Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Linux


Udaba

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 4gb δεν θα εχεις θέμα σε κανένα σύγχρονο γραφικό περιβάλλον. Γενικά ναι απο αυτά που ανέφερες το MATE καταναλώνει τη λιγότερη RAM, αλλά μην φανταστείς καμία τρελή διαφορά με τα υπόλοιπα περιβάλλοντα. Κοίτα και το Xfce για ελαφρύ DE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mate και παλι mate απο μενα!

 

Εχω στο σταθερο mate 16.04 και mint cinnamon 18.1 στο laptop

 

Σιγουρα προτιμω το σταθερο...

 

Αλλα ασχετη ερωτηση, με τετοιο τουμπανο cpu πως και μονο 4gb ram?

Ενα θεματακι με virtual machine θα το χεις... Ειναι λιγο ζορι εκτος κ αν δεν εχεις browsers ανοιχτους οταν τρεχεις vm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux mint και απο εμένα...χρησιμοποιώ cinnamon στο σταθερό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. πρόσφατα πέρασα mate σε vbox για δοκιμή και αξίζουν... τώρα cinnamon ή mate όπως αναφέρθηκε πρέπει να δεις διαφορά review...mate λιγότερες απαιτήσεις... Α 4gb για εικονική μηχανή νομίζω θα είναι λίγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ ειναι αυτο:

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/asus-zenbook-ux31e-ry010v-ultrabook/prod2590321pp/

 

Τα 4GB δυστυχώς ειναι μη αναβαθμισιμα καθώς ειναι ενσωματωμένα στη μητρική νομίζω για εξοικονόμηση χώρου.

Το VM δεν ειναι απαραίτητο απλα θα μου αρεσε να μπορώ να επεξεργάζομαι κάμια φωτο στο Lightroom που και που. Ξέρω οτι με 4 GB δεν υπάρχουν περιθώρια για multitasking. Μαλλον στο mate θα καταλήξω απ' ότι βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τα 4γιγα..μιλαμε και για διπυρηνο επεξεργαστη

 

Αντε να δωσεις 1 πυρηνα στο vm και να μεινει 1 πυρηνας στο host..τι δουλεια να κανεις?ας ειμαστε ρεαλιστες :)

 

EDIT : βεβαια ειναι 2 cores / 4 threads απο ο,τι βλεπω..νταξ ..παλευεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς βέβαια να δημιουργήσεις μια session με το λειτουργικό της vm, κι έτσι θα δεις βελτίωση μιας και θα κάνεις login κατευθείαν στην vm και δε θα φορτώνεται το γραφικό περιβάλλον. Με 3GB τα windows 7 τρέχουν αρκετά ικανοποιητικά έτσι, ενώ μαζί με το γραφικό περιβάλλον(έχω xfce) αν τρέξει και κάτι άλλο σχετικά βαρύ αρχίζει και κολλάει τρελά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...