληνας θέλει να κατακρίνει τους πάντες, να την περνά άνετα αλλά να μην έχει καμμία ευθύνη.

Είδα τις τελευταίες 4 εβδομάδες από τα ίδια άτομα τα εξής

α) Ευρώ πάση θυσία

β) Καλά τί μέτρα είναι αυτά ουυυυυ

γ)  Ανίκανη Κυβέρνηση φέρε εκλογές,

δ) Γιατί ρίχνουν στον Λαό το βάρος της απόφασης με το Δημοψήφισμα;

 

Αποφασίστε τί θέλετε.

 

Όσον αφορά το Δημοψήφισμα, ορίστε σας δίνεται η δυνατότητα. 

 

Από την μία πρόγραμμα λιτότητας μέχρι το 2057, όπως ήταν το αρχικό πλάνο από το πρώτο μνημόνιο με την τριανδρία (στα ρώσικα ΤΡΟΙΚΑ), ώστε το χρέος να έχει μειωθεί στο 103% του ΑΕΠ.

 

Από την άλλη Δραχμή, με ό,τι αυτό συνεπάγεται καλό και μη.

Χειρότερη οικονομική κατάσταση από την Ελλάδα σήμερα, μόνο εμπόλεμες χώρες είχαν.

 

Και ποια η επιλογή μου για το Δημοψήφισμα;

 

Απλά θα πω

α) Οι μισθοί στην Ελλάδα σήμερα, είναι μικρότεροι απ' ότι ήταν σε δραχμές το 1997, και

 

β) Υπολογίστε το ότι οι τιμές σε πολλά βασικά αγαθά έχουν 10-15πλασιαστεί από τότε.

Και βασικά αγαθά αναφέρωμαι σε ψωμί, γάλα, κρέας, οπωροκυπευτικά και φρούτα.

Ακόμα και καφές, αλκοόλ, εστίαση, παρά το ότι δεν είναι βασικά αγαθά, ήταν πάρα πολύ φτηνά αναλογικά τον μισθών.

 

Για κινητά και λοιπές χλιδές, ο Έλληνας πάντα πλήρωνε ένα μηνιάτικο μισθό σχετικά, όταν ο Αγγλο-Γερμανός πλήρωνε το 20% του μισθού του.

 

γ) Ευρώ και ας τρώμε πέτρες. Σύνθημα που ακούω από το 2000. Ηρθε η ώρα να φαγωθούν οι πέτρες, καλή χωνεψη.

Δε νομίζω σε κάποια άλλη χώρα να μπαίνει φόρος κατανάλωσης πολυτελείας (23%) στα τρόφημα όπως το γάλα και το ψωμί.

Αγγλία εκτός από confectioneries, τα υπόλοιπα τρόφημα δεν έχουν ΦΠΑ. Το ίδιο και στην υπόλοιπη ευρώπη (εστίαση π.χ ταβέρνες είναι άλλο θέμα).

Αλλά είπαμε. Ευρώ και ας τρώμε πέτρες.

 

Θα πεις Πάνο, λύσεις δεν προτείνεις;

 

Οι λύσεις που βλέπω, μόνο σε κάποια χούντα μπορούν να γίνουν (π.χ απόλυσεις δημοσίου κάνωντας ακόμα και την εφορία ιδιωτική εταιρία στυλ HM Revenue & Customs), μείωση φορολογίας των εταιριών. Συγχώνευση όλων τον ταμείων. Κατάργηση ολιγοπωλείων, συμπεριλαμβανομένα επιμελλητήρια κλπ. Κατάργηση του ΦΠΑ σε βασικά αγαθά.

 

Δυστυχώς έχουμε και πολλούς υποψήφιους  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλα, τι  ξερεις, αποκαλυψε τα ολα……   :P

Το πρόγραμμα διαρκεί ως τις 30.Παράταση από ότι λέγεται δεν θα υπάρξει οπότε από τις 30 ως τις 5 του Ιούλη τι?Πολύ πιθανόν να πάμε με default σε δημοψήφισμα κάτι που λογικά δεν στέκει.

Θα δούμε.

 

 

 

Άλλες χώρες όπως η Ιταλία ή η Ισπανία πως κάνανε οικειοθελή μείωση των κρατικών δαπανών ώστε να νοικοκυρέψουν τα οικονομικά τους και έτσι δεν χρειάστηκε να μπουν σε μνημόνιο;

Μην ξεχνάς βέβαια ότι χώρες όπως  η Ιταλία και η Ισπανία έχουν τεράστιες διαφορές στο μέγεθος της οικονομίας αλλά και στις παραγωγικές δομές τους.

 

 

Italy is the fourth-largest national economy in Europe, the eight-largest by nominal GDP in the world, and the 12th-largest by GDP (PPP). The country is a founding member of the European Union, the Eurozone, the OECD, the G7 and the G8Italy is the tenth largest exporter in the world with $474 billion exported in 2013.
Spain is a democracy organised in the form of a parliamentary government under a constitutional monarchy. It is a developed country with the world's fourteenth largest economy by nominal GDP and sixteenth largestby purchasing power parity.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το οξυμωρο ειναι πως το ειπε ο ιδιος που τωρα θετει αυτο ακριβως το ζητημα.

εμπόδιζε ποτέ κάτι τέτοιο τους πολιτικούς της χώρας μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι υπερ ενος δημοψηφισματος για κατι τετοιο, αλλα αν ειναι μοχλος πιεσης, προκειται για εναν εξαιρετικα ανευθυνο και τρομοκρατικο μοχλο πιεσης. Οπως ειχε ειπωθει αλλωστε καποια στιγμη στο παρελθον, και μονο το να πεσει στο τραπεζι δημοψηφισμα θα σημαινει καταρρευση οικονομιας πολυ πριν φτασουμε στην καλπη. Το οξυμωρο ειναι πως το ειπε ο ιδιος που τωρα θετει αυτο ακριβως το ζητημα. 

Οποτε δηλαδη τι? Παιζεις με τις πιθανοτητες?

Μονο που ηδη βρισκομαστε στα ορια της οικονομικης καταρρευσης.30 Ιουνιου τελειωνει το προγραμμα και λεφτα δεν δοθηκαν ηδη απο τον προηγουμενο Αυγουστο.Αρα τι?Υπογραφουμε ναι σε ολα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To mail χαρδούβελη ήταν το τελευταίο γιατί άλλαξε κυβέρνηση. Στην περίπτωση που κυβερνούσαν οι προκάτοχοι τα mail θα συνέχιζαν να έρχονται όλους αυτούς τους μήνες και τα 9 δις που λες θα είχαν περάσει ήδη ως μέτρα.

still, έπεσε ΤΟΣΟ κράξιμο για ΜΟΝΟ για αυτό (χωρίς τα επόμενα) και τώρα είμαστε ok με τα 8 δις, τα ακόμη παραπάνω είναι που μας ξεπερνάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, εσεις φταιτε που τους ψηφιζατε τοσα χρονια.

 

εγώ προσωπικά δεν τους ψήφισα

 

αλλα και αυτοι που τους ψηφισαν δεν τους ψηφισαν για να πάνε μετά αυτοι και να λεηλατήσουν το ελληνικο κράτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα διαρκεί ως τις 30.Παράταση από ότι λέγεται δεν θα υπάρξει οπότε από τις 30 ως τις 5 του Ιούλη τι?

Οι θεσμοί όλους αυτούς τους 5 μήνες έχουν αποδείξει ότι είναι πολύ ελαστικοί με τις προθεσμίες οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εγω εχω ασχημη αποψη για ολο το πολιτικο συστημα ειναι βαθια σαπιο οποτε οποιον και να υποστηριξεις λαθος κανεις.Ποσοι ξερουν οτι με τις εκλογες που εγιναν θα πρεπει να περιμενουμε πολλα χρονια για να γινει αναθεωρηση του συνταγματος.

Τον Τσιπρα προσπαθησα να τον δω με συμπαθεια αλλα οταν γινεσαι πρωθυπουργος μιας χρεοκοπημενης χωρας τα πρωτα βηματα σου δεν ειναι να ξαναδημιουργεις την ΕΡΤ με τριπλο προσωπικο ουτε να ξαναπαιρνεις χιλιαδες δημοσιους υπαλληλους απο εκει και περα οτι και να μου πει τα βλεπω ολα παραμυθια δεν τους εμπιστευομαι.

Ακομα και τωρα που ειμαστε στο χειλος του γκρεμου βγαινουν ζομπι του παρελθοντος που δεν προσφεραν τιποτα ηταν και αυτοι υπευθυνοι για την κατασταση τωρα και μας συμβουλευουν.Αει σιχτιρ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτον πιστεψε με ειναι πολλαπλασια των 5000 που ειπες////

και δευτερον αν γινει μπαμ ναι ρε φιλε γουσταρω να α εχω στα χερια μου και ας ειναι και σκετα αχρηστα χαρτια!!! ειναι δικα μου και τα θελω οτι αξια και να εχουν να τα εχω στα χερια μου!

Που μένεις ;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εμπόδιζε ποτέ κάτι τέτοιο τους πολιτικούς της χώρας μας?

 

Α καλα αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

Μονο που ηδη βρισκομαστε στα ορια της οικονομικης καταρρευσης.30 Ιουνιου τελειωνει το προγραμμα και λεφτα δεν δοθηκαν ηδη απο τον προηγουμενο Αυγουστο.Αρα τι?Υπογραφουμε ναι σε ολα?

 

Ενω η φαση του να μιλας για δημοψηφισμα την Παρασκευη δινοντας την ημερομηνια της επομενης Κυριακης ειναι μια κινηση που μπορει να εχει θετικη εκβαση? Πως? Τρομοκρατωντας τον κοσμο και κανοντας τον να παιρνει σβαρνα τα ΑΤΜ για να σηκωσει ο,τι μπορει? Εκβιαζοντας τι ακριβως, ποιον ακριβως και με τι μεσο ακριβως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια αποθεματικα?Μηπως ειχαμε και πλεονασματα?Τα ταμεια παραδοθηκαν στο αμην και παρολα αυτα πληρωσαμε τις δοσεις.

 

Οσο για το μειλ χαρδουβελη ριξε ενα βλεφαρο στο μεσοπροθεσμο που υπογραφηκε και στα ποσα δις κοστολογειται το μαρμαρο.Αλλο που στο εφερναν σιγα σιγα.

 

Ακόμη δεν κατάλαβες πως πληρώσαμε τις δόσεις και τις συντάξεις;

 

Μέχρι και τα αποθεματικά της Ττε για ώρα ανάγκης και πολέμου ξεσηκώσαν... μαζί με χρήματα από τα ταμεία, τους δήμους, τα νοσοκομεία , τα εσπα και τις πληρωμές προς ιδιώτες.

 

Όλα αυτά τα χρήματα υποτίθεται ότι τα δανείστηκαν προσωρινά και πρέπει να αναπληρωθούν άμεσα.

 

Αν τώρα χρειαζόμαστε μέτρα 9 δις, σε ένα μήνα θα χρειαζόμαστε και άλλα. Ετσι δουλεύει η οικονομία. Δεν παγώνει για πολιτικούς λόγους ή επειδή υπάρχει λαική εντολή. Μεγάλο έγκλημα αυτό που γίνεται αυτή την περίοδο για τον τουρισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που φοβάμαι εγώ και ίσως και οι υπόλοιποι που δε θέλουν να πάμε στη δραχμή είναι ότι θα γίνουμε τόσο φτωχοι που θα έχουμε ισα ίσα για να φάμε.... 

 

μπορεί να κάνω και λάθος.... μακάρι να κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που φοβάμαι εγώ και ίσως και οι υπόλοιποι που δε θέλουν να πάμε στη δραχμή είναι ότι θα γίνουμε τόσο φτωχοι που θα έχουμε ισα ίσα για να φάμε.... 

 

μπορεί να κάνω και λάθος.... μακάρι να κάνω λάθος

 

Βλεπεις  greek τηλεοραση και διαβαζεις ελληνικα εντυπα ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...