Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνώ για να το λέτε απλά χωρίς ίχνος story το game απλά δεν με push να move forward...νομίζω το BB ήταν αρκετά καλύτερο, η ίσως φταίει το W3 :P

Με το Ds3 συνέχεια φαντάζομαι τι θα έβγαινε από μια συνεργασία CDP με From...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια γρηγορη ερωτηση.καποιες στιγμες ενω παιζω το χειριστηριο 360 αποσυγχονιζεται και μετα απο 5-6 δευτερολεπτα ξανασυγχονιζεται κανονικα.

Εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο?υπαρχει καποιο fix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ για να το λέτε απλά χωρίς ίχνος story το game απλά δεν με push να move forward...νομίζω το BB ήταν αρκετά καλύτερο, η ίσως φταίει το W3 :P

 

 

Εντωμεταξυ εχω ακουσει  τοσο οτι φταει το Bloodborne που ατομα δεν ευχαριστηθηκαν το W3,οσο και οτι φταει το W3 που ατομα δεν ευχαριστηθηκαν το DS3. What the fuck ρε παιδια χαχα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνος story επειδη δεν ειναι cinematic να σου εξηγει τα παντα?? Επισης για τη δυσκολια που ακουω οποιος δεν παλευει ενα single player game με leveling τι να πω πραγματικα.. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ για να το λέτε απλά χωρίς ίχνος story το game απλά δεν με push να move forward...νομίζω το BB ήταν αρκετά καλύτερο, η ίσως φταίει το W3 :P

Το Dark souls 3 για την ιστορια εχει τα καλυτερα npc sidestory quests ολης της σειρας. Επισης και τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας ηταν ετσι και υπεθεσα οτι τα ειχες παιξει και αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα cinematics ούτε είναι θέμα να εξηγούνται τα πάντα.

Καταλαβαινω οτι δεν ειναι να αρεσει σε ολους αυτο το στυλ αλλα εχει απιστευτο lore και story ολη η σειρα ds, τωρα αν καποιος δεν το βλεπει η δεν του αρεσει να το ψαξει επειδη δεν του το σερβίρουν στο πιατο ειναι αλλη ιστορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε ενα φάντασμα ενός παίχτη και με σκότωσε.Τι ήταν αυτό ρε παιδιά; Δεν ήταν αντίπαλος του παιχνιδιού.Γιατί με σκότωσε ο μουλος;Μπορει να μπαίνει όποιος θέλει και να μου επιτίθεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ποστ με αγάπη λόγω αγάπης για το Dark Souls.

 

Για όσους τα βρίσκουν σκούρα: το παιχνίδι θέλει ψυχραιμία και στρατηγική. Για παράδειγμα, εγώ έχω παίξει κάμποσο το Dark Souls και τερματίσει το Dark Souls 2, οπότε θεωρούμαι ένας σχετικά έμπειρος παίκτης. Πέθανα αρκετές φορές, κυρίως στην αρχή διότι απλά: δεν ήξερα τα χτυπήματα/animations μου, τα χτυπήματα των αντιπάλων αλλά και τις αντιδράσεις τους στα χτυπήματά μου. Με αρκετή εξάσκηση, μαθαίνοντας αυτά κατάφερα και προχώρησα (*applause*). Όταν πέθαινα, διάλεγα τον καλύτερο δρόμο που θα με πάει και λίγο παραπέρα, θυμούμενος τους αντιπάλους που υπάρχουν σε κάθε σημείο. Λίγο λίγο, έμαθα και shortcuts κτλ και έστρωσε η κατάσταση.

 

Εδώ είναι που μπλέκονται δύο πολύ σημαντικά πράγματα: το level και τα items.

Πρέπει δηλαδή να βρεθεί μια χρυσή τομή ανάμεσα στο level που είσαι και τα items που έχεις για να μπορείς να προχωράς φυσιολογικά το παιχνίδι. Αναλυτικότερα:

 

Εγώ ξεκίνησα με mercenary και λόγω κακής ασπίδας ξενέρωνα και έπαιζα με dual wield sellswords τα οποία ήταν ψιλοάχρηστα. Κάνοντας τα παραπάνω και με υπομονετική εξερεύνηση, πάνω στο 2ωρο (αν θυμάμαι καλά) κάπου στη 2η περιοχή βρήκα το broadsword (πολύ καλύτερο dmg και γρηγορότερο χτύπημα) και μια ασπίδα με 100 physical def (απορροφά κατά 100% τα χτυπήματα των αντιπάλων). Αυτά με βοήθησαν απίστευτα στο να ξαναπαίζω το παιχνίδι έως το σημείο που είχα φτάσει χωρίς να πεθαίνω συνέχεια, μαζεύοντας souls και συνεπώς ανεβαίνοντας σιγά σιγά level. Κααααιιι, repeat προχωρώντας σιγά σιγά και χωρίς να θέλουμε να κάνουμε τα πάντα. Πχ στο "τέλος" της 2ης περιοχής υπάρχει ένας knight άπιαστος, είναι για αργότερα. Όπως και ο τύπος με το uchi στην αρχή, είναι για λίιγο αργότερα. Επομένως, δεν χρειάζεται να πιστεύουμε ότι πρέπει καθαρίζουμε τα πάντα στο πέρασμα μας, το παιχνίδι έχει πολύ backtracking: και λόγω farming και λόγω ανακάλυψης περιοχών που μας ξέφυγαν ή δεν μπορούσαμε να πάμε. Αν κάποιος το βαριέται δικαίωμα του, αλλά έτσι είναι ένα open world παιχνίδι και με λογική: κάποιο κλειδί για μια πόρτα μπορεί και να στο δώσει κάποιος πολύ αργότερα, παράλογο;

 

Επιπλέον, υπάρχουν και διάφορα μυστικά που είτε τα βρεις με προσωπικό κόπο είτε μέσω ίντερνετ βοηθούν πολύ. Ειδικά στην αρχή:

 

στην Firelink shrine, όπως την κοιτάς πάνω δεξιά έχει μια σηκωμένη σκάλα και ένα άκυρο δέντρο. Τρέχοντας προσεκτικά πάνω του και πηδώντας δεξιά, γίνεται το jump πάνω στη σκεπή και μετά μέσα στη firelink shrine έχει estus shard και illusory wall που οδηγεί σε chest με το covetous silver ring. Ευτυχία.

 

 

Αυτά τα μυστικά είναι που κάνουν για μένα το dark souls. Μέσα σε αυτό το υπέροχο level design, μπορείς να χάσεις τόσες quests και items, ακόμα και περιοχές ολόκληρες που είναι λίγο δύσκολο να καταφέρεις 100% σε ένα playthrough. H χαρά δε του να βρίσκεις κάτι μόνος σου είναι το κάτι άλλο (σαν τα αστέρια στο super mario 64 <3).

 

Τώρα γενικότερα για το παιχνίδι:
Εγώ με στεναχώρια το κατέβασα για να τσεκάρω τα διάφορα προβλήματα που αναφέρονται, λόγω χρημάτων που μάλλον θα τα σπαταλούσα με το παλιό pc που έχω: phenom x4 20, 7870 και 4gb ram. Σε αντίθεση με τα recommended specs, βγάζω κατά μέσο όρο γύρω στα 35αρια σε 1920x1080 (και high settings με τις πιο βαριές από αυτές χαμηλομένες) με πολλά μέρη να έχω 40 και 50, αλλά: δυστυχώς παρ' όλες τις βελτιώσεις, το port είναι αρκετά κακό. Το stuttering και τα fps drops δεν είναι μύθος, μου βγήκαν τα μάτια. Σε κάποια σημεία μοιάζει να φορτώνει όλη την περιοχή, και ύστερα κρατάει 35άρι. Αν πας λίγο πιο πέρα το ίδιο. Πλέον σε κάποια σημεία είναι unplayable και δεν έχει νόημα να συνεχίσεις, βρήκα τον εαυτό μου να τραβάει τους εχθρούς πιο πίσω σε σημείο που δεν είχα fps drops για να παίξω. :ρ  Πιθανότατα έχω και ανίσχυρο υπολογιστή, αλλά και με τις χαμηλότερες ρυθμίσεις στη χαμηλότερη ανάλυση... το ίδιο. Λέω να το παρατήσω μέεεχρι να πάρω καλύτερο pc, το οποίο αργεί πολύ. Έτσι ελπίζω ότι τόσες μέρες δουλεύουν σε ένα patch μπας και έρθει σωτηρία και το αγοράσουμε, γιατί:

Online.
Προφανώς δεν προτείνω σε κανέναν να κατεβάσει το παιχνίδι και να το παίξει offline. Αν όχι λόγω ηθικής, τότε λόγω του υπέροχου online. Για μένα είναι ένα από τα καλύτερα multiplayer συστήματα που υπάρχουν. Πάντοτε απολάμβανα τα μηνύματα των άλλων παιχτών που σε βοηθούν ή μπορεί και να σε δουλεύουν, αλλά κυρίως οι ατάκες που λόγω συγκέντρωσης και συνεχούς τσίτας γίνονται 100 φορές πιο αστείες (ακόμα και οι πιο χαζές, try finger but hole κτλ). Γενικά η όλη αλληλεπίδραση με τους άλλους παίκτες, από την αλληλοβοήθεια στα boss και τα invasions μέχρι και τα fashion souls, όλα όλα είναι τόσο αναγκαία σε αυτό το παιχνίδι που είναι σα να παίζεις το μισό χωρίς αυτά.

 

Τέλος μια απλή αναφορά: στην υπέροχη μουσική, στο απίστευτο voice acting και στην σκοτεινή ατμόσφαιρα που γουστάρω όσο τίποτα άλλο (κάτι βέβαια υποκειμενικό).
 

Οπότε όσοι μπορείτε παίξτε το παιχνίδι με την ησυχία σας (εγώ το dark souls 2 έκανα ένα χρόνο να το τελειώσω), απολαύστε την εξερεύνηση και

 

Praise the motherfucking sun. \o/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4gb ram το 2016 δεν πας πουθενα αγαπητε. Επισης για ποιο απιστευτο voice acting μιλας????

 

Παντως το pvp κομματι του παιχνιδιου για αλλη μια φορα ειναι broken δυστηχως. Αλλου βλεπεις τα χτυπηματα του αντιπαλου και ξαφνικα τρως dmg.

 

Εγω παντως σαν port το βρισκω αψογο εκτως των ελαχιστων περιπτωσεων με lag spikes τα οποια βεβαια δεν κρατανε πανω απο 1 δευτερο αρα μια χαρα.

 

Δεν ξερω για την εκδοση του θειου τι ρολο βαραει,αλλα σε καμια περιπτωση η κανονικη εκδοση δεν ειναι unplayable οπως γραφεις παραπανω.


περα απο το pvp του παιχνιδιου πως αλλιως μπορεις να κανεις interactive με αλλους παικτες?

Αν χρησιμοποιησεις το White sign soapstone http://darksouls3.wiki.fextralife.com/White+Sign+Soapstone.Μπορειο αλλος να σε κανει summon ή σε αλλους για τα διαφορα boss του παιχνιδιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4gb ram το 2016 δεν πας πουθενα αγαπητε. Επισης για ποιο απιστευτο voice acting μιλας????

 

Παντως το pvp κομματι του παιχνιδιου για αλλη μια φορα ειναι broken δυστηχως. Αλλου βλεπεις τα χτυπηματα του αντιπαλου και ξαφνικα τρως dmg.

 

Εγω παντως σαν port το βρισκω αψογο εκτως των ελαχιστων περιπτωσεων με lag spikes τα οποια βεβαια δεν κρατανε πανω απο 1 δευτερο αρα μια χαρα.

 

Δεν ξερω για την εκδοση του θειου τι ρολο βαραει,αλλα σε καμια περιπτωση η κανονικη εκδοση δεν ειναι unplayable οπως γραφεις παραπανω.

Λες ότι έχει διαφορά η αυθεντική έκδοση από την σπασμένη; Μακάρι, θα το κοιτάξω, αν και ακόμα και παίκτες με αυθεντική και high end συστήματα έχουν προβλήματα.

 

Επίσης για τα 4gb μην είσαι τόσο απόλυτος, δεν είναι τόσο απαραίτητα τα 8.

Το voice acting δεν περίμενα ότι δε θα αρέσει, απολαμβάνω κάθε φωνή πραγματικά. Και οι χροιές και ο τρόπος που τα λένε μου φαίνονται υπέροχα.

 

Και για το pvp προφανώς δεν έχω άποψη, μακάρι να 'χα. :ρ

 

περα απο το pvp του παιχνιδιου πως αλλιως μπορεις να κανεις interactive με αλλους παικτες?

 

Χρησιμοποιώντας την white sign soapstone που παίρνεις σχετικά νωρίς, μπορούν να σε καλέσουν άλλοι παίκτες στον "κόσμο" τους για βοήθεια σε κάποια περιοχή ή boss. Βέβαια και τα μηνύματα που αφήνουν οι παίκτες, τα bloodstains ακόμα και τα φαντάσματα των παικτών που παίζουν εκείνη την ώρα δίπλα σου και σου θυμίζουν ότι παλεύουν κι άλλοι πλάι σου, αλληλεπίδραση τα θεωρώ.

Με πρόλαβε κι ο fulgore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι έχει διαφορά η αυθεντική έκδοση από την σπασμένη; Μακάρι, θα το κοιτάξω, αν και ακόμα και παίκτες με αυθεντική έχουν προβλήματα.

 

Επίσης για τα 4gb μην είσαι τόσο απόλυτος, δεν είναι τόσο απαραίτητα τα 8.

Το voice acting δεν περίμενα ότι δε θα αρέσει, απολαμβάνω κάθε φωνή πραγματικά. Και οι χροιές και ο τρόπος που τα λένε μου φαίνονται υπέροχα.

 

Και για το pvp προφανώς δεν έχω άποψη, μακάρι να 'χα. :ρ

Τι να μην ειμαι απολυτος ρε συ πλακα κανουμε τωρα???οκ αν παιζεις 1-2παιχνιδια ολα και ολα και τιποτα mainstream παιχνιδια τυπου Hearthstone,counter,wow κλπ ναι με 4gb κανεις δουλεια αλλα οχι οτι δεν ειναι απαραιτητα τα 8...

Αμα το γραφεις δηλαδη το παραπανω τι να πουμε δηλαδη και εμεις που βλεπουμε στο Quantum Break minimum 8gb ram και προτεινομενα 16gb ram :)

 

Οσο για το voice acting οκ για Souls παιχνιδι αρκετα καλο ειναι,αλλα μεχρι εκει τιποτα περισσοτερο.Η εκφραση''απιστευτο voice acting''ειναι τραβηγμενη .

 

Για την μουσικη προφανως δεν θα διαφωνησει κανεις καθως παντα η σειρα αυτη ειχε την φημη της αψογης μουσικης .

 

Καλα οτι υπηρχαν καποια θεματακια στην pc εκδοση υπηρχαν και δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα.Απλα δεν γινεται να ισχυει το ολο unplayable που γραφεις. Δεν ξερω αν σε αυτο φταιει και ο αδυναμος επεξεργαστης που εχεις,ειδικα για High settings που δοκιμασες.

 

Για δοκιμασε low και medium μηπως καλυτερεψουν τα πραγματα.

 

Εγω παιζω παρα πολλες ωρες ως τωρα το παιχνιδι και δεν εχω πετυχει τιποτα απο αυτα που διαβαζα για ''unplayable'',''crash ολη την ωρα''' κλπ.

 

Ενα προβλημα υπηρχε στην αρχη με την bonfire και απο οτι διαβασα το ψιλο διορθωσανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Voice acting, οκ γούστα. :)

 

Για τα 4gb και την ισχύ του επεξεργαστή θα σου πω. Εμένα φτάνει κάπου το 80% usage και 85% cpu load αν θυμάμαι καλά. Το ότι το σκάλωμα έρχεται για λίγες στιγμές στο φόρτωμα μιας περιοχής (και σε συγκεκριμένες περιοχές) ενώ ανάμεσα στα σκαλώματα μπορεί να κρατάει 40αρια δε σου φαίνεται περίεργο; Και όταν λέω μην είσαι απόλυτος είναι γιατί κατά 85% παίζεται το παιχνίδι, τα μάτια μου βγαίνουν στα fps drops (εκεί λέω ότι γίνεται unplayable). Και δε μίλησα για το quantum break, δεν πα να 'ναι και 2032, το παιχνίδι να βλέπουμε τι είναι. Το pc μου έπαιζε το witcher 2, λες να μην μπορεί να παίξει το ds3; :) Είπαμε δεν είναι και crysis.

 

Επίσης μάλλον σου ξέφυγε, έγραψα πως χαμήλωσα ό,τι υπήρχε και πάλι επικρατούσε ακριβώς η ίδια κατάσταση. Ούτε μεταβολή στα fps δεν είδα (εκτός από λίγα από ssao, motion blur, lightning και shadows, οι υπόλοιπες επιλογές είναι ανούσιες), και από μείωση της ανάλυσης, δηλαδή τι διάολο.

 

Τέλος εγώ δε μίλησα ποτέ για crashes, γιατί δεν είχα. ;) Ήμουν απ'τους τυχερούς μάλλον. Τα προβλήματα μου είναι αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...