Προς το περιεχόμενο

Dark Souls III [Xbox One][PS4]


stavros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως με βαση κριτικες το bloodborne θεωρειται το καλυτερο παιχνιδι της From software.

 

Απο κει και περα ο καθενας εχει τις προτιμησεις του.

Καλα και οι κριτικες δεν εχουν σημασια.Για παραδειγμα το 2 θεωρειται το καλυτερο απο τους κριτικους αλλα απο τους παιχτες δεν βλεπω κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 851
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα και οι κριτικες δεν εχουν σημασια.Για παραδειγμα το 2 θεωρειται το καλυτερο απο τους κριτικους αλλα απο τους παιχτες δεν βλεπω κατι τετοιο.

 

Eιναι ο μονος κοινος παρονομαστης.

 

Οταν ειναι η δουλεια τους αυτη, σιγουρα εχει πολυ μεγαλυτερη αξια η αποψη τους απο καποιους σε καποιο φορουμ που μπορει βγαζουν σπυρακια οταν ακουνε την λεξη sony, δεν νομιζεις?

 

Η γνωμη μου ειναι οτι ολα πανω κατω ιδιας ποιοτητας ειναι εκτος απο το demon's souls που εκανε το πρωτο μπαμ. Αυτο το συναισθημα δεν μπορει να αντικατασταθει ευκολα. Την πρωτη περιοχη δεν προκειται να την ξεχασω ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο την εποχη του και τι τελειωσες πρωτο . Πχ τοτε το Demon's Souls μου φανηκε αξεπεραστο (και σαδιστικα δυσκολο :P ) μετα ειδα και το Bloodborne που μεχρι τωρα την μαγεια του δεν την εχω δει ουτε στο DS2 ουτε στο 3 . Αλλα συνολικα το 3 ειναι το καλυτερο της σειρας και κανει και ανοιγμα προς ολους , δεν χρειαζεται να εισα ανωμαλος για να το φθαριστηθεις :D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη το demon's souls μου φανηκε μαπε για να πω την αληθεια :P

 

Οταν μπηκε ο εθισμος στην μεση,εκτιμηθηκε και η σαπιλα στην ατμοσφαιρα και ηταν σουπερ.

 

Μακαρι να βγαλουν ενα remastered για VR(οχι FP, δεν νομιζω να εχει νοημα) :P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι ο μονος κοινος παρονομαστης.

 

Οταν ειναι η δουλεια τους αυτη, σιγουρα εχει πολυ μεγαλυτερη αξια η αποψη τους απο καποιους σε καποιο φορουμ που μπορει βγαζουν σπυρακια οταν ακουνε την λεξη sony, δεν νομιζεις?

 

Η γνωμη μου ειναι οτι ολα πανω κατω ιδιας ποιοτητας ειναι εκτος απο το demon's souls που εκανε το πρωτο μπαμ. Αυτο το συναισθημα δεν μπορει να αντικατασταθει ευκολα. Την πρωτη περιοχη δεν προκειται να την ξεχασω ποτε.

Απλα δεν πιστευω οτι 1-2 μοναδες διαφορα στο Metacritic δειχνουν οτι ενα παιχνιδι θεωρειται καλυτερο απο το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εγω ξανα ειπα ειμαι σχετικα noob στα souls παιχνιδια. Το ΒΒ που το χω φρεσκο πως ειναι πιο light? και σε τι ακριβως....??? αν θεωρουμε light το Lore η γενικα το ολο παιχνιδι, νομιζω κοροιδευομαστε... δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο στα souls παιχνιδια αλλα οταν στο ΒΒ εκανα λαθος στην αρχη του και το καταλαβα στον τερματισμο , αυτο δε το βρηκα light και το αστειο ειναι οτι δεν ξενερωσα, ειναι οτι το ξανα ξεκινησα απο την αρχη για να το παω κατα γραμμα...Γενικα το ΒΒ ειναι ενα διαφορετικο franchise που εχει στοιχεια των souls -αφου ειναι from software παιχνιδι - και σιγουρα δεν θυμισει σε τοσο μεγαλο βαθμο souls...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν πιστευω οτι 1-2 μοναδες διαφορα στο Metacritic δειχνουν οτι ενα παιχνιδι θεωρειται καλυτερο απο το αλλο

 

Γι αυτο παραπανω ειπα οτι παιζει πρωτα το γουστο. Ειναι πολυ μικρες διαφορες σε ποιοτητα. Ολα ειναι τοπ.

 

Αυτο που θα ειχε ενδιαφερον θα ηταν αν γινεται να παρουν τους μηχανισμους και να κανουν μια πιο ΑΑΑ παραγωγη. Μιλαω για κοστος(ΑΑΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν λεω οτι ειναι καλυτερο τo bloodborne αλλα αυτο βλεπω να λενε οι περισσοτεροι που τα εχουν παιξει ΟΛΑ. Και οι κριτικοι κτλ.

Η αποψη μου θα ειναι μια απο τις μυρια, λιθαρακι στην κοινη γνωμη.

 

δεν ξερω τι λενε οι περισσοτεροι αλλα δεν αγγιζει το bb το ds1 και το demons. Του ds2 του ριχνει στα αυτια παντος! εξαιρετικο παιχνιδι αλλα οχι καλυτερο κυριος γιατι ηταν "λιγο" μου αφησε ρε παιδακι μου την εντυπωση οτι ηταν rushed σαν περιεχομενο(οχι σαν ποιοτητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bloodborne αυτη την στιγμη και με το DLc ειναι πληρες(σχετικα)σαν παιχνιδι.Εκει που κερδιζει προφανως ειναι στην απιστευτη ατμοσφαιρα,αλλα χανει φυσικα στην ποικιλια σε σχεση με τα Souls παιχνιδια.

 

Αυτο φενεται περισσοτερο αν σκεφτουμε οτι το DS3 πχ εχει εκτως απο τα διαφορα melee weapons και Sorcery και Pyromancy και τα miracles. Στο Bloodborne δυστηχως αν ρωτησεις πως βγαλανε το παιχνιδι οι περισσοτεροι στο πρωτο playthrough τους σιγουρα θα ακουσεις ή Hunters Axe ή Ludwig sword,και κλασσικα σε δευτερο run τα bloodtinge weapons.

 

Και συνηθως ειναι και τα οπλα που βλεπαμε και στο pvp κατα κυριο λογο(λογικο αλλωστε αφου ηταν τοσο op στο pve κομματι του παιχνιδιου).

 

Επισης η διαρκεια του Bloodborne, αν βγαλουμε απεξω τα Chalice dungeons,και χωρις τα dlc ηταν λιγη κακα τα ψεματα.

 

Οσο για το DS3 αυτη την στιγμη ειναι για μενα προσωπικα στα ιδια με Dark Souls 1(το οποιο βεβαια εχει και 1 dlc απο πισω του)αλλα και Bloodborne,δηλαδη οπου χανει το Bloodborne κερδιζουν τα αλλα 2 παραπανω.

 

Αν τα Dlc του DS3 ειναι αντιστοιχα καλα με οτι εχουμε δει σε Dlc και στα αλλα παιχνιδια της σειρας,τοτε για μενα σαν complete edition πλεον,θα ειναι το καλυτερο της σειρας.

 

 

Οσο για τις βαθμολογιες του Metacritic,το βρισκω το λιγοτερο γελειο το απλο DS2 χωρις τα Dlc να ειναι το υψηλοτερο παιχνιδι της σειρας Souls,ακομα ψηλοτερα και απο την complete εκδοση με τα Dlc.Γελανε και οι πετρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κρατήσω τελική άποψη για όταν το τερματίσω, γιατί μέχρι στιγμής έχω ξενερώσει με το ποσο εύκολες είναι οι πρώτες 4-5 περιοχές που έχω δει, χωρίς shield full yolo πάω και ζήτημα να πέθανα 2 φορες στα πρώτα 5 boss (δεν κάνω spawn npc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κρατήσω τελική άποψη για όταν το τερματίσω, γιατί μέχρι στιγμής έχω ξενερώσει με το ποσο εύκολες είναι οι πρώτες 4-5 περιοχές που έχω δει, χωρίς shield full yolo πάω και ζήτημα να πέθανα 2 φορες στα πρώτα 5 boss (δεν κάνω spawn npc).

Γιαυτο και ειχα πει πιο πισω οτι το παιχνιδι εχει(ανεπισημα)βαθμο δυσκολιας αναλογα με τις περιοχες.Καμια σχεση οι τελικες περιοχες και bosses με τα αρχικα που οντως η ασπιδα πιο χρησιμη για τα απλα τερατα να ειναι παρα για τα boss.

 

Αν το παιχνιδι παντως ηταν τοσο ευκολο σε ολη του την διαρκεια,πιστευω οτι θα μιλαγαμε για το χειροτερο παιχνιδι της σειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Το άφησε το twitch" - ADHD

 

Απλά το γυρίζουμε σε shitposting όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα βλέπω. Spoiler alert, ένα reality check:

 
Επειδή οι εταιρίες δουλεύουν με budget και deadlines, τον ίδιο χρόνο και χρήμα που αφιερώνουν για 300 όπλα και variation, ξοδεύουν και για 50 trick weapons. Εκτος και άμα κάνει κάτι τραγικά λάθος η From Software, το δεύτερο πάντοτε θα έχει καλύτερη ποιότητα λόγο καλύτερου filtering του τι μπαίνει και τι όχι στο game. Και μέχρι στιγμής, κανένα όπλο στο Ds3 δεν μου έχει δώσει την ίδια ευελιξία και moveset που συνήθισα στο BB που απλά επαληθεύει αυτό που λέω.
 
Αλλα ξέρω ήδη την απάντηση, είμαι fanboy εγώ που τολμάω να πω κάτι αρνητικό για αυτό το ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ που είναι τόσο καλο που ξεπερνάει τα όρια της λογικής, των επιχειρήσεων, του time and budget management. Praise the Sun!

 

Εξηγησα τι ειπα για το twitch, εχει να κανει με συγκεκριμενα ατομα που ταιριαζουν οι αποψεις μας και δεν μιλαω για μεγαλα ονοματα η τον γενικο πληθυσμό, οσο για το shitposting δεν νομιζω οτι 300 pics που μας ειχες βαλει στο the order, ποσα ποστ με ασκοπες τεχνικες αναλυσεις και ορους που βρηκες στο google στα διαφορα vs topics τα κανουν quality posts τα δικα σου επειδη μασκαρευονται με αυτα.. 

 

Εμαθες και για εταιρειες και budgets LOL απλα, τι googlares "time and budget management" να εισαι ετοιμος αμα σου πουμε τιποτα? :P

 

Aυτο που δεν εχω χασει(ουτε εχω νικησει), ειναι για το αν θα τα επαιζες αν εμεναν ps exclusive(ολα της FS). Mπορει ναι μπορει και οχι.

Κατι που δεν θα μαθουμε ποτε. :P

 

Τεσπα για να μην βγαινουμε και κι αλλο offtopic, καλoπαιχνιδο :)

Θα τα επαιζα κανονικα, εξαλλου πηρα ps4 μονο για το bloodborne και ενα remake τους demons μονο για ps4 θα ηταν οτι καλυτερο μετα το ff vii.. :P Θα γκρινιαζα φυσικα για τα 30fps αλλα αναμενομενο, αν με ρωτας αν θα ηθελα να ειναι exclusive σε ενα platform(οποιο και αν ηταν αυτο pc η ps4) φυσικα και οχι.

 

Απλα να εισαι σιγουρος οτι exclusive στο pc να ηταν το bloodborne τα ιδια ακριβως θα ελεγα για το ιδιο το game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το The Order τι σχέση έχει με το thread? Ακόμα ένα επιχείρημα για αυτά που λες δεν έχω δει, αυτό ενοοώ shitposting, δηλαδή απλά μιλάς... για να μιλάς. Τα ίδια έκανες όταν μιλάγαμε για το Ds1 και 2, δεν χάλασε και ο κόσμος άμα κάποιος έχει διαφορετική άποψη από εσένα.

 

Γιαυτο και ειχα πει πιο πισω οτι το παιχνιδι εχει(ανεπισημα)βαθμο δυσκολιας αναλογα με τις περιοχες.Καμια σχεση οι τελικες περιοχες και bosses με τα αρχικα που οντως η ασπιδα πιο χρησιμη για τα απλα τερατα να ειναι παρα για τα boss.
 
Αν το παιχνιδι παντως ηταν τοσο ευκολο σε ολη του την διαρκεια,πιστευω οτι θα μιλαγαμε για το χειροτερο παιχνιδι της σειρας.


Αυτό στην τελική ίσως είναι καλο για αυτούς που ξεκινάνε τώρα την σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εσυ εισαι ο ορισμος του "μιλας για να μιλας" σχεδον σε ολα τα topics. Τι θες επιχειρηματα θες και για ποιο πραγμα? Οτι εχει ποικιλια το bloodborne επειδη εχει trick weapons ενω viable ειναι 1-2 ρεαλιστικα?? Στο πρωτο playthrough αντε με 3 να το επαιζες και μετα και κανα ακομα για την πλακα. Στο ds2 παντα δεν ηξερα ποιο να χρησιμοποιησω και να ειμαι σε fast roll mode το ιδιο και στο 3 κατι που δεν εχει το bloodborne(το hidden stamina regen δεν μου λεει κατι).

 

DS3 θελω να κανω quality build συνεχεια υπολογιζω ποσο vit θελω για αυτο το armor αυτο το sword ποιο θα ειναι το end game μου κτλπ, στο bloodborne τιποτα επαιρνες οποιο σου αρεσε το εκανες level up και plow ολο το game και αυτο το λες και βαθος με επιχειρηματα επειδη το weapon ειναι "trick" ok..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πιο πριν, μιλάω για το combat συγκεκριμένα. Το Bloodborne έκανε trade το variety στα όπλα (που διορθώθηκε κάπως με το DLC) σε variety στο πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά τα όπλα. Το moveset ενός trick weapon στο BB ισούται με 2-3 όπλα στο Dark Souls 3. Η διαφορα του dash/roll, transformed ή όχι, τα serrated και holy weapons (κάποια ήταν και τα δυο, cane πχ) τα bloodtinge builds, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο Ds3. Αλλα σίγουρα είναι διαφορετικά games, απλά με χαλάει στο ότι όπως παίζω εγώ το game (και όπως έπαιζα πάντοτε τα souls) με Dex/Vit/End άντε Str/Dex hybdrid είναι καθαρά κάποια σκαλιά πίσω. Δεν ακούμπησα ποτε mage builds γιατί απλά δεν μου αρέσουν στα souls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...