Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος χρήστης αναζητά μια καλή φωτογραφική μηχανή για μάθηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σας,

 

Πάνω στην τρέλα της κρίσης και ενώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την φωτογράφιση κατάλαβα ότι  εφόσον λατρεύω τα ταξίδια και τις εκδρομές και ύστερα κάθομαι ώρες να κοιτάω τις φωτό μου θ΄λεω να μάθω να τραβάω και σωστές φωτογραφίες.

 

Έχω μια φωτογραφική Kodak Z1485 IS η οποία είμαι σίγουρη ότι δεν σας εντυπωσιάζει. Παρόλα αυτά θα ήθελα να αποκτήσω μία DSLR για να μάθω αρχικά και αργότερα να ασχοληθώ.

 

Το bugdet απο ότι καταλαβαίνετε δεν θα ήθελα να ξεπερνάει τα 400€ .

 

Mε χαρά μου ακούω τις προτάσεις σας για το ποια θα μου προτείνατε και φυσικά αν θα με παραπέμπαται σε μεταχειρισμένη.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να σου απαντήσουν, ρίξε μια ματιά στα υπόλοιπα θέματα αυτής της κατηγορίας,γιατί είναι κλασικό budget τα 400 και έχει απαντηθει πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο mirrorless να κοιτάζεις μικρότερο μέγεθος και ισάξια ποιότητα σε σχέση με μια dslr κάμερα δίχως τον ενδιάμεσο καθρέπτη μεταξύ αισθητήρα και φακού αυτή είναι η νεότερη κατεύθυνση της τεχνολογίας στις κάμερες σήμερα.

Δες εδώ πως διαμορφώνονται οι τιμές https://www.skroutz.gr/c/1914/Mirrorless.html?o=mirrorless body σημαίνει μόνο σώμα όχι φακός και kit και τα δύο μαζί.

Από φωτογραφία τοπία, πορτρέτα, macro, selfies, gps, wifi, nfc, χειροκίνητες ρυθμίσεις, φαντάζομαι σε ενδιαφέρουν μερικά από αυτά αν  όχι όλα!

Σε ενδιαφέρει να περνάς φωτογραφίες σε κινητό τηλέφωνο για παράδειγμα ή δεν το έχεις σκεφτεί αυτό.

Έτσι για ξεκίνημα χωρίς συγκεκριμένη πρόταση.

Έχεις δει από κοντά κάτι που σου αρέσει..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να σου απαντήσουν, ρίξε μια ματιά στα υπόλοιπα θέματα αυτής της κατηγορίας,γιατί είναι κλασικό budget τα 400 και έχει απαντηθει πολλές φορές.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ !

Μόνο mirrorless να κοιτάζεις μικρότερο μέγεθος και ισάξια ποιότητα σε σχέση με μια dslr κάμερα δίχως τον ενδιάμεσο καθρέπτη μεταξύ αισθητήρα και φακού αυτή είναι η νεότερη κατεύθυνση της τεχνολογίας στις κάμερες σήμερα.

Δες εδώ πως διαμορφώνονται οι τιμές https://www.skroutz.gr/c/1914/Mirrorless.html?o=mirrorless body σημαίνει μόνο σώμα όχι φακός και kit και τα δύο μαζί.

Από φωτογραφία τοπία, πορτρέτα, macro, selfies, gps, wifi, nfc, χειροκίνητες ρυθμίσεις, φαντάζομαι σε ενδιαφέρουν μερικά από αυτά αν  όχι όλα!

Σε ενδιαφέρει να περνάς φωτογραφίες σε κινητό τηλέφωνο για παράδειγμα ή δεν το έχεις σκεφτεί αυτό.

Έτσι για ξεκίνημα χωρίς συγκεκριμένη πρόταση.

Έχεις δει από κοντά κάτι που σου αρέσει..

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!  για την πολύτιμη βοήθειά σου αλλά θα ήθελα και κάτι διαχρονικό. τι θα ελεγεσ για την Νικον D3200??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ασφαλώς καλή η d3200 αλλά αν δεν έχεις φακούς ήδη ή δεν σκοπεύεις να αγοράσεις αρκετούς γιατί να πας σε κάτι τόσο μεγάλο και δύσχρηστο (όσο αναφορά το μέγεθος της).

 

Classic yeah.

παρακολούθησε το βίντεο για να πάρεις μια ιδέα από μια μικρή στο μέγεθος και στη τιμή mirrorless: 

http://www.mirrorlessons.com/2013/07/07/the-new-olympus-pen-e-p5-hands-on-video/

είναι και κλασσική σε εμφάνιση. 

σούπερ κλασσική θα έλεγα.

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο που πρεπει να κανει,ειναι να διαβασεις καποια πραγματα για την φωτογραφια,διοτι θα βρεθεις με μια πολυ καλυτερη μηχανη στο χερι και θα βγαζεις χειροτερες φωτο απο μια κομπακτ.η μηχανη που εχεις ,σε τι σε περιοριζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ασφαλώς καλή η d3200 αλλά αν δεν έχεις φακούς ήδη ή δεν σκοπεύεις να αγοράσεις αρκετούς γιατί να πας σε κάτι τόσο μεγάλο και δύσχρηστο (όσο αναφορά το μέγεθος της).

 

Classic yeah.

παρακολούθησε το βίντεο για να πάρεις μια ιδέα από μια μικρή στο μέγεθος και στη τιμή mirrorless: 

http://www.mirrorlessons.com/2013/07/07/the-new-olympus-pen-e-p5-hands-on-video/

είναι και κλασσική σε εμφάνιση. 

σούπερ κλασσική θα έλεγα.

Ναι συμφωνώ οτι οι miroless είναι μία έξυπνη επιλογή αλλά σίγουρα αν θέλω να έχω ώς χόμπι την φωτογραφία δεν θα ήταν άσκοπο να ξεκινήσω με μia miroless??

το πρωτο που πρεπει να κανει,ειναι να διαβασεις καποια πραγματα για την φωτογραφια,διοτι θα βρεθεις με μια πολυ καλυτερη μηχανη στο χερι και θα βγαζεις χειροτερες φωτο απο μια κομπακτ.η μηχανη που εχεις ,σε τι σε περιοριζει;

έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ απόλυτα με αυτό έχεις κάποιο εγχειρίδιο ή βιβλί να μου προτείνεις?

 

Η φωτογραφική που έχω με περιορίζει σε οπτικό ζουμ και ανάλυση φωτογραφίας όπως και σε νυχτερινή λήψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαξε την ηλ.εκδοση,ειναι δωρεαν.στα νυχτερινα,θα χρειαστεις τριποδο.αν παρεις τριποδο,θα κανεις δουλεια,ακομη και με την μηχανη που εχεις,μιας και εχει χειροκινητες ρυθμισεις.

για το ζουμ,οτι κιτ και να παρεις,στο χ3 θα εισαι.αν παρεις φθηνο φακο 70-300 ή και τον 800 αρη σαμγιανκ,η ποιοτητα θα ειναι ιδια με μια travelzoom compact.αν ριξεις χρημα ,κατι θα κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα μόνο να αναφέρω πως αν αποφασίσεις να πάρεις την Nikon D300 είναι εκπληκτική κάμερα για αρχάριους σε όλα τα επίπεδα. (έχω και εγώ μια d300)
Αλλά πριν αγοράσεις το οτιδήποτε, ενημερώσου για κάποια βασικά πράγματα με θέμα τη φωτογραφία (από ορολογία μέχρι props κλπ), παρακολούθησε μερικά πάρα πολύ ενδιαφέροντα ντοκυμαντερ (θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να γνωρίσεις τεχνικές ενώ μπορείς κάλλιστα να αντλήσεις δημιουργικότητα από τους μεγάλους φωτογράφους, why not?) εδώ είναι μια καλή λίστα

Όπως και να 'χει, όποια κάμερα και να πάρεις, σημασία έχει να κατανοήσεις τις δυνατότητες της. Και η πιο φτηνή με την κατάλληλη γνώση και υπομονή θα σε βοηθήσει να βγάλεις καλές (και σωστές) φωτογραφίες. Ακόμα και η kodak που έχεις (εντάξει δεν θα μπορέσεις να κάνεις όλα τα βασικά που θα έκανε μια dslr) αν παίξεις λίγο και εξαντλήσεις τις δυνατότητές της, όλο και κάτι θα μάθεις παραπάνω που δεν γνώριζες πριν. 

*Κατά τη γνώμη μου πάρε τρίποδο όταν πάρεις dslr, και ψάξε για ένα σχετικά σταθερό με weight hook για να βάζεις βάρος και μαζί με αυτό πάρε ένα remote shutter release για να μην κουνιέται η κάμερα καθόλου. Και μόνο με τους φακούς του kit για αρχή αλλά με το τρίποδο, θα βγάλεις τρελές φώτο με long exposure. Μετά, αφού αποφασίσεις τι είδους φωτογραφία σου αρέσει να κάνεις, πας για stopper, polariser, και δεν συμμαζεύεται. Επειδή η φωτογραφία συνήθως είναι ακριβή, για μένα μάθε πρώτα τα βασικά καλά και μετά επένδυσε. Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως λες τη D3200 φιλε..? ..γιατι η Nikon D300 Ξεκιναει απο 1k € +..  :-)

 

http://www.skroutz.gr/s/88751/Nikon-D300s-Body.html

χαχχαχαχαχαχαχ ναι! αυτά παθαίνεις όταν δεν κοιμάσαι όλη νύχτα και τη βγάζεις με τους φραπέδες..  :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα σε όλους σας,

 

Πάνω στην τρέλα της κρίσης και ενώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την φωτογράφιση κατάλαβα ότι  εφόσον λατρεύω τα ταξίδια και τις εκδρομές και ύστερα κάθομαι ώρες να κοιτάω τις φωτό μου θ΄λεω να μάθω να τραβάω και σωστές φωτογραφίες.

 

Έχω μια φωτογραφική Kodak Z1485 IS η οποία είμαι σίγουρη ότι δεν σας εντυπωσιάζει. Παρόλα αυτά θα ήθελα να αποκτήσω μία DSLR για να μάθω αρχικά και αργότερα να ασχοληθώ.

 

Το bugdet απο ότι καταλαβαίνετε δεν θα ήθελα να ξεπερνάει τα 400€ .

 

Mε χαρά μου ακούω τις προτάσεις σας για το ποια θα μου προτείνατε και φυσικά αν θα με παραπέμπαται σε μεταχειρισμένη.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

 

 

Καλησπέρα

Καταρχήν για να ξεκινήσεις να ασχολήσε και να μαθαίνεις δεν χρειάζεσαι πολλά λεφτά. 

 

Πριν πάρεις dslr πρέπει να σκεφτείς αν θα είσαι διατεθημένος/η να την κουβαλάς μαζί σου. Κυρίως για ταξίδια αναφέρεις οπότε μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

Απλά να ξέρεις θα έχεις πάντα ένα 'τουβλo' μαζί σου. 

Οπότε σε αυτό το θέμα θα μπορούσες να κοιτάξεις σε Mirrorless ('τουβλάκι') μεριά, με κάποιο ανάλογο φακό που θα χωράει ευκολότερα σε τσαντάκι κ.τ.λ

 

 

Από εκεί και πέρα...

Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με τα λιγότερα δυνατά χρήματα

Να αγόραζες μια παλαιά dslr με φακό που πες θα σου κόστιζε 120-200ευρώ.

Π.χ. σε dslr Olympus e-410, e420 ή Canon 500d ή Νikon d3χχχ κ.τ.λ

ή Mirrorless sony nex, olympus, panasonic (αυτά σου τα προτείνουμε αργότερα που θα έχεις αποφασίσει)

 

και αργότερα που θα είχες παραπάνω απαιτήσεις, θα είχες κατασταλάξει και παραπάνω αν σε ενδιαφέρει τόσο η φωτογραφία να έπερνες κάτι πιο ακριβό με 400-800-1500ε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδηποτε full manual,  με σκοπευτρο ηλεκτρονικο ή οπτικο. Τους φακους τους χτιζεις σιγα σιγα και για nikon το κοστος ειναι πολυ χαμηλοτερο και η ποικιλια ειναι ασυγκριτα μεγαλυτερη απο τις mirrorless της sony κυριως. Απο την αλλη οι mirrorless εχουν μικροτερο μεγεθος, οποτε διαλεγεις και παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...