Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Linux


Udaba

Προτεινόμενες αναρτήσεις

mint > ubuntu στα πάντα σχεδόν

Όπως;

 

To μόνο πράγμα στο οποίο έχει δουλειά ακόμα το mint είναι το GUI imho που είναι 10 χρόνια πίσω.

 

Ποιο από τα τέσσερα DE που υποστηρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως;

 

 

Ποιο από τα τέσσερα DE που υποστηρίζει;

 

Είναι πιο γρήγορα, πιο σταθερά, με πιο σοβαρά features ( εκεί που η canonical είναι απασχολημένη κάνοντας integrate το amazon στο dash ( που έχει που έχει τα χάλια του ), στο mint δουλεύουν σε utilities και widgets που θα σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη ). Πλέον το μόνο που αξίζει αναφορά είναι οι LTS εκδόσεις που βγάζουν κάθε 2 χρόνια, στο ενδιάμεσο έχεις να κάνεις με beta testers και ελάχιστα νέα features. Το mint το έχει αντιληφθεί πού πάει αυτό και έχει προσαρμοστεί, η canonical εκεί ακόμα.

 

Για το gui ναι, κυρίως στο cinnamon αναφερόμουν, που είναι και το main περιβάλλον του distro, τώρα οκ ο καθένας βάζει ό,τι θέλει, όχι ότι πρόκειται για κάτι σοβαρό δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Πάντως προσωπικά, αν και δεν το χρησιμοποιώ, το Cinnamon μου φαίνεται το πιο όμορφο DE που έχω δοκιμάσει και μάλιστα σε default Mint, αλλά αυτά είναι υποκειμενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και σήμερα μου έκαναν δώρο ένα Laptop με Intel N2840 @2.16GHz, 2GB DDR3L @1333MHz, 500GB @5,400RPM, Intel GPU κ.τ.λ. Βασικά το μηχάνημα βλέπω οτι σέρνεται, ποιά έκδοση θα μπορούσα να βάλω ώστε να είναι "όμορφη" και ταυτόχρονα "γρήγορη" για αυτόν το τύπο μηχανήματος! Βασικά το θέλω για καμιά ταινία, ίντερνετ, office, γενικότερα για εργασία και ελάχιστη ψυχαγωγία μιας και παιχνίδια, βαριά προγράμματα κ.α. τα έχω στον σταθερό μου Η/Υ. Σας ευχαριστώ!

 

Υ.Γ.: Δεν έχω και πολλές γνώσεις πάνω σε αυτό το είδος λειτουργικού οπότε εξηγήστε τα μου σαν να μιλάτε σε έναν άσχετο!

Αργότερα ( σε κανα μήνα δηλαδή) σκοπεύω για αναβάθμιση μνήμης RAM και να του βάλω κανέναν SSD θα αξίζει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και σήμερα μου έκαναν δώρο ένα Laptop με Intel N2840 @2.16GHz, 2GB DDR3L @1333MHz, 500GB @5,400RPM, Intel GPU κ.τ.λ. Βασικά το μηχάνημα βλέπω οτι σέρνεται, ποιά έκδοση θα μπορούσα να βάλω ώστε να είναι "όμορφη" και ταυτόχρονα "γρήγορη" για αυτόν το τύπο μηχανήματος! Βασικά το θέλω για καμιά ταινία, ίντερνετ, office, γενικότερα για εργασία και ελάχιστη ψυχαγωγία μιας και παιχνίδια, βαριά προγράμματα κ.α. τα έχω στον σταθερό μου Η/Υ. Σας ευχαριστώ!

 

Υ.Γ.: Δεν έχω και πολλές γνώσεις πάνω σε αυτό το είδος λειτουργικού οπότε εξηγήστε τα μου σαν να μιλάτε σε έναν άσχετο!

Αργότερα ( σε κανα μήνα δηλαδή) σκοπεύω για αναβάθμιση μνήμης RAM και να του βάλω κανέναν SSD θα αξίζει ?

http://blog.linuxmint.com/?p=2753πιο ελαφρύ δεν γίνεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και σήμερα μου έκαναν δώρο ένα Laptop με Intel N2840 @2.16GHz, 2GB DDR3L @1333MHz, 500GB @5,400RPM, Intel GPU κ.τ.λ. Βασικά το μηχάνημα βλέπω οτι σέρνεται, ποιά έκδοση θα μπορούσα να βάλω ώστε να είναι "όμορφη" και ταυτόχρονα "γρήγορη" για αυτόν το τύπο μηχανήματος! Βασικά το θέλω για καμιά ταινία, ίντερνετ, office, γενικότερα για εργασία και ελάχιστη ψυχαγωγία μιας και παιχνίδια, βαριά προγράμματα κ.α. τα έχω στον σταθερό μου Η/Υ. Σας ευχαριστώ!

 

Υ.Γ.: Δεν έχω και πολλές γνώσεις πάνω σε αυτό το είδος λειτουργικού οπότε εξηγήστε τα μου σαν να μιλάτε σε έναν άσχετο!

Αργότερα ( σε κανα μήνα δηλαδή) σκοπεύω για αναβάθμιση μνήμης RAM και να του βάλω κανέναν SSD θα αξίζει ?

Αν έχεις χρόνο δες και to crunchbang ειναι τρομερά γρήγορο! Το έχω σε Ιντελ atom 1600mhz με 1 γίγα μνήμη. Βλεπω ταινίες fullHD και όλα τα παραπάνω που αναφέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπόψιν οτι το crunchbang σταμάτησε.. τώρα έχουμε crunchbang ++ το στο οποίο δεν ξέρω τι παίζει..

 

έχω .ενα dell με τα ίδια χαρακτιριστικά (Intel N2840 @2.16GHz, 2GB DDR3L @1333MHz, 500GB @5,400RPM, Intel GPU) με xubuntu 14.04 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά για να πω την αλήθεια  έναν ssd θα τον ήθελα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα! Σκέφτομαι κι εγω να βάλω ως μόνιμο λειτουργικό στο λαπτοπ μου κάποια Linux διανομή αλλα δε μπορώ να καταλήξω κάπου. Ειμαι ανάμεσα σε Ubuntu και Mint αλλά πιο πολύ με μπερδεύουν τα διαφορα γραφικά περιβάλλοντα. Από Linux εχω χρησιμοποιήσει μόνο Ubuntu 14.

 

Το laptop μου ειναι ενα Asus Zenbook UX31e με τα εξής χαρακτηριστικά:

-1.80GHz Intel Core i7-2677M

-4GB DDR3 RAM

-256GB SATA III Solid State Drive

-Intel HD3000 graphics

-13.3" Widescreen LED-Backlit HD Display

-1600 x 900 Native Resolution

-Bang & Olufsen ICEpower Audio

-802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0

-Windows 7 Home Premium 64-bit (τα οποία τα αναβαθμισα σε 10)

 

Θα το χρησιμοποιήσω κυρίως για R Studio, Java development, browsing. Θα ήθελα βέβαια αν ειναι εύκολο να βάλω και windows μέσω wine ή virtual machine για κανενα Lightroom.

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να επιλέξω Mint MATE, Mint Cinnamon, Ubuntu Unity ή Ubuntu MATE. Έχω μπερδευτεί! :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις βιντεάκια με review για τη καθε διανομή και ανάλογα ποια σου αρέσει οπτικά, αυτή βάζεις. Δεν έχουν κάποια άλλη μεγάλη διαφορά. Το mint βασίζεται σε ubuntu και ουσιαστικά είναι ίδιο στη λειτουργία. Μόνο οπτικά διαφέρει + ότι έχει κάποια tweaks για καλύτερη μετάβαση κάποιου αρχάριου στο Linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις βιντεάκια με review για τη καθε διανομή και ανάλογα ποια σου αρέσει οπτικά, αυτή βάζεις. Δεν έχουν κάποια άλλη μεγάλη διαφορά. Το mint βασίζεται σε ubuntu και ουσιαστικά είναι ίδιο στη λειτουργία. Μόνο οπτικά διαφέρει + ότι έχει κάποια tweaks για καλύτερη μετάβαση κάποιου αρχάριου στο Linux.

 

Το γνωρίζω αυτό απλά δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά είναι πιο "βαρύ" για το σύστημά μου. Έχω 4GB RAM χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης οπότε δεν ξέρω αν με παίρνει. Απ' ότι έχω καταλάβει οι MATE διανομές είναι πιο ελαφριές από τις Cinnamon και Unity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...