Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο, επειδή ενδιαφέρομαι για τη σειρά αλλά για λόγους 1) χειρισμού (είμαι κουλός με χειριστήριο) 2) χρόνου δεν έχω ασχοληθεί λεπτό.

 

Από την εποχή του Dark Souls (ας μην πάω Demon's Souls, δεν υπάρχει και σε PC) η σειρά γίνεται πιο εύκολη σταδιακά? Ή μένει σε βάρβαρα επίπεδα? Έχω ακούσει διάφορες απόψεις (πχ ότι δεν είναι "πιο εύκολη" σε επίπεδο mechanics απλά κάποιοι δύστροποι δευτερεύοντες μηχανισμοί λειαίνονται, σχετικοί με checkpoints κυρίως) και δεν έχω καταλήξει.

 

Έχω παίξει το souls 1 και την Scholar έκδοση του 2 και έχω την εντύπωση πως το δεύτερο είναι λίγο ευκολότερο. Το πρώτο έχει κάποια bosses που είναι φτιαγμένα για να τσακίζουν τους άπειρους παίκτες και περιοχές που φτύνεις αίμα για να τις περάσεις. Το δεύτερο ναι μεν έχει δύσκολα σημεία, και ειδικά στα DLC, αλλά δεν υπάρχουν εχθροί που να είναι ειδικά σχεδιασμένοι για να τιμωρούν τους νουμπάδες (aka casual filters).

 

Πράγματι το 2 βελτιώνει και απλοποιεί πάρα πολλούς δύστροπους μηχανισμούς και αφαιρεί αρκετά άχρηστα πράγματα που υπήρχαν στο πρώτο μόνο για να πιάνουν χώρο.

 

Έχω τελειώσει και δύο με K+M, είναι μια χαρά playable, αλλά στο πρώτο θα πρέπει να κατεβάσεις το DSFix.

 

Πάντως με όποιο και να αρχίσεις θα σου φαίνονται όλα παλούκι στο πρώτο playthrough

Επεξ/σία από Lautrec
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο, επειδή ενδιαφέρομαι για τη σειρά αλλά για λόγους 1) χειρισμού (είμαι κουλός με χειριστήριο) 2) χρόνου δεν έχω ασχοληθεί λεπτό.

 

Από την εποχή του Dark Souls (ας μην πάω Demon's Souls, δεν υπάρχει και σε PC) η σειρά γίνεται πιο εύκολη σταδιακά? Ή μένει σε βάρβαρα επίπεδα? Έχω ακούσει διάφορες απόψεις (πχ ότι δεν είναι "πιο εύκολη" σε επίπεδο mechanics απλά κάποιοι δύστροποι δευτερεύοντες μηχανισμοί λειαίνονται, σχετικοί με checkpoints κυρίως) και δεν έχω καταλήξει.

Η σειρα αυτη χωρις χειριστηριο ειναι ακομα δυσκολοτερο να την παιξεις.Υπαρχουν ελαχιστοι που τους βολευει το keyboard και mouse αλλα ανεκαθεν ειναι για gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου ξαναλεω το παιχνιδι εχει ΜΟ 90.Οχι 70 αλλα 90 η διαφορα ειναι τοσο μικρη που δεν βγαζει νοημα αυτο που λες στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Επισης υπάρχουν πολλοι που τους αρεσε πιο πολυ το Bloodborne απο καθε αλλο souls παιχνιδι. Υπάρχουν καποιοι που ακομα θεωρουν το Demon's souls αξεπέραστο. Get over it

Ναι με 28 reviews και ενα 70αρι απο "μεγαλο" site οχι 100 και ενα 70αρι απο ενα αγνωστο site τι δεν βγαζει νοημα απο αυτο?? Τι get over it δεν με ενδιαφερουν τα reviews απο κανέναν ουτε τους ως επί το πλείστον άσχετους reviewers ουτε τα fanboys που κάνουν skew τις βαθμολογίες αλλο πραγμα προσπαθω να πω. Οτι σε ενα multiplatform παιχνιδι παιζει ρολο το performance και κοβει ποντους συμφωνα με καποια μεγαλα site η τελος παντων καποιους ενω ενα exclusive απο την ιδια εταιρεια με το ιδιο engine προφανως δεν παιζει κανενα ρολο "miyazaki is GOD OMG"..

 

Οχι οποτε μας συμφερει μετρανε τα frame skips τα drops τα γραφικα κτλπ και κοβουν λιγο απο τη βαθμολογια και οταν βγαζει exclusive η καθε εταιρεια "ΩΩΩ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑΑΑΑΑΑ 10/10"  Oχι παρτε τα 20 fps και βαλτε παλι 9/10 για να συνεχισουν να το κανουν αφου δεν σας ενοχλει η βαλτε και τα 7αρια μπας και το καταλαβουν και το φτιαξουν οχι double standards ομως αυτο λεω. ΟΚ προς το παρον ειναι μονο το polygon και το αλλο site που εδωσα το οποιο δεν ειναι στο metacritic μαλλον η δεν το εχουν περασει ακομα αλλα λεω ας περιμενουμε να δουμε ολα τα reviews και αν μονο το polygon εκοψε για performance οκ θα πουμε αυτο ειναι το site στο οποιο "ετυχε" το review του blooborne να το εκανε ο PDS και του DS3 ενας mustard race και ολα καλα.. Αν αρχισουν και αλλα να κοβουν για το performance ομως ειναι υποκριτικό ξεκαθαρα για εμενα.

 

Και κατι τελευταιο, στο xbone οπως βλεπω τρεχει πολυ χειροτερα 900p και frame rate απαισιο πρεπει να παρει χαμηλοτερο ΜΟ για αυτο η οχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απουσία του Orokusaki από το forum έχει να κάνει με suspend που του επιβλήθηκε.

Ρε μοντεράτορα αυτός είναι ψυχούλα :) τι έκανε ; μήπως πάλι για την 970 GTX έγραφε και το 1440p dsr και του την σφυρίξατε LOL

 

P.S πότε είναι το come back του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με 28 reviews και ενα 70αρι απο "μεγαλο" site οχι 100 και ενα 70αρι απο ενα αγνωστο site τι δεν βγαζει νοημα απο αυτο?? Τι get over it δεν με ενδιαφερουν τα reviews απο κανέναν ουτε τους ως επί το πλείστον άσχετους reviewers ουτε τα fanboys που κάνουν skew τις βαθμολογίες αλλο πραγμα προσπαθω να πω. Οτι σε ενα multiplatform παιχνιδι παιζει ρολο το performance και κοβει ποντους συμφωνα με καποια μεγαλα site η τελος παντων καποιους ενω ενα exclusive απο την ιδια εταιρεια με το ιδιο engine προφανως δεν παιζει κανενα ρολο "miyazaki is GOD OMG"..

 

Οχι οποτε μας συμφερει μετρανε τα frame skips τα drops τα γραφικα κτλπ και κοβουν λιγο απο τη βαθμολογια και οταν βγαζει exclusive η καθε εταιρεια "ΩΩΩ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑΑΑΑΑΑ 10/10"  Oχι παρτε τα 20 fps και βαλτε παλι 9/10 για να συνεχισουν να το κανουν αφου δεν σας ενοχλει η βαλτε και τα 7αρια μπας και το καταλαβουν και το φτιαξουν οχι double standards ομως αυτο λεω. ΟΚ προς το παρον ειναι μονο το polygon και το αλλο site που εδωσα το οποιο δεν ειναι στο metacritic μαλλον η δεν το εχουν περασει ακομα αλλα λεω ας περιμενουμε να δουμε ολα τα reviews και αν μονο το polygon εκοψε για performance οκ θα πουμε αυτο ειναι το site στο οποιο "ετυχε" το review του blooborne να το εκανε ο PDS και του DS3 ενας mustard race και ολα καλα.. Αν αρχισουν και αλλα να κοβουν για το performance ομως ειναι υποκριτικό ξεκαθαρα για εμενα.

 

Και κατι τελευταιο, στο xbone οπως βλεπω τρεχει πολυ χειροτερα 900p και frame rate απαισιο πρεπει να παρει χαμηλοτερο ΜΟ για αυτο η οχι??

Μην δίνεις παραπάνω αξία και σημασία σε ένα review απ όσο έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπανω benchmark ειναι για very high settings. Οποιος λοιπον θελει το eye candy(μη χεσω)τοτε ναι θελει και την ακριβη καρτα.

 

Προφανως σε ρυθμισεις medium πχ που οπτικα διαφορες δεν θα υπαρχουν ή αν υπαρχουν θα ειναι ελαχιστες,οι απαιτησεις θα ειναι και καλυτερες.

 

ds3_1920.jpg

 

σταθερα 60αρια για καρτες 970 και ανω, διακυμανσεις για mid ranged καρτες, με καρτα των 100 ευρω παιρνετε επιδοσεις κονσολας

 

 

not bad

Δυστηχως το παραπανω benchmark δεν ειναι καθολου αξιοπιστο.Δεν γινεται η 7970 να εχει τετοιες διαφορες απο την R9 280x.Και ακομα χειροτερα δεν γινεται η 7990 να ειναι τοσο κατω.Θα τρελαθουμε δηλαδη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μη δουλευει το SLi ακομα, 60fps σταθερα θα εχουμε οι περισσοτεροι και σε medium να τα ριξετε οι διαφορες ειναι ελαχιστες, enjoy glorious 60fps.. :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dark souls 2 dayone 40E + 30E τα dlc + 10E για αναβαθμιση.Εχει καταντησει κοροιδια να θες 80-90Ε για ενα παιχνιδι μονο.Αγορασα το scholars 20E.Δεν θα αγορασω το 3 θα περιμενω το τελικο πακετο παλι,ελπιζω να μην εχει denuvo η εστω να σπασει γρηγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην λίστα με games που έχουν denuvo δεν υπάρχει πάντως, από εκεί και πέρα τα online features νομίζω είναι το ζουμί για τους περισσοτερους. Η αναβάθμιση του Scholar με τα phail που είχε όντως ήταν τραγική αλλα τα DLC από ότι έχω δει και διαβάσει λένε περισσότερο από το main game.

 

Όσο για τα graphs μονο η ανάλυση φαίνεται να έχει διαφορα και τίποτα άλλο οποτε τι high τι medium console port είναι who cares...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το online μετραει πολυ στο DS αλλα δεν με πολυ πειραζει να κανω 1-2 playthrough με την ισυχια μου και μπαινω μετα στα dlc kai στο online που θα ξερω και λιγο το παιχνιδι θα ειναι πιο διασκεδαστικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με 28 reviews και ενα 70αρι απο "μεγαλο" site οχι 100 και ενα 70αρι απο ενα αγνωστο site τι δεν βγαζει νοημα απο αυτο?? Τι get over it δεν με ενδιαφερουν τα reviews απο κανέναν ουτε τους ως επί το πλείστον άσχετους reviewers ουτε τα fanboys που κάνουν skew τις βαθμολογίες αλλο πραγμα προσπαθω να πω. Οτι σε ενα multiplatform παιχνιδι παιζει ρολο το performance και κοβει ποντους συμφωνα με καποια μεγαλα site η τελος παντων καποιους ενω ενα exclusive απο την ιδια εταιρεια με το ιδιο engine προφανως δεν παιζει κανενα ρολο "miyazaki is GOD OMG"..

 

Οχι οποτε μας συμφερει μετρανε τα frame skips τα drops τα γραφικα κτλπ και κοβουν λιγο απο τη βαθμολογια και οταν βγαζει exclusive η καθε εταιρεια "ΩΩΩ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑΑΑΑΑΑ 10/10"  Oχι παρτε τα 20 fps και βαλτε παλι 9/10 για να συνεχισουν να το κανουν αφου δεν σας ενοχλει η βαλτε και τα 7αρια μπας και το καταλαβουν και το φτιαξουν οχι double standards ομως αυτο λεω. ΟΚ προς το παρον ειναι μονο το polygon και το αλλο site που εδωσα το οποιο δεν ειναι στο metacritic μαλλον η δεν το εχουν περασει ακομα αλλα λεω ας περιμενουμε να δουμε ολα τα reviews και αν μονο το polygon εκοψε για performance οκ θα πουμε αυτο ειναι το site στο οποιο "ετυχε" το review του blooborne να το εκανε ο PDS και του DS3 ενας mustard race και ολα καλα.. Αν αρχισουν και αλλα να κοβουν για το performance ομως ειναι υποκριτικό ξεκαθαρα για εμενα.

 

Και κατι τελευταιο, στο xbone οπως βλεπω τρεχει πολυ χειροτερα 900p και frame rate απαισιο πρεπει να παρει χαμηλοτερο ΜΟ για αυτο η οχι??

 

Βρε δεν πας με τα fps σου σε κάνα άλλο πάρκο να παίξεις λέω εγώ; Like it or not "miyazaki is GOD OMG" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...