Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως ξερω οτι ολως τυχαιως ολοι εδω στο topic παιξαμε πρωτο run με melee class(ειτε strength ειτε dexterity δεν εχει θεμα).

 

Για να επαιζε ο κοσμος με caster να δω μετα αν θα διαβαζα σχολια τυπου ''ευκολο το DS3''.

 

Για παιζατε πρωτο run πχ Sorcerer στους Abyss watchers και θα τα λεγαμε ποσο solo θα εβγαινε :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις μπηκα irithyl dungeon.το αφησα για σημερα.ειμαι πλεον 62 lvl warrior.στο ποσο περιπου τοις εκατο του παιχνιδιου βρισκομαι?μεχρι τωρα εχω γραψει 29 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ για το offtopic

 

 

οπα! παιδες μην το ξεφτιλιζουμε...επειδη φιλε μου βόλευε το class σου(χωρις να το αναφερεις,ειμαι σιγουρος οτι επαιζες με μαγο) σε 2-3 bosses δεν σημαινει οτι το παιχνιδι ειναι ευκολο.Παιξε με μάγο το Executioner's Chariot μόνος σε ng+4 και πες μου αν ειναι γελοιο.Επισης παιζει ρολο ποσο φαρμαρει ο καθενας...αν αρχισεις ng+ 200 lvl ναι το παιχνιδι θα ειναι αστειο,οποτε το ευκολο και το δυσκολο ειναι σχετικά

 

και με μάγο και με dexterity build με dual katanas το game μέχρι και σε NG+++ ήταν εύκολο (σε σχέση με τα άλλα της σειράς)...αν τώρα στο NG+4 δυσκόλευε σε κάποιο boss, χαίρω πολύ...τα crystal soul spears θυμάμαι έκοβαν 20% στα bosses...Des, DS1 και DS2 βγήκαν στο πρώτο playthrough με μάγο...εδώ στο DS3 απλά δεν

 

εκεί που έφαγαν nerf τα μαγικά ήταν στα DLC όπου ήταν απάλευτα και τα έβγαλα με Dex build

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως η επιθετικοτητα των mobs είναι απολαυστική! Νιώθεις το μίσος ρε φίλε, σε θέλουν νεκρό! Σε συνδυασμό με τον καταπληκτικό ήχο που έχει το παιχνίδι, πραγματικά απολαμβάνεις κάποια deaths που γράφεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο g3258 τραβαει high ; Μια χαρα .Ενα boss βρηκα υπερβολικα δυσκολο - τον giant lord  . Με pyro /sword και χωρις ασπιδα δεν ....Μετα πηγα με black knight και του ξηγηθηκα αλμυρο φυστικι :P

max textures high ολα τα αλλα σχεδον εκτος shadows medium..blur off...depth of field low γιατι αναθεμα αν κανει κατι και συνηθως απλα δινει θολουρα στο background ... και το εχω κολλησει στα 40φπς απο το msi afterburner μιας που δεν εχει επιλογη για  vsync και bordeless για αποφυγη  stuttering στα σκαμπανεβασματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως η επιθετικοτητα των mobs είναι απολαυστική! Νιώθεις το μίσος ρε φίλε, σε θέλουν νεκρό! Σε συνδυασμό με τον καταπληκτικό ήχο που έχει το παιχνίδι, πραγματικά απολαμβάνεις κάποια deaths που γράφεις...

Αυτό με την επιθετικότητα το έχουν μεταφέρει από το Bloodborne. Εκεί να δεις με τι λύσσα σου ορμούσαν...

Χαρακτηριστικά θυμάμαι τον Father Gasqoigne που ήταν το πρώτο boss. Επειδή μάλιστα ήταν και ανθρωπόμορφος χαρακτήρας, μου έκανε εντύπωση η μανία και οι κραυγές του όταν ξέσκιζε τον χαρακτήρα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ξερω οτι ολως τυχαιως ολοι εδω στο topic παιξαμε πρωτο run με melee class(ειτε strength ειτε dexterity δεν εχει θεμα).

 

Για να επαιζε ο κοσμος με caster να δω μετα αν θα διαβαζα σχολια τυπου ''ευκολο το DS3''.

 

Για παιζατε πρωτο run πχ Sorcerer στους Abyss watchers και θα τα λεγαμε ποσο solo θα εβγαινε :P

 

Koίτα, εγώ το ξεκίνησα με mercenary. Στις 5 ώρες τον παράτησα διότι το damage των 2 σπαθιών ήταν το ίδιο ή χειρότερο από ότι με ένα.

 

Μετά πήγα σε Sorcerer. Στην αρχή τον είχα pure mage αλλά μετά αναγκάστηκα να τον κάνω mage-fighter. Δυστυχώς όμως οι μαγείες είναι πολύ αργές στην εκτέλεση, ακόμα και με πολύ υψηλό DEX, οπότε το build απλά δεν είναι viable.

 

Επίσης σε τουλάχιστον ένα boss, οι μαγείες δεν lock-άρουν στα weak spots. Εκεί ήταν που παράτησα τον sorcerer.

 

Έτσι αναγκαστικά πήγαμε σε Knight, και επιτέλους απολαμβάνουμε το παιχνίδι.

 

Το DS2 το έβγαλα με sorcerer και ήταν απόλαυση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αναγκη να κανετε knights και να πατε str/quality μονιμα για να απολαυσετε το παιχνιδι, ξεκινηστε melee να αποφυγετε ολες τις δυσκολιες που εχουν οι casters στην αρχη και μετα καντε respec οταν θα εχετε ολα τα spells/miracles που θελετε για να δουλεψει σωστα.

 

Εγω herald εκανα και μεχρι το 60 δεν εχω βαλει ουτε ενα ποντο attunement/faith θα γινει πιο μετα αφου ξεμπερδεψω με str/dex/vgr/end requirements και ταυτοχρονα θα παρω και τα miracles/weapons που θελω. Δυσκολευτικα ελαχιστα περισσοτερο στην αρχη και αυτο ειναι ολο πλεον το παω οπως ο knight με το bonus οτι θα εχω και buffs/miracles στο endgame χάνοντας λιγο melee power και vit.

 

Προφανως str build ειναι το καλυτερο atm αλλα δεν ειναι ο μονος τροπος να παιξεις το παιχνιδι, περιμενω αλλαγες σε FP consumption/casting speed παντως σε μελλοντικο patch για τους casters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το Boss παιζει να ειναι η τοπ στιγμη του παιχνιδιου, μην πω ολης της σειρας...

 

Είναι καλο boss αλλα δεν μου αρέσει η πρώτη φάση, κυριολεκτικά πολεμάς με την κάμερα περισσότερο απ' ότι με το boss. Η δεύτερη φάση έχει δυσκολία λόγο delayed animations σε κάποια attack patterns που το κάνουν πιο απρόβλεπτο και δύσκολο να κανεις dodge, αυτό το έχει και το άλλο το boss με τους twins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τον pontiff sulyvahn δεν είχα πρόβλημα αλλά σε αυτόν παίζει να έχασα καμιά 20αρια φορές μέχρι να τον καταφέρω στην δεύτερη φάση που έβγαζε τον κλώνο και πήγαινες κοντά του η κάμερα ήταν απλά άθλια γιατί παρεμβάλονταν ο κλώνος και έχανες για πλάκα, επίσης 2 npcs πέθαναν από mobs και εχασα τα questline τους και είμαι αναγκασμένος να παίξω ng+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το τερμάτισα και εγώ στις 32 ώρες με όλα τα secondary boss και areas cleared και φαντάζομαι πολύ λίγα item να έχω χάσει.
darksoulsiii04.19.20154scw.png
darksoulsiii04.19.201egsj2.png
 
*τα περίεργα stats λόγο rings
 
Τα 5 top boss από άποψη δυσκολίας με το dex build που έπαιζα:

soul of cinder > nameless king > abyss watchers > twin princesses > pontif

 
Το καλύτερο boss design στο game από άποψη gameplay παραμένουν οι Abyss Watcher, και το αγαπημένο μου στο παιχνίδι. Το καλύτερο soundtrack επίσης. Το δεύτερο καλύτερο boss από gameplay design είναι ο ποντιφας, πιστεύω ότι το δεύτερο του form ήταν υπερβολικά έξυπνη κίνηση από from, χαμογελούσα όταν κατάλαβα τι γινόταν. Τα τελευταία boss είχαν δυσκολία μονο και μονο του random factor που είχαν και αυτά τα delayed animation που είναι άκρως σπαστικά, δεν μπορώ να πω ότι τα ευχαριστήθηκα.
 
Και μερικές σκέψεις στα γρήγορα:
  • Συνολικά τα καλύτερα boss fight σε main game σε souls αν και δεν έκανε dethrone το αγαπημένο μου boss fight σε soulsborne (Lady Maria χωρίς parry με bloodtinge build) ή τον Gehrmann
  • Εξαιρετικό soundtrack με κορυφή το theme των Abyss Watchers
  • Το καλύτερο difficulty curve σε souls παιχνίδι με διαφορα
  • Πολύ Dark Souls 1 fan service, level, npc και πολλά αλλα, έξυπνη κάρτα που την παίξανε σωστά
  • Το gameplay και η αίσθηση του combat είναι αρκετά λιγότερο εθιστική από το bloodborne, που παραμένει η κορυφή στα souls για εμενα με το playstyle που έχω. Ενώ οι εχθροί είναι όσο aggressive όσο είναι στο bloodborne λειπουν αισθητά το αίμα, τα quick dash και visceral attack, συν ότι τα trick weapon παραμένουν η κορυφαία gameplay επιλογή που έχει κάνει η from σε όλη την σειρά imo
  • Υπερβολικά βαρετό και εύκολο πρώτο τρίτο για βετεράνους της σειράς. Έφτασα σε σημείο να ρωτάω τον εαυτό μου γιατί το αγόρασα μέχρι που έφτασα στους Abyss Watchers και άλλαξε δραστικά η γνώμη μου για το game.
  • Το Ds3 ρίχνει το interconnected level design του Ds1/Bloodborne για μια μίξη Ds1 και Des. Δεν συμφωνώ αλλα τα level είναι πολύ καλά designed, απλά όχι στο επίπεδο του Ds1 και Bloodborne που όλα συνδέονταν κάπως.

Συνολικά ένα αρκετά safe sequel, πατάει εκεί που ξέρει και κάνει αυτό που ξέρει καλά. Συνδυάζει πολλά souls games σε ένα πολύ καλο πακέτο που είναι ίσως και το καλύτερο entry για αρχαριους στην σειρά λόγο εξαιρετικού difficulty/learning curve. Θέλω να δω τι θα κάνει η From στην επομενη της σειρά γιατί πιστεύω ότι με το Ds3 έχουμε κλείσει το chapter Souls (εκτος και άμα η Namco έχει αλλα σχέδια και το γυρίσουν σε COD τύπου σειρά :D).

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...