Προς το περιεχόμενο

Best linux distros


kougi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

C, C++, Java και λιγο Python κανουμε κυριως.

γιατί? Θεωρώ σημαντικό να τρέχει κάποιος ίδια εκδοση compilers σε σχολή και στο pc του.

Εννοεις οτι αν πχ βαλω εγω mint και στην σχολη εχουμε ubuntu θα ειναι διαφορετικοι οι compilers? Και ισως αντιμετωπισω προβλημα στην μεταγλωτισση αν μεταφερω αρχεια απο mint σε ubuntu? Εδω οι περισσοτεροι (κι εγω μεσα σε αυτους) αρκετα προγραμματα τα κανουμε σε dev c++ σε windows και μετα τα τεσταρουμε στα λινουξ της σχολης και παιζουν κανονικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελιωσα με την περιγραφη :P Παρ'ολα αυτα μου αρεσαν αυτα που ειπες για το KDE και ηδη βλεπω βιντεακια στο youtube. Τα θεματακια που εχεις εντοπισει ειναι σημαντικα? Και οταν λες οτι ειναι πιο βαρυ, εννοεις οτι ανεξαρτητα του τι hardware εχουμε δεν εχει την σπιρταδα των αλλων εκδοσεων, ή οτι δε θα τρεχει καλα σε pc με centrino και 1 GB RAM πχ?

Επισης, ποσο χωρο πιανει στον δισκο η εγκατασταση του kde?

 

Όχι ιδιαίτερα.Εντάξει ,και εγώ ονόμασα "μητέρα" το γραφικό περιβάλλον και έκανα τον Παπακαλιάτη...λογικό ήταν να αρχίσει να τσινάει..

Πιο βαρύ από τα υπόλοιπα,που είναι 20 φορές ελαφρύτερα από win....ε αυτό είναι 19,5...

Γύρω στα 8gb,με όλες τις εφαρμογές που χρειάζεται κάποιος εγκατεστημένες.Τόσο είναι και στα υπόλοιπα mint,γύρω στα 4-5 στα elementary και lxle.

 

 

γιατί? Θεωρώ σημαντικό να τρέχει κάποιος ίδια εκδοση compilers σε σχολή και στο pc του.

 

δε διαφωνώ,αλλά η απάντηση πήγανε στο "όλα πάνω κάτω,ίδια είναι".Δεν είναι.Όλα αυτά που παρέθεσα για τον φίλο,βασίζονται σε ubuntu,αλλά απέχουν από μέρες έως έτη φωτός από αυτό,και το καθένα μεταξύ τους.

 

C, C++, Java και λιγο Python κανουμε κυριως.

Εννοεις οτι αν πχ βαλω εγω mint και στην σχολη εχουμε ubuntu θα ειναι διαφορετικοι οι compilers? Και ισως αντιμετωπισω προβλημα στην μεταγλωτισση αν μεταφερω αρχεια απο mint σε ubuntu? Εδω οι περισσοτεροι (κι εγω μεσα σε αυτους) αρκετα προγραμματα τα κανουμε σε dev c++ σε windows και μετα τα τεσταρουμε στα λινουξ της σχολης και παιζουν κανονικα..

 

Όπως είπα και παραπάνω,βασίζονται σε ubuntu.

Για τους compilers ας μιλήσει κάποιος άλλος,αλλά υπάρχουν και τα ubuntu mate,αν θες απόλυτη ενσωμάτωση χωρίς το σπαστικό unity DE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σε βοηθήσω με την δική μου,όσο γίνεται πιο αντικειμενική γνώμη,για διανομές που έχω χρησιμοποιήσει.

Υπ΄όψιν,ο επεξεργαστής σου δεν έχει πρόβλημα να τις τρέξει όλες μαζί.. :-D :-D

 

Οι διαφορές,οι αντιληπτές,έχουν να κάνουν με το γραφικό περιβάλλον και τον file manager.

 

 

lxle:Πλήρης διανομή,βασισμένη σε ubuntu.Ελαφριά,χρηστική,όμορφη και απλή.

 

elementary:Ότι και η από πάνω,σε ελαφρώς πιο εμβρυακό στάδιο.

 

Ιδανικές για παλαιότερα λαπτοπ,ή σε desktop για να κάνεις την δουλειά που θες με ελάχιστα κλικ.

 

Mint:4 εκδόσεις,βασισμένες σε ubuntu,με πολλές ή λίγες διαφορές.Όλες πλήρεις,όλες με υποστήριξη,και όλες με σταθερές διανομές.

 

cinnamon:Full eye candy.Δεν είναι τυχαίο που βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις.

mate:Πιο ελαφριά από την επάνω,πανέμορφη και χρηστικότατη,παρά όλα αυτά.Την προτείνω για πρώτα βήματα.

xfce:Eχεις ένα pc και μια πατάτα.Και τα δύο τρέχουν xfce.Λιτό,λειτουγικό.

KDE:Kαι εκεί που βαριέσαι ένα απόγευμα,έξω έχει κρύο και σε έχει πιάσει μια στεναχώρια,λες να πειράξεις λίγο το mint kde,να το κάνεις όπως ακριβώς γουστάρεις.

Θες μια μπάρα εφαρμογών που πιάνει την μισή οθόνη,ημερολόγιο να βλέπεις όλο το 2015 ημερησίως χωρίς να το ανοίξεις,25 desktop να τρέχεις μία εφαρμογή στο καθένα,τρία dock να αποκρύπτονται αυτόματα,και ένα συνδυασμό χρωμάτων στα παράθυρα που ταιριάζει με το σαλόνι σου.Μύθοι αναφέρουν πως κανένας άνθρωπος δεν έχει πειράξει όσα μπορούν να αλλαχτούν στο kde.

Ναι,είναι το αγαπημένο μου. :-) Πιο βαρύ από τα ξαδέρφια του,θα βαρεθείς να παραμετροποιείς,το οποίο δεν είναι απαραίτητα καλό..έχω εντοπίσει και κάτι θεματάκια..

 

Ubuntu:Έχω να ασχοληθώ από το 12.04.Δε μου άρεσε και δε με βόλεψε το unity,παρ'όλο που το βρήκα πιο άμεσο,με λίγη εξοικίωση.

Μεγάλη κοινότητα,υποστήριξη.

 

Κάτι lubuntu,xubuntu,kubuntu,puppy,μια χαρά,αλλά όχι για desktop pc με επεξεργαστή του 21ου αιώνα.

Eπίσης,αν θες να χαλάς χρόνο με το λειτουργικό σου και όχι για το λειτουργικό σου,απέφυγε arch,fedora,opensuse,debian,red hat,manjaro.

Δεν λέω πως είναι ο κόπρος του Αυγεία με πυρήνα linux,αλλά δεν είναι intro διανομές για χρήση ελ.λογισμικού.

 

Θα σου πρότεινα να μην μπεις στο κόπο καν να bootάρεις usb.

Δες βίντεο στο yt,και όποιο γρ.περιβάλλον δεις να σου αρέσει και να σε βολεύει,γιούριαααααααα.

 

Eδώ θα βρείς πιο αναλυτικές πληροφορίες,για τις επιλογές σου.

 

τα έχεις μπλέξει

αυτά που λες είναι γραφικά περιβάλλοντα που μπαίνουν σε όποια διανομή και να βάλεις

το άλλο που λες για τους file managers δεν το καταλαβαίνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχεις μπλέξει

 

Πρέπει να έδωσα την χειρότερη απάντηση στο νήμα.

 

αυτά που λες είναι γραφικά περιβάλλοντα που μπαίνουν σε όποια διανομή και να βάλεις

 

Νομίζω τα έχω διαχωρίσει σωστά.Διανομές και DE.

Αναφέρθηκα σε διανομές Ubuntu,Mint,Arch,Debian,Fedora,RedHat κ.α.

Aναφέρθηκα σε DE Unity,Gnome,LXDE,KDE,XFCE.

 

το άλλο που λες για τους file managers δεν το καταλαβαίνω

Η διανομή Mint,με περιβάλλον mate που βασίζεται στο DE gnome 2,έχει file manager τον caja.

H διανομή Ubuntu,με περιβάλλον unity,που βασίζεται στο DE gnome 3,έχει file manager τον nautilus.

Κτλ κτλ...

Aλλιώς δουλεύει ,με τον ίδιο πυρήνα,το mate από το ubuntu.Γιατί;Γιατί έχει άλλον file manager.Γιατί τα βλέπεις διαφορετικά;Γιατί έχουν άλλο DE.

 

Aπλουστευμένη μεν,με ουσία δε,η απάντησή μου,θέλω να πιστεύω.

 

Δεν νομίζω πως ο φίλος ήθελε να μάθει πως οι διανομές linux,ξεπέρασαν τους χρήστες του. :-D

Μια διανομή ήθελε,να την ξεσκίσει να δει τι προσφέρει,ενώ παράλληλα κάνει και τη δουλειά του.

Ανέφερα τις πιο βασικές,που εγώ έχω δοκιμάσει,με τη μεγαλύτερη υποστήριξη,και με DE για desktop.

Όταν θα χρειαστεί περισσότερα,άμα τον απασχολήσει να μάθει π.χ. γιατί το lxle,που βασίζεται σε ubuntu,δεν είναι ubuntu,εδώ είμαστε.

Ελιωσα με την περιγραφη :P Παρ'ολα αυτα μου αρεσαν αυτα που ειπες για το KDE

 

Kαι τα άλλα τα κάνουν αυτά...απλά το kde έχει περισσότερη παραμετροποίηση.

Π.χ. και στο mate μπορείς να αλλάξεις γραμματοσειρά στις κεφαλίδες και χρώμα στο πλαίσιο του παραθύρου..αλλά στο kde βάζεις και μια σκιά,και επιλέγεις πόσα pixel να είναι,και να έχει και διαφορετικό χρώμα στο τελείωμά της..και οκ...άμα θες βάζεις και αυτήν την επιλογή στο mate[γαμάνε τα linux :-D :-D :-D,αρκεί να χαλάσεις ένα μισάωρο βέβαια να δεις πως θα το κάνεις άμα δε ξέρεις] αλλά το kde βγαίνει "μαμά" έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε σε γενικες γραμμες αν βαλω mint kde (εχω λατρεψει τις πουτανιες που μπορεις να κανεις με το kde απο κατι βιντεο που ειδα στο yt) θα ειμαι καλυμμενος και απο πλευρα σταθεροτητας, και απο πλευρα υποστηριξης και θα κανω την δουλεια μου οπως πρεπει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι παλικάρ'μ...

Όταν θα διαλέξεις partition για το ινσταλλ,κάνε ένα 20 γβ και όρισε το /,και ένα άλλο,όσο θες,και όρισέ το ως "home".

Αν δεν σου περισσεύει ο χώρος,κάν'το 10.

Έτσι ,και το κδε να βαρεθεις και να θες να το αλλάξεις,θα κρατήσεις τα αρχεία σου στο home,και θα εγκαταστήσεις το νεο linux στο /.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι παλικάρ'μ...

Όταν θα διαλέξεις partition για το ινσταλλ,κάνε ένα 20 γβ και όρισε το /,και ένα άλλο,όσο θες,και όρισέ το ως "home".

Αν δεν σου περισσεύει ο χώρος,κάν'το 10.

Έτσι ,και το κδε να βαρεθεις και να θες να το αλλάξεις,θα κρατήσεις τα αρχεία σου στο home,και θα εγκαταστήσεις το νεο linux στο /.

Τελικα θα παρω 120 GB SSD οποτε δε θα παιζει θεμα με τον χωρο!

 

Μπορεις να ριξεις μια ματια και στο Suse ,ειναι ενδιαφερουσα διανομη.   https://www.opensuse.org/en/

Στο πρωτο μου μηνυμα σε αυτο το thread εγραψα οτι το opensuse ειχα βρει που μου ειχε τραβηξει την προσοχη, μου αρεσε και αυτο αρκετα απο τα βιντεο. Αλλα μαλλον καταληγω προς mint, υποστηριξη μεχρι το 2019 δεν το λες και ασχημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα θα παρω 120 GB SSD οποτε δε θα παιζει θεμα με τον χωρο!

 

Στο πρωτο μου μηνυμα σε αυτο το thread εγραψα οτι το opensuse ειχα βρει που μου ειχε τραβηξει την προσοχη, μου αρεσε και αυτο αρκετα απο τα βιντεο. Αλλα μαλλον καταληγω προς mint, υποστηριξη μεχρι το 2019 δεν το λες και ασχημα..

Σε ολα υπαρχει υποστηριξη,πιο πολυ ομως στις μεγαλες διανομες. Οτι και να διαλεξεις θα εισαι ενταξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα θα παρω 120 GB SSD οποτε δε θα παιζει θεμα με τον χωρο!

 

Kαλά,με ssd,που αγόρασα και εγώ πρόσφατα,γελάει ο κάθε πικραμένος.Σκύβω να πατήσω το κουμπί,σηκώνομαι και έχει bootάρει.

Όταν με το καλό τον αγοράσεις,επέστρεψε να σου πούμε τι ρυθμίσεις να κάνεις,να παρατείνεις την ζωή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις το αντίστροφο: Μάθε τι εφαρμογές χρειάζεσαι για τη σχολή, μήπως και είναι καμία περίεργη που παίζει μόνο σε win και μετά επιλέγεις.

Πάντως εγώ σε mint κάνω τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linux mint cinnamon.

eye candy,  σταθερο, λιγο πιο βαρουτσικο απο αλλα ομως τιποτα το ανυσηχητικο (το πισι σου ειναι τουμπανο για λινουξ) και στα + θα εβαζα οτι θυμιζει windows οποτε δεν εχει δυσκολεψει τους υπολοιπους που ερχονται σπιτι και αραζουν στο πισι.

και απο υποστηριξη εξαιρετικη ελληνικη κοινοτητα

http://linuxmint.gr/index.php

δεν ειναι τυχαια τοσο ψηλα στις προτιμησεις.

μακρια απο kde. βαρυ, προβληματα ασταθειας και γενικα 2 ευκαιριες που του εδωσα (η μια πολυ προσφατα) με απογοητεψε.κριμα και ειναι πολυ πιο παλιο απο τα αλλα.

γενικα μεινε στα ubuntu based για αρχη κ μετα δες gentoo suse arch κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...