Προς το περιεχόμενο

Shenmue 3 [PS4]


Ryu_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ δεν έχουν τα λεφτά να βγάλουν μόνο το 3 και εσύ περιμένεις και remaster τα παλιά??? Πλέον παρόλο το χρήμα που μαζέψανε δεν νομίζω τελικά να βγει κάτι.... Μονό να δημιουργήσουν ενθουσιασμό θέλανε..... Όπως πάει το βλέπω να ακυρώνεται αυτό το project.... 

 Ε αυτό σου λεω. Αν και προφανώς δεν έχει το ίδιο κόστος μια απλή μεταφορά 2 έτοιμων game. Τέσπα νομίζω κάπου είδα ότι θα βγει μικρό βίντεο για τα δύο πρώτα και ας βγει και το game όπως είναι να βγει να υπάρχει μια κατάληξη στην ιστορία να πούμε έκλεισε και αυτό το κεφάλαιο για το γαμώτο. 

 Πάντως και τα 2 games ήταν παιχνιδάρες απλά πέσανε θύμα των τότε περιστάσεων. Θα δούμε στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά το παιχνίδι το θεωρώ vaporware. Εμφανέστατα και κάτι πάντα υπήρχε ξεχασμένο και βγήκε στην επιφάνεια τώρα αλλά πιστεύω πως είναι αργά πλέον για τη συνέχεια. Θα προτιμούσα να δω τον κύριο Yu να βγάζει μια μικρή ταινία που να τελειώνει την ιστορία και να τελειώνουμε με αυτό το φιάσκο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση παραπάει το θέμα Nostalgia. Αμφιβάλλω αν υπάρχουν δέκα άτομα εδώ μέσα που να έχουν παίξει και τα δυο Shen mue. Εχετε παίξει κανένα από αυτά πρόσφατα έτσι για το γαμώτο; Να δείτε πως μεγάλωσαν; Σας το λέω από τώρα ότι όσοι παίξατε τα παιχνίδια τότε σε καμιά περίπτωση δεν είναι όπως τα θυμάστε (και το λέω με την κακή έννοια) και όσοι δεν ασχοληθήκατε ποτέ θα αναρωτιέστε τι στο διάολο ακριβώς ήταν αυτό που έκανε τη συγκεκριμένη σειρά τόσο αγαπητή. Το Skies of Arcadia, Headhunter και Metropolis street racer μεγάλωσαν πολύ καλύτερα από το Shen mue.  

Αρκει να βγει γι'αυτους που μεγαλωσαν με αυτο το game και το περιμενουν ακομα ασχετα αν περασαν τοσα χρονια.

 

Σχετικα προσφατα το εβαλα να το παιξω στο dreamcast και ναι οκ τα γραφικα ειναι ξεπερασμενα,,αλλα το gameplay του και ολα αυτα που εχει μεσα το εκαναν unique και θα μπορουσα να το συγκρινω με το σημερινο sleeping dogs και gta εν μερη.

 

Το οτι ομως ξεκινησε σε μια κονσολα που ηταν καταδικασμενη να χασει απο την sony,,για πολλους λογους αλλα και οτι ειχε ενσωματωμενο dvd δεν το κανει απαραιτητο οτι θα πατωσει και οτι δεν χρειαζετε να φτιαξει την συνεχεια του.

 

Ναι ολοι το ξερουμε οτι το κανει για τα συγκεκριμενα ατομα που αναζητουν την συνεχεια,,,τουλαχιστον ας δειξουμε λιγο κατανοηση σε αυτο που κανει αυτος ο ανθρωπος γιατι ξερω ακριβως πως ειναι να θες να δημιουργησεις κατι για μια μεριδα ατομων και να μη μπορεις λογω χρηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ τα γραφικά του αυτό που επηρεάστηκε λιγότερο από το πέρασμα του χρόνου. Ο απότομος και κακός έλεγχος εκτός μάχης, τα υπερβολικά γρήγορα QTE, το γενικότερο design με τον χρόνο και το ρολόι, τα mini games που δεν εξυπηρετούν κάπου (εκτός από τα arcade), όλα αυτά δημιουργούν ένα σύνολο που τελικά τη σήμερον ημέρα κουράζει. 

 

Φυσικά η ιστορία και το στήσιμο των περιοχών καθώς και το voice acting (το καλύτερο εκείνης της εποχής με διαφορά) είναι που το έκανε τόσο αγαπητό. Ξαναλέω όμως ότι τα Yakuza παιχνίδια κάνανε το ίδιο ακριβώς πράγμα και μάλιστα καλύτερα από το Shenmue. Οποιος θέλει να παίξει -σήμερα- ένα Shenmue ας παίξει οποιοδήποτε main-Yakuza παιχνίδι και θα πάρει την ίδια και καλύτερη εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πως μόνο ως reboot θα είχε κάποιο νόημα αυτή η σειρά σήμερα.

Το πρώτο έγινε διάσημο γιατί ο ρεαλιστικός κόσμος του ήταν κάτι πρωτόγνωρο για την εποχή του πέρα από κάποια προβλήματα. Τώρα τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα. Αυτοί οι μηχανισμοί υπάρχουν ήδη όπως είπε και ο Ikaruga σε άλλα games και γίνονται και καλύτερα.

 

Το 3 θα είναι για μια εξαιρετικά πολύ μικρή μερίδα gamers που ζητούν απλά closure για τα προηγούμενα που έπαιξαν, εξού και το kickstarter. Ελπίζω τουλάχιστον αυτοί που το στηρίζουν να ικανοποιηθούν ως προς το story γιατί από gameplay δεν νομίζω ότι θα κάνει τον πάταγο που ίσως φαντάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ίσως να μην καταφέρει να κάνει τόσο πάταγο αυτή τη φορά λόγω πιθανώς μικρότερου budget, για αυτό και συμφωνώ με το να εισέλθει επενδυτής όπως η Sony, αρκεί βέβαια να μην καταχραστούν τα λεφτά που έχει δώσει ο κόσμος, π.χ. ακυρώσουν τα υποσχόμενα rewards γιατί τότε θα μιλάμε όντως για απάτη.

 

Τώρα περί γερασμένου gameplay προφανώς είναι θέμα γούστου. Το παιχνίδι θέλει να σε βάλει στον κόσμο του και σε άλλους αρέσει και άλλους όχι. Όποιος θέλει π.χ. πιο άμεσο gameplay με μάχες όντως καλύτερα να δοκιμάσει το Yakuza.

 

Απ' την άλλη, όποιος αισθάνεται το trailer είναι συνήθως μεγάλος fan και το Yakuza στα μάτια του είναι απλώς υποκατάστατο: https://www.youtube.com/watch?v=cf-MK4599A8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη διαφορά ότι το Yakuza μόνο υποκατάστατο δεν είναι. Ο κόσμος είναι καλύτερα σχεδιασμένος, το gameplay φανερά αναβαθμισμένο, ο χειρισμός (το μεγάλο μελανό σημείο του Shenmue) κατά πολύ καλύτερος και η ιστορία φυσικά και δεν την λες για κανένα λόγο "κακή" ή όχι ενδιαφέρουσα. Περισσότεροι χαρακτήρες, καλύτερο γράψιμο, γενικά το Yakuza από το πρώτο κιόλας ήταν ένα Shenmue που ήταν καλύτερο στα όλα του. Ειδικά στο Yakuza 3 και 4 ξεφύγαμε. Δεν λέω και το Shenmue έχει σίγουρα την Χ αισθητική του αλλά όπως έχω πει ακόμα και τότε δεν ήταν κάτι το απίστευτο. 

 

Τώρα για το ίδιο το Shenmue 3 δεν περιμένω πολλά, όπως είπα το θεωρώ vaporware και τα 3-4 ή ακόμα και 10 μύρια για τέτοιο μέγεθος παιχνίδι τα θεωρώ αστείο ποσό τη σήμερον ημέρα. Απλά σκέψου τι πρέπει να δημιουργήσει, voice acting, έκταση, mini games, κτλ κτλ και καταλαβαίνει κάποιος ότι πρόκειται απλά για μεγάλο project που δεν πρόκειται να γίνει αν δεν τσοντράρει κάποιος ένα σεβαστό ποσό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλα τα yakuza, αλλα η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν προκαλεσαν την ιδια αισθηση που προκαλεσε το πρωτο shenmue. Προσωπικα το ειχα παρει day οne στο dreamcast και ειχα παθει σοκ. Ηταν κατι τρομερα δυνατο για την εποχη. Για αυτο και εχει τοσους φανατικους οπαδους σημερα.

Τα yakuza απο την αλλη μπορει να ξεφυγαν σε μηχανισμους, γραφικα και γενικα στους περισσοτερους τομεις, αλλα ποτε δεν προκαλεσαν την ιδια αισθηση στην εποχη τους.

 

Αυτο σημαινει οτι για να ξαναπετυχουν στο Shenmue 3 κατι αναλογο με τοτε, θα πρεπει να ξεφυγουν παρα πολυ απο τα σημερινα yakuza. Eχουν γενικα δυσκολο εργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα yakuza αδικήθηκαν αρκετά γιατί κυκλοφόρησαν στον τιτάνα που λεγόταν PS2 και τα παρέσυρε το ρέμα. Το αντίθετο είχε γίνει για το shen mue, μια κονσόλα πεινασμένη από "home" παιχνίδια γιατί ήταν πίτα στα arcade games και μάλιστα από την ίδια τη sega που ήταν βασιλειάς στα arcade. To θεώρησαν τη δευτέρα παρουσία του gaming οπότε και απέκτησε αυτό το cult status. Αν τα yakuza κυκλοφορούσαν για gamecube ή xbox θα μιλούσαμε διαφορετικά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μη το λες...Εγω ειχα για μια περιοδο(1998-2003) saturn,psone,dreamcast, ps2, xbox και ακομα σκεφτομουν το shenmue. Oταν ξαναπαιξα το Shenmue 2 στο xbox μου φανηκε το ιδιο καταπληκτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ακριβώς σου φάνηκε τόσο καταπλητικό πέρα από το γεγονός ότι ήταν τόσο ακριβή παραγωγή. Εγώ πολύ πρόσφατα που ξαναέπαιξα μέχρι ένα σημείο το shenmue μπορώ να πω ότι το θυμόμουν πολύ καλύτερο από αυτό που αποκόμησα τώρα. Τα προβλήματα του παρελθόντος που είχα επισημάνει και τότε πλέον φαντάζουν ιδιαίτερα εκνευριστικά. Προβλήματα που δεν υπάρχουν ή είναι ασήμαντα στα Yakuza. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Mιλαω για εκεινη τη περιοδο. Σημερα σιγουρα φαινεται ασχημο σε πολλους τομεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το λες...Εγω ειχα για μια περιοδο(1998-2003) saturn,psone,dreamcast, ps2, xbox και ακομα σκεφτομουν το shenmue. Oταν ξαναπαιξα το Shenmue 2 στο xbox μου φανηκε το ιδιο καταπληκτικο.

 

 

Χαχαχα, PDS13 τα χεις παρει μονοκοπανια, ολα μαζι :P

Κανα N64/Gamecube ?

 

Και μενα παντως το Shenmue 2 μου αρεσε πολυ στο Xbox 1.

 

Αλλα θα συμφωνησω με Ikaruga πως το gameplay στα Yakuza ειναι καλυτερο και πολυ διορθωμενο.

 

Απλως το Shenmue 2 σου μενει για την ατμοσφαιρα του.

 

 

p.s.: Shenmue 1 δεν το εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μα δεν διαφωνει κανεις για τα yakuza. Το θεμα ειναι τι αισθηση εκανε το καθενα στην εποχη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν όρεξη και δεν τους ενοχλούν τα γραφικά εποχής Dreamcast, δείτε αυτό:

 

 

Δεν είναι 'ταινία' όπως λέει ο τίτλος, αλλά τα κυριότερα cutscenes του πρώτο παιχνιδιού.

 

υ.γ. εννοείται ότι θα σποϊλεριαστεί το στόρυ του πρώτου παιχνιδιού.

 

 

........... announcement reactions!!!

 

 

και αργότερα ανέβασε ο σουζούκι αυτό

 

img.php?file=508f85837e.jpg

 

:-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...