Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ λέω ότι το DS είναι μία κατηγορία μόνο του.

 

Αν πρέπει ντε και καλά να την ονομάσουμε, θα της έδινα τον τίτλο Platform/RPG προσωπικά.

 

Πάντως η σύγκριση με το Witcher δεν έχει κανένα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Dark Souls με το Witcher εχουν οση σχεση εχει το FIFA με το Football manager. Στο περιτυλυγμα μοιαζουν λογω fantasy/football setting αντιστοιχα αλλα στην πραξη εχουν μικρη σχεση

 

Οποτε οποιος προσπαθει να τα βαλει στο ιδιο τσουβαλι και να τα συγκρινει,μαλλον γελοιοποιει τον εαυτο του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον έχει δίκιο όποιος είπε οτι είναι λάθος να τα συγκρίνουμε γιατί ενώ έχουν κοινά χαρακτηριστηκα σε διάφορα θέματα έχουν και μεγάλες διαφορες πχ στο πως δίνεται στον παίκτη η ιστορία γιατί μπορεί να μην εχει τον συνηθισμένο διάλογο η ιστορία στα darksouls αλλά και πολύ lore υπάρχει απο πίσω και το game δομείτε σε mainquest και side quest.
Δεύτερον το να λέμε οτι το ενα είναι rpg και το άλλο είναι τύπου rpg ειναι τουλάχιστον αστείο οταν και τα δυο είναι η υποκατηγορία της, υποκατηγορίας, της υποκατηγορίας των rpg. Rpg--> Rpg videogames--> action Rpg video games τα rpg που λέμε πλέον turned base rpg είναι πολύ ποιο κοντά στα pen & paper που είναι τα "κανονικά" οπότε τα pokemon είναι ποιο rpg και απ το witcher και απ το darksouls και εδώ ακριβώς είναι που ξαναγυρνάμε στην αρχή του ποστ μου, γιατί είναι χαζό να συγκρίνουμε αυτά τα 2 (darksouls και witcher)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προσωπικά έριξα μερικά levels προς το τέλος του game για να ανεβάσω έμμεσα το damage απο το flynn's ring

 

Αυτό που γράφεις ΔΕΝ ισχύει. Δεν είναι percentage based το bonus ανάλογα το % equipment load (όπως στο ds2), αλλά raw value ανά συνολικά kgr equiped, Δηλαδή είτε έχεις 10 vit είτε 100 το bonus ar από το flynns ring θα είναι το ίδιο, αρκεί να φοράς τα ίδια πράγματα. Το βρίσκω μόνο απαραίτητο σε glass canon builds με κάποια όπλα που μπορεί να χτυπήσουν από μακριά και να φεύγεις συνέχεια (πχ naked washing pole build running r1s spam με obscuring,leo,rtsr με morion blade off hand και tears of denial buff), Παρόλα αυτά αν έχεις fast roll builds είναι κάπως χρήσιμο αλλά όχι τόσο καλό όσο το loyds (αν κάνεις heal συνεχεια σε 100%). Δε δουλεύει επίσης με τα spells οπότε είναι και άχρηστο για mage glass canon builds. Αν άλλαζαν τον τρόπο που υπολογίζεται σε αυτόν που περιγράφεις (αλά ds2) πιστεύω θα άλλαζε όλο το pvp meta και το vit δε θα ήταν αστείο stat όπως είναι τώρα. Αν ξεκινάς με knight και 15 vit κατά 99% δε θα χρειαστεί να το ανεβάσεις άλλο εκτός αν έχεις κάποιο πολύ βαρύ όπλο ή κάνεις cosplay κανα smoug xD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 vit ο knight μου για machete+havel gs και αξιοπρεπές armor.. :P Αλλα τον εκανα για sunbro φαση, κανω tank και αφηνω το host η αλλα phantoms να φανε το boss. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το Doom και το bioshock δεν ειναι το ιδιο ειδος και ουτε συγκρινονται αφου το doom εστιαζει στη δραση και το bioshock στην ιστορια.Αλλο να πω προτιμω ιστορια αλλο δεν συγκρινονται, η συγκριση μπορει να γινει και καθαρα μονο στο gameplay.Και το witcher και το dark souls ειναι action rpgs για μενα.Ελεγχεις εναν χαρακτηρα και παιζεις το combat με την ιδια φιλοσοφια κανεις dodge και εχεις armor και οπλα και τα δυο εχουν παρομοιο συστημα melee μαχης με lvl up, εξεληξεις κτλ.
Ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου να κατηγοριοποιεις το παιχνιδι με βαση αυτα που προσφερει αλλα πρεπει με αυτα που επρεπε να προσφερει,αυτη ειναι η λογικη των λαμογιο sites ωραια δεν πειραζει που εχει αθλιο gameplay εμεις το κρινουμε για την ιστορια του παρε ενα 94 metacritic.
Δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη τι ειναι rpg και τι δεν ειναι, ειναι τοσο σχετικο και υποκειμενικο.Ερωτηση: με ποιο παιχνιδι μοιαζει το witcher?
α) με το dark souls 
β) με dragon age 
γ) με τιποτα
δ) αλλο
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το Doom και το bioshock δεν ειναι το ιδιο ειδος και ουτε συγκρινονται αφου το doom εστιαζει στη δραση και το bioshock στην ιστορια.Αλλο να πω προτιμω ιστορια αλλο δεν συγκρινονται, η συγκριση μπορει να γινει και καθαρα μονο στο gameplay.Και το witcher και το dark souls ειναι action rpgs για μενα.Ελεγχεις εναν χαρακτηρα και παιζεις το combat με την ιδια φιλοσοφια κανεις dodge και εχεις armor και οπλα και τα δυο εχουν παρομοιο συστημα melee μαχης με lvl up, εξεληξεις κτλ.

Ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου να κατηγοριοποιεις το παιχνιδι με βαση αυτα που προσφερει αλλα πρεπει με αυτα που επρεπε να προσφερει,αυτη ειναι η λογικη των λαμογιο sites ωραια δεν πειραζει που εχει αθλιο gameplay εμεις το κρινουμε για την ιστορια του παρε ενα 94 metacritic.

Δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη τι ειναι rpg και τι δεν ειναι, ειναι τοσο σχετικο και υποκειμενικο.Ερωτηση: με ποιο παιχνιδι μοιαζει το witcher?

α) με το dark souls 

β) με dragon age 

γ) με τιποτα

δ) αλλο

 

Μα είναι action rpg και τα 2 (witcher darksouls) όπως είναι fps και τα bioshock και doom αυτό δεν αλλάζει το ότι είναι πολύ διαφορετικά games άμα εσύ βάλεις στο ίδιο ζύγι το doom και το bioshock δεν σου φταίει κανένας συνέκρινε και σταφύλια με ντομάτα στην ίδια ομάδα φρούτων είναι. Επίσης είσαι λάθος στο οτι πρέπει να συνκρινουμε μόνο το gameplay τα παιχνίδια δεν είναι κάτι μονοδιάστατο ειδικά αυτά που αφιερώνουν τουλάχιστον μεγάλο μέρος τους στο singleplayer κομμάτι εχουν πολλα διαφορετικα χαρακτηριστικα να συνκρινεις. 

 

ΥΓ αν με αυτο αναφέρεσαι στο witcher 3 "αυτη ειναι η λογικη των λαμογιο sites ωραια δεν πειραζει που εχει αθλιο gameplay εμεις το κρινουμε για την ιστορία του πάρε ενα 94 metacritic." να δεις που παίζει να είσαι λάθος γιατί το εχει  χαρακτηρίσει ενα πολύ μεγάλο μέρος της gaming κοινότητας απ τα καλύτερα rpg 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφεις ΔΕΝ ισχύει. Δεν είναι percentage based το bonus ανάλογα το % equipment load (όπως στο ds2),

 

Πφ. Επειδή ξεκίνησα καπάκια θεώρησα οτι λειτουργεί στην ίδια λογική. Oh well. Better rolls for me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο προβλήματα με το παιχνίδι.

 

Το πρώτο είναι στο πόσο εύκολο γίνεται μόλις κάνεις summon phantom για να σε βοηθήσει.

Ενδεικτικά έβγαλα Watchers και Pontiff με την πρώτη. Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει lvl range στο phantom που έρχεται, καθώς σκάνε κάτι ντούκια που είμαι σίγουρος ότι το έχουν τερματίσει το παιχνίδι.

 

Το δεύτερο έχει να κάνει με το PvP του παιχνιδιού. Μετά τον Pontiff, αν τυχόν είσαι kindled πέφτουν τα invasions βροχή. Δέκα βήματα κάνεις, πέντε invasions τρως. Ε κάποια στιγμή τελειώνουν και τα flasks, πόσους να σκοτώσεις. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως που έχω είναι ότι κάποιες κότες χρησιμοποιούν τα mobs ως προκάλυψη και τα seeds of giant tree πέφτουν με το σταγονόμετρο.

 

Ειδικά αν έχω και κανέναν άλλο μαζί για βοήθεια, συνήθως κρύβονται πίσω από τους Dark Knights στο καμπαναριό και κάθονται εκεί με τις ώρες. Δεν έχω το χρόνο σου κοτούλα. Είμαστε δύο και είσαι ένας? Κρίμα. Είναι ένα ρίσκο που πρέπει να πάρεις όταν κάνεις invade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι κλασσικα μολις δουν οτι δεν σε εχουν τρεχουν πανω στα mobs, το ειχα πει και εγω αυτο επρεπε να εχει πιο συχνα seed of giant tree η να τα αγοραζες με souls και ας ηταν ακριβα. Επισης το estus flask animation ειναι πολυ γρηγορο, 2 roll και heal σχεδον παντα εχω βαρεθει να παιζω pvp με τον αλλο να helarei συνεχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κατέβω Irithyll dungeon ή να τραβήξω για Anor Londo? Βασικά στο Anor Londo έχει μείνει τίποτα?

 

Αντίκρυσα εικόνα καταστροφής και πιάστηκε η ψυχή μου...

 

Άκυρο, θα πάω τελικά Smouldering lake που δεν ήξερα καν ότι υπάρχει.

 

Αυτό το παιχνίδι απαιτεί σύνδεση στο Internet για να διαβάζεις τα χιλιάδες πράγματα που έχεις να κάνεις :P

 

Στο DS1 υπήρχε επιλογή για να κάνεις Infused ένα weapon?

Επεξ/σία από LeTroy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό το παιχνίδι απαιτεί σύνδεση στο Internet για να διαβάζεις τα χιλιάδες πράγματα που έχεις να κάνεις :P

 

Αυτό το παιχνίδι θέλει τουλάχιστον 2 playthroughs.

 

Την πρώτη φορά το παίζεις ώς έχει και κάνεις ότι καταλαβαίνεις.

 

Τη δεύτερη φορά έχεις παραμάσχαλα το checklist και τα διάφορα guides για να δείς όλα αυτά που έχασες την πρώτη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σωστή σαν παρατήρηση, αλλά εμένα σκοπός μου είναι να τερματίσω και να πάω να παίξω το DS2 μετά, δεν θέλω να τρέξω δεύτερο playthrough ATM.

 

Χώρια που δεν έχω τερματίσει το Witcher 2 και έχω παίξει ελάχιστα από το 3, συνεπώς θα πρέπει να αφιερώσω και εκεί χρόνο όπως καταλαβαίνεις. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...