Προς το περιεχόμενο

Ubuntu thin client server και απόδοση


k_antoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

θέλω να ρωτήσει εάν κάποιος έχει εμπειρία με thin clients και την απόδοσή τους σε ένα οικιακό δίκτυο 5 υπολογιστών... Έχω έναν INTEL PENTIUM DUAL CORE G3240 3.10GHZ LGA1150 με 4GB μνήμη και λέω να τον μετατρέψω σε thin client server για τις ανάγκες της οικογένειας... Θα πάρει μια Geforce 210 κάρτα γραφικών και αργότερα μπορεί και άλλα 8GB Ram. Θα κουμπώσουν πάνω 5 υπολογιστές ως thin clients που θα τρέχουν εφαρμογές office/vlc/kodi και παιχνίδια μέσω emulators... το δίκτυό μου είναι με 1000 switch και cat5e καλώδιο, οπότε σε ταχύτητες είναι αξιοπρεπές! Επίσης δε θα είναι πάντα όλοι οι υπολογιστές ανοιχτοί και θα τρέχουν ταυτόχρονα εφαρμογές. Ο σερβερ σπάνια θα κάνει κάτι πιο περίπλοκο όπως video rendering/encoding που θα απασχολήσει όλο τον επεξεργαστή.

 

Τι θέλω να κάνω στο σπίτι: Μιας και τα παιχνίδια τα έχουν αναλάβει κονσόλες (xbox360, ps2, psx κτλ) θέλω να συγκεντρώσω τα πάντα πάνω στον thin client server για να μειώσω το κόστος σε hardware και να μη χρειάζεται να αναβαθμίζω ξεχωριστά τα μηχανήματα και να φτιάχνω λογαριασμούς, ρυθμίσεις κτλ...

 

Γραφικό περιβάλλον θα τρέχει xubuntu ή στη χειρότερη περίπτωση lubuntu για να μη χρειάζεται πολλούς πόρους σε επεξεργαστή/μνήμη... 

 

Είναι βιώσιμη μια τέτοια υλοποίηση όσον αφορά την απόδοση;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς ήθελα να φτιάξω και εγώ τότε με το παλιό λαπτοπ. Να είναι όλα συγκεντρωμένα σε ένα μέρος και διαθέσιμα για όλους τους υπολογιστές στο σπίτι. Απλά εγώ ήθελα να τρέχει και kodi και transmission μιας που θα είναι συνδεμένο στην TV. 

 

Γιατί θες γραφικό περιβάλλον; 

 

Αν το καταφέρεις θα με ενδιέφερε το πως πάντως. Έχω κάποια προβλήματα που δεν είναι της παρούσης και σκέφτομαι να αξιοποιήσω αλλιώς το Rpi και να γυρίσω στο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς... εγώ έχω file server στο σπίτι τον οποίο τον έχω σετάρει και δεν τον πειράζω αυτή τη στιγμή... Ο thin client server θα τρέχει όλες τις εφαρμογές και τα τερματικά θα κάνουν απεικόνηση, χωρίς να έχουν σκληρούς δίσκους, cdrom κτλ ...

 

https://help.ubuntu.com/community/ThinClients

 

Δε βλέπω να το έχει κάνει κάποιος φίλος εδώ, οπότε θα το δοκιμάσω και θα σας πω!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι τώρα! Έχω μερικές μέρες τώρα που διαβάζω για thin clients και εφαρμογές, αλλά ακόμα δεν έστησα τίποτα! Μάλλον θα πάω σε διανομή με πιο ελαφρύ γραφικό περιβάλλον για οικονομία πόρων (επεξεργαστή και μνήμη)... θα δοκιμάσω και θα σας πω (ψιλοαπογοητεύτηκα, αν και υποψιαζόμουν ότι είναι μικρός ο επεξεργαστής)!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...