Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως τρώω αρκετό ξυλο σε αυτό το Dark Souls, ο τελευταίος που με σάπισε ήταν ο ποντιφικας απο τον οποίο πέθανα με όλους τους δυνατούς τρόπους μέχρι μετά απο ποοοολυ ώρα πέσει.

 

Έχω μετανιώσει την ώρα και την στιγμή που έβαλα πόντους για pyromancy , εντελώς χαμένοι πόντοι στα boss fights και στα υπόλοιπα δεν μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα τα spells , θα πέσει respec το συντομότερο δυνατό. Νομίζω οτι οι casters γενικά είναι χρήσιμοι απο ng+ και μετά...

 

Βρε κάτσε να φτιάξεις το router σου που δεν μπορείς με κανέναν μας να κάνεις jolly-cooperation...Προσωπικά απολαμβάνω το παιχνίδι και προσπαθώ να εξερευνήσω τα πάντα πριν προχωρήσω στην επόμενη περιοχή. Πάντως οι Catacombs of Carthus είναι σιχαμένες....Το σίγουρο είναι ότι θα το πάω όσο πάει στα NG  και δεν θα σταθώ σε NG+1

Εχθές κατάφερα και πήρα την ΑΠΟΛΥΤΗ set πανοπλία του Carim. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρεπει να το κανει τουλαχιστον balance το summon, πχ να επιτρεπεται μονο σε bosses του στιλ sentiel ruins δεν γινεται να ειναι ενα ατομο το boss και να παει ενας απο μπροστα ενας απο πισω.

Το summon πρεπει να ειναι μια μικρη βοηθεια οχι η βασικη τακτικη, οχχ βγηκε λιγο δυσκολο το boss ε ασε μωρε ας κανουν summon.

 

Υπάρχει ήδη "balancing" στο παιχνίδι για αυτό το πράγμα, ονομάζεται Δεν χρησιμοποιώ summon signs. Κοινώς, αν θεωρείς πως το co-op κάνει το παιχνίδι πολύ εύκολο, απλά δεν χρησιμοποιείς signs. Αλλιώς με την ίδια λογική, ας κόψουμε και το leveling γιατί κάποιος που δυσκολεύεται μπορεί να κάνει grind/overlevel κάποιο boss, ας κόψουμε και τα unbalanced builds γιατί είναι υπερβολικά εύκολο να τα παίζεις σε σύγκριση με άλλα, ας κόψουμε το Estus γιατί διευκολύνει τους παίκτες που δεν καταφέρνουν 100% τα dodge/parry, ας αφαιρέσουμε το crafting/infusion γιατί είναι πιο εύκολο να εκμεταλλεύεσαι elemental weaknesses στα enemies, ας κόψουμε τα shortcuts γιατί διευκολύνουν τον παίκτη να προσπεράσει δύσκολες περιοχές.... και πάει λέγοντας.

 

Τα Souls σαν σειρά πάντα, μα πάντα ήταν παράδειγμα προς μίμηση στο adaptive gameplay, με την βασική ιδέα πως ο παίκτης ανταμοίβεται όταν είναι prepared. Αυτή η προετοιμασία μπορεί να σημαίνει upgrades, grinding/leveling, αλλαγή gear, spells, χρήση summons, αντικειμένων, γνώση του environment κ.ο.κ. Η αφαίρεση ή ο περιορισμός του co-op summoning θα πήγαινε κόντρα στο design philosophy των Souls games.

 

 

Τέλος, ένα μικρο rant (με το συμπάθειο)

 

 

 

με αφορμή το πιο κάτω:

 

... δυστηχως ο miyazaki εκλεισε ξανα το ματι στους casuals και στους noobs.

Ολα αυτα τα videos με αυτους που δεν εχουν ιδεα, δεν σεβονται το παιχνιδι και το γελιοποιουν να προχωρανε ετσι για πλακα ειναι εξοργιστικα.Να ακους τερματισμους σε κατω απο 30 ωρες αυτο για μενα δεν ειναι dark souls.

 

μιά ερώτηση. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως στο διάολο καλλιεργήθηκε αυτή η νοοτροπία σε (τραγικά μεγάλο) κομμάτι του fanbase των Souls games; Είναι απο τα λίγα franchise υπάρχει συνεχές και ακατάπαυστο bitching για λειτουργίες/features που δεν τους επηρεάζουν καθόλου. Θέλω πραγματικά να μου εξηγήσει κάποιος γιατί σε PvE context έχει οποιαδήποτε σημασία αν υπάρχουν cheese strats, summons, προαιρετικές ευκολίες. Τους αναγκάζει κάποιος να τις χρησιμοποιήσουν; Μειώνεται με κάποιο τρόπο η απόλαυση/διασκέδαση τους για το οποιοδήποτε παιχνίδι αν κάποιος άγνωστος παίζει το παιχνίδι με πιο εύκολο τρόπο; 

 

Σε μια σειρά που είναι γνωστή για την ευελιξία του design της, δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω γιατί κάποιοι ενοχλούνται (και ενοχλούνται πραγματικά, φτάνοντας σε σημείο γελοιότητας) όταν υπάρχουν εύκολες εναλλακτικές (με έμφαση στην λέξη εναλλακτικές). Αν θέλει κάποιος να είναι pro-level και να τερματίζει το παιχνίδι με sLvl1 Depraved με το αρχικό Broken Sword, τότε well done, θα γούσταρα να δω κάποιο τέτοιο playthrough πραγματικά, αλλά αυτή η ιδέα του "casul/git gud" πρέπει να σταματήσει, εφ'όσον οι "ευκολίες" είναι προαιρετικές (βλ. επίσης το γελοίο whining περί easy mode πριν την κυκλοφορία του DS3).

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος γράφει ότι το Dark Souls 3 είναι friendly noob και casual lover, τότε μιλάμε για ένα άτομο άσχετο με την όλη σειρά. Ας κάνουν μερικοί Install το πρώτο μέρος για ένα refresh μνήμης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους ! ΕΙμαι ακομα νωρις στο παινχίδι ( cathedral of the deep ) . εχω παιξει  ολα τα προηγουμενα αλλα ποτε δεν ειχα ασχοληθει με το on line κομματι. Μπηκα on line για co op kai pvp και το λατρεψα. ΑΝ υπάρχει κανεις που ενδιαφερεται να παιξουμε μαζι τον τίτλο on line co op ή για κανα pvp ας μου στειλει inbox  Καλό κάψιμο σε όλους εν όψει Πάσχα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους ! ΕΙμαι ακομα νωρις στο παινχίδι ( cathedral of the deep ) . εχω παιξει  ολα τα προηγουμενα αλλα ποτε δεν ειχα ασχοληθει με το on line κομματι. Μπηκα on line για co op kai pvp και το λατρεψα. ΑΝ υπάρχει κανεις που ενδιαφερεται να παιξουμε μαζι τον τίτλο on line co op ή για κανα pvp ας μου στειλει inbox  Καλό κάψιμο σε όλους εν όψει Πάσχα...

Κάνε add στο Steam: HadesGR

 

Praise the Sun!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καινούργιος στο Dark Souls και το βρίσκω φοβερό!

 

μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος (...) η ιδέα του "casul/git gud" πρέπει να σταματήσει, εφ'όσον οι "ευκολίες" είναι προαιρετικές

 

Νομίζω, μεταξύ άλλων, ότι η υπαρξή τους ενδέχεται να είναι πειρασμός για πολλους. Ειδικά σε στιγμές αδυναμίας/αγανάκτησης που όλοι έχουμε.

 

Ενώ εάν δεν ήταν διαθέσιμα, θα το είχες πάρει απόφαση ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος και θα το δούλευες παραπάνω.

 

Προσωπικά μου φαίνεται ότι το επίπεδο δυσκολίας είναι just right. Μια φορά μόνο χρησιμοποίησα το summon γιατί είχα κολήσει πολύ ώρα και είχα βαρεθεί πλέον. Κρίμα που δεν μπορείς να ξαναπάιξεις κάποιο BOSS χωρίς να το ξανά αρχίσεις όλο από την αρχή. Θα ήθελα να ξαναπαίξω εκείνο τον αντίπαλο χωρίς το summon, τώρα που ξέρω καλύτερα το παιχνίδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ερωτηση: γιατι εχω μεγαλώσει και λιγο και δεν τα ξερω πολυ τα κολπα του steam .. υπαρχει στο steam καποιο group ή hub κτλ που συμμετεχουν ολοι οι παικτες απο Eλλαδα που παιζουν dark souls 3 ? Αν δεν υπαρχει γιατι δεν φτιαχνουμε ενα για να μπορουμε να βρισκομαστε on line? 


Παιδια εγω έχω παιξει και τα 4 παιχνιδια .. demon s souls , ds 1,2 και bloodborne... To ds3 προσωπικα μου φαινεται σαν μια μιξη Demon s souls με γραφικα και κινηση απο bloodborne. προσωπικα μου αρεσε παααρα πολύ το ds 2 scholar of the first sin στην εκδοση για pc .. πεταγε.. πολυ ομορφη αισθητική , ωραια επιπεδα και τα καλύτερα γραφικα (αν και δνε ειναι το δυνατο σημειο της σειρας ουτως ή αλλως) .     Το dark souls 3 το δοκιμασα (εγκατεστημένο σε ssd samsung evo 850) με windows 7 και windows 10 . Δεν το περιμενα αλλα γενικα ετρεχε πολύ καλύτερα με τα windows 10 .. δηλαδη ανοιγει πιο γρηγορα δεν εχει τοσα πολλα frame drops και γενικα εχει πιο smoother εμπειρια.  Μεχρι τώρα το διασκεδάζω αρκετα αλλα μου λειπει η αισθηση "βαρους" που ειχε η κινηση του παικτη στο ds2 . Στο ds 3 o παικτης εχει πολυ ελαφρια κινηση και σου δινει την αισθηση του ψευτικου.... αλλα οκ καταλαβαινω οτι αυτο ειναι θέμα αισθητικής και υποκειμενικό... Μακαρι να μην ειναι το τελευταίο της σειράς οπως φημολογείται . Τέλος επειδή εχω τρέλα με την σειρα θα παραθέσω καποια links για αυτους που δεν εχουν ασχοληθει παλαιοτερα με τη σειρα με youtubers που θεωρω κορυφαιους για lore, walkthrough κτλ 

 

https://www.youtube.com/user/VaatiVidya

 

https://www.youtube.com/user/EpicNameBro

 

https://www.youtube.com/channel/UCxCY3iSwDX-h2wbxwfzkYJw

 

https://www.youtube.com/channel/UChq8bsY9skwyRSzO-DcLjCQ

 

https://www.youtube.com/channel/UC9N0DmacOi4iWKQyygX89OQ

 

https://www.youtube.com/channel/UCMj_mH335XM84-hvsL175Kg

 

https://www.youtube.com/channel/UC5VxvB-SKuJ7-h_VjoI-msQ

 

https://www.youtube.com/channel/UCT9IeyYbxExIkTudYi--x_A

 

https://www.youtube.com/channel/UCZG32LgDQu3_TVR7KJdFvnw

 

https://www.youtube.com/channel/UCz8acfxgVUilrxA8sA0uJAw

 

https://www.youtube.com/channel/UC73Us1H9hxv__5oobyLDOyw

 

https://www.youtube.com/channel/UC73Us1H9hxv__5oobyLDOyw


ερχεται και το πρωτο dlc to φθινοπωρο

 

http://www.gamespot.com/articles/heres-when-dark-souls-3s-first-dlc-is-coming/1100-6438877/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα ο dancer με 1-2 hit σε εστειλε και ας κανει ο αλλος 2-3 summon παρεα .Τα summon αν γουσταρεις τα χρησιμοποιεις και αν οχι προχωρας μονος.Το οτι υπαρχουν σαν επιλογη ειναι καλο.Ο χρονος  εχει μειωθει και  λογο των bonfires που ειναι περισσοτερες σε σχεση με το 1 πχ.Απλα προσπαθησαν να αφαιρεσουν τα σημεια του απολυτου εκνευρισμου που επρεπε να κανεις ολοκληρο ταξιδι μεχρι το boss.Εχθες παιξαμε 3 ατομα coop στο ps4 και ηταν ολα τα λεφτα.,απο boss fights μεχρι pvp gangs,3v3,1v1.Προσωπικα τη σειρα την ξεκινησα πριν 1-1,5 χρονο, παιζοντας ολα τα παιχνιδια 1,2,3 bloodborne και ειναι τα μονο παιχνιδια που ευχαριστιεμαι αυτο τον καιρο.Οποιος θελει να ξεκινησει το παιχνιδι το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη και επιμονη και θα τα παει μια χαρα.Noob friendly παντως δεν ειναι το παιχνιδι απο οσο ξερω και απο αυτα που εχω δεi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χετε παρει εντελως λαθος λες και ειναι κανα competitive game το pve και αν βγαλεις το boss εισαι παιχτουρα, μπορει αν δεν εχεις παιξει ποτε "δυσκολο" παιχνιδι στη ζωη σου.. Single player με leveling δεν μπορει να ειναι ποτε δυσκολο, εγω πχ δυσκολευομαι οκ φαρμαρω και παω overleveled κανενα προβλημα. Δεν ειναι achievement να τελειωσεις το dark souls και να βγαλεις τα boss solo, ουτε ειναι ιδιαιτερα δυσκολα τα bosses σε ολη τη σειρα 3-4 το πολυ να πω οτι οκ ειναι αντικειμενικα δυσκολα και αυτο λογο erratic pattern/reach κτλπ, το ninja gaiden 2 πχ πιο πολυ με δυσκόλεψε η alma παρα οποιοδήποτε ds boss και θεωρω οτι ειναι και δυσκολοτερο σαν παιχνιδι γενικα..

 

Γενικα υπαρχει ενα overhype χωρις λογο για την δυσκολια των souls..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου λειπει η αισθηση "βαρους" που ειχε η κινηση του παικτη στο ds2 . Στο ds 3 o παικτης εχει πολυ ελαφρια κινηση και σου δινει την αισθηση του ψευτικου.... αλλα οκ καταλαβαινω οτι αυτο ειναι θέμα αισθητικής και υποκειμενικό...

 

Νομίζω είχες συνηθίσει :-D

 

Εγώ που είμαι καινούργιος στην σειρά, είδα λίγο gameplay από DS2 και μου φαινόταν ότι το σώμα πήγαινε παράλληλα με το πάτωμα και μόνο τα χέρια/πόδια κουνιόντουσαν μπρος πίσω και μου φαινόταν πολύ fake, σαν super mario!

 

Για παραδειγμα ο dancer με 1-2 hit σε εστειλε και ας κανει ο αλλος 2-3 summon παρεα .

Για μένα, ο dancer από τα καλύτερα boss στο DS3, από θέμα τεχνικής/υπομονής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να με νοιάζει η άποψη του κάθε casual. Καλύτερα να υπάρχει κόσμος παρά τίποτα. Ακόμα θυμάμαι εποχές που με το windows game live δεν μπορούσα ούτε καν να κάνω jolly coop με τον κολλητό μου στο DS1.

 

Όποιος θέλει ας κάνει 3 summons και ας κάτσει με emote στο boss και να αφήσει τους άλλους να κάνουν την δουλειά για αυτόν, άμα την βρίσκει έτσι ποιος είμαι εγώ να του πω "παίζεις λάθος το παιχνίδι"

 

Έτσι και αλλιώς το PvE κομμάτι είναι για το story telling, για όσους ασχολούνται πραγματικά υπάρχει το PvP που εκεί διαχωρίζονται τα παιδιά από τους άντρες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο ειπα και εγω παραπανω ας κανει και 10 summons αν θελει και ας αραξει στη γωνια να του το φανε οι αλλοι το boss δεν με νοιαζει, το καλυτερα να υπαρχει κοσμος σιγουρα απλα λιγοι θα ασχοληθουν περα απο ενα playthrough με δεκανίκια. Αντε και το κανουν απλα δεν μπορω να διαβαζω τις βλακειες τους και να βλεπω αυτα τα αθλια youtube videos εχω μικρη ανοχη στις χαζομαρες..

 

Και πριν μου πεις "ε μην τα βλεπεις" οπως ειπα εγω στον αλλο να μην κανει summon απλα δεν μου αρεσει που εγινε mainstream και το επιασε ο καθε random αυτο ειναι ολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να με νοιάζει η άποψη του κάθε casual. Καλύτερα να υπάρχει κόσμος παρά τίποτα. Ακόμα θυμάμαι εποχές που με το windows game live δεν μπορούσα ούτε καν να κάνω jolly coop με τον κολλητό μου στο DS1.

 

Όποιος θέλει ας κάνει 3 summons και ας κάτσει με emote στο boss και να αφήσει τους άλλους να κάνουν την δουλειά για αυτόν, άμα την βρίσκει έτσι ποιος είμαι εγώ να του πω "παίζεις λάθος το παιχνίδι"

 

Έτσι και αλλιώς το PvE κομμάτι είναι για το story telling, για όσους ασχολούνται πραγματικά υπάρχει το PvP που εκεί διαχωρίζονται τα παιδιά από τους άντρες 

Να γελασω τωρα ή μετα???Με το hit box του Dark Souls γινεται αυτο??Καθησα και ασχοληθηκα λιγο με το pvp για να μαζεψω το achievement για ολα τα pyromancy και πραγματικα απορω γιατι αυτο το πραγμα θεωρειται τοσο κορυφη.Αλλες φορες μου την πεφτανε και 2 ατομα καθως... fck logic.... να ειχε καποιου ειδους ψευτο match making να πω οκ.

 

Αλλος παλια ελεγε οτι το Pvp του dark souls ειναι και ακρως competitive,δηλαδη απλα ελεος.

 

Οκ για να καθησεις να παιξεις λιγο παραπανω το παιχνιδι δεκτο οτι υπαρχει και ενα ψευτο pvp αλλα δεν ειναι τιποτα παραπανω,ουτε αξιζει και για δαφνες.

Νομίζω είχες συνηθίσει :-D

 

Εγώ που είμαι καινούργιος στην σειρά, είδα λίγο gameplay από DS2 και μου φαινόταν ότι το σώμα πήγαινε παράλληλα με το πάτωμα και μόνο τα χέρια/πόδια κουνιόντουσαν μπρος πίσω και μου φαινόταν πολύ fake, σαν super mario!

 

Για μένα, ο dancer από τα καλύτερα boss στο DS3, από θέμα τεχνικής/υπομονής.

 

Δεν ξερω ποιο ειναι το παλικαρι αλλα επειδη προσφατα ανεβασα cleric(χτες για την ακριβεια εφαγα nameless king),πως εφτασε με τοσο dmg σε αυτο το σημειο εντυπωση μου κανει πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...