Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς τα "γραφικά" όλων των souls games είναι πάντα απογοητευτικά σαν τεχνολογία γιατί πολύ απλά δεν έχουν κάποια δομημένη και σύγχρονη game engine αλλά είναι ένα συνονθύλευμα από middleware (πολλά από τα οποία είναι και outdated). Επίσης υπόκεινται και αυτά στην κατηγορία των console ports όπως και το 99% των σύγχρονων games οπότε ο βαθμός βελτιστοποίησης στα pc θα ποικίλει ανάλογα την εμπειρία του studio που έχει αναλάβει το port (η from έχει ήδη πολύ "μαύρο" παρελθόν με to ds1 pc port και τις εμμονές του miyazaki).

 

Παρόλα αυτά το art design,το presentation,η μουσική και η γενικότερη ατμόσφαιρα που εκπέμπουν αυτά τα παιχνίδια είναι κάτι το ανεπανάληπτο. Έχω κάπου 20 χρόνια "ένσημα" στο pc gaming και δε το έχω ξανασυναντήσει αυτό το πράγμα. Όταν έχω αγοράσει 2 κονσόλες (ps3+4) μόνο και μόνο για 2 exclusive games (Demon souls + Bloodborne) αυτό και μόνο λέει πολλά για την ποιότητα των τίτλων. Το bloodborne μάλιστα είναι το μόνο game που κατάφερε να με σηκώσει από το witcher 3 που όλοι λίγο πολύ συμφωνούμε ότι είναι το καλύτερο παιχνίδι του είδους του της τελευταίας10ετίας. Ειδικά όποιος δεν έχει παίξει souls-like games και το πρώτο του παιχνίδι είναι το bb+dlc θα πάθει πολιτισμικό σοκ με το πώς απεικονίζεται η "αρρώστεια" και ο τρόμος σε αυτόν τον τίτλο.

 

Όσο για την δυσκολία ειδικά στο bb dlc είναι κάτι που δεν θα ξεχάσετε για όλη τη ζωή σας μόλις το τερματίσετε. Και αυτό γιατί η φιλοσοφία των σύγχρονών games είναι λίγο πολύ να δίνουν πάντα πλεονέκτημα στον παίχτη, ειδικά στην αρχή που δεν είναι εξοικειωμένος με τον χειρισμό. Θα προσπαθήσω λοιπόν να περιγράψω την δική μου πρώτη εμπειρία με τα souls-like games που ήταν το demon souls στο ps3 μήπως βοηθήσω κάποιον αρχάριο που μόλις τώρα ξεκινά τη σειρά με το 3ο μέρος και δεν έχει αποφασίσει ακόμα τι προσφέρει το game και αν αξίζει να επενδύσει τον χρόνο του.

 

Το demons souls λοιπόν παίζοντας ένα μικρό tutorial στην αρχή που απλά σου αναφέρει τα core mechanics (ούτε καν πόσο καλά να προλάβεις να τα μάθεις και να τα κάνεις execute constantly) σε πετά σε μια fog gate σε ένα 4χ4 με έναν stray demon που θα σε κάνει one shot 99.9%. Κοινώς σου περνάει το μήνυμα από την αρχή "git gewd or u gonna have a bad time". Πολλοί θα απογοητευτούν στην αρχή και θα το παρατήσουν, για την ακρίβεια πάρα πολλοί - περισσότεροι από οποιοδήποτε άλλο game.

 

Τα games λοιπόν αυτά δεν απευθύνονται σε αυτήν την μερίδα του κόσμου. Κάποιοι όμως θα πεισμώσουν, θα αναρωτηθούν δεν είναι δυνατόν να είναι έτσι το game, Ναι ήδη από τον 1-1 βλέπω παντού τρολιές και traps και πεθαίνω και άπειρες φορές χάνοντας χιλιάδες souls, ενώ παίζω και με τα μισά hp από ότι έχει κανονικά ο char μου (μέχρι να βρεις το cling ring που πολύ προσεγμένα είναι τοποθετημένο σε σημείο που μέχρι να φτάσεις θα έχεις εξοικειωθεί με τη φιλοσοφία του παιχνιδιού αλλά και θα σου δώσει την απαραίτητη αχτίδα ελπίδας ότι ίσως υπάρχει φως στο τούνελ). Όταν όμως χάνεις από τα "cheap deaths" όπως όντως είναι πολλά από αυτά, την επόμενη φορά θα είσαι πολύ πιο προσεκτικός στο ίδιο σημείο, ίσως κάνεις bate και trigger κάποιο trap ή ίσως να αρχίζεις να χρησιμοποιείς το bow και να κάνεις aggro 1-1 τα mobs για να μη φας gang ή γενικότερα θα είσαι καλύτερος στο stamina management και στα blocks/rolls που είναι ουσιαστικά το 99% του game. Δηλαδή θα συμβεί όντως το "git gewd" σταδιακά χωρίς να το καταλάβεις καλά καλά μέσω της δύναμης της επιμονής σου και της μαθησιακής και προσαρμοστικής ικανότητας που αποκτά ο άνθρωπος ακόμα και από την βρεφική ηλικία. Αν κιόλας είσαι και παρατηρητικός θα βρεις πολλά αντικείμενα "κρυμμένα" και shortcuts που θα σε απαλύνουν από την κούραση να επαναλαμβάνεις τα ίδια σημεία της περιοχής κάθε φορά που πεθαίνεις.

 

Στην συνέχεια θα βρεθείς να πολεμήσεις το πρώτο boss του παιχνιδιού. Πάλι ένα πολύ προσεγμένα σχεδιασμένο boss. Γρήγορα θα καταλάβεις οτί η ωμή δύναμη η ανυπομονησία και ο θυμός ίσως να μην είναι ο καλύτερος σύμβουλος για να επιτύχεις τον στόχο σου. Αν είσαι περίεργος με το τι items έχεις στο inventory σου και τι διευκολύνσεις προσφέρουν στο παίχτη, σίγουρα θα βγεις κερδισμένος πριν μπεις σε αυτή την φαινομενικά από πρώτη ματιά για έναν αρχάριο πολύ δύσκολη μάχη. Μόλις λοιπόν καταφέρεις και υπερκεράσεις το πρώτο μεγάλο εμπόδιο, μόνο τότε ουσιαστικά σου ανοίγεται ο κόσμος του παιχνιδιού. Με λίγα λόγια το game θέλει να είναι σίγουρο οτί θα επιμείνεις και δε θα το παρατήσεις γιατί αυτά που έπονται στη συνέχεια είναι πολύ πιο δύσκολα σε συνδυασμό με κάποια αμφιλεγόμενα κρυφά game mechanics που θα ανακαλύψεις πάρα πολύ αργότερα (ίσως μόνο από το wiki να τα κατανοήσεις πλήρως).

 

Είναι το Demon souls ένα τέλειο παιχνίδι? Σίγουρα όχι. Βαθειά μέσα του ο miyazaki ίσως το έχει μετανιώσει με κάποια mechanics που είναι κουτά όπως για παράδειγμα το world tedency (που λίγο πολύ σε ανάγκαζε να παίξεις όλο το game offline και σε ghost form για να επιτύχεις το pure white) ή το πραγματικά ανούσιο grass spam στο pvp που καταστρέφει λίγο πολύ το σκοπό του invade (η ίδια άποψη ισχύει και στο bb+ds3 με τα vials και τα fast estus). Παραδόξως στο ds1-ds2 δεν υπήρχε αυτή η λογική και για αυτό από πολλούς θεωρούνται τα καλύτερα games gia pvp.

 

Παρόλα αυτά η γενικότερη φιλοσοφία σου που βλέπεις τα video games θα αλλάξει αφού τελειώσεις το demons souls. Την επόμενη φορά που θα το ξαναπαίξεις, γνωρίζοντας πλέον τα πάντα θα πρέπει να πάρεις κάποιες "σκληρές" αποφάσεις. Παίζω μόνο offline και ghost form και solo όλο το game για να επιτύχω pure white παντού? Ένα δύσκολο ταξίδι σίγουρα. Καλώ κάνα 2 phantoms σε κάθε περιοχή και απλά περνάω καλά παίζοντας και τα pvp μου gangaροντας τους δύστυχους invaders. Σίγουρα αν το προτιμάς, κανένας δεν είναι σε θέση να σου υπαγορεύσει το τρόπο που θα παίξεις το δικό σου game. Πάω pure black και φαρμάρω lizzards για να φτιάξω σατανικά pvp builds για invades σε ανυποψίαστους αρχάριους όπως ήμουν κάποτε εγώ? Αν είσαι τέτοιος τύπος go 4 it. Το game σου δίνει την πλατφόρμα πλέον να επιτύχεις το βαθμό διασκέδασης που θες ανάλογα με τα γούστα σου.

 

Έχοντας παίξει όλα τα souls like games πάντα θα βλέπω με νοσταλγία το demons, παρόλο που αντικειμενικά είχε πάρα πολλά ελαττώματα σε σχέση με τα επόμενα (ακόμα και με το DS2 το universally despised). Πιστεύω αυτό ισχύει με όλους μας - το πρώτο μας souls game είναι και το χαϊδεμένο μας. Γιατί γενικά μας άλλαξε όλη τη φιλοσοφία του "σε παίρνω από το χεράκι και πάτα κουμπάκια". Άσχετα αν το αγαπημένο μου είναι το bloodborne dlc πλέον.και μακάρι η from να βγάλει αντίστοιχης ποιότητας dlc για το ds3.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Hitman και μόνο για το κατεβατό και την ανάλυση που σου έκανε ο ilos πρέπει να ανακαλέσεις.

 

Δεν μπένεις μέσα και πετάς ένα "μ' αρεσαν μόνο τα γραφικά". 

 

ilos respect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι είναι εκπληκτικό.Αν κατσεις και ασχοληθεις και δε το παρατησεις θα έχεις παίξει ένα παιχνίδι έπος.Και εγώ στην αρχή ήμουν στο τσακ να το παρατησω αλλά λυπομουν το 40αρι.Εκατσα,ασχοληθηκα και πλέον δηλώνω ότι είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που έπαιξα ποτέ.Και μόνο που σκέφτομαι ότι έχω το ds 1,2 να λιωσω ακομα με κάνει ευτυχισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο και εγω προσωπικα ημουν καθετος και ειρωνικος στο να αρχισει καποιος στα καπακια το DS3 και οχι τα προηγουμενα.Για να μην δουμε σχολια οπως το παραπανω

...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα DS απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό. Όσο καλύτερα το χωνέψουμε αυτό, τόσο καλύτερα θα καταλαβαίνουν οι μέν που τους αρεσε το παιχνίδι τους δέ που δεν τους άρεσε, και το αντίστροφο.

 

Αφού δεν του άρεσε του hitman, πάλι καλά που δεν το αγόρασε.

 

Εμείς που το λατρέψαμε και το αγοράσαμε day-one μαζί με το season pass, δεν βλέπουμε την ώρα να κυκλοφορήσει το νέο περιεχόμενο.

 

Από κεί και πέρα, πιστεύω ακράδαντα ότι το DS3 είναι το πιό προσιτό παιχνίδι της σειράς για νέους παίχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδιά μη ξεχνάμε όμως ότι άλλο "δεν μου άρεσε" και άλλο "είναι μούφα".

 

Είναι κοινώς αποδεκτό ότι τα παιχνίδια Souls απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό από το οποίο έχουν αγαπηθεί παρά πολύ.

 

Το να μπαίνουμε μέσα στο θέμα ενός παιχνιδιού το οποίο σχολιάζεται από ένα σωρό μέλη που έχουν κλείσει 100 ώρες και βάλε κατα μέσο όρο και να ανακοινώνουμε ότι είναι "μούφα", είναι ντροπιαστικό και προσβλητικό. Οχι για τα παιδιά που παίζουν αλλά γι αυτόν που το γράφει.

 

Ειδικα όταν δεν υπάρχει και το παραμικρό επιχείρημα να στηρίξει αυτή τη γνώμη.

 

 

Φίλε Hitman δεν είναι απαραίτητο να σου αρέσει και κακώς μερικοί προσπαθούν να σε πείσουν για το αντίθετο. Προσπέρασε το και πάνε παρακάτω. Δεν χρειάζεται να γράφεις ανοησίες όμως για εμάς τους υπόλοιπους. Το παιχνίδι είναι ένα από τα καλύτερα action rpg's που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια και σίγουρα δεν πρόκειται περί "μουφας".

Να είσαι σίγουρος ότι όσοι ασχολούμαστε εδώ μέσα το ξέρουμε καλά αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο και εγω προσωπικα ημουν καθετος και ειρωνικος στο να αρχισει καποιος στα καπακια το DS3 και οχι τα προηγουμενα.Για να μην δουμε σχολια οπως το παραπανω

Και εγώ με το 3 ξεκίνησα.Ειχα παίξει κάνα 5-10ωρο το πρώτο αλλά το παρατησα λόγω υποχρεώσεων που είχα εκείνον τον καιρό.Το 3 είναι πολύ καλύτερο στο να ξεκινήσει κάποιος κατά τη γνώμη μου.Εχει σταδιακή δυσκολία ενώ στο πρώτο και όσο έπαιξα τραβαγα τα βυζια μου.Παντως τη σειρά τη θεωρώ έπος.Δε πίστευα ότι έχει τόσο βάθος.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι του την πεσατε ολοι δεν καταλαβα? αμα του αρεσουν μονο τα γραφικα και ολο το αλλο κομματι ειναι μουφα,,,οκ μαγκια του που το βλεπει ετσι.
εγω προσωπικα στα mechanics το ειπα και ανελυσα με επιχειρηματα γιατι ειναι ενα bad souls game (το εικαστικο κομματι δεν με ενδιαφερει) αλλα παρ'ολα αυτα παλι με κραξατε! :P (fulgore: οχιιιι αφου ειναι επος, θα πρεπει να αρεσει και σε σενα :P)

οσοι πηραν το game κατα 90-95% θα το παιξουν 1-2 φορες και τελος,,,οποτε μπορει να πουν οτι τα γραφικα μονο αξιζαν κτλ και δεν τους αρεσε το υπολοιπο. σο γουατ?

Αντικειμενικα ισως ειναι το χειροτερο game απ'ολα τα souls αλλα δεν ειναι κακο σαν γενικο game να παιξεις,,,απλα υστερει σε παρα πολλα καθως broken και απλοποιημενα mechanics.....οπως επισης το difficulty curve και ποσο γελιο το εκαναν για να πουλησει περισσοτερο. κριμα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη παρεξηγείς τις δικές μας προθέσεις Zeke.

 

Ο λόγος που "του την πέσαμε" δεν ήταν επειδή δεν του άρεσε το παιχνίδι. Δικαίωμα του είναι. Ο τρόπος που το είπε όμως ήταν προκλητικός.

 

Το να βγαίνεις και να πετάς μια λέξη χωρίς να τη στηρίζεις πουθενά απέναντι σε μια μεγάλη κοινότητα κάθε άλλο παρά "μαγκιά" είναι. Εννοείται ότι όλοι θα σε πάρουν στο ψιλό.

 

Μαγκιά θα ήταν εάν μας έλεγε κάτι παραπάνω απλώς από το ότι το παιχνίδι είναι "μούφα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DS3 σε σχέση με το DS2 έχει αρκετά μικρότερη γκάμα όπλων στο pvp και αυτό οφείλεται σε διάφορους παράγοντες κατά τη γνώμη μου.

  • Οι περισσότερες κινήσεις μιας κατηγορίας όπλων είναι πανομοιότυπες και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να επιλέγει ο κόσμος το όπλο με τα καλύτερα stats.
  • Ο τρόπος που δουλεύει το defense βάζει σε μεγάλο μειονέκτημα τα όπλα που έχουν διπλό τύπο ζημιάς.
  • Το hyper armor από μόνο του αφαιρεί ολόκληρες κατηγορίες (βλ. Scythes, spears,greatswords)
  • Το υπερβολικό χαμηλό damage αρκετών όπλων σε σχέση με straight swords,curved swords.
  • Το γεγονός ότι η ταχύτητα του παιχνιδιού αυξήθηκε και τα rolls κοστίζουν τόσο λίγο stamina κάνει πολύ πιο δύσκολο να βρεις "άνοιγμα" στον αντιπαλό σου όταν ο ίδιος χρησιμοποιείς κάποιο αργό ή όχι τόσο δημοφιλές όπλο.

Προφανώς και μπορείς να κερδίσεις fights με όλα τα όπλα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνει και όταν αντιμετοπίζεις κάποιον ισάξιου skill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω αποκλειστικά pvp με dagger και buckler... Το τι γέλιο ρίχνω δεν λέγεται... Συνήθως αντιμετωπίζω 3-4 ταυτόχρονα, οκ περισσότερο χάνω από ότι κερδίζω, αλλά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να τα βάζεις με πολλούς και να κερδίζεις (targetαρωντας τον host εννοείται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DS3 σε σχέση με το DS2 έχει αρκετά μικρότερη γκάμα όπλων στο pvp και αυτό οφείλεται σε διάφορους παράγοντες κατά τη γνώμη μου.

 

Οι περισσότερες κινήσεις μιας κατηγορίας όπλων είναι πανομοιότυπες και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να επιλέγει ο κόσμος το όπλο με τα καλύτερα stats.

nice! ακριβως,,,,no point για unique builds απο την αρχη, μετρημενα στα δαχτυλα ειναι και αυτο γιατι οταν εχεις 1 darksword να το εχουν το 95% του κοσμου που παιζει, ειναι απλα broken.

 

Ο τρόπος που δουλεύει το defense βάζει σε μεγάλο μειονέκτημα τα όπλα που έχουν διπλό τύπο ζημιάς.

και οχι μονο αυτο, γιατι δεν υπαρχει defence εδω. φορας οποιαδηποτε 4 pieces στο armor σου και εισαι οκ. επισης γελαμε με absorption.....τρελα diminish returns, οπως και στο poise που ουσιαστικα ειναι αχρηστο και αυτο.

 

Το hyper armor από μόνο του αφαιρεί ολόκληρες κατηγορίες (βλ. Scythes, spears,greatswords)

ειναι το κινητρο για spamming......αν ηταν fixαρισμενο/balanced με το poise θα ηταν gg

 

Το υπερβολικό χαμηλό damage αρκετών όπλων σε σχέση με straight swords,curved swords.

μην ντρεπεσαι,,,ολων θες να πεις..... Darksword > Estoc Turtling > All

 

Το γεγονός ότι η ταχύτητα του παιχνιδιού αυξήθηκε και τα rolls κοστίζουν τόσο λίγο stamina κάνει πολύ πιο δύσκολο να βρεις "άνοιγμα" στον αντιπαλό σου όταν ο ίδιος χρησιμοποιείς κάποιο αργό ή όχι τόσο δημοφιλές όπλο.

 

Προφανώς και μπορείς να κερδίσεις fights με όλα τα όπλα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνει και όταν αντιμετοπίζεις κάποιον ισάξιου skill.

yep! Επειδη πηρε στοιχεια απο το combat του BB και εκανε αυτη την μιξη, χαλασε ολο το υφος του Ds3 και το εκανε hit and dodge.

 

Αν υπηρχε το poise balanced με το hyperarmor (βλεπε Ds2), αν τα rolls και το stamina ειχαν affect σε σχεση με το βαρος που εχεις (εφοσον θα δουλευε το poise/hyperarmor), αν δουλευε σωστα το defence και στο τι armor φορας,,,,,τοτε ισως θα εφτιαχνε ενα μεγαλο μερος του game  και ισως θα γινοταν balanced απο μονο του το r1 spamming.

Θα ηταν πιο αργο μεν ,αλλα, απο το r1 spam noob fest που υπαρχει τωρα στο pve k pvp και το hit and roll, τουλαχιστον θα ηταν πολυ καλυτερα απ'οτι τωρα.

 

Git Gut!! Casuals... :) :P

καλα εδω που τα λεμε δεν χρειαζετε να γινεις git gud για το Ds3,,,ειναι casual απο μονο του σε υπερβολικο βαθμο! spam r1 απλα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...