Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καπου το είχα διαβασει/ακουσει και μου αρεσε...

 

Το γεγονός οτι το Dark Souls είναι τόσο δύσκολο, δεν είναι ότι δεν λυπάται τον παίκτη και θέλει να αποτύχει , ίσα ίσα το αντίθετο, οτι πιστευει υπερβολικά στις ικανότητες του και πιστεύει οτι ότι και να ρίξει στο δρόμο του θα το καταφέρει.

 

Είναι απο τα λίγα παιχνίδια που σέβονται τον gamer  , είναι κρίμα εσυ φίλε που κανεις rage quit και uninstall να μη σεβεσαι τον εαυτό σου και τις ικανότητες σου το ιδιο :)

εχει μεγαλυτερο επιπεδο δυσκολιας απο το witcer η ειναι τελειως διαφορετικο ειδος?(συγνωμη για την ερωτηση αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με dark souls)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μεγαλυτερο επιπεδο δυσκολιας απο το witcer η ειναι τελειως διαφορετικο ειδος?(συγνωμη για την ερωτηση αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με dark souls)

Και μεγαλυτερο επιπεδο εχει γενικα η σειρα και ειναι τελειως διαφορετικο ειδος(απο συστημα μαχης και ιστορια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ειδος ειναι απλα το dark souls εχει σοβαρο gameplay ενω το witcher απλα πατας κουμπια χωρις νοημα.Το dark souls δεν ειναι τοσο δυσκολο απλα πρεπει να σεβαστεις το παιχνιδι που εχει καποια εξαιρετικα mechanics ,ενω στο witcher το gameplay ειναι διακοσμητικο μονο για να προχωραει η ιστορια ενα  αμυαλο button spaming και τιποτα περισσοτερο, η διαφορα στο combat system ειναι η μερα με τη νυχτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μεγαλυτερο επιπεδο δυσκολιας απο το witcer η ειναι τελειως διαφορετικο ειδος?(συγνωμη για την ερωτηση αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με dark souls)

 

Δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το Witcher 3. Είναι τελείως διαφορετικού είδους παιχνίδια. Το μόνο κοινό στοιχείο είναι το fantasy setting.

 

Μήν περιμένεις ιστορία, σφικτή πλοκή, quests και subquests, αλληλεπιδράσεις με τον κόσμο. Απλά προχωράς σε έναν αξεπέραστα σχεδιασμένο κόσμο, σκοτώνεις τα πάντα στο πέρασμά σου, σκοτώνεσαι, αναστένεσαι, όλοι οι κακοί επανέρχονται στην πίστα και ξανά από την αρχή.

 

Ως φιλοσοφία πιό πολλές ομοιότητες έχει με old school platformers, παρά με κλασσικό RPG.

 

Ξεχωρίζει για τα combat mechanics του, τα οποία είναι εξαιρετικά. Τα μόνα παιχνίδια που έχουν κάτι παρόμοιο είναι τα Bllodborne, Monster Hunter (3 και 4), Dragon's Dogma, Lords of the Fallen.

 

Αν είσαι completionist και έχεις το guide δίπλα σου, θα ανακαλύψεις κάποια αποσπασματικά κομμάτια ιστορίας, λίγες αλληλεπιδράσεις με τους NPCs και κάμποσα κρυμμένα αντικείμενα.

 

Δές βίντεο να πάρεις μιά καλή ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μεγαλυτερο επιπεδο δυσκολιας απο το witcer η ειναι τελειως διαφορετικο ειδος?(συγνωμη για την ερωτηση αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με dark souls)

To w3 εχει αστεια combat mech,το dark souls οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινησα να παιζω και εγω για πρωτη φορα παιχνιδι dark souls ,το παιχνιδι ειναι γαματο ,επελεξα warrior και το εχω φτασει level 14 ,περιτο να πω πως στο πρωτο boss εχασα καπου 30φορες :) καποια tips που μπορει να μου πει καποιος για το παιχνιδι?κυριως για το leveling του χαρακτηρα μου αν πρεπει να προσεξω κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινησα να παιζω και εγω για πρωτη φορα παιχνιδι dark souls ,το παιχνιδι ειναι γαματο ,επελεξα warrior και το εχω φτασει level 14 ,περιτο να πω πως στο πρωτο boss εχασα καπου 30φορες :) καποια tips που μπορει να μου πει καποιος για το παιχνιδι?κυριως για το leveling του χαρακτηρα μου αν πρεπει να προσεξω κατι!

Level up Vigor και endurance στην αρχή.

Damage θα παιρνεις απο το reinforcement των weapon στον blacksmith και μονο.

 

Βρες ενα καλο sword και επενδυσε σε αυτο. Στην αρχη μπορεις ευκολα να ανεβαζεις ενα astora's straight sword και να του βαλεις ενα raw infusion. Αργοτερα οταν φτασεις στους watchers φαρμαρε το dark sword εκει εξω, χωσε ενα heavy infusion και αρχισε να λεβελαρεις strength. Επισης οσο συντομοτερα βρεις το carthus flame arc pyromancy για να buffαρεις το εκαστοτε sword, τοσο καλυτερα.

 

Φροντισε να μη χανεις τα estus shards και τα undead bone dust απο οπου περνας και βασικα αυτα.

 

Για τα πολυ πολυ πρωτα level μπορει να σε βοηθησει σαν weapon και το deep battle axe που πεφτει απο ενα mimic στο δωματιο κατω απο τον πρωτο δρακο που σε λουζει φωτιες.

 

Τελος αν κολλησεις καπου χοντρα θυμησου οτι του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε. Μπορεις να σκιπαρεις εχθρους τρεχοντας αν δεις οτι τα βρισκεις σκουρα.

 

Οτι θες εδω ειμαστε.

Το ιδιο ειδος ειναι απλα το dark souls εχει σοβαρο gameplay ενω το witcher απλα πατας κουμπια χωρις νοημα.Το dark souls δεν ειναι τοσο δυσκολο απλα πρεπει να σεβαστεις το παιχνιδι που εχει καποια εξαιρετικα mechanics ,ενω στο witcher το gameplay ειναι διακοσμητικο μονο για να προχωραει η ιστορια ενα αμυαλο button spaming και τιποτα περισσοτερο, η διαφορα στο combat system ειναι η μερα με τη νυχτα.

Πως φαινεται ο ανθρωπος που δεν δοκιμασε ποτε τη μεγιστη δυσκολια. Μια χαρα τρομερο gameplay εχει το witcher αν δεν παιζεις στο normal.

 

Το παιχνιδι φτιαχτηκε κυριολεκτικα για το Death March. Οτιδηποτε παρακατω το κανει οπως λες mindless spam και μειωνει απιστευτα πολυ την εμπειρία. Πεθανα περισσοτερες φορες στο Death march Griffin του white orchard, παρα σε ολα τα boss του dark souls.

 

Ναι φτανεις ενα σημειο στο μαξ λεβελ να κοβεις πλανητες αλλα το gameplay και το συσημα μαχης του witcher δεν συγκρινεται καν με το roll/block fest που ειναι το dark souls. Και αυτο το λεω εχοντας βγαλει και τα 2 games 100%.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για knight είναι καλύτερο το vigor ή το vitality? Γιατί εγώ έχω επιλέξει να πηγαίνω με vitality λόγω του equip load

 

O τρόπος με τον οποίον λειτουργούν τα resistance στο παιχνίδι είναι αρκετά καθυστερημένος. Παίρνεις +50% απλά αν φοράς ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στα slots και απο κει και πέρα προστίθεται το gear stat. Ο μόνος λόγος να πάς heavy armor είναι για συγκεκριμένα όπλα και ειδικές περιπτώσεις αλλα εμπειρικά λέω οτι απλά αν φοράς κάτι light που να έχει και ένα μικρό res απέναντι στα attacks του εκάστοτε boss είσαι υπερκομπλέ. Το να είσαι ευέλικτος αξίζει περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο στο game. Οπότε γενικά vigor>all μέχρι το soft cap του (νομίζω 27). Απο κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας αλλα δε νομίζω οτι αξίζει να δώσεις υπερβολικά πολλά level στο vit. Προσωπικά έριξα μερικά levels προς το τέλος του game για να ανεβάσω έμμεσα το damage απο το flynn's ring. Αλλα μέχρι τα 70-80 μάλλον είσαι better off να ρίχνεις levels σε vig/end και στο main stat σου (αν έχεις όπλο που scalάρει με αυτό).

 

Για τα resistances δές εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απο κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας αλλα δε νομίζω οτι αξίζει να δώσεις υπερβολικά πολλά level στο vit.

 

Έχω ήδη 24 points στο vitality. Το θέμα που έχω είναι ότι κουβαλάω ένα great machete και σε συνδυασμό με τα knight armors γίνομαι tank. Ευτυχώς πήρα το havel's ring, αλλά και πάλι χάνω σε roll speed.

 

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι μπορώ να κάνω respec. Ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη 24 points στο vitality. Το θέμα που έχω είναι ότι κουβαλάω ένα great machete και σε συνδυασμό με τα knight armors γίνομαι tank. Ευτυχώς πήρα το havel's ring, αλλά και πάλι χάνω σε roll speed.

 

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι μπορώ να κάνω respec. Ισχύει?

 

Θα βρείς τη rosaria στο cathedral Of the deep. Αν της δώσεις 5 pale tongues κάνεις respec. Μέχρι 5 φορές σε κάθε playthrough. 2-3 pale tongues μπορείς να βρείς μέσα στο ίδιο το cathedral. Τα υπόλοιπα θα τα πάρεις κάνοντας invade φορώντας το rosaria's covenant item. Δε θα σου πάρει ιδιαίτερη ώρα.

 

Κατα τα άλλα το game μπορεί να παιχτεί με δεκάδες τρόπους. Για μένα το tank build δεν είναι καθόλου efficient αλλα αν σου αρέσει το playstyle του, τα πάντα δουλεύουν. Ιδιαίτερα εφόσον το armor παίζει δευτερεύον ρόλο μπορείς κάλλιστα να κουβαλάς ότι weapon θέλεις αλλα με λίγο ελαφρύτερο armor ώστε να μειώσεις το load σου και να επενδύσεις σε άλλα stats. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ειδος ειναι απλα το dark souls εχει σοβαρο gameplay ενω το witcher απλα πατας κουμπια χωρις νοημα.

 

το Dark Souls δεν το θεωρώ καν rpg, σαν το Witcher 3, ποσο μάλλον κατι αλλα οπως Pillars of Eternity ή Divinity Original Sin.

 

Δεν ειναι το ιδιο ειδος,το ιδιο πράμα ειναι παντελως διαφορετικά.

 

Τα Dark Souls ειναι δύσκολα και δεν αρέσουν σε ολους, να σκοτώνουν μια ώρα χανοντας 50 φορές για να περάσουν ενα σημειο, αυτο το "try and error" ξέρεις δεν αρέσει σε αλλους.

 

διαφορετικά η σειρά θα σημειωνε πολλες περισσοτερες πωλήσεις, και προσοχή δεν ειπα πως δεν ειναι καλο παιχνιδι. Εχω τερματήσει έως τωρα μονο το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ίδιου είδους παιχνίδια αν ικανοποιούσαν τις ίδιες gaming ανάγκες. Δεν το κάνουν όμως. Αλλού απευθύνεται το ένα και αλλού το άλλο.

 

Από κει και πέρα στο combat υπάρχουν παιχνίδια που είναι ένα επίπεδο παραπάνω, όπως το Monster Hunter 4 ultimate στο 3ds. Πιστεύω και το Dragon's dogma πρέπει να είναι καλύτερο, αλλά δεν το αγόρασα ακόμα για να το εξακριβωσω.

 

Εκεί που τα DS πραγματικά παραδιδουν μαθήματα είναι στο level design, τόσο στην αισθητική όσο και στο σύνολο του σχεδιασμού του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...