Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βοηθεια παρακαλω, δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω για να κανει καποιος join στον κοσμο μου για να με βοηθησει να περασω μια περιοχη οπου θελω.

Αγορασα την white sign soapstone  , αλλα οποτε την χρησιμοποιώ με παει σε κοσμο αλλων παιχτων  σαν φάντασμα και με πιο μικρες δυναμεις. Εγω θελω να μπορουν να συνδεθούν αλλοι σε εμενα 

 

Τελος σε καποια φαση εγινε μοβ και μπηκε ενα μοβ φαντασμα παιχτη στο παιχνιδι μου το οποιο δεν μπορουσα να το σκοτωσω , οσο και αν του εριχνα δεν τον ακουμπαγε κανενα χτυπημα μου μεχρι και οπου με σκωτωσε. Αυτο παλι τι ηταν?

 

YΓ: παιζω σε PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να μπορείς να φέρεις άλλους στον κόσμο σου πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα ember. Θα σου αυξήσει την ενέργεια και θα σου εμφανίσει τα σύμβολα άλλων παικτών για να τους καλέσεις.

 

Αν πεθάνεις, χάνεις τις ιδιότητες αυτές και πρέπει να χρησιμοποιήσεις ξανά το ember.

 

Επίσης αν σκοτώσεις Boss, είναι σαν να χρησιμοποίησες ember.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω εγω tips για το ds3 στην αρχη για οσους δυσκολευονται:

 

1. Διαλεξτε εναν char με str/dex η str/faith hybrid, η τελος παντων οτι θελετε δεν παιζει τοσο ρολο στο τελος αλλα αν μιλαμε για αρχη και new player καλυτερα knight/warrior/herald/assassin. Αποφυγετε δηλαδη pure casters.

 

2. Παρτε το starting item που δινει 2k souls.

 

3. Σκοτωστε το μεγαλο crystal lizard στην αρχικη περιοχη για τα souls και το material.

 

4. Σκοτωστε τον τυπο με το κατανα αριστερα απο την εισοδο του firelink και παρτε το(αν παιζετε dex ειναι πολυ καλο αλλιως εχουμε καλυτερα πιο μετα)

 

5. Λογικα θα εχετε περιπου 10k souls καντε level up το main stat σας(μονο str αν ειστε warrior) και vigor αν ειστε low με καποιο αλλο class. Γενικα οσο κανετε leveling αν εχετε warrior προσπαθηστε για 24str οσο νωριτερα και αν εχετε κανενα αλλο πιο αδυναμο για 20 vigor.

 

6. Καντε το κολπο με το jump στο δεντρο διπλα απο το tower που θελει 20κ, ολο ευθεια απο τα crows εχει το covetous silver seprent ring(δινει παραπανω souls) και ενα estus flask google it για οδηγιες.

 

7. Σκοτωστε το πρωτο mimic chest στο lothric και παρτε το deep battle axe, παρα πολυ καλο starting weapon.

 

8. Φαρμαρετε τον πρωτο lothric knight για το shield του(αν θελετε υπαρχουν 4 μαζι μετα το πρωτο boss) Ειναι αρκετα καλο shield με 54 stability θα βοηθησει αρκετα τους new players.

 

9. optional: αν ειστε η θελετε να κανετε faith build η απλα να στοκαρετε embers μετα το πρωτο boss πατε γρηγορα undead settlement και παρτε το sunbro sigil καντε το equip και φαρμαρετε sunlight medals και embers στο πρωτο boss. Ειναι πανευκολο σε κανουν summon συνεχεια, θα γεμισετε embers/sunlight medals και μερικα souls.

 

10. Αν ειστε str πατε για το butchers knife, θελει 24 str αλλα ειναι ενα παρα πολυ καλο str weapon για το περισσοτερο του παιχνιδιου.

 

Αν κανετε αυτα εχετε κανει μια πολυ πολυ καλη αρχη για το παιχνιδι και δεν νομιζω αν φτιαξετε σωστο build να δυσκολευτειτε καπου για το μεγαλυτερο μερος του game. Οταν μπορεσετε και εχετε τα requirements αναβαθμιστε σε greatsword  κατι αναλογα μεγαλο για το stagger potential που εχουν αν παιζετε str char.

 

Αυτα για τους πολυ noobs που ειναι ετοιμοι να το παρατησουν οι υπολοιποι τα ξερετε και δεν τα χρειαζεστε.. :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας τελειώσει το ng 100% με uchi dex build από την αρχή (offline only και χωρίς npc summons και embers) να γράψω και εγώ την άποψή μου για ότι έπαιξα. Αργότερα βέβαια δοκίμασα και λίγο pvp.

Καταρχάς σα port ίσως είμουν πολύ τυχερός και δεν είχα ούτε ένα CTD μέχρι να το τερματίσω. Τα fps παίζανε περίπου 50-60 με κάποια μικρά stutter στο loading areas ή όταν μάζευα κάποιο loot.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα με το game ήταν τα stored inputs (ειδικά τα rolls). Παράδειγμα πες οτί κάνεις roll και σε χτυπάει γιατί δεν ήταν στα iframes όταν σε βρήκε. Το πιο πιθανό είναι όταν σηκωθεί ο χαρακτήρας σου να rollaρει κατευθείαν επειδή το game κράτησε το input. Αυτό σε συνδυασμό με κάποιες delayed attacks από τα bosses όταν κάνεις wake up είναι πραγματικά εξοργιστικό και σημαίνει άδικους θανάτους. Ειδικά αν είσαι τύπος που σπαμάρει τα rolls θα πρέπει να αλλάξεις συνήθειες.

Το δεύτερο μεγαλύτερο πρόβλημα αφορά το pvp και συγκεκριμένα τα invades. Δεν είμαστε όλοι zeke εδω μέσα, και κάποια στιγμή θα βαρεθούμε από τα συνεχόμενα 1v3 και 1v4 σε ερημωμένες από mobs areas. Οι περισσότεροι invaders πλέον απλά κάνουν camo κοντά στις bonefires και πάνε για καφέ μόνο και μόνο για να τρολάρουν. Το PvP δηλαδή πλέον είναι μόνο το red sign στο higher wall.

Και πάμε στα του κυρίως game (περιέχονται spoilers).

 

 

Σαν διάρκεια το game όπως είναι γνωστό βρίσκεται κάπου ανάμεσα από 1 και 2 χωρίς ακόμα να έχει βγεί το season pass όμως. Παρόλα αυτά αν πάτε για 100% και όλα τα items και quests η διάρκεια μπορεί και να διπλασιαστεί επειδή έχει πολύ μεγάλες areas σε σχέση με τα προηγούμενα. Υπολογίστε κάπου 60+ ώρες για 100% σε blind run (αρκετά ικανοποιητικά δηλαδή).

Τα assets που έχουν χρησιμοποιηθεί είναι από όλα τα games και μερικές περιοχές είναι πραγματικά dejavu πχ londo. Σου δίνει την αίσθηση οτί παίζεις mod Του ds1 για το bloodborne με το spell system του demons αν αυτό makes sense. Πολλά bosses δανείζονται mechanics,style και moveset από πολλά soul games.Παράδειγμα 2nd phase abyss watchers (η 2η καλύτερη μάχη του game μετά από Nameless King imo) οπού ήταν σαν να αντιμετωπίζεις το μπάσταρδο του Artorias από DS1 με την Maria από το bloodborne. Άλλη αξιομνημόνευτη μάχη ο pontiff και το soul of cinder σίγουρα. H τελική μάχη ήταν σε μια τοποθεσία σαν το κήπο στο τέλος του bloodborne αν είχε πάρει φωτιά. Γενικά πολύ recycle με edited assets. Ίσως έχω καλομάθει και περίμενα κάτι σαν το orphan of kos και εδώ (αν και ο nameless ήταν πάρα πολύ καλά σχεδιασμένος και πρωτότυπος), αλλά δε το βρήκα - δεν υπήρχε το αξεπέραστο style και ατμόσφαιρα του bloodborne δηλαδή.

Όσο αφορά την γενικότερη δυσκολία θα έλεγα είναι στα ίδια περίπου με ds1 (ίσως να είναι και ευκολότερο όταν θα εξοικειωθώ καλύτερα με τα pattern). Αν κάποιος είναι souls fan είναι ένα αρκετά καλό και "safe" souls sequel. Δεν πρωτοτύπησαν ιδιαίτερα και απλά έβαλαν ότι γουστάρει ο κόσμος ξανά (butthavels, shitanas τα ίδια λιγότερο σπασμένα rapier, artorias κλπ). Αν κάποιος σιχαίνεται τα souls καλύτερα να μείνει μακριά γιατί θα του φανεί μία από τα ίδια. Αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει αλλά φοβάται την "δυσκολία" η μάλλον πιο σωστά το learning curve, ας ξεκινήσει από το ds2 (όχι την dx11 έκδοση) καθώς είναι ότι πιο εύκολο υπάρχει σε souls. Ευελπιστώ στα dlc γιατί πάντα η from είχε παράδοση τα dlc να είναι καλύτερα από το vanilla. Σε γενικές γραμμές καλύτερο από Ds2, χειρότερο από DS1 και ΒΒ επειδή ακριβώς δεν πρωτοτύπησε.

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για 100%(κοινως ολα τα Achievement)το παιχνιδι ειναι τρομερα δυσκολο(πιο πολυ για 2-3 achievement που εχουν βηματα για το πως να τα κανεις) http://www.playstationtrophies.org/forum/dark-souls-iii/287425-dark-souls-iii-trophy-guide-roadmap.html

 

Επισης http://steamcommunity.com/stats/374320/achievements  απλα ουαου. Τι να πρωτοκαταλαβω απο το παραπανω.

 

Οκ για το τελευταιο master of rings το καταλαβαινω γιατι εχει 0% γιατι θελει 2 new game plus,αλλα κατι αλλα σου βγαινουν τα ματια.

 

Βεβαια να μου πεις,εδω το Dark Souls 2, 2 ετων παιχνιδι και εκει και αν βγαινουν ματια 

https://steamcommunity.com/stats/236430/achievements

 

1 στους 3 δεν εχει φαει το πρωτο boss!

 

10% ουτε install δεν το κανανε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Σκοτωστε τον τυπο με το κατανα αριστερα απο την εισοδο του firelink και παρτε το(αν παιζετε dex ειναι πολυ καλο αλλιως εχουμε καλυτερα πιο μετα)

 

Easier said than done... O τύπος με το Katana με mercenary που παίζω δεν επεφτε με τιποτα, με σαπισε στο ξύλο μέχρι που έπεσε κατα λάθος στον γκρεμό :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mini review

 

Συμφωνώ 100% για το ποσο safe είναι, τίποτα μα τίποτα δεν μου φάνηκε πραγματικά καινούργιο. Ίσως από τα πιο safe sequel που έχω παίξει γενικά. Ακόμα και το 2 από το 1 τόλμησε να κάνει πράματα που δεν τα περίμεναν οι fan (γι' αυτό είναι divisive sequel). Από Des σε Ds1 τα ίδια, από Ds2 σε Bloodborne τα ίδια. Το Ds3 είναι μια μίξη όλων των Souls χωρίς πολλά ρίσκα. Αν και το mix δουλεύει, είναι αρκετά καλο game συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους θέλουν να ασχοληθούν, πρέπει απαραίτητα να ασχοληθεί με τα προηγούμενα;

Όχι, έχει hints και ολόκληρα level από προηγούμενα souls αλλά είναι πολύ καλό entry για αρχάριους. Έχει το πιο εύκολο πρώτο τρίτο σε οποιοδήποτε souls game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι και να λέτε το παιχνίδι είναι το πιο Noobfriendly της σειράς. Μέχρι και στα titanite σου λέει "Reinforce weapon to +6" κλπ.

 

Τα infuse που λες είναι ανάλογα τι θες να κάνεις, εγώ επειδή παίζω Str/Dex build έκανα το Zweihander +10 -> Refined που στην ουσία τι έκανε; Τα Str/Dex από scaling C/D το έκανε B/B οπότε βολεύει το build μου που έχω τα ίδια σε STR/DEX άρα παίρνω περισσότερο dmg από το όπλο μου.

 

Αν τώρα εσύ βρεις κάποιο infuse που να τεριάζει με το build σου κάντο, αλλά και το απλό +10 δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό, πολλά όπλα είναι καλύτερα χωρίς infuse παρά με

 

παντως δε ξέρω για εσάς αλλά τα περισσότερα bosses είναι πολύ πιο εύκολα solo παρά με παρέα, ιδιαίτερο παράδειγμα

o Dragonslayer Armour που είπα να πάω coop και δεν έβγαινε με τίποτα ενώ solo με την πρώτη.... ήθελα να έχω τον παπάρα από το Carim όμως μετά είδα ότι δεν έχει καμία σχέση με questline οπότε τον έστειλα να προσέχει την Irina που μας έπρηξε. Όπου να'ναι τερματίζει και θα πέσει το άπειρο NPC SLAUGHTER!!!!

 

Έχεις δοκιμάσει να βγάλεις την FlameDancer μόνος σου? :P

Μια βοηθεια παρακαλω, δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω για να κανει καποιος join στον κοσμο μου για να με βοηθησει να περασω μια περιοχη οπου θελω.

Αγορασα την white sign soapstone  , αλλα οποτε την χρησιμοποιώ με παει σε κοσμο αλλων παιχτων  σαν φάντασμα και με πιο μικρες δυναμεις. Εγω θελω να μπορουν να συνδεθούν αλλοι σε εμενα 

 

Τελος σε καποια φαση εγινε μοβ και μπηκε ενα μοβ φαντασμα παιχτη στο παιχνιδι μου το οποιο δεν μπορουσα να το σκοτωσω , οσο και αν του εριχνα δεν τον ακουμπαγε κανενα χτυπημα μου μεχρι και οπου με σκωτωσε. Αυτο παλι τι ηταν?

 

YΓ: παιζω σε PC

Oι purple παίχτες είναι mad phantoms και μερικές φορές σε βοηθούν να σκοτώσεις έναν invader ή σε πετσοκόβουν μαζί του:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Easier said than done... O τύπος με το Katana με mercenary που παίζω δεν επεφτε με τιποτα, με σαπισε στο ξύλο μέχρι που έπεσε κατα λάθος στον γκρεμό :)

Η θα τον ριξεις στο γκρεμο και θα πας bonefire και πισω για το katana η αλλιως ο τυπος δεν εχει καθολου poise, αρχισε τον στις γρηγορες με 2hand το weapon γινεται stagger αμεσως, κανε roll back να γεμισει το stamina και παλι το ιδιο, ετσι τον εφαγα εγω και τις 2 φορες. Mπορει να παρει λιγο αναλογα αλλα ειναι πιο ευκολος απο οσο φαινεται αρκει να μην πας να τον παιξεις slow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσον αφορά τα όπλα, πήρα ένα broad sword και το έκανα +4.

 

Κανένα όπλο δεν κατάφερε να είναι πιό ελκυστικό από αυτό, ακόμα και αυτό που κάνει frost damage.

 

Έφτιαξα με το Soul ενός Boss ένα Greatsword, έπρεπε να το κάνω +2 για να φτάσει το damage του απλού broad sword +4, αλλά στον χρόνο που βαράει μία, το απλό σπαθί βαράει 2, οπότε έχει το διπλάσσιο DPS.

 

Mε Endurance 24, βαράει 6 φορές και οι κακοί δεν παίρνουν ανάσα.

 

Εν ολίγης με βλέπω να τερματίζω όπως πάει το παιχνίδι με το σπαθάκι +4.....

 

Πάντως το DS3 μου φαίνεται το πιό εύκολο της σειράς (ή εγώ έγινα καλύτερος παίχτης)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά ναι ίσως είναι το πιο εύκολο, από το base game είχα περισσότερο πρόβλημα με Ds1/Ds2/Des αλλα και Bloodborne (που το περισσότερο ξύλο το έφαγα στα chalice dungeon). Μέχρι στιγμής δεν βρήκα καμια περιοχή που να με έκανε force να κάνω lvl up και farming, που αυτό μπορείς να το δεις και ως καλο μιας και το παιχνίδι είναι περισσότερο balanced για όλους τους παίκτες (εκτος από mage classes φαντάζομαι που τρώνε ξύλο :D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά πραγματικά υπάρχει ευκολότερο DS από το δεύτερο?...μιλάμε το NG+ έβγαινε με 1-2 ψόφους...έκαιγα τα bones στα bonfires  και φαρμαρα solo την αράχνη σε NG++++ για τα crystal spears...μακράν το ευκολότερο της σειράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...