Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν θέλει κάποιος να εντυπωσιαστεί με τα γραφικά και τις επιδόσεις του PC , σίγουρα ΔΕΝ θα βάλει κανένα από τα DS.Προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει εάν θα έχει state of the art τεχνολογία. Σε 8bit έκδοση μπορεί να βγει ; Ε θα το λιώσω. 

 

Από τη στιγμή που υπάρχει θέμα frame count στο animation την ώρα που μάχεσαι και ανταπόκρισης του χειρισμού, τα fps είναι θεμελιώδες κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τη στιγμή που υπάρχει θέμα frame count στο animation την ώρα που μάχεσαι και ανταπόκρισης του χειρισμού, τα fps είναι θεμελιώδες κομμάτι.

 

Mέχρι και σήμερα που σου γράφω και έχοντας λιώσει στα NG++++++ όλα τα DS, μπορώ να σου πω ότι τα fps δεν με απασχόλησαν πότε για την συγκεκριμένη gaming σειρά και δεν αντιμετώπισα καμία δυσκολία εν ώρα της μάχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που βγηκε το ρημαδο Dark SOuls 2(γιατι πλεον ειμαστε εν ετη 2016 και οχι 2011 του πρωτο)και ολοι ειτε σε pc ειτε σε κονσολα γλυκαθηκαν,το να συνεχιζουμε να μιλαμε για 30fps ειναι το λιγοτερο αστειο.

Mέχρι και σήμερα που σου γράφω και έχοντας λιώσει στα NG++++++ όλα τα DS, μπορώ να σου πω ότι τα fps δεν με απασχόλησαν πότε για την συγκεκριμένη gaming σειρά και δεν αντιμετώπισα καμία δυσκολία εν ώρα της μάχης.

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι τα frame drops σε blighttown στο πρωτο ηταν μια παρα πολυ ομορφη εμπειρια???


Επισης γιατι ορισμενοι ανθρωποι δεν χρησιμοποιουν καθολου το μυαλο τους και βλεπω σχολια οπως αυτο

 

Δηλαδή η 970 θα το τρέχει στα 30 fps, όπως το PS4;

Αν θες ακριβες καρτες για να τρεχεις στο pc το Dark Souls(γελαει ο κοσμος)τοτε φανταζομαι καταλαβαινεις οτι δεν θα πουλησει καθολου,αφου οι περισσοτεροι εχουν φθηνοτερες καρτες απο αυτη.

 

Να θυμισω στον κοσμο οτι και για το Dark Souls 2 ειχαν προτεινομενο επεξεργαστη i7 2600 σε σχεση με το 1 πραγμα αστειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που βγηκε το ρημαδο Dark SOuls 2(γιατι πλεον ειμαστε εν ετη 2016 και οχι 2011 του πρωτο)και ολοι ειτε σε pc ειτε σε κονσολα γλυκαθηκαν,το να συνεχιζουμε να μιλαμε για 30fps ειναι το λιγοτερο αστειο.

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι τα frame drops σε blighttown στο πρωτο ηταν μια παρα πολυ ομορφη εμπειρια???

Επισης γιατι ορισμενοι ανθρωποι δεν χρησιμοποιουν καθολου το μυαλο τους και βλεπω σχολια οπως αυτο

 

Αν θες ακριβες καρτες για να τρεχεις στο pc το Dark Souls(γελαει ο κοσμος)τοτε φανταζομαι καταλαβαινεις οτι δεν θα πουλησει καθολου,αφου οι περισσοτεροι εχουν φθηνοτερες καρτες απο αυτη.

 

Να θυμισω στον κοσμο οτι και για το Dark Souls 2 ειχαν προτεινομενο επεξεργαστη i7 2600 σε σχεση με το 1 πραγμα αστειο.

 

To Βlightown ήταν μία πανέμορφη εμπειρία με το που πάταγες "το πόδι" σου. Εάν μιλάς προσωπικά, χρησιμοποιώ αρκετά το μυαλό μου και ειδικά σε καταστάσεις οι οποίες απαιτούν IQ αλλά και ΕQ, στην συγκεκριμένη συζήτηση θεωρώ ότι το συγκεκριμένο σου σχόλιο είναι άσχετο και προσβλητικό.

 

Οπότε συμμαζέψου λίγο μεσιέ διότι διακρίνω ένα 'are u mad bro?" συναίσθημα να σε διακατέχει. Τώρα εάν δεν χωνεύεις τα 30 και 20 fps του Dark Souls ίσως θα έπρεπε ή να σταματήσεις να παρακολουθείς / συμμετέχεις στο νήμα ή να χωνέψεις ότι αυτό μπορεί και αυτό θα κάνουν οι devs.

 

Οπότε καλή σου χώνεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mέχρι και σήμερα που σου γράφω και έχοντας λιώσει στα NG++++++ όλα τα DS, μπορώ να σου πω ότι τα fps δεν με απασχόλησαν πότε για την συγκεκριμένη gaming σειρά και δεν αντιμετώπισα καμία δυσκολία εν ώρα της μάχης.

Εγω να μαζευτω???Εγω καθομαι και γραφω σε παιχνιδι για Pc το παραπανω???

 

Ειναι δυνατον να γραφονται τετοια οταν εχουμε δει πως ετρεχε το Dark Souls 1 σε κονσολες ή ακομα και στο pc αλλα ακομα και το Bloodborne(μιας και μιλαμε για τα ιδια γραφικα)που τα frame drops βγαζανε ματι.Ελα τωρα κοροιδευομαστε δηλαδη???

 

Για το προσωπικο που λες δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Ανεφερα συγκεκριμενο παραδειγμα(προφανως λογω frame drops,οχι οπως ηταν σχεδιαστικα).

Οποιος διαφωνει οτι η περιοχη αυτη δεν ειχε frame drops για να ''τυφλωθει'' ο κοσμος,τοτε ενταξυ τι να πω.Μαλλον αλλο παιχνιδι θα παιζαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους καποιος την ειπε στον Fulgore για την αλαζονεια του :P 

Αλλα παρτε πρεφα οτι απο τα 30 στα 60 εχει σημασια  και μιλαμε για Bloodborne 2 ξεχαστε το πρωτο DS .

Και η αισθηση που εχεις στο Bloodborne με τα frame drops ειναι οτι "παγωνεις" μπροστα στα boss και πιστεψε με αυτο το πληρωνεις με πολλα-ΠΟΛΛΑ retry.Αν ετρεχε σταθερα θα ειχα γλυτωσει grief . Αυτο στις κονσολες εχει περιορισμο και δεν μπορει να γινει αλλα στο μεσο gaming PC με 2gb VRAM και 16gb RAM ε διαολε οχι και 20 fps .Kαι αμα το πληρωνεις και πανακριβα  με προπαραγγελια κιολας απαιτεις το καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους καποιος την ειπε στον Fulgore για την αλαζονεια του :P

Αλλα παρτε πρεφα οτι απο τα 30 στα 60 εχει σημασια  και μιλαμε για Bloodborne 2 ξεχαστε το πρωτο DS .

Και η αισθηση που εχεις στο Bloodborne με τα frame drops ειναι οτι "παγωνεις" μπροστα στα boss και πιστεψε με αυτο το πληρωνεις με πολλα-ΠΟΛΛΑ retry.Αν ετρεχε σταθερα θα ειχα γλυτωσει grief . Αυτο στις κονσολες εχει περιορισμο και δεν μπορει να γινει αλλα στο μεσο gaming PC με 2gb VRAM και 16gb RAM ε διαολε οχι και 20 fps .Kαι αμα το πληρωνεις και πανακριβα  με προπαραγγελια κιολας απαιτεις το καλυτερο.

Η διαφορα ειναι οτι ειμαι στο θεμα του Dark Souls 3 αλλα για PC. Οι κατοχοι κονσολων ας το απολαυσουν οπως λενε σε 30fps με γεια τους με χαρα τους. Εγω προσωπικα απο οταν επαιξα το DS2 και μετα ξαναδοκιμασα να παιξω το Bloodborne,ναι ηταν παρα πολυ ασχημη εμπειρια η διαφορα αυτη στα fps πως να το κανουμε δηλαδη.Και ουτε ειμαι ο μονος που το παραδεχεται αυτο για να πεις οτι δεν ισχυει και οτι ''αυτος ειναι παραλογος''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να μαζευτω???Εγω καθομαι και γραφω σε παιχνιδι για Pc το παραπανω???

 

Ειναι δυνατον να γραφονται τετοια οταν εχουμε δει πως ετρεχε το Dark Souls 1 σε κονσολες ή ακομα και στο pc αλλα ακομα και το Bloodborne(μιας και μιλαμε για τα ιδια γραφικα)που τα frame drops βγαζανε ματι.Ελα τωρα κοροιδευομαστε δηλαδη???

 

Για το προσωπικο που λες δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Ανεφερα συγκεκριμενο παραδειγμα(προφανως λογω frame drops,οχι οπως ηταν σχεδιαστικα).

Οποιος διαφωνει οτι η περιοχη αυτη δεν ειχε frame drops για να ''τυφλωθει'' ο κοσμος,τοτε ενταξυ τι να πω.Μαλλον αλλο παιχνιδι θα παιζαμε...

 

Δεν νομίζω ότι σε εμπαίζω ή ότι σε κοροιδεύω, την άποψη μου παραθέτω (μου αρέσει που κάνεις και BOLD τις λέξεις που έγραψα λες και δεν είχα επίγνωση των γραφόμενων μου) και η οποία είναι (κάτσε να στο κάνω κι εγώ ΒΟLD γιατί δεν το κατανοείς): ακόμη και σε 8 bit μορφή να βγει, ακόμη και με 20 fps να τρέχει , αυτό που μαγνήτισε τους φανατικούς της σειράς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τα state of the art γραφικά και η super duper wow μηχανή του ΑΛΛΑ η ατμόσφαιρα και το lore του καθώς και ότι θυμίζει αρκετά τα παλιά hardocore παιχνίδια, χωρίς saves πριν τα bosses και άλλες τέτοιες νεωτερίστικες αηδίες.

 

Κανείς φανατικός της σειράς δεν είναι graphic whore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολλανε ρε ανθρωπε μου τα γραφικα με τα frame drops μο εξηγεις???? Και μαρεσει που εσυ μου παραθετεις και ολη την απαντηση που αναφερεται αποκλειστικα και μονο στα frame drops και τα 30fps και απο κατω απαντας για τα γραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το frame rate κάνει το παιχνιδι καλυτερο και όχι ομορφότερο οπτικά.Είναι ντροπή εν έτη 2016 να υπαρχουν άνθρωποι που συγκρίνουν εμπειρία στα 60 fps με εμπειρία στα 30 σε οποιοδήποτε παιχνιδι. Αυτά τα δε με πειράζει να είναι και 20fps συγγνώμη αλλά δε τα θεωρώ σοβαρά πραγματα. Και μένα δε με πειράζει να παίζω ακόμα παιχνίδια του ps1 αλλά προφανώς και θα ηταν ντροπή να βγαίνουν παιχνίδια με γραφικά και απόδοση ps1.Κάντε όλοι μια χάρη στον εαυτό σας και παιξτε στο pc το παιχνίδι. Είναι κρίμα τέτοια παιχνίδια να χαντακωνονται με τα 30αρια της κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης γιατι ορισμενοι ανθρωποι δεν χρησιμοποιουν καθολου το μυαλο τους και βλεπω σχολια οπως αυτο

 

Αν θες ακριβες καρτες για να τρεχεις στο pc το Dark Souls(γελαει ο κοσμος)τοτε φανταζομαι καταλαβαινεις οτι δεν θα πουλησει καθολου,αφου οι περισσοτεροι εχουν φθηνοτερες καρτες απο αυτη.

Χαλάρωσε ρε αγόρι μου που θα μας πεις ότι δεν χρησιμοποιούμε το μυαλό μας (ποιός μιλάει δηλαδή)... τι αλαζονεία είναι αυτή πια; Καλά το είπε ο dimyok.

 

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι δεν φταίει ούτε το hardware του PS4, ούτε η 970 για την ανικανότητα της From στα του optimization, δεν σου φταίω εγώ. Κατά τα άλλα να κράζουμε το PeasantStation 4 για τα 30fps, λες και όσοι έχουν 970 (με διπλάσια teraflops) έχουν δεδομένα τα 60fps παντού. Το έπιασες τώρα ή μπα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλάτε γιατί βλέπω μαζική διαγραφή posts gentlemen. It's the internet so no point getting mad ;) Άμα δεν σου αρέσει κάτι (posts, users) απλά μην ασχολείσαι. Από εκεί και πέρα άμα κάποιος έχεις παίξει στα 60fps δύσκολα γυρνάει πίσω, όσο και καμμένος fan να είναι πάλι θα τον ενοχλεί, we all been there και ειδικά σε ένα game που το ένα δεύτερο αργό roll μπορεί να σου στοιχίσει την ζωή ;) Οποιος λέει ότι θα έπαιζε το DS και με 20fps (ενώ έχει παίξει στα 60) απλά πείθει το εαυτό του, όπως όλοι τον πείσαμε για να παίξουμε Bloodborne.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε ρε αγόρι μου που θα μας πεις ότι δεν χρησιμοποιούμε το μυαλό μας (ποιός μιλάει δηλαδή)...

 

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι δεν φταίει ούτε το hardware του PS4, ούτε η 970 για την ανικανότητα της From στα του optimization, δεν σου φταίω εγώ. Κατά τα άλλα να κράζουμε το PeasantStation 4 για τα 30fps, λες και όσοι έχουν 970 (με διπλάσια teraflops) έχουν δεδομένα τα 60fps παντού. Το έπιασες τώρα ή μπα;

Βασικα η 970 που αναφερεις εχει δεδομενα τα 60fps παντου. Αν εχουμε απαιτησεις απο καρτα που δεν ειναι high end να παιζει στα παντα και σε ολες τις αναλυσεις με ολα full 60fps ειναι τελειως ακυρο. Μια χαρα επαιξα εγω προσωπικα με την 970 το rise of the tomb raider σε μιξη high/ultra με 60fps 1080p οπως επισης και το Witcher 3 σε 1440p σε ολα high παλι με 60fps.

 

 

Το frame rate κάνει το παιχνιδι καλυτερο και όχι ομορφότερο οπτικά.Είναι ντροπή εν έτη 2016 να υπαρχουν άνθρωποι που συγκρίνουν εμπειρία στα 60 fps με εμπειρία στα 30 σε οποιοδήποτε παιχνιδι. Αυτά τα δε με πειράζει να είναι και 20fps συγγνώμη αλλά δε τα θεωρώ σοβαρά πραγματα. Και μένα δε με πειράζει να παίζω ακόμα παιχνίδια του ps1 αλλά προφανώς και θα ηταν ντροπή να βγαίνουν παιχνίδια με γραφικά και απόδοση ps1.Κάντε όλοι μια χάρη στον εαυτό σας και παιξτε στο pc το παιχνίδι. Είναι κρίμα τέτοια παιχνίδια να χαντακωνονται με τα 30αρια της κονσόλας.

Δεν πειραζει.Και για το DmC στο ps3 που ετρεχε σε 30fps θυμαμαι που λεγανε σε σχεση με την εκδοση του Pc,οτι ''ελα μωρε μια χαρα ειναι το παιχνιδι ακομα και σε 30''.Να ομως μετα που σου διαφημιζει η εταιρια η ιδια την εκδοση στο ps4 ''για  την εμπειρια 1080p 60fps''.

 

Αλλωστε και οι τυποι της Guerilla και της Naught Dog ειναι χαζοι που στοχευουν σε multiplayer τα 60fps.

 

Δεν ειναι ντροπη, ειναι δυστηχως ψυχολογικο το ολο θεμα.

Ξεκολλάτε γιατί βλέπω μαζική διαγραφή posts gentlemen. It's the internet so no point getting mad ;) Άμα δεν σου αρέσει κάτι (posts, users) απλά μην ασχολείσαι. Από εκεί και πέρα άμα κάποιος έχεις παίξει στα 60fps δύσκολα γυρνάει πίσω, όσο και καμμένος fan να είναι πάλι θα τον ενοχλεί, we all been there και ειδικά σε ένα game που το ένα δεύτερο αργό roll μπορεί να σου στοιχίσει την ζωή ;) Οποιος λέει ότι θα έπαιζε το DS και με 20fps (ενώ έχει παίξει στα 60) απλά πείθει το εαυτό του, όπως όλοι τον πείσαμε για να παίξουμε Bloodborne.

Ελα τωρα αυτο σε πειραξε???:P Εδω πιο πισω γινοταν κουβεντα για το Dragons Dogma αν ειναι καλο port ή οχι :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα η 970 που αναφερεις εχει δεδομενα τα 60fps παντου. Αν εχουμε απαιτησεις απο καρτα που δεν ειναι high end να παιζει στα παντα και σε ολες τις αναλυσεις με ολα full 60fps ειναι τελειως ακυρο. Μια χαρα επαιξα εγω προσωπικα με την 970 το rise of the tomb raider σε μιξη high/ultra με 60fps 1080p οπως επισης και το Witcher 3 σε 1440p σε ολα high παλι με 60fps.

 

Αν το παιχνίδι είναι καλά προγραμματισμένο, ναι...

 

Το ότι ακόμα και με την 980 δεν είναι δεδομένα τα 60 fps ("One worrying thing was From recently demoed the game on a rig kitted out with a GTX 980 and it was struggling to hit a consistent 60 frames per second"), εσένα δεν σου λέει κάτι για την ποιότητα του κώδικα;

 

Δηλαδή πόσο πιο απλά να το πούμε... δεν μπορεί να σε σώζει πάντα το brute force.

~

 

Από εκεί και πέρα για τα 30 vs 60, κανείς δεν διαφωνεί ότι τα 60 είναι καλύτερα, αλλά άμα είσαι πορωμένος με ένα παιχνίδι και έχεις βυθιστεί στον κόσμο του, το παραβλέπεις από ένα σημείο και έπειτα. Ρωτήστε και τον Zeke γιατί έχει φάει τόσες ώρες στο Bloodborne και αν μπορεί να τον φτάσει κάποιος άλλος σε skill, ακόμα κι αν του έδιναν 120fps και ο Zeke έπαιζε στα 30...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...