Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 3


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το original campaign, υποθετικά μιλώντας ως συζήτηση, ποιο boss πιστεύετε ότι θα νικούσε αν πάλευαν μεταξύ τους; 

 

Εγώ δίνω ψήφο εμπιστοσύνης στον Yorm the giant. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος το πρώτο run λοιπόν. Εκτίμηση του παιχνιδιού για τα αρνητικά του ως τώρα λοιπόν έπειτα από 52 ώρες και σαν assasin με dex built με διάφορα όπλα + black bow of Pharis για ranged μάχη. Για αρχή το μεγάλο μου παράπονο, το παιχνίδι έχει χάσει την αίσθηση του "δίκαιου" και επίσης έχει πολύ στρεβλωμένη την ισορροπία μεταξύ damage/defense τόσο από την πλευρά σου όσο και από αυτήν των αντιπάλων.

 

Οπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα αισθάνομαι ότι οι εχθροί είναι σφουγγάρια απέναντι στο damage που προκαλείς εσύ ενώ οι ίδιοι σε σκίζουν τα πέταλα άπαξ και λοξοβρεθείς σε κάνα καλό combo ή κάνα καλό χτύπημα. Ειδικά από Anor Londo και μετά τα πράγματα πήραν απότομα την ανιούσα και οι εχθροί από αυτό το σημείο και μετά είναι κουραστικοί λόγο του ότι σηκώνουν πολύ ξύλο μέχρι να πεθάνουν. Δεν είναι δηλαδή σωστό design κάποιος με 430+ damage να χρειάζεται 4-5 backstab/riposte των 500+ damage έκαστο για να ρίξει έναν εχθρό. Επίσης το παιχνίδι έχει ξεκάθαρη προτίμηση σε HP/Endurance/melee damage spec μιας και είναι ο μόνος σοβαρός τρόπος επιβίωσης (+ tears of denial) και επίθεσης/αποφυγής.  

 

Το παραπάνω είναι σοβαρός ανασταλτικός παράγοντας για το replayability του παιχνιδιού. Κατά τα άλλα από άποψη ατμόσφαιρας απλά φοβερό, από άποψη map και level design απίστευτο και λαβυρινθώδες. Διαθέτει σύνολο από μερικά από τα πιο γαμάτα και cool bosses ever (για εμένα το highlight ήταν ο Prince Lothric και Prince Lorian) και έχει ορισμένες πραγματικά επικές μάχες ακόμα και ανάμεσα από τα απλά mobs (τα οποία όμως μπορούν να γίνουν εκνευριστικά λόγο του πιο πάνω).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ikaruga24 λογικο,,,πρωτο σου game, πρωτος χαρακτηρας, χυμα point distribution.
 
Check αυτο αν θελεις να πας οσα NG+ θες χωρις προβλημα και να κανεις και pvp ανετα: https://mugenmonkey.com/darksouls3/5588

Γενικα παντως το game οπως εχει αναφερθει ειναι απο τα πιο easy souls,,,οποτε αν κανεις ενα σωστο build θα δεις τρελη διαφορα απο αυτα που περιγραφεις :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια χαρά το απόλαυσα, απλά έχω ενστάσεις στο damage scaling και HP αντιπάλων και δικά σου. Παράδειγμα εδώ στο τέλος έχει κάτι φτερωτούς χοντρομαλάκες που σου την πέφτουν δυο δυο οι οποίοι στάνταρ έχουν γύρω στα 2000 HP (παραπάνω μάλλον). Αυτο το σφουγγαροειδές σχέδιο δεν βοηθάει να χαρείς σωστά το παιχνίδι. Οταν κάνω ένα backstab η ένα riposte θέλω να είναι σαν "μπράβο" και όχι σαν "άντε ακόμα 2-3-4 επαναλήψεις μέχρι να ψοφήσει ΕΝΑΣ από αυτούς". 

 

Ο δεύτερος χαρακτήρας μου θα είναι STR build με two handed όπλα κατά κύριο λόγο και θα κάνω άμεση σύγκριση με τον dex built assasin μου. 

 

Δεν ακούω στοιχήματα όμως για το ποιο boss θα κέρδιζε αν πάλευαν μεταξύ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια χαρά το απόλαυσα, απλά έχω ενστάσεις στο damage scaling και HP αντιπάλων και δικά σου. Παράδειγμα εδώ στο τέλος έχει κάτι φτερωτούς χοντρομαλάκες που σου την πέφτουν δυο δυο οι οποίοι στάνταρ έχουν γύρω στα 2000 HP (παραπάνω μάλλον). Αυτο το σφουγγαροειδές σχέδιο δεν βοηθάει να χαρείς σωστά το παιχνίδι. Οταν κάνω ένα backstab η ένα riposte θέλω να είναι σαν "μπράβο" και όχι σαν "άντε ακόμα 2-3-4 επαναλήψεις μέχρι να ψοφήσει ΕΝΑΣ από αυτούς". 

 

Ο δεύτερος χαρακτήρας μου θα είναι STR build με two handed όπλα κατά κύριο λόγο και θα κάνω άμεση σύγκριση με τον dex built assasin μου. 

 

Δεν ακούω στοιχήματα όμως για το ποιο boss θα κέρδιζε αν πάλευαν μεταξύ τους. 

Δεν ξερω γιατι σου φενεται τοσο μεγαλη διαφορα στο scaling των εχθρων σε σχεση με το δικο σου. Σοβαρα ειναι αρκετα ευκολο και πεφτουν για πλακα,,,DLC δεν ξερω να σου πω αν και δεν νομιζω να εχει τεραστιες διαφορες με το κανονικο πανω σε αυτο το θεμα.

 

Αυτο με το backstab οπως και το απο πανω που λες ειναι μαλλον λαθος επιλογη οπλου/attribute points/rings και build επειδη ειναι το πρωτο σου. Αν δεν μας πεις λιγο τι stats εχεις, rings και weapons δεν μπορω να σου πω ακριβως τι εκανες λαθος και γιατι σου φενεται τοσο αδικο αυτο σαν δυσκολια κτλ

 

Επισης αν θες full crit/backstab check αυτον: https://mugenmonkey.com/darksouls3/34360

Eιναι περισσοτερο για pvp αλλα και pve σπερνει για πλακα τον τρομο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα περιγράψει παραπάνω το built μου. Το τέλειωσα με το παρακάτω build.

 

https://mugenmonkey.com/darksouls3/34360

 

Οπλα μου έπαιζαν Sharp uchigatana + 10, Estoc + 9 τα βασικά και διάφορα ακόμα ανάλογα την ανάγκη μου. Το damage scaling επίσης έχει να κάνει και με τη διαφορά μεταξύ two handed και one handed. Μικρή η διαφορά στο damage μεταξύ των δυο modes αλλά μεγάλη η διαφορά σε stamina use.

 

Αυτό που είδα από τη δική σου πρόταση απλά επιβεβαιώνει αυτό που έγραψα και πριν. Πολύ HP, μπόλικο enduarance και κάποιο melee built. Οτιδήποτε άλλο καθίσταται ανεπαρκές ή απλά μαζοχισμός. Το παιχνίδι παίζει απίστευτα επιθετικά οπότε και εσύ καλείσαι να απαντήσεις με επιθετικό χαρακτήρα και ο μόνος τρόπος να το πετύχεις είναι να τανκάρεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως πρεπει να το σωσεις πριν το κανεις link, γιατι παλι δειχνει αυτο που σου στειλα :P 

anyway ειναι λογικο καποια weapons απο καποια αλλα να ειναι καλυτερα,,,αλλα απ'οτι θυμαμαι πχ το R1 spam poking με estoc μπορουσε να νικησει easy και τα καλυτερα builds εκτος αν το ειχες με parry (σπανια).

27 vigor (οπου ανεβαινει κ'αλλο με τα rings κλπ) ειναι το min-max point για HP (μεχρι εκει ειναι το καλυτερο gain που παιρνεις) στα περισσοτερα build στα 100 που επαιζα (δεν ξερω πιο ειναι το current soul meta αυτη την στιγμη, ισως εχει παει 125-140)....και το stamina για 2h weapon builds θες πανω κατω να ειναι 125-150.

Τα spells/mage/miracle builds ειναι πολυ δυνατα οπως εχω πει παλιοτερα στο end game και οχι τοσο στις αρχες,,,και επισης ειναι και θεμα targeting κτλ,, Ναι παιζει επιθετικα σε στυλ bloodborne αλλα πλεον δεν εχει "τανκ" εδω οπως ηταν στο Ds1 Και ειδικα στο Ds2 που ειναι πιο balanced σε poise κλπ. Αρα παιζεις full επιθετικα με ελαχιστες εξαιρεσεις στα builds σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ναι δεν έγινε save από το site. Για δες τώρα. 

 

https://mugenmonkey.com/darksouls3/146351

 

Οπως βλέπεις είμαι level 85 και υπολείπομαι πολύ σε HP και Endurance για melee built. Δεν με ενδιαφέρει το PvP ως έχει, ακόμα ασχολούμαι με PvE και θα ασχολούμαι για πολύ καιρό. Το Damage που κάνω λοιπόν είναι αρκετά εως πολύ καλό αλλά είναι ανεπαρκές λόγο των φουσκωμένων HP. Δεν είναι λίγες οι φορές που φεύγω μονόχιτος από το πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ναι δεν έγινε save από το site. Για δες τώρα. 

 

https://mugenmonkey.com/darksouls3/146351

 

Οπως βλέπεις είμαι level 85 και υπολείπομαι πολύ σε HP και Endurance για melee built. Δεν με ενδιαφέρει το PvP ως έχει, ακόμα ασχολούμαι με PvE και θα ασχολούμαι για πολύ καιρό. Το Damage που κάνω λοιπόν είναι αρκετά εως πολύ καλό αλλά είναι ανεπαρκές λόγο των φουσκωμένων HP. Δεν είναι λίγες οι φορές που φεύγω μονόχιτος από το πουθενά. 

 

Excuse me αλλά με 22 vigor δε πήδηξε κανείς :cry: . Ακόμα και prisoners chain yolo builds στο 70-80 sl ένα 27ρι το έχουν. Εγώ θα έκανα respec τα int/str/att σου tbh. Τα int/faith έχουν νόημα από το 50-60 και πάνω ενώ το str σου είναι άχρηστο αφού χρησιμοποιείς sharp όπλα και όχι quality. Εγώ το πρώτο μου run το τελείωσα με παρόμοια build με του zeke και με sharp estoc+10 (sharp uchi στην αρχή) και ήταν πραγματικά ez mode. Αργότερα αυτό το build έγινε hybrid με 60 faith στο 140 sl και με sharp sellsword twinblades +10 + DMB περιττό να πω τι κ^^λούς κόβει :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί θέλω να καταλήξω. Ποτέ σε κανένα προηγούμενο souls δεν ήταν απαραίτητο να ανεβάζεις HP δεδομένου ότι υπήρχαν και άλλοι τρόποι προστασίας και άμυνας που ήταν εξίσου αποτελεσματικοί. Εδώ πέρα τώρα το Vigor είναι τόσο απαραίτητο στατιστικό με mimimum 27άρι που στην ουσία σου τρώει πόρους μόνο και μόνο για να μπορείς να ζήσεις γιατί είναι δεδομένο ότι θα φας ξύλο όσο μάστορας και να είσαι και συνεπώς πρέπει να "τανκάρεις" το damage που τρως. Το είπες και μόνος σου, με λίγα HP δεν πήδηξε κανείς, άρα το παιχνίδι με πιέζει με το ζόρι να επενδύσω εκεί. Αυτό εμένα είναι κάτι που με ενοχλεί. 

 

Το STR το έχω εκεί που το έχω γιατί χρησιμοποιώ και άλλα όπλα, απλά το estoc και η uchi είναι τα βασικά. Το INT άρχισα να το βελτιώνω τώρα προς το τέλος για να γίνει mage built σιγά σιγά αλλά πρώτα πρέπει να δώσω βάση στο Vigor πλέον μαζί με έξτρα στο endurance για να δουλέψει σωστά το built. Προσωπικά με χαλάει κάπως αυτό το "φορμάρισμα". Παλιότερα μπορούσα να παίξω όπως ήθελα εγώ στο PvE και όσο σκούρα και να τα έβλεπες ποτέ δεν αισθανόσουν ότι ήσουν ανεπαρκής ή δεν υπήρχε τρόπος να ξεπεράσεις μια κατάσταση. Στο DS3 αν ακολουθήσεις "λάθος" δρόμο τότε ετοιμάσου για πολύ μαζοχισμό. 

 

Ισως το παιχνίδι να ξεκινάει από ΝG+ και μετά αλλά το πρώτο run που θα έπρεπε να σε αφήνει να το πας όπως θέλεις σε βάζει εξ' αρχής σε ένα τρυπάκι και έχει πολύ άκαμπτο χαρακτήρα ενώ η λογική των προηγούμενων Souls ήταν ότι το πρώτο run το παίζεις όπως θες χωρίς να υπάρχει κάπου "λάθος". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα souls ειναι απαραιτητο. Ειναι το main defense σου,,,σε ολα ηταν ετσι.
Ds1 επαιζες κοντα στο 40vit 1400-1700hp στα 100-120SL , στο Ds2 το ιδιο 40vgr 1800-2000hp στα 150SL. 
Στο Ds1 το poise ηταν πολυ σημαντικο με το τι gear θα ειχες,,,αλλα ηταν σε σημειο που ηταν αρκετα broken , στο Ds2 ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα πιο balanced σε σχεση με το gear και το poise+hyperpoise,,,αλλα ψηλοbroken με το agility και τα iframes. 

Γενικα παντως το πιο "σωστο" στα mechanics αν θες απο αποψης του βαρους και των defences των πανοπλιων+poise και mechanics στο stamina, ηταν το Ds2 μακραν!

To Ds3 απλα αφαιρει τα defences αυτα λογω επιθετικου gameplay, σου λεει φορα οτι θες (fashion only) και εν τελη ειναι μια "κακη" wannabe μιξη του BB + Ds1.

Επισης δεν ειναι καποιο "φορμαρισμα" οπως λες, απλα το hp παντα ειχε σε ολα τα souls καποιο ranged στα point attribute που ηταν στανταρ λογω του min-maxing που γινοταν. Σαφως πας οπως θες γιατι υπαρχουν και παιχτες που πανε full dps-glass cannon πρωτα μαζι με stamina για dodges και το hp ερχεται δευτερο,,,αλλα σαν vital συστατικο το hp σου παει σαν πρωτη επιλογη.

Τελος,, παλι πας οπως θες χωρις να σε βαζει σε καποιο τρυπακι οπως και στα προηγουμενα,,, στο τρυπακι που λες μπαινεις οταν κανεις σοβαρο build (pvp+pve meta),,,αν παιζεις χυμα χωρις να σε νοιαζει τι level θα φτασεις ενω προχωρας σε NG+ , δεν δινεις σημασια σε κατι τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...