Προς το περιεχόμενο

Σταθερό Distro + Θέματα με ανάλυση οθόνης


jimisvog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,

 

Διαθέτω τα μηχανήματα που υπάρχουν στην υπογραφή μου. Στο Desktop έχω περασμένα τα 8.1 και μόνον. Στο netbook έχω εδω και καιρό τα elementaryOS Freya και μπορώ να πω είμαι ευχαριστημένος αλλά όχι πλήρως. Τα θέματα που έχω είναι δύο:

 

α) Η οθόνη του netbook όπως βλέπετε είναι 14". Με την συγκεκριμένη διανομή (δεν εχω δουλέψει πολύ με άλλες) ο χώρος στην οθόνη μου φαίνεται ΠΟΛΥ μικρός. Γενικά τα παράθυρα είναι μεγάλα και ο χώρος για να δουλέψω είναι πολύ μικρός (έχω την ανάλυση στο φουλ). Ακόμα και στο surfing στο Mozilla τα πλαίσια πιανουν πολύ χώρο. Ξέρω πως η οθόνη είναι σχετικά μικρή αλλά σε Macbook φίλου που έχει 14" οθόνη δεν υπάρχουν τέτοια θέματα και η διαχείριση είναι περισσότερο φιλική. Μπορώ με κάποιο τρόπο, με άλλη διανομή ή με άλλο Desktop Environment να πετύχω καλύτερο αποτέλεσμα για να δουλεύω καλύτερα/αποδοτικότερα;

 

β) Επειδή προέκυψε δουλειά το καλοκαίρι και θα ασχοληθώ με προγραμματισμό λίγο πιο εντατικά εκτός σπιτιού θα πρέπει να δουλεύω στο λαπτοπ. Πέρα απο το πρόβλημα που προανέφερα για να μου είναι πιο ευκολο θα ήθελα να μου προτείνετε ένα distro που να είναι σταθερό. Δηλαδή θέλω να το φορτώσω τα εργαλεία μου και ότι χρειάζομαι και να μείνει έτσι. Έχω πειραματιστεί με διάφορα distro αλλά όλο κατι μου έφταιγε και πολλές φορές κάτι χαλούσε και παιδευομαι. Με την δουλειά δεν θα έχω την πολυτέλεια να παιδεύομαι και με τα θέματα του λειτουργικού.

 

Υ.Γ: Υπάρχει τρόπος αφού setαρω το distro και είμαι ευχαριστημένος να το εξάγω σε iso or something έτσι ώστε μετά να το κάνω clean install έτσι με όλα τα καλούδια μου (σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το προβλημα με το χωρο απλα κοιτα να επιλεξεις ενα συμαζεμενο θεμα. Δεν θερω τι ακριβως χρησιμοποιει το elementary, αλλα το numix ειναι ενα πολυ καλο θεμα για αυτη τη δουλεια και περιλαμβανεται στο πακετο shimmer-themes.

 

Για να επαναφερεις το συστημα σου οπως το ειχες, δοκιμασει το system tar and restore που εχει κανει ενα μελος του φορουμ.

 

Τελος, η λεξη "σταθερο" στο λινουξ ειναι σχετικη. Θα ηταν καλυτερο να μας πεις που εχεις προβλημα και να σου πουμε τι πρεπει να κανεις για να φτιαχτει. Μπορει η αλλαγη διανομης να μην σε ικανοποιησει αν πχ εχεις προβλημα με καποιο feature που λειπει απο μια εφαρμογη, τα ιδια θα βρεις και στην αλλη διανομη στην ιδια εφαμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος, η λεξη "σταθερο" στο λινουξ ειναι σχετικη. Θα ηταν καλυτερο να μας πεις που εχεις προβλημα και να σου πουμε τι πρεπει να κανεις για να φτιαχτει. Μπορει η αλλαγη διανομης να μην σε ικανοποιησει αν πχ εχεις προβλημα με καποιο feature που λειπει απο μια εφαρμογη, τα ιδια θα βρεις και στην αλλη διανομη στην ιδια εφαμογη.

 

Το elementary χρησιμοποιεί ως DE το Pantheon. Απλά το πρόβλημα είναι οτι η μπαρα με τις πληροφορίες πάνω + το παραθυρο του mozilla π.χ με τα bookmarks και τον χώρο για τα λινκ πιάνει περίπου το 1/4 της οθόνης.

 

Όταν λέω σταθερό ενα παράδειγμα πχ είναι οτι όταν έβαλα έναν LaTeX Editor απο το Software Center και έκλεισα το pc πήγα στην σχολή και όταν το άνοιξα δεν δούλευε το trackpad καθόλου και ήθελε να τρέχω 2 εντολές κάθε φορά που άνοιγα το pc.

 

 

μήπως να δοκίμαζες να αλλάξεις τα dpi πρώτα?

 

Έχω κατεβάσει και για διαθέσιμα tweaks αλλά δεν βρίσκω κάπου να μπορούν να αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε de τοτε, βαλε πχ xfce, και δες αν εχεις και εκει το προβλημα που λες.

 

Η εγκατασταση του ταδε πακετου παντως δεν σχετιζεται με τη δυσλειτουργια του hardware που ειχες. Ποιες εντολες ετρεξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε de τοτε, βαλε πχ xfce, και δες αν εχεις και εκει το προβλημα που λες.

 

Η εγκατασταση του ταδε πακετου παντως δεν σχετιζεται με τη δυσλειτουργια του hardware που ειχες. Ποιες εντολες ετρεξες?

 

Δυσλειτουργία λογικά είχε ο driver του touchpad. Έχω μια σχετικά μικρή εμπειρία. Τιποτα παραπάνω απο apt-get update και κανένα πακέτο απο έμπιστη πηγή. Σκέφτομαι να στήσω το λαπτοπ με debian και κάποιο environment που θα είναι βολικό και να φτιάξω ενα σταθερό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...