Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα αν παιξεις το DS3 απο πλευρας γραφικων,ατμοσφαιρας κλπ το 2 θα σου φενεται σαν παιχνιδι του Ps2(που λεει ο λογος).Μονο το 1 παρολα τα 5χρονακια του θα σε κερδισει οταν το προχωρησεις λογω του lore και της ατμοσφαιρας που εχει. Τα περι αργου gameplay που αναφερεις στο πρωτο οφειλονται στα 30fps που τρεχει σε σχεση με το 2,και στο 3 βοηθανε σε αυτο και τα αναβαθμισμενα γραφικα εκτως των αλλων.

 

Αλλωστε μην ξεχναμε οτι η PC εκδοση του DS3 τρεχει στα 60fps ενω στις κονσολες στα 30.

εγω οταν λεω αργο αναφερομαι πχ στον τροπο που κανει roll, στο ρυθμο που κανει τα χτυπηματα με τα οπλα και λοιπα.αυτο εννοω αργο σε σχεση με το 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα


εγω οταν λεω αργο αναφερομαι πχ στον τροπο που κανει roll, στο ρυθμο που κανει τα χτυπηματα με τα οπλα και λοιπα.αυτο εννοω αργο σε σχεση με το 3
 
Ναι εχει λογο που ειναι φτιαγμενο ετσι το 2. εχει καλυτερα realistic mechanics στο gameplay του αν σκεφτεις μονο και μονο οτι στο 3 δεν δουλευει το Poise, δεν εχει effect το βαρος στο stamina, τα weapons εχουν γενικως καλυτερα mechanics στο πως δουλευουν στο game κτλ, ενα απο τα σοβαρα λαθη που εκανε ομως ηταν το "cheat" adaptability-agility.
Εν ολιγοις το 3 δειχνει "arcade" μπροστα στο 2 γι'αυτο σου φενεται αργο/βαρετο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τελειωσα φυσικα χωρις να βιαζομαι και μαζευοντας τα παντα 100 % Λοιπων η αισθηση που μου βγαζει ειναι της στημενης δυσκολιας . Σου την πεφτουν 4-5 adds και 10 λυκοι για να λενε τα fanboys οτι ειναι hardcore . Και τα trash mobs ειναι γελοια πολλα . Με tank build full damage /fire adsorb shield εβγαζα 4-4 τους followers , με spellcster επεφτε το kiting της *** και η Ai τοσο επιθετικη να με κυνηγαει ακομα και πισω απο bonfires .Ενα  boss ?? αντε και αλλο ενα προαιρετικο στα depths περα απο τα 2 boss δεν εκανε το κατι φοβερο . Arena και pvp δεν ειδα θα μας τα πει ο Zeke :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματησα να ασχολουμαι με το ds3 και το πουλησα μετα απο 2μηνες που κυκλοφορησε. Δυστυχως αλλα πραγματα περιμενα, αλλα επαιξα. Γι'αυτο και ειπα προηγουμενως καλυτερα που βγαζει νεα IP ο Miya παρα να "χαλασει" την σειρα souls με ενα ds4.

Αν και ρεαλιστικα δεν ειμαι 100% σιγουρος πως το καινουριο του IP θα ειναι perfect/back to the roots (Demons-BB). θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ds2 ομως ειναι η εννοια του Quantity>quality. Δεν λεω εχει γενικα πολυ πραγμα αλλα ειναι τα περισσοτερα αδιαφορα. Τα Dlc ναι εχουν δυσκολα boss αλλα αναλογα το build(που εχω κλασσικα με μαγο ή cleric)παραειναι δυσκολα.Επισης οι εχθροι που εχει και γενικα οι πιστες σχεδιαστικα ειναι ψιλο οτι να ναι.Θυμαμαι οτι με το που εβγαλα μια φορα τα Dlc ουτε που ηθελα να τα ξαναπαιξω.

 

Το DS2 εχει καποιες περιοχες hit or miss αλλα μην λεμε οτι δεν εχει και quality.

 

Περιοχες οπως Majula,Lost Bastille,Huntsmans Corpse,No Man's Wharf,Iron Keep,The Gutter,Drangleic Castle,Shrine of Amanra,Dragon Shrine ειναι quality με ολη την σημασια της λεξεως.Επισης η Majula ειναι το καλυτερο hub των Souls παιχνιδιων,δεν νομιζω να τιθεται θεματα για αυτο.Και δεν εβαλα καν περιοχες οπως Brume Tower,Shulva και Eleum Loyce που ειναι μια κατηγορια απο μονα τους και θα τα ζηλευαν και τα αλλα παιχνιδια του franchise

 

TLDR το DS2 εχει μια χαρα quality,απλα με καποιο filler απο δω και εκει(κυριως τα αρκετα generic bosses για μενα)

 

Καθε ενα απτα 3 Dark Souls σε αλλα πραγματα πετυχαινε περισσοτερο και αποτυγχανε σε καποια αλλα,αλλα στην σουμα ειναι ολα τοσο κοντα σε επιπεδο που δεν υπαρχει μαυρο προβατο στο franchise. Αυτα για οσους λενε οτι το ενα ειναι μαπα,το αλλο ειναι τελειο κλπ.

 

Αν το δευτερο και τελευταιο DLC του DS3 ειναι οπως θελω να ναι,δηλαδη να εχει μπολικο και ποιοτικο content για PvE,τοτε ισως το DS3 να ειναι το πιο ολοκληρωμενο πακετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Arena και pvp δεν ειδα θα μας τα πει ο Zeke :D

 

Δε πειράζει στα λέω και εγώ. Full Havel Greatswords να σπαμάρουν vestiges σε 4-6 man brawl στο μπούγιο ez game ez lyfe. Ένα πανηγύρι backstab simulation είναι τα brawl, κυνηγάνε όλοι από πίσω αυτόν που είναι low health ή έχει μικρό armor για το last hit. Απλά για χαβαλέ υπάρχει εκεί μέσα.Το καλύτερο και πιο balanced mode είναι το 2v2, αλλά αν ο random teammate σου είναι έμπαινε Γιούτσο καλύτερα να έπαιζες 1v2 από το να τους ταΐζει estus κάθε φορά. Για την ακρίβεια έχω νικήσει 1v2s αλλά ποτέ 2v2s με κακό teammate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DS2 εχει καποιες περιοχες hit or miss αλλα μην λεμε οτι δεν εχει και quality.

 

Περιοχες οπως Majula,Lost Bastille,Huntsmans Corpse,No Man's Wharf,Iron Keep,The Gutter,Drangleic Castle,Shrine of Amanra,Dragon Shrine ειναι quality με ολη την σημασια της λεξεως.Επισης η Majula ειναι το καλυτερο hub των Souls παιχνιδιων,δεν νομιζω να τιθεται θεματα για αυτο.Και δεν εβαλα καν περιοχες οπως Brume Tower,Shulva και Eleum Loyce που ειναι μια κατηγορια απο μονα τους και θα τα ζηλευαν και τα αλλα παιχνιδια του franchise

 

 

Καλες οι περιοχες που γραφεις αλλα αν τις βαλω διπλα σε καποιες απο τα αλλα παιχνιδια δεν με συγκινουν καθολου.Ο ορισμος του quantity>quality ειναι το dark souls 2 ειδικα στα bosses που για να φτασουν στο νουμερο 40+ που εχει εβαλαν οτι σαπιλα μπορουσαν να σκεφτουν.Οι μοναδκες περιοχες που θα εβαζα σε μια λιστα με τις καλυτερες ειναι η Shulva και Brume Tower.

 

Επισης γιατι δεν τιθεται θεμα για την Majula δεν καταλαβα?Το Nexus και το Firelink Shrine ειναι κατα πολυ ανωτερα για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουφια το dlc, με το ζορι το παιζω, τα ιδια textures παντου, ιδιοι εχθροι, lazy development εντελως. Ολα μια αγγαρια μεχρι να φτασεις στο last boss το βλεπω(δεν εχω φτασει ακομα αλλα το optional εφυγε first try με vit build..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μία ερώτηση γιατί είμαι άσχετος.Παιζω το παιχνίδι και η gpu μου (970) έχει usage από 60 μέχρι 77%.Θα έπρεπε να είναι καρφωμενη στο 99%;Την έχω oc στα 1507 mhz και έχω τους τελευταίους drivers έχοντας απεγκαταστησει τους προηγούμενους με ddu άρα είμαι κομπλε σε αυτό το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μία ερώτηση γιατί είμαι άσχετος.Παιζω το παιχνίδι και η gpu μου (970) έχει usage από 60 μέχρι 77%.Θα έπρεπε να είναι καρφωμενη στο 99%;Την έχω oc στα 1507 mhz και έχω τους τελευταίους drivers έχοντας απεγκαταστησει τους προηγούμενους με ddu άρα είμαι κομπλε σε αυτό το κομμάτι.

Δεν υπαρχει λογος να σε απασχολουν αυτα.Το Dark Souls 3 τρεχει κλειδωμενα στα 60fps ουτως ή αλλως και ουτε σε απαιτησεις θελει κατι το ιδιαιτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μερικές πρώτες εντυπώσεις από το παιχνίδι. Γενικά μου αρέσει αυτό που βλέπω. Εξαιρετικό artwork, τρομερά υλοποιημένο σκηνικό μέχρι τώρα. Θα δείξει μέχρι το τέλος. Εχω παρατηρήσει ότι το παιχνίδι πλέον τρέχει "γρήγορα", καμιά σχέση με τα προηγούμενα dark souls παιχνίδια. Τρέχει περισσότερο κάτι σε μεταξύ demon souls και bloodborne στην ταχύτητα καθώς το παιχνίδι είναι ιδιαίτερα επιθετικό και είναι ένα συνεχόμενο παζλ με παγίδες σε κάθε γωνία και στροφή που πρέπει να αντιληφθείς και να προλάβεις ή αν όχι να επιζήσεις. Το σύστημα μάχης έχει ανέβει αρκετά επίπεδα από τα προηγούμενα και πλέον πρέπει πράγματι να μάθεις τα πως, που και πότε. Είναι το πρώτο souls παιχνίδι που το dodge roll σου δίνει κανονικό invulnerability στα πρώτα frames και μπορείς να ξεφύγεις από τα πάντα με το σωστό timing. Δεν είναι εύκολο όμως καθώς και οι τακτικές και κινήσεις των εχθρών έχουν σχεδιαστεί με αυτόν τον γνώμονα με delay attacks, sweeps, shield bashes, kicks κτλ κτλ. Επίσης το parry έχει πολύ μικρότερο εύρος να πετύχει σε σχέση με παλιότερα. Η πρώτη σας επαφή με ιππότη θα σας τα μάθει όλα για το τι σας περιμένει αργότερα. 

 

Σε ότι αφορά το δικό μου play style δηλώνω ότι έκανα χοντρομαλακία. Το παιχνίδι περισσότερο από ποτέ προμοτάρει την μάχη από κοντά και αυτό έπρεπε να το είχα καταλάβει από τις πρώτες κιόλας περιοχές. Τώρα έχω έναν pyromancer level 45 με ένα build που πραγματικά δεν χρησιμοποιείται καθόλου (βασικά stats 20 intelligence και failth και 22 STR). Ξεκίνησα και πάλι από την αρχή ως assasin και βλέπω ότι αν και νωρίς με πάει πολύ πιο smooth λόγο όπλου (Estoc) ενώ ο pyromancer μου ακόμα είναι με το πρώτο spell που είχε και ακόμα το πιο καλό όπλο που έχω είναι το αρχικό axe (fire +4) που έχω. Ναι μεν καλό σε attack power αλλά φτωχό σε priority, stability damage και range of attack. Το μεγάλο club που έχω (dark) βοηθάει σε κάποιες καταστάσεις αλλά με σχετικά χαμηλή δυνατότητα βάρους μου καταστρέφει το playstyle κάνοντας με πολύ βαρύ + χαμηλό endurance. Γενικά δεν έχω συναντήσει boss μέχρι τώρα που να μην μου προκάλεσε σοβαρά προβλήματα ή ενοχλήσεις με αποκορύφωμα τους watchers στους οποίους έχω κολλήσει και ακόμα προσπαθώ. Τους παράτησα για τώρα γιατί άφησα ολόκληρη περιοχή ανεξερεύνητη (chapel of the deep) και θα επιστρέψω αφού τελειώσω με αυτήν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε όλα τα souls έχω ξεκινήσει σαν caster (συνήθως sorcerer) αλλά είπα αυτή τη φορά να το πάω με pyromancer. Λάθος χαλαρά. Η assassin που έφτιαξα πάει πολύ πιο smooth ενώ ταυτόχρονα δεν χάνει τις ικανότητες casting. Θα δοκιμάσω λίγο ακόμα με τον pyromancer, αν εκνευριστώ θα συνεχίσω μόνιμα με την assassin με κύριο focus στο damage από dexterity και το casting θα είναι περισσότερο υποστηρικτικό/buffs. Πραγματικά μου την έσπασε όμως άσχετα αν το λάθος είναι δικό μου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...