Προς το περιεχόμενο

Shenmue 3 [PS4]


Ryu_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2q9fhmq.jpg

 

Έπειτα από πολλά χρόνια αναμομής και ασταμάτητες εκκλήσεις από fans, το Shenmue 3 μπορεί πλέον να γίνει πραγματικότητα μέσω του kickstarter.

 

https://www.kickstarter.com/projects/ysnet/shenmue-3

 

Η ανταπόκριση έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες αφού ήδη αυτή τη στιγμή μετρά πάνω από 2 εκατομμύρια δολλάρια.

 

Το Shenmue κυκλοφόρησε το 1999, και παρότι εισήγαγε επαναστατικά για την εποχή χαρακτηριστικά και απέκτησε μεγάλο φανατικό κοινό, δεν είχε καταφέρει μαζί με το Dreamcast, με το οποίο κυκλοφόρησε αρχικά, να καθιερωθεί "εμπορικά" όπως γνωστά επιτυχημένα video games franchises (π.χ. Call of Duty), με αποτέλεσμα να παγώσει.

 

14 χρόνια μετά, ο δημιουργός του, Yu Suzuki, έχοντας στο πλευρό του μεγάλη υποστήριξη από fans (π.χ. Teamyu.net, #SaveShenmue στο twitter) καταφέρνει το μεγάλο βήμα της επιστροφής και δυνατότητας κυκλοφορίας του Shenmue 3 σε PC και PS4.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ' ότι φαίνεται αληθεύει μιας και υπάρχει σχετικό tweet από την εταιρία. Έκανε επίσης νέο ρεκόρ:

 

http://kotaku.com/shenmue-3-just-hit-2-million-setting-a-new-kickstarte-1711615103

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://kotaku.com/sony-is-helping-make-shenmue-iii-1711819045


ήδη αρχίσαν οι φήμες οτι υπάρχει απο πίσω sony απο shenmue 3. θα μάθουμε στο μέλλον αλλα τα 2εκ είναι πάρα πολύ λίγα για τέτοιο παιχνίδι,μάλλον κάτι σαν preorder ήταν για να δουν αν υπάρχει ενδιαφέρον, ελπίζω να κάνουν κάτι παρόμοιο για suikoden εκεί θα τα σκάσω ακόμα και εγώ για να βοηθήσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαμαι που καθομουνα με τις ωρες στο γηπεδακι μπασκετ στην Dobuita και δυναμωνα τις κινησεις Karate του Ryo. τι να πρωτοθυμηθω δηλαδη..οπως και το οτι αν επαιζες Χριστουγεννα οι δρομοι ηταν στολισμενοι και την Πρωτοχρονια χιονιζε.

φέτος έκατσα και (ξανα)τερματισα το Shen Mue 2 χρησιμοποιωντας εξομειωτη στον υπολογιστη.

το απολυτα αγαπημενο μου παιχνιδι (και η αγαπημενη μου κονσολα μαζι με το Super Nintendo).

 

large.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://kotaku.com/sony-is-helping-make-shenmue-iii-1711819045

 

 αλλα τα 2εκ είναι πάρα πολύ λίγα για τέτοιο παιχνίδι,

 

και σεις που ξέρετε πόσα χρειάζονται; καθε kickstarter project βάζει κάποιους στοχους και λεει πως αυτο και αυτο θα καταφέρουν να το φτιάξουν έχοντας τοσα χρήματα.

 

επιπλέον απο kickstarter θα μαζέψει πάνω απο 2 εκατομμύρια $, ήδη έφθασε τα 3 εκατομ. $.

 

η sony δινει κάποιο ποσο για να μην κυκλοφορήσει σε άλλη κονσόλα, πολύ απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

και σεις που ξέρετε πόσα χρειάζονται; καθε kickstarter project βάζει κάποιους στοχους και λεει πως αυτο και αυτο θα καταφέρουν να το φτιάξουν έχοντας τοσα χρήματα.

 

επιπλέον απο kickstarter θα μαζέψει πάνω απο 2 εκατομμύρια $, ήδη έφθασε τα 3 εκατομ. $.

 

η sony δινει κάποιο ποσο για να μην κυκλοφορήσει σε άλλη κονσόλα, πολύ απλά.

το πρωτο shenmue ειχα διαβασει οτι κοστισε 70εκ.

 

Αποκλειεται να φτασουν τα 2-3.

 

Η sony πολυ απλα το χρηματοδοτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπονοεις οτι η sony θα δώσει δεκάδες εκατομμύρια δολλάρια χωρις να εχει πάρει την αποκλειστικότητα, καθώς θα κυκλοφορήσει και στο pc, αμφιβάλλω. Δεν θα υπήρχε τοτε νοημα για kickstarter. Επιπλέον έχοντας μεινει αλλα 30 μέρες και έχοντας φθάσει ήδη τα 3 εκατομμυρια $ θεωρώ σιγουρο πως θα ξεπεράσει τα 5 εκατομ. $ ισως αγγιξει και τα 10 εκατομ. $.

 

ce5a21acc5d7e12a3eeb34287b009486_origina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ειναι ανταγωνιστης το pc. Και η sony οπως και καμια εταιρια (ουτε η ιδια η sega!) δεν ρισκαρε μεχρι σημερα την κυκλοφορια του μετα απο τοσα χρονια.

Λογικο ειναι να θελουν να δουν το εμπρακτο ενδιαφερον πριν πανε σε χρηματοδοτηση για κατι τοσο μεγαλο.

 

Τα kickstarter ειναι ουσιαστικα pc gaming μοδα, οποτε λογικο να βαλει και αυτο μεσα στο kickstarter και να μη ξεκινησει μονο για ps4.

 

Eτσι και αλλιως ειναι επισημο πλεον οτι το χρηματοδοτει και βοηθαει στο development.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

http://kotaku.com/sony-is-helping-make-shenmue-iii-1711819045

 

 

ήδη αρχίσαν οι φήμες οτι υπάρχει απο πίσω sony απο shenmue 3. θα μάθουμε στο μέλλον αλλα τα 2εκ είναι πάρα πολύ λίγα για τέτοιο παιχνίδι,μάλλον κάτι σαν preorder ήταν για να δουν αν υπάρχει ενδιαφέρον, ελπίζω να κάνουν κάτι παρόμοιο για suikoden εκεί θα τα σκάσω ακόμα και εγώ για να βοηθήσω 

 

^^ Η πιο σωστή παρατήρηση που έχω διαβάσει από τότε που ανακοινώθηκε το kickstarter για το Shenmue 3. Θέλω να το backάρω σαν τρελός, αλλά μου κόβει τη φόρα το ποσό που ζητάει παρόλο που έχω στηρίξει πολύ λιγότερο ελκυστικά projects. Και 5m λίγα είναι για ένα παιχνίδι του μεγέθους και της μορφής του Shenmue 2. Δεν μιλάμε για Pillars of Eternity ή για Wasteland 2 που είναι κατά 90% διάλογοι και 2D γραφικά. Αν λάβουμε υπόψιν μας πόσο έχουν αλλάξει τα κόστη παραγωγής τα τελευταία 12 χρόνια από τότε που κυκλοφόρησε το Shenmue 2, τότε όχι 2 ή 5m δεν φτάνουν, αλλά ούτε 50m δεν θα φτάσουν.

 

Θέλω να είμαι αισιόδοξος, αλλά κρατάω πολύ μικρό καλάθι, αν δεν δω το παιχνίδι να πλησιάζει έστω τα 10m, μάλλον δεν θα το backάρω, θα περιμένω να κυκλοφορήσει για να δω κατά πόσο θα είναι το αποτέλεσμα αντίστοιχο του βαρύτατου ονόματος που φέρει η σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kickstarter λογικά απλά το έβαλαν για να δουν πόσο ενδιαφέρον υπάρχει από τον κόσμο,όχι για να βγάλουν τα έξοδα του developing.Από τη στιγμή που φαίνεται ότι υπάρχει τεράστιο ενδιαφέρον,τότε θα πέσει και χρηματοδότηση από Sony (και από δάνεια από τράπεζες υποθέτω)

 

Σίγουρα το παιχνίδι για να βγει όπως πρέπει,στα στάνταρ της σημερινής εποχής και για να καλύψει τις προσδοκίες που έχουμε όλοι οι fan του,θέλει άνετα 40-50 και βάλε εκατομμύρια.

 

Εγώ να πω την αμαρτία μου,φοβάμαι ότι δε θα καταφέρουν να καλύψουν το hype που έχουμε όλοι μας.Όχι ότι δεν θα είναι καλό παιχνίδι,αλλά δε πιστεύω ότι θα είναι τόσο επαναστατικό όπως τα δυο πρώτα,που αν δε τα έχεις παίξει στην εποχή τους δε μπορείς να καταλάβεις πόσο μπροστά ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πριν απο λιγο διαβασα οτι σταματαει η χρηματοδοτηση μεσο κικσταρτερ για τον τιτλο,και οτι θα  χρηματοδοτηθει απο εδω και στο εξης!!!εξ ολοκληρου απο την ιδια την sony.

 

 

MEGATON. Sony officially funding Shenmue 3. Kickstarter over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...