Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα στην εκτυπωση φωτογραφίας 13χ18


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδια, έχω ενα πρόβλημα με το πολυμηχάνημα, καθως το πήρα και πήγα να βγάλω μια φωτογραφία, 13χ18 μου την βγάζει κανονικα με πολυ ωραία ποιότητα, αλλά αφήνει περιθώριο στην άκρη και θέλω να ρωτήσω έτσι ειναι η εκτύπωση της φωτογραφίας; γιατι ο υπάλληλος μου είπε ότι βγάζει κανονικά φωτογραφίες, αν και μέσα στις οδηγίες λεει κανονικά οτι εκτυπώνει κα φωτογραφίες 13χ18 διαστασεις δηλαδη αν ειναι να αφηνει τοσο μεγαλο περιθώριο ποιο το νοημα; θα πρέπει να την κόβω την φωτογραφια και μετα δειχνει και ασχημα στην κορνίζα. Επίσης να πώ ότι εχω βάλει κανονικα τους οδηγους του πολυμηχανηματός μου, το προγραμα για τις φωτογραφιες ειναι το HP photo creations αν καποιος ξερει καμια λυση πως να βγαζω φωτογραφιες χωρις το περιθωριο αυτο γιατι ειναι απογοητευση η φωτογραφια ετσι. Οι ρυθμισεις που κανω ειναι κανονικες δηλαδη επιλεγω κανονικα το μεγεθος καθως επισης και τις διαστασεις και τον τυπο χαρτιους (φωτογραφικο χαρτι) αλλά και πάλι δεν μου το κάνει

 

το πολυμηχανημα ειναι της hp 1515 all in one

post-211686-0-61940300-1434015039_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε για ρύθμιση "borderless printing" και για ρύθμιση που να τοποθετεί τη φωτογραφία στο κέντρο. Προφανώς η φωτό δεν έχει αναλογίες 13χ18 οπότε τα πάνω-κάτω περιθώρια θα είναι διαφορετικά απ' τα δεξιά-αριστερά. Κατά συνέπεια ακόμη και αν τυπώσει borderless πάλι θα έχεις κάποιο περιθώριο πάνω-κάτω ή δεξιά-αριστερά, ανάλογα με τις αναλογίες της φωτογραφίας, εκτός αν cropάρεις ώστε να έχεις ακριβώς τις ίδιες αναλογίες.

 

Γενικά το borderless printing θέλει μεγάλη ακρίβεια και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο εκτυπωτή αν δεν είναι όλα (χαρτιά, κεφαλές κλπ) τέλεια ευθυγραμμισμένα. Καλύτερα να τυπώνεις με border και να τις κόβεις με ένα καλό κοπτικό. Γιατί λες ότι αν την κόψεις δείχνει άσχημα στην κορνίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου σε ευχαριστω που με απαντησες αμεσα γιατι ουτε και στην εξυπηρετηση της hp δεν μπωρεσαν να με πουν τι να κανω με ειπαν ετσι εκτυπωνει εγω δεν το πιστευω ειναι πολυμηχανημα του 2015 και οχι του 1999 επισης τα δοκιμασα ολα αφηνει περιθωριο ακομα και σε α4 χαρτι αρκετα μεγαλο στην ακρη,   λεω οτι αν την κοψω την φωτογραφια οι αναλογιες γινονται πιο μικρες οποτε αν την βαλω σε μια κορνιζα 13χ18 φενεται το κομματι ασχημα σχεψου οτι αν κοψεις το ακρο που εχω βαλει σε κοκκινο χρωμα θα γινει πιο μικρη η φωτογραφια και οπως ειδες ειναι παρα πολυ μεγαλο το περιθωριο που αφηνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε, κανονικά το να τυπώνεις borderless σε χαρτιά που είναι ήδη κομμένα στις τελικές διαστάσεις δεν είναι καλή ιδέα. Φρόντισε με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να τυπώνεις κεντραρισμένα και με το δυνατόν λιγότερο περιθώριο.

Αν η κορνίζα σου έχει "πασπαρτού" (πλαίσιο συνήθως από χαρτόνι, που κρύβει τα άκρα της φωτογραφίας, είτε έχουν άσπρο περιθώριο είτε είναι κομένες με ψαλίδι) δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να υπολογίσεις τα σωστά περιθώρια ώστε το πασπαρτού να μην κρύβει ωφέλιμο κομμάτι της φωτογραφίας.

Αν η κορνίζα δεν έχει πασπαρτού, θα πρέπει να τυπώνεις σε λίγο μεγαλύτερη διάσταση και να την κόψεις με κοπτικό.

 

Το ότι η φωτογραφια αφήνει μεγαλύτερο περιθώριο στη μία διάσταση είναι θέμα της φωτογραφίας. Δεν έχει τις ίδιες αναλογίες με το χαρτί. Για να την φέρεις στις ίδιες αναλογίες θα πρέπει να κάνεις crop και να κόψεις ένα κομμάτι της φωτογραφίας αλλιώς θα την παραμορφώσεις (ή θα έχεις το έκκεντρο περιθώριο που βλέπεις).

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν εκτυπώνεις 13Χ18, και η ανάλυση της φωτογραφίας το υποστηρίζει, θα σου βγει 13Χ18 είτε με περιθώρια, είτε χωρίς. Δεν πρόκειται να σου αλλοιώσει την εικόνα, ακόμη και αν χρειαστεί να την κόψεις. 

Πιθανότατα η ανάλυση της φωτογραφίας είναι τέτοια που δεν επιτρέπει εκτύπωση σε 13Χ18. Μετάτρεψε την ώστε να μπορεί να εκτυπωθεί σε τέτοια διάσταση.

 

Για την εκτύπωση border ή borderless, είναι πάνω κάτω όπως τα λέει ο CheOnWeb. 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πολυ δυσκολα ολα αυτα, πηρα ενα πολυμηχανημα 60Ε  το προηγουμενο που ειχα της canon pixma mg2150 το ειχα παρει 50Ε ειχε πιο ακριβα μελανια αλλά την φωτογραφια την εβγαζε τζάμι χάλασε μετα απο ενα χρονο και κατι, τωρα σε αυτον εδω οι αναλογιες παντα μου βγαζει ενα μικρο τριγωνακι με κυνδινο και λεει οτι προεξεχουν οι ακρες της φωτογραφιας οπως και να την κανω δεν χωραει καλα, παντως θελει επεξεργασια απ οτι καταλαβα αλλά πως να το κάνω; το photoshop λιγα πραγματα εμαθα, σχεδον τιποτα οπως και να την κανω  τα ιδια μου λεει.  Τωρα ειχα μια προσφατη φωτογραφια και την πηγα σε φωτογραφειο και ειδα οτι και αυτη η κοπελια πρωτα την επεξεργαστηκε μεσα απο το photoshop και την εκτυπωσε σε διαστασεις μεγαλυτερου χαρτιου 20χ25 το επομενο χαρτι μετα το 13χ18 και την εκοψε με ψαλιδι και οταν την εκοψε εγινε ακριβως 13χ18 και μπηκε και μεσα στην κορνιζα ακριβως, ο canon που ειχα ολα αυτα τα εκανε απο μονος του δεν ειχε προβλημα, αυτος μαλον θελει να παρεις την φωτογραφια και να την επεξεργαστεις αλλα με ποιον τροπο υπαρχει καποιο προγραμα πιο ευκολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα δω αυτο που λες να δω πως δουλευει μου τελειωσαν και τα χαρτια της φωτογραφιας πρεπει να παρω, μηπως ξερει κανεις που ειναι το κεντρο εξυπηρετησης της hp;  αν ειναι να παω απο εκει μηπως με πουν ακριβως πως λειτουργει ο εκτυπωτης στης φωτογραφιες  γιατι τους ειχα παρει τηλεφωνο μιλουσαμε ποση ωρα ακρη δεν εβγαλα και στο τελος με ειπανε ετσι εκτυπωνει λεω αν παω απο κοντα μηπως με δειξουνε καποιο τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...