Προς το περιεχόμενο

Λειτουργικό σύστημα για αρκετά παλιο σύστημα


mikemart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

Θέλω να αναστήσω ένα αρχαίο σοκετ 478 ,η χρήση θα είναι Διαδίκτυο καικαμία ταινία αν αντέχει.Τα χαρακτηριστικά του είναι Pentium 4 στα 2.8 , 1ή1.75 γκιγκα (Δεν ξέρω άμα δουλεύουν δύο από τα τέσσερα ντιμακια που έχω) και κάρτα γραφικών ati 9200 se 128mb .Ποια διανομή προτείνεται ? Ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wary puppy

Για το νετ ότι έχει flash θα ζωρίζεται,για ταινίες με την 9200 πολύ καλά θα είναι αρκεί να μην είναι τίποτα βαριά codec όπως το h264,αν και δεν ξέρω,μπορεί να έχεις και hardware support η vga.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμ το puppy το είδα και Δεν με ενθουσίασε αλλά ξέρω ότι είναι παναλαφρο και τρέχει από τις ραμ .Αυτά που μου άρεσαν οπτικά είναι το elementary os και το crunchbang .Αυτά θα έχουν μεγάλη διαφορά στην απόδοση από το puppy ?Επίσης το arch είναι δύσκολος για πρωτάρηδες ? (έχω εμπειρία Μόνο από ubuntu ,linux mint )

Ευχαριστώ !

ΥΣ τέτοιου είδους διανομές έχουν market app ( πέρα από το arch που ξέρω ότι έχει )

Επεξ/σία από mikemart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κοίταξα φωτο από διάφορες διανομές και γνώμες για την απόδοση τους .Και κατέληξα στο wary puppy ή στο arch + openbox.

Τώρα στις χρήσεις σκέφτομαι να προσθέσω και παιχνίδια μέσο emulator πιστεύω θα τα σηκώνει .

Είδα ότι υπάρχει το puppy arcade που έχει διάφορους emulators αλλά δεν έχει browser και media player .Υπάρχει τρόπος να βάλω τους emulators του arcade puppy στο wary puppy ? Συγκεκριμένα Θέλω για n64, ps1,ps2 (αν το σηκώνει ) ,psp , gba ,gbc

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mikemart

 

Φίλε είσαι σε ένα από τα πιο αγαπημένα θέματα της κοινότητας εδώ, πως θα χρησιμοποιήσουμε παλιό hardware σε σύγχρονες λύσεις... Δες λίγο τι γράψαμε εδώ και εδώ! Συνοπτικά όμως, για browser θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις, γιατί το flash θα σκίσει το μηχάνημα... το ίδιο και οι "βαριοί" φυλλομετρητές! Με ένα midori ή στη χειρότερη το dillo θα είσαι κομπλε... θα σου λείψει βέβαια το chrome ή ο firefox, αλλά θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις για χάριν της ταχύτητας! Για πολυμέσα μπορείς να εγκαταστήσεις το vlc ή και το xbmc/kod... δε θυμάμαι ποια έκδοση είναι στον packet manager του warry, αλλά από εκεί θα το εγκαταστήσεις ή θα κατεβάσεις κάποιο .pet. Μέσα από το kodi εάν βάλεις το youtube plugin θα βλέπεις άνετα βιντεάκια στο youtube μέχρι κάποια ανάλυση όμως! Μετά από εκεί νομίζω θα ζοριστεί! Δεν ξέρω τι γίνεται με το minitube, τελευταία δεν μου λειτουργεί, μάλλον κάποια αναβάθμιση δεν έκανα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το puppy είναι ίσως η καλύτερη επιλογή σου, αλλά η ασχήμια είναι over 9000.

 

Δεν θα πήγαινα σε ubuntu based διανομή γιατί φορτώνει ένα κάρο μαλακίες ανεξάρτητα από το desktop environment.

 

Βρες κάτι σε lxde/openbox/i3.

 

Εμένα μάρεσε το crunchbang (openbox) που είναι debian-based.

Αν νοιώθεις δοκίμασε κάτι που το σετάρεις εσύ για να μην τρέχουν ενα εκατομμύριο services από πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμφάνιση είναι θέμα γούστου :-P Κι εμένα δε μου αρέσει η εμφάνιση του puppy, αλλά από άποψη κατανάλωσης πόρων τα σπάει! Μνήμη και επεξεργαστής στο minimum δυνατόν χωρίς να χάνει σε λειτουργικότητα! Το lxle είναι επίσης μια καλή λύση αλλά όπως είπαν και οι φίλοι εδώ, στήστο μόνος σου για να είναι ελαφρύ! Εγώ προτιμώ περισσότερο out-of-the box λύσεις και ευκολίες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμφάνιση είναι θέμα γούστου :-P Κι εμένα δε μου αρέσει η εμφάνιση του puppy, αλλά από άποψη κατανάλωσης πόρων τα σπάει! Μνήμη και επεξεργαστής στο minimum δυνατόν χωρίς να χάνει σε λειτουργικότητα! Το lxle είναι επίσης μια καλή λύση αλλά όπως είπαν και οι φίλοι εδώ, στήστο μόνος σου για να είναι ελαφρύ! Εγώ προτιμώ περισσότερο out-of-the box λύσεις και ευκολίες...

 

 

Το LXLE είναι από μόνο του πλήρης διανομή, η οποία καταναλώνει ελάχιστη ram, ενώ έχει τα πάντα. Δεν χρειάζεται να κάνει απολύτως τίποτα, εκτός από το να προσθέσει ελληνικά στο πληκτρολόγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστηχως η φαση με αυτο το συστημα δεν εκατσε μια κατι εχει και δεν δειχνει εικονα και δεν εχω ανταλακτικα να το κοιταξω....Βρηκα ομως ενα παλιο  optiplex gx260 με 2.4 πεντιουμ και 1 γκιγκα ραμ. Το οποιο θελω να το κανω htpc (φυσικα χωρις μεγαλες απαιτησεις.....) Πηγα να του περασω arch αλλα κατι δεν πηγαινε καλα με την εγκατασταση και τα παρατησα .Του εβαλα lubuntu και παει σχετικα καλα . Το θεμα ειναι οτι δεν ανοιγει ο kodi ! . θελω να μου προτεινετε  ενα προγραμμμα σαν το remote mouse με το οποιο να χειριζομαι τον υπολογιστη με το κινητο (android) ,

ευχαριστω!

Επεξ/σία από mikemart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα γραφικών έχω την onboard οποτε λογικά δεν υποστηριζει kodi. Αυτό που θέλω να κανει το πρόγραμμα είναι να μετατρέπει το κινητό σε ποντίκι και πληκτρολόγιο.....

Το remote control δεν το βρήκα μπορείς να στειλεις λινκ ?

Ευχαριστώ

Τελικά έβαλα τοhome remote control που ενοουσε ο φίλος και όλα εντάξει ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...