Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι ρε συ Zeke, έχω τελειώσει DS1 και DeS με HP στο αρχικό επίπεδο του χαρακτήρα που επέλεγα. Είχα και άλλους τρόπους προστασίας εκτός από ανέβασμα HP συμπεριλαμβανομένου ότι μπορούσες να φτάσεις σε επίπεδο να μην τρως σχεδόν ποτέ hit από τον αντίπαλο. Στη περίπτωση του DS3 τα HP είναι το νούμερο ένα χαρακτηριστικό και είναι βέβαιο ότι θα φας ξύλο όσο μάγκας και να είσαι και έτσι το δαχτυλίδι που μειώνει τα defenses σου πάρα πολύ αλλά ανεβάζει το χρονικό immunity από το roll σου γίνεται πολύ περισσότερο πολύτιμο. Ναι οκ δεν βελτιώνει πολύ το invincibility timeframe αλλά είναι αρκετό να γλυτώνεις από πολλά και ειδικά στην περίπτωση του DS3 που όλοι οι εχθροί έχουν delay/fast attacks. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισως επειδη αν ησουν με ασπιδες κτλ + οτι το Poise επαιζε πολυ μεγαλο ρολο στο Ds1 (σε σημειο που ειπα πριν οτι ηταν broken) Και την παλευες κ με πιο λιγο hp. Αλλα παλι υποκειμενικο ειναι αυτο γιατι πχ εγω σπανια εκανα builds με 1h+shield οποτε χρειαζομουν το hp. Αλλα γενικα το θες το hp οπως και να εχει, οπως και να παιζεις,,,αλλος λιγοτερο αλλος περισσοτερο αναλογα το playstyle+build του.

Στο Ds3 τωρα οπως ειπα επειδη ακολουθει το path του Bloodborne - fast pace χωρις να παιζει ρολο το τι φορας (fashion souls only πλεον),,,τοτε ναι πας για hp, με το min-max requirement να ειναι στα 27 (με prisoners chain πας στα 22) . Πολυ λιγο investment εκει και δεν σου κραταει points απο αλλου ειτε πας για LLbuild ειτε 100-120αρηδες,,αν και πρεπει να εχει ανεβει λιγο το meta,,ανεβαινει κ λιγο αυτο που ειναι λογικο.

Τωρα για το carthus ring που λες δεν σου μειωνει defences,,,απλα μειωνει το absorption,,, δηλαδη και αρνητικο να παει αυτο δεν τρως τρελο dmg ,,ειναι μηδαμινες οι διαφορες 0.6% πριν το main defence σου..... που%! μπλε δηλαδη :P Το main defence σου με λιγα λογια ειναι το τι level εισαι + το 30% του οποιουδηποτε 4 set piece που φορας. 
Η διαφορα ειναι στο να φορας απλα ολο το σετ η καθολου... αν θυμαμαι δινει 30% στο main defence,,,αλλα και παλι το ειχα τεσταρει ποσες φορες σε low level area και σε NG+8 γυμνος και με full sets,, και η διαφορα ηταν περιπου 2 φορες πανω κατω σε hits. Αρα σε συμφερει να φορας κουρελια,,,και αν μπορεσεις και συνηθισεις το iron flesh για το ψευτο-poise του: Will cause most melee attacks to be deflected.

Τελος ειχα κανει και naked run με calamity/carthus/skull/prisoners σε NG+2,3 γιατι ηθελα να δω τι ξυλο θα ετρωγα,,,ε τελικα δεν ηταν αυτο που περιμενα,,,παλι τους ελιωνα :P Αν το μαθεις δεν θα εχεις προβλημα πουθενα,,,ειναι μακραν το πιο easy souls game :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φίλε Zeke δεν έπαιζα ποτέ με ασπίδες, πάντα sorcerer στυλ έπαιζα και είχα και μια ασπίδα (συνήθως grass crest) για το stamina regen και το σπάνιο parry. Γενικά έπαιζα two handed mode και δυστυχώς στο DS3 αυτό δεν παίζει και πολύ ρόλο σε ότι αφορά το damage αλλά για κάποια όπλα αλλάζουν οι παράμετροι π.χ. το notched whip που χρησιμοποιώ σε two handed mode κάνει ελάχιστο damage παραπάνω σε σχέση με one handed (το ίδιο ισχύει για όλα τα όπλα που δοκίμασα) αλλά σε two haned ρίχνει αντιπάλους στο πάτωμα σαν knockdown.

 

Για τα υπόλοιπα που λες δείχνουν πολύ ενδιαφέρον, θα το δοκιμάσω σίγουρα. Κατά τα άλλα θέλω να σε δω να παίζεις solo να δω τι ψάρια πιάνεις γιατί η δική μου εμπειρία μέχρι τώρα είναι ότι το DS3 είναι σαφέστατα το δυσκολότερο, ναι μεν το πιο noob friendly σε ορισμένους μηχανισμούς που αυτοματοποιούνται (όπως του ότι αν έχεις βέλη στο stash σου αυτόματα αναπληρώνονται πάνω σου με την ξεκούραση σε bonfire) αλλά σε θέμα μάχης μου φάνηκε άνετα το πιο δύσκολο ή να το πω πιο σωστά δεν ένιωσα ότι παίζαμε όλοι με τους ίδιους κανόνες. Ολοι οι εχθροί εντελώς random στοιχεία μάχης και υπερφουσκωμένα stats χωρίς να έχουν πουθενά ουσιαστικά ανοίγματα για επίθεση με σχεδόν ατέλειωτο stamina για πάρτι τους για chain attacks που κρατούσαν ώρα.   

 

Αυτό που λες περί bloodborne και εγώ θεωρώ ότι οι εχθροί αυτοί του DS3 ταίριαζαν καλύτερα εκεί με την υπέρμετρη επιθετικότητα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε δεν ξερω ρε συ γιατι σου φενεται τοσο δυσκολο και αδικο ως προς τους κανονες των mobs και bosses,,,ο καθενας εχει διαφορετικα ορια, και ωρες που χρειαζεται για να καταλαβει το game,,,ισως αν του δωσεις λιγο χρονο και κανεις 5-6 διαφορετικα solid build μετα θα μου πεις οτι ειχα δικιο για το ποσο ez pz ειναι σε γενικες γραμμες το Ds3 σε σχεση με τα προηγουμενα :)

Ο βασικος λογος που το πουλησα μετα απο 2 μηνες κυκλοφοριας imho ηταν το ποσο ευκολο κ απλοποιημενο και το ποσο broken ηταν σε διαφορα basic fight mechanics οπως και καποια οπλα (R1 spam-poke με no poise/stun = fucked up arcade game) στο pve οπου ειχε αντικτυπο εννοειτε στο pvp που με ενδιεφερε εξισου.

εμμ..δεν ξερω αν παρακολουθουσες απο την αρχη το thread αλλα οταν κυκλοφορησε το πρωτο run-playthrough που εκανα ηταν με SL1 deprived - χωρις καθολου leveling με raw hand axe + broadsword,,,απλα ειχα σκασει στα γελια ποσο αθλιο και ευκολο ηταν,,,τοσο που σκεφτηκα την επομενη μερα να το πουλησω.
Του εδωσα αλλη μια ευκαιρια για να δω το pvp και κανα NG+7 κλπ με καποια builds που ειχα ποσταρει και παλιοτερα,,,παντα solo εννοειτε,,,παντα ganking+pvp ψευτοαρενα εξω απο pontiff,,untrue white ring και ξυλο :P @ilos ξερεις :D


αν θες παντως δοκιμασε αυτα τα 2,,,απο τα πιο δυνατα που ειχα παιξει απλα ελιωναν γυρω μου, ειδικα με το morne's build!

2hBK Greataxe: https://mugenmonkey.com/darksouls3/5588

Morne's 2h: https://mugenmonkey.com/darksouls3/29933

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος ειχα κανει και naked run με calamity/carthus/skull/prisoners σε NG+2,3 γιατι ηθελα να δω τι ξυλο θα ετρωγα,,,ε τελικα δεν ηταν αυτο που περιμενα,,,παλι τους ελιωνα :P Αν το μαθεις δεν θα εχεις προβλημα πουθενα,,,ειναι μακραν το πιο easy souls game :)

 

:-(

 

Του εδωσα αλλη μια ευκαιρια για να δω το pvp και κανα NG+7 κλπ με καποια builds που ειχα ποσταρει και παλιοτερα,,,παντα solo εννοειτε,,,παντα ganking+pvp ψευτοαρενα εξω απο pontiff,,untrue white ring και ξυλο :P @ilos ξερεις :D

Εγώ είμαι καλό παιδί δάσκαλε δε κάνω τέτοια πράγματα.

 

 

 

 

Κρίμα που patchαράν και αυτό πάντως.

Είχε δώσει μια απρόσμενη ζωντάνια στο pvp. :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zeke, ο βασικός λόγος που το Ds3 μου φαίνεται ως το δυσκολότερο όλων (στη μάχη) είναι απλός. Είναι χαοτικό. Τα προηγούμενα DS είχαν μια μεθοδικότητα, κάτι να παρατηρήσεις, κάτι να μάθεις, να βρεις άνοιγμα κτλ κτλ΄. Το DS3 δεν έχει τίποτα από αυτά. Είναι ξεκάθαρο rush mode attack από τους εχθρούς σε ανελέητο βαθμό και ειδικά οι αναβαθμισμένοι εχθροί δείχνουν να έχουν αστείρευτο stamina για να σπαμάρουν τις κινήσεις τους.  

 

Αυτό εμένα με αποδιοργανώνει διότι τα Souls δεν είναι Bloodborne και δεν μπορώ να βρω "ρυθμό" στο DS3 σε σχέση με το Bloodborne το οποίο σχεδιάστηκε εξ΄αρχής με γρήγορο gameplay. Θέλω στρατηγική και tactics στη μάχη των souls και όχι twitch gameplay με διπλά στάνταρ και διαφορετικούς κανόνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εμένα με αποδιοργανώνει διότι τα Souls δεν είναι Bloodborne και δεν μπορώ να βρω "ρυθμό" στο DS3 σε σχέση με το Bloodborne το οποίο σχεδιάστηκε εξ΄αρχής με γρήγορο gameplay. Θέλω στρατηγική και tactics στη μάχη των souls και όχι twitch gameplay με διπλά στάνταρ και διαφορετικούς κανόνες. 

 

Εχει αναφερθει πολλες φορες και στο ανεφερα και προηγουμενως πως το Ds3 ειναι ενα wannabe Bloodborne με Ds1 nostalgia πραγμα...

Οποτε θα το παιξεις οπως παιζεις το Bloodborne full επιθετικα και τελειωνει η υποθεση..... Αν το αγορασες για να κανεις στρατηγικη και tactics στην μαχη οπως τα παλια τοτε εκανες λαθος κατα την αποψη μου. Αν θες κατι τετοιο το Ds2 ειναι αυτο που ψαχνεις και Ds1 μετα κλασσικα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είπα να το πιάσω ξανά μετά τις γιορτές είμαι έτοιμος να το παρατήσω εντελώς στο Pοntiff Sullivan Βoss.

 

Πραγματικά έχει τεράστια διαφορά ένα Boss να είναι δύσκολο και εντελώς διαφορετικό από το να μην σε αφήνει καν να δοκιμάσεις.

 

Ο τύπος με το που μπω είναι Ψεκάστε - Σκουπίστε - Τελειώσατε και στην καλύτερη του έχω ρίξει 3-4 hit.

 

Αλλά αυτό που μου την βαράει στο κεφάλι με το νέο -απογοητευτικό για εμένα- Dark souls είναι το γεγονός ότι όπως ειπώθηκε και εδω από κάποιο παιδί, οι Developers δεν ξέρω τι σκατά είχαν στο κεφάλι τους και για κάποιο λόγο έχουν δώσει τεράστια βαρύτητα στο Co-op.

 

Στο συγκεκριμένο Boss οι μόνες φορές που κάνω κάτι επιτέλους είναι όταν φωνάζω NPC για βοήθεια.

 

Αλλά και σε ολόκληρη την περιοχή Irithyll of the Boreal Valley(και όχι μόνο) την έχω ξεπετάξει στα γρήγορα γιατί πολύ απλά τρέχω μέχρι το Bonfire αφού αν κάτσω λίγο θα μου την πέσουν 30 διαφορετικοί εχθροί που σε ξεσκίζουν σε δευτερόλεπτα εκτός φυσικά αν φωνάξεις βοήθεια Co-op.

 

Γενικά το DS3 δεν μου δίνει την αίσθηση του Dark souls 1 ότι ήμουν ένας σημαντικός χαρακτήρας με μια ωραία ιστορία που έδινε βάρος μόνο σε εμένα.

 

Υπήρχε η επιλογή Coop αλλά δεν ήταν ανάγκη γιατί τα τέρατα λίγο πολύ τα έβγαζες χωρίς να υπάρχει ανάγκη για Coop ούτε καν για NPC.

 

Δεν ξέρω ρε μάγκες, αλλά το Ds1 το λάτρεψα γιατί μου έδινε την αίσθηση ενός δύσκολου παιχνιδιού που σε τιμωρούσε όποτε έκανες λάθος αλλά σου έδινε πολλές ευκαιρίες για να τα καταφέρεις.

 

Το Ds3 μου φαίνεται απλά ηλίθιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ήρθε καιρός να το κάνω uninstall το game γιατί το κοιτάω ένα χρόνο τώρα και ακόμα δεν με ψήνει να το συνεχίσω, ειδικά μετά το Nioh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αναφερθει πολλες φορες και στο ανεφερα και προηγουμενως πως το Ds3 ειναι ενα wannabe Bloodborne με Ds1 nostalgia πραγμα...

Οποτε θα το παιξεις οπως παιζεις το Bloodborne full επιθετικα και τελειωνει η υποθεση..... Αν το αγορασες για να κανεις στρατηγικη και tactics στην μαχη οπως τα παλια τοτε εκανες λαθος κατα την αποψη μου. Αν θες κατι τετοιο το Ds2 ειναι αυτο που ψαχνεις και Ds1 μετα κλασσικα. :)

 

Εν τέλη δεν είναι wonnabe Bloodborne γιατί το Bloodborne εξ'αρχής σχεδιάστηκε να είναι έτσι (και γι αυτό είναι και γαμάτο, επειδή είναι μελετημένο) ενώ το DS3 είναι απλά slash-fest. Ο Ποντίφικας ήταν ξεκάθαρο δείγμα του που θα πήγαινε από εκεί και έπειτα το πράγμα και όντως πήγε ακόμα και για τους απλούς εχθρούς και όχι μόνο στα bosses. Στο λαιμό μου κάθονται ακόμα οι αναβαθμισμένοι χοντροknights εκεί στην οροφή κοντά στον Lorian και Lothric όπως επίσης και στα untended graves οι σκύλες εκείνες με τα dual swords και φυσικά ο champion Grundir που απλά ήταν cheat από τα λίγα. Τουλάχιστον μπορούσες να τον κάνεις parry και βοηθούσε την κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Demon souls, DS1 + prepare to die expansion και DS3. Bloodborne (ολόκληρο) και DS2 όχι. Και στο DeS και στο DS1 μπόλικες ώρες και πολλαπλά finish με διαφορετικά builds και χαρακτήρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είπα να το πιάσω ξανά μετά τις γιορτές είμαι έτοιμος να το παρατήσω εντελώς στο Pοntiff Sullivan Βoss.

 

Πραγματικά έχει τεράστια διαφορά ένα Boss να είναι δύσκολο και εντελώς διαφορετικό από το να μην σε αφήνει καν να δοκιμάσεις.

 

Ο τύπος με το που μπω είναι Ψεκάστε - Σκουπίστε - Τελειώσατε και στην καλύτερη του έχω ρίξει 3-4 hit.

 

Αλλά αυτό που μου την βαράει στο κεφάλι με το νέο -απογοητευτικό για εμένα- Dark souls είναι το γεγονός ότι όπως ειπώθηκε και εδω από κάποιο παιδί, οι Developers δεν ξέρω τι σκατά είχαν στο κεφάλι τους και για κάποιο λόγο έχουν δώσει τεράστια βαρύτητα στο Co-op.

 

Στο συγκεκριμένο Boss οι μόνες φορές που κάνω κάτι επιτέλους είναι όταν φωνάζω NPC για βοήθεια.

 

Αλλά και σε ολόκληρη την περιοχή Irithyll of the Boreal Valley(και όχι μόνο) την έχω ξεπετάξει στα γρήγορα γιατί πολύ απλά τρέχω μέχρι το Bonfire αφού αν κάτσω λίγο θα μου την πέσουν 30 διαφορετικοί εχθροί που σε ξεσκίζουν σε δευτερόλεπτα εκτός φυσικά αν φωνάξεις βοήθεια Co-op.

 

Γενικά το DS3 δεν μου δίνει την αίσθηση του Dark souls 1 ότι ήμουν ένας σημαντικός χαρακτήρας με μια ωραία ιστορία που έδινε βάρος μόνο σε εμένα.

 

Υπήρχε η επιλογή Coop αλλά δεν ήταν ανάγκη γιατί τα τέρατα λίγο πολύ τα έβγαζες χωρίς να υπάρχει ανάγκη για Coop ούτε καν για NPC.

 

Δεν ξέρω ρε μάγκες, αλλά το Ds1 το λάτρεψα γιατί μου έδινε την αίσθηση ενός δύσκολου παιχνιδιού που σε τιμωρούσε όποτε έκανες λάθος αλλά σου έδινε πολλές ευκαιρίες για να τα καταφέρεις.

 

Το Ds3 μου φαίνεται απλά ηλίθιο...

 

 

Ο Pontiff ειναι κατ'εμε ο πιο δυσκολος boss του παιχνιδιου,οποτε δεν ειναι ντροπη να σου ριχνει τοσο ξυλο.Προτεινω να τον καθαρισεις με NPC summon,δεν χρειαζεται να βγαλεις ολα τα boss σολο.

 

Απο κει και περα,το ανησυχητικο ειναι οτι κανεις bonfire runs στο Irithyl.Η κατι παει λαθος με το build σου η πολυ απλα δεν εχεις εξοικοιωθει με την αυξηση ταχυτητας στο combat του DS3. Αν κανεις bonfire runs χανεις items και xp,με συνεπεια να σε ακομα πιο αδυναμος στην συνεχεια,Οποτε δεν το προτεινω καθολου.

 

Δοκιμασε να πας smouldering lake αν δεν εχεις παει για να γινεις λιγο πιο δυνατος

 

http://darksouls3.wiki.fextralife.com/Smouldering+Lake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ντροπη να κανεις summon npc ή αλλο παικτη για να σε βοηθησει να φας ενα boss. Γιαυτο υπαρχει αλλωστε το summon στο παιχνιδι αλλιως θα ηταν μονο single player offline.

 

Κακο ειναι να ανεβαινει η πιεση ή να χαλιεσαι ψυχολογικα επειδη δεν θελεις βοηθεια λες και θα σου πει καποιος τιποτα.

 

Και στο Dark Souls 1 παντως επεφτε πολυ summon,ειδικα στο dlc και στον manus.

 

Τελος μην δινετε σημασια σε καποια σχολια του τυπου''το Dark Souls 3 ειναι γελειο'' ''ειναι πανευκολο το τερματιζει ακομα και ο τυφλος σκυλος μου'' κλπ

Ειδικα σε site του εξωτερικου στα σχολια αρκετοι ειναι αυτοι που το παιζουν ελιτιστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elite se pve παιχνιδι δεν στεκει, και κακως υπαρχουνε, το μονο που στεκει ειναι το poe που ειναι και ανταγωνιστικο, d3 και τα ladders, κτλπ τα souls δεν ειναι ανταγωνιστικα παρα μονο στα speed runs που μου ειναι και αδιαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...