Προς το περιεχόμενο

Best linux distros


kougi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ποιες ειναι οι καλυτερες εκδοσεις linux εν ετει 2015 για ενα desktop pc?

Εχω βρει το opensuse 13.2 που μου αρεσε αρκετα απο κατι βιντεακια που ειδα, ειναι καλη εκδοση γενικα?

Αυτα που με ενδιαφερουν ειναι:

Να ειναι σχετικα ευχρηστο και user friendly και

Να εχει καλη αποδοση για ενα συστημα με Core 2 Quad Q9650 (3.0 GHz), 4GB RAM (1333 MHz) και εναν SSD SanDisk 64 GB.

 

Η χρηση που σκοπευω να κανω ειναι αποκλειστικα για την σχολη, δηλαδη προγραμματισμος, διαχειριση βασεων δεδομενων κ.α., office, καθως και internet browsing. Απο θεμα γραφικων το πιο βαρυ που ισως κανω ειναι αναπαραγωγη ταινιων και βιντεο στα 1080p (σε μια GPU 1GB GDDR3), αλλα και παλι πολυ σπανια.

 

Το opensuse 13.2 καλυπτει αυτα που ζηταω?

Ποιες αλλες εκδοσεις παρομοιες ή καλυτερες προτεινετε για το συγκεκριμενο συστημα με την προαναφερθεισα χρηση?

 

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τι κάρτα γραφικών εχεις;

 

Έχω πολλά χρόνια να χρησιμοποιησω opensuse οπότε δεν ξέρω που βρίσκεται. Δες και το mint με mate. Αρκετά user friendly και με καλή κοινότητα.

 

Εναλλακτικά υπάρχουν και τα lubuntu xubuntu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τι κάρτα γραφικών εχεις;

 

Έχω πολλά χρόνια να χρησιμοποιησω opensuse οπότε δεν ξέρω που βρίσκεται. Δες και το mint με mate. Αρκετά user friendly και με καλή κοινότητα.

 

Εναλλακτικά υπάρχουν και τα lubuntu xubuntu.

Αυτην http://www.e-gate.gr/gigabyte-geforce-gt-610-1gb-ddr3-gv-n610sl-1gi-el.html σκεφτομαι να παρω, αλλα υπαρχει μια μικρη περιπτωση να εχω καπου ξεχασμενη μια παλια geforce 512 MB, αν την βρω θα την δοκιμασω.

 

Τελικά όλες λίγο πολύ ίδιες είναι! Βάλε ότι έχετε στη σχολή σου!

Προφανως και ειναι ιδιες, το μονο που αλλαζει ειναι τα dock και γενικοτερα η εμφανιση απ οτι εχω καταλαβει, στις λειτουργιες πανω κατω με ολα τα λινουξ τα ιδια μπορεις να κανεις. Τα ubuntu που εχουμε στην σχολη δε με βολεψαν αρκετα γι αυτο ψαχνομαι για αλλη εκδοση  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα η εμφάνιση ειναι το λιγοτερο που αλλαζει κατα τη γνωμη μου, υπαρχουν συμαντικοτερες διαφορες κατω απο το καπο.

 

διαφέρουν πχ.ως προς  η φιλοσοφια (αν υποστηριζει μη ελευθερο λογισμικο), ως προς τις εκδοσεις των πακέτων καθως και τον τροπο συντηρισης και αναβαθμισης. 

 

Αφου έχετε ubuntu δοκιμασε kubuntu,lubuntu,xubuntu :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο φαινεται τωρα που ειδα 2-3 βιντεακια στο youtube. Οταν λες "βλέποντας τον επεξεργαστή σου θα δοκίμαζα την αυτού μεγαλειότης, Gentoo." τι εννοεις? Οτι η συγκεκριμενη εκδοση εκμεταλλευεται στο επακρο την επεξεργαστικη ισχυ του Q9650?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει το πλεονέκτημα πως κάθε ξεχωριστή εφαρμογή ρυθμίζεται ακριβώς στα μέτρα του δικού μας συστήματος(cpu), και είναι πιθανότερο να είναι πιο γρήγορη η εκτέλεσή της σε σχέση με μια εφαρμογή που έχει "πακετάριστεί" από κάποια εταιρεία και είναι διαθέσιμη ως πακέτο από τους server της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλες λίγο πολύ ίδιες είναι! Βάλε ότι έχετε στη σχολή σου!

 

Ούτε καν.

 

Η καλύτερη έκδοση gnu Linux ειναι αυτή που αρέσει εσένα, βλέποντας τον επεξεργαστή σου θα δοκίμαζα την αυτού μεγαλειότης, Gentoo.

 

Με τον επεξεργαστή του θα δοκίμαζα, ό,τι μου άρεσε.

Q έχει ο άνθρωπος,όχι pentium 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται θα δοκιμασω 4-5 εκδοσεις μεσω usb stick χωρις εγκατασταση στον δισκο, για 15-20 λεπτα την καθε μια, και οποια μου αρεσει πιο πολυ θα την εγκαταστησω. Και στα ξενα φορουμ παντως δεν υπαρχει ξεκαθαρος νικητης οποτε μαλλον ειναι υποκειμενικο το ποια εκδοση ειναι η "καλυτερη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται θα δοκιμασω 4-5 εκδοσεις μεσω usb stick χωρις εγκατασταση στον δισκο, για 15-20 λεπτα την καθε μια, και οποια μου αρεσει πιο πολυ θα την εγκαταστησω. Και στα ξενα φορουμ παντως δεν υπαρχει ξεκαθαρος νικητης οποτε μαλλον ειναι υποκειμενικο το ποια εκδοση ειναι η "καλυτερη".

 

Nα σε βοηθήσω με την δική μου,όσο γίνεται πιο αντικειμενική γνώμη,για διανομές που έχω χρησιμοποιήσει.

Υπ΄όψιν,ο επεξεργαστής σου δεν έχει πρόβλημα να τις τρέξει όλες μαζί.. :-D :-D

 

Οι διαφορές,οι αντιληπτές,έχουν να κάνουν με το γραφικό περιβάλλον και τον file manager.

 

 

lxle:Πλήρης διανομή,βασισμένη σε ubuntu.Ελαφριά,χρηστική,όμορφη και απλή.

 

elementary:Ότι και η από πάνω,σε ελαφρώς πιο εμβρυακό στάδιο.

 

Ιδανικές για παλαιότερα λαπτοπ,ή σε desktop για να κάνεις την δουλειά που θες με ελάχιστα κλικ.

 

Mint:4 εκδόσεις,βασισμένες σε ubuntu,με πολλές ή λίγες διαφορές.Όλες πλήρεις,όλες με υποστήριξη,και όλες με σταθερές διανομές.

 

cinnamon:Full eye candy.Δεν είναι τυχαίο που βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις.

mate:Πιο ελαφριά από την επάνω,πανέμορφη και χρηστικότατη,παρά όλα αυτά.Την προτείνω για πρώτα βήματα.

xfce:Eχεις ένα pc και μια πατάτα.Και τα δύο τρέχουν xfce.Λιτό,λειτουγικό.

KDE:Kαι εκεί που βαριέσαι ένα απόγευμα,έξω έχει κρύο και σε έχει πιάσει μια στεναχώρια,λες να πειράξεις λίγο το mint kde,να το κάνεις όπως ακριβώς γουστάρεις.

Θες μια μπάρα εφαρμογών που πιάνει την μισή οθόνη,ημερολόγιο να βλέπεις όλο το 2015 ημερησίως χωρίς να το ανοίξεις,25 desktop να τρέχεις μία εφαρμογή στο καθένα,τρία dock να αποκρύπτονται αυτόματα,και ένα συνδυασμό χρωμάτων στα παράθυρα που ταιριάζει με το σαλόνι σου.Μύθοι αναφέρουν πως κανένας άνθρωπος δεν έχει πειράξει όσα μπορούν να αλλαχτούν στο kde.

Ναι,είναι το αγαπημένο μου. :-) Πιο βαρύ από τα ξαδέρφια του,θα βαρεθείς να παραμετροποιείς,το οποίο δεν είναι απαραίτητα καλό..έχω εντοπίσει και κάτι θεματάκια..

 

Ubuntu:Έχω να ασχοληθώ από το 12.04.Δε μου άρεσε και δε με βόλεψε το unity,παρ'όλο που το βρήκα πιο άμεσο,με λίγη εξοικίωση.

Μεγάλη κοινότητα,υποστήριξη.

 

Κάτι lubuntu,xubuntu,kubuntu,puppy,μια χαρά,αλλά όχι για desktop pc με επεξεργαστή του 21ου αιώνα.

Eπίσης,αν θες να χαλάς χρόνο με το λειτουργικό σου και όχι για το λειτουργικό σου,απέφυγε arch,fedora,opensuse,debian,red hat,manjaro.

Δεν λέω πως είναι ο κόπρος του Αυγεία με πυρήνα linux,αλλά δεν είναι intro διανομές για χρήση ελ.λογισμικού.

 

Θα σου πρότεινα να μην μπεις στο κόπο καν να bootάρεις usb.

Δες βίντεο στο yt,και όποιο γρ.περιβάλλον δεις να σου αρέσει και να σε βολεύει,γιούριαααααααα.

 

Eδώ θα βρείς πιο αναλυτικές πληροφορίες,για τις επιλογές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"xfce:Eχεις ένα pc και μια πατάτα.Και τα δύο τρέχουν xfce"

 

ως ευτυχισμενος χρηστης xfce (2 δικα μου και 5-6 ξενα) το βρισκω λιγο προσβλητικο αυτο

 

 

 

 

 

 

 

 

just kidding

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σε βοηθήσω με την δική μου,όσο γίνεται πιο αντικειμενική γνώμη,για διανομές που έχω χρησιμοποιήσει.

Υπ΄όψιν,ο επεξεργαστής σου δεν έχει πρόβλημα να τις τρέξει όλες μαζί.. :-D :-D

 

Οι διαφορές,οι αντιληπτές,έχουν να κάνουν με το γραφικό περιβάλλον και τον file manager.

 

 

lxle:Πλήρης διανομή,βασισμένη σε ubuntu.Ελαφριά,χρηστική,όμορφη και απλή.

 

elementary:Ότι και η από πάνω,σε ελαφρώς πιο εμβρυακό στάδιο.

 

Ιδανικές για παλαιότερα λαπτοπ,ή σε desktop για να κάνεις την δουλειά που θες με ελάχιστα κλικ.

 

Mint:4 εκδόσεις,βασισμένες σε ubuntu,με πολλές ή λίγες διαφορές.Όλες πλήρεις,όλες με υποστήριξη,και όλες με σταθερές διανομές.

 

cinnamon:Full eye candy.Δεν είναι τυχαίο που βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις.

mate:Πιο ελαφριά από την επάνω,πανέμορφη και χρηστικότατη,παρά όλα αυτά.Την προτείνω για πρώτα βήματα.

xfce:Eχεις ένα pc και μια πατάτα.Και τα δύο τρέχουν xfce.Λιτό,λειτουγικό.

KDE:Kαι εκεί που βαριέσαι ένα απόγευμα,έξω έχει κρύο και σε έχει πιάσει μια στεναχώρια,λες να πειράξεις λίγο το mint kde,να το κάνεις όπως ακριβώς γουστάρεις.

Θες μια μπάρα εφαρμογών που πιάνει την μισή οθόνη,ημερολόγιο να βλέπεις όλο το 2015 ημερησίως χωρίς να το ανοίξεις,25 desktop να τρέχεις μία εφαρμογή στο καθένα,τρία dock να αποκρύπτονται αυτόματα,και ένα συνδυασμό χρωμάτων στα παράθυρα που ταιριάζει με το σαλόνι σου.Μύθοι αναφέρουν πως κανένας άνθρωπος δεν έχει πειράξει όσα μπορούν να αλλαχτούν στο kde.

Ναι,είναι το αγαπημένο μου. :-) Πιο βαρύ από τα ξαδέρφια του,θα βαρεθείς να παραμετροποιείς,το οποίο δεν είναι απαραίτητα καλό..έχω εντοπίσει και κάτι θεματάκια..

 

Ubuntu:Έχω να ασχοληθώ από το 12.04.Δε μου άρεσε και δε με βόλεψε το unity,παρ'όλο που το βρήκα πιο άμεσο,με λίγη εξοικίωση.

Μεγάλη κοινότητα,υποστήριξη.

 

Κάτι lubuntu,xubuntu,kubuntu,puppy,μια χαρά,αλλά όχι για desktop pc με επεξεργαστή του 21ου αιώνα.

Eπίσης,αν θες να χαλάς χρόνο με το λειτουργικό σου και όχι για το λειτουργικό σου,απέφυγε arch,fedora,opensuse,debian,red hat,manjaro.

Δεν λέω πως είναι ο κόπρος του Αυγεία με πυρήνα linux,αλλά δεν είναι intro διανομές για χρήση ελ.λογισμικού.

 

Θα σου πρότεινα να μην μπεις στο κόπο καν να bootάρεις usb.

Δες βίντεο στο yt,και όποιο γρ.περιβάλλον δεις να σου αρέσει και να σε βολεύει,γιούριαααααααα.

 

Eδώ θα βρείς πιο αναλυτικές πληροφορίες,για τις επιλογές σου.

Ελιωσα με την περιγραφη :P Παρ'ολα αυτα μου αρεσαν αυτα που ειπες για το KDE και ηδη βλεπω βιντεακια στο youtube. Τα θεματακια που εχεις εντοπισει ειναι σημαντικα? Και οταν λες οτι ειναι πιο βαρυ, εννοεις οτι ανεξαρτητα του τι hardware εχουμε δεν εχει την σπιρταδα των αλλων εκδοσεων, ή οτι δε θα τρεχει καλα σε pc με centrino και 1 GB RAM πχ?

Επισης, ποσο χωρο πιανει στον δισκο η εγκατασταση του kde?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...