Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Linux


Udaba

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , σύντομα θα πάρω στα χερια μου ένα laptop 4πύρηνο στα 4gb ram , και θέλω να του βάλω linux . Τι linux να του βάλω λέτε ;είμαι σχετικά αρχάριος αλλά στο παρελθόν έχω ξανασχοληθεί με ubuntu .. ακούω γνώμες παιδιά ευχαριστώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τσέκαρα τα lubuntu , αλλά δεν ξέρω , θέλω να έχει ελληνικό φόρουμ συζήτησης όπως ας πούμε τα ubuntu . και να είναι ελαφρυά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4πύρηνο και 4GB Ram βάλε ότι νομίζεις. Εγώ θα ψήφιζα lubuntu. Μου αρέσει πολύ όπως είναι φτιαγμένο και σε όσους το έχω βάλει είναι ευχαριστημένοι.

 

Και το mint όμως είναι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4πύρηνο και 4GB Ram βάλε ότι νομίζεις. Εγώ θα ψήφιζα lubuntu. Μου αρέσει πολύ όπως είναι φτιαγμένο και σε όσους το έχω βάλει είναι ευχαριστημένοι.

 

Και το mint όμως είναι πολύ καλό.

μπορείτε να μου εξηγήσετε ποιές είναι οι διαφορές τους ; για να μπορέσω να καταλήξω κάπου ;; σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mint που σου παραθέτει ο φίλος, έρχεται με ευκολίες για τον τελικό χρήστη. Οπώτε είναι πιο εύχρηστο. Συν οτι είναι πλήρως συμβατό με τις εφαρμογές (αποθετήρια βασικά) του Ubuntu.

 

Ξεκίνα με αυτό, αργότερα πάς σε Ubuntu, elementary, Fedora, Debian ακόμα και Arch. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές μιας και η μία(mint) βασίζεται στην άλλη(ubuntu). Αν θυμάμαι καλά το mint έχει κάποια έξτρα codecs προεγκατεστημένα αλλά το ubuntu σου δίνει την επιλογή να τα εγκαταστήσεις.

 

Άλλες διαφορές δεν καταλαβαίνω και νομίζω ότι πιο πολύ έχει να κάνει με το αν θα σου αρέσουν στο μάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα , θα προτιμούσα τα πιο ελαφρυά καθώς το laptop θα το έχω για σερφάρισμα και για παιχνίδια ... οπότε να καταλήξω καλύτερα ή στα mint ή lubuntu ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με τα χαρακτηριστικά του laptop είτε το mint με mate ή το lubuntu διαλέξεις το ίδιο θα είναι. 

 

Αν θες να πας για πιο ελαφριά μπορείς να το στήσεις μόνος σου(Debian, Arch). 

 

Το lubuntu το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και το mint το έχει ένας γνωστός και είναι πολύ καλό από αυτό που έχω δει. Μοιάζει και με τα win λίγο σαν περιβάλλον.

 

Ξαναλέω ότι είναι θέμα τι σου αρέσει στο μάτι από τα δύο. Δοκίμασε τα από live cd/usb και δες ποιο σου αρέσει αισθητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mint > ubuntu στα πάντα σχεδόν, Το μόνο που έχει απομείνει πλέον στο ubuntu είναι το όνομα και το community. To μόνο πράγμα στο οποίο έχει δουλειά ακόμα το mint είναι το GUI imho που είναι 10 χρόνια πίσω. Αλλά γενικά αρκετά σοβαρή διανομή και την προσέχουν πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι υποστήριξη έχει η μία έχει και η άλλη. Φορουμ ελληνικά έχουν και οι δύο.

 

Πολλές λύσεις είναι κοινές. Οπότε αν δεν βρεις κάτι στο ένα φόρουμ κοιτάς και στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...