Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως εχει περασει μια προπαγανδα απο sites του εξωτερικου αλλα και ελληνικα, οταν δεν τους συμφερει και δεν θελουν να παρουν θεση εχουν βρει αυτη την κουτοπονηρια να λενε δηθεν δεν ειναι το ιδιο τα παιχνιδι και δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε.Εχω ακουσει οτι το fifa και το pro ειναι διαφορετικα παιχνιδια lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναί, επηρεαστήκαμε από την προπαγάνδα των media και μας θόλωσαν το μυαλό.

 

Οπότε αν θέλω να παίξω ένα RPG με πλούσια ιστορία, μπόλικη πλοκή, αξιομνημόνευτους χαρακτήρες και διαλόγους τα Dark Souls θα με καλύψουν, διότι είναι 100% RPG. Ίδιο πράμα με το Witcher δηλαδή.

 

[/sarcasm]

 

Ευτυχώς έχουμε αγοράσει και τερματίσει και τα 3 Dark Souls καθώς και αγοράσαμε και τερματίσαμε και τα 3 Witcher και μπορούμε να σχηματίσουμε τη δική μας άποψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα: Μάθαμε να λέμε οποιοδήποτε παιχνίδι έχει RPG στοιχεία ότι είναι RPG.

 

Τα Dark Souls είναι εξαιρετικά παιχνίδια και αυτό που κάνουν το κάνουν πάρα πολύ καλά.

 

Δεν χρειάζονται συγκρίσεις με παιχνίδια που προσφέρουν άλλα πράγματα, και ειδικά με full fledged RPG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η ιστορια στο dark souls δεν δινεται με διαλογους αλλα με συμβολισμους και referances δεν το κανει αλλο ειδος.Το οτι το witcher απετυχε τοσο πολυ στο gameplay που ο μονος λογος να το παιξεις ειναι η ιστορια δεν συμαινει οτι δεν ειχαν τον ιδιο στοχο.
Πολυ θα ηθελαν οι Πολωνοι να ειχαν το gameplay του dark souls αλλα ....τους εμειναν μονο τα βυζια και οι κωλοι στο τελος.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, επηρεαστήκαμε από την προπαγάνδα των media και μας θόλωσαν το μυαλό.

 

Οπότε αν θέλω να παίξω ένα RPG με πλούσια ιστορία, μπόλικη πλοκή, αξιομνημόνευτους χαρακτήρες και διαλόγους τα Dark Souls θα με καλύψουν, διότι είναι 100% RPG. Ίδιο πράμα με το Witcher δηλαδή.

 

[/sarcasm]

 

Ευτυχώς έχουμε αγοράσει και τερματίσει και τα 3 Dark Souls καθώς και αγοράσαμε και τερματίσαμε και τα 3 Witcher και μπορούμε να σχηματίσουμε τη δική μας άποψη.

Αυτό που μ αρέσει είναι οτι κατανοείς πάνω απ όλα τι θα πει rpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μ αρέσει είναι οτι κατανοείς πάνω απ όλα τι θα πει rpg 

 

Παρακαλώ για τον ορισμό σου του τί θα πεί RPG. Ποιά είναι τα βασικά χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένα παιχνίδι για να θεωρείται RPG?

 

Εγώ θα έλεγα ότι τα DS είναι Action games με RPG στοιχεία.

 

Και σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση με full fledged RPGs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα ελεγα οτι για αυτο το λογο πλεον δεν λεγονται τα παιχνιδια σκετο Rpg. Τα παλια final fantasy πχ τα λεγαμε Turn based Rpg,αλλα τα λεμε action rpg αλλα mmo rpg για να ξεδιαλυνει καπως το τοπιο γιατι οντως αν τα λεμε ολα μονο Rpg τοτε χαθηκε η μπαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με την κατηγοριοποίηση του παιχνιδιού. Αν για κάποιον τα DS θεωρούνται κανονικά RPG, δικαίωμά του.

 

Δεν μπορούμε όμως με την γενική ταμπέλα RPG να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι και να κάνουμε συγκρίσεις ανόμοιων παιχνιδιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα τα Ds τα θεωρω Action/Hack n slash/Rpg παιχνιδια.Και το δευτερο κομματι το βαζω για να το ξεχωρισω πχ απο παιχνιδια οπως το Witcher ας πουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η ιστορια στο dark souls δεν δινεται με διαλογους αλλα με συμβολισμους και referances δεν το κανει αλλο ειδος.Το οτι το witcher απετυχε τοσο πολυ στο gameplay που ο μονος λογος να το παιξεις ειναι η ιστορια δεν συμαινει οτι δεν ειχαν τον ιδιο στοχο.

Πολυ θα ηθελαν οι Πολωνοι να ειχαν το gameplay του dark souls αλλα ....τους εμειναν μονο τα βυζια και οι κωλοι στο τελος.

 

 

με αυτα που γράφεις γελάνε και οι της From Software.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστο συμφωνουμε στο τι ειναι action rpg :P . To Hack n slash δε νομιζω μου κανει σε Diablo

 

οχι αλλοι δεν το θεωρουν action rpg (και αντικειμενικα δεν ειναι), action/rpg ειναι τα Witcher ή τα Dragon Age.

 

το παιχνιδι ειναι action/περιπέτειας εχοντας στοιχεια rpg, το level up δεν το κανει rpg,  του λειπουν βασικα στοιχεια οπως quest και dialogue system.

 

αλλα δεν ειναι ο σκοπος του παιχνιδιού αυτος για αυτο του λειπουν αυτα τα στοιχεια, ουτε το Witcher 3 παρουσιάστηκε ποτε ως το παιχνιδι που θα ξεπεράσει το Dark Souls σε αυτο που ειναι καλο και ξεχωρίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τα μίνιμουμ χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένα παιχνίδι για να το κατηγοριοποιήσω ως RPG είναι:

 

1) Σαφή κεντρική ιστορία που εξιστορείται σταδιακά στον παίχτη

2) Αλληλεπίδραση του χαρακτήρα με τον κόσμο και την ιστορία του παιχνιδιού μέσω πλούσιων διαλόγων και επιλογών

3) Εξέλιξη του χαρακτήρα βάσει των επιλογών του παίχτη

4) Εξοπλισμός ανάλογος με την εξέλιξη του χαρακτήρα

5) Σύστημα quests και subquests

6) loot

 

Αν δεν έχει όλα τα παραπάνω σε ικανοποιητικό βαθμό, τότε για μένα είναι παιχνίδι με RPG στοιχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...