Προς το περιεχόμενο

Τιμή για φωτογράφιση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω στο θεμα της ηθικης αλλα δεν μπορουμε εδω μεσα τωρα (να με συμπαθας)να λεμε σε καποιον π.χ εχεις μπλοκακι αποδειξεων,κανεις φορολογικη δηλωση,τι εισοδημα εχεις κλπ...ειναι λιγο λεπτα θεματα.

Το να μην εχει ιδεα απο φωτογραφηση και να κοροιδευει συνανθρωπους με οτι συνεπαγεται οπως εδωσα ενα παραδειγμα επανω απο επαγγελματια καθαρο,ο καθενας μπορει να σε κρεμασει και να σου φαει χρηματα κλαιγοντας τα μετα...απλα ευχομαι να ειναι ευσυνειδητος και να καταλαβαινει να εχει επιγνωση τους βαρους και της ευθυνης αυτου που αναλαμβανει.Αλλωστε εαν δεν κανει σωστη δουλεια δεν νομιζω να εχει και λαμπρο μελλον μετα...ή θα τον κυνηγαει ο αλλος ή δεν θα ξανασταυρωσει δουλεια ξανα.

Επεξ/σία από voldemort
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oχι δεν εχω ουτε μπλοκακι ουτε τιποτα αλλο σε θεμα επαγγελματια.Ειπα απο την αρχη οτι ειμαι ερασιτεχνης χωρις πολυ μεγαλες γνωσεις σε φακους.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν τραβαω αξιολογες φωτογραφιες.Και εδω που μενω και με ξερουν χρονια για το τι κανω, εχουν εμπιστοσυνη ο κοσμος που ΔΕΝ θελει να πληρωσει ενα σκασμο λεφτα για μια εκδηλωση η βαπτιση κτλ..Και για φωτο και για βιντεο και για επεξεργασια ολων αυτων.Οταν ενας επαγγελματιας δηλωμενος στο κρατος θελει για μια ωρα φωτογραφιση 300 ευρω...σε βαπτιση πχ.και ο αλλος δεν τα εχει;Φυσικα κ θα παρει εμενα με τα μισα.Και με καλες φωτο.Και ενα τελευταιο: αφου το κρατος μας καταληστευει χρονια τωρα...γιατι να μην το κλεψω και εγω; Και ο επαγγελματιας ας κατεβασει τις τιμες του να τον προτιμαει ο κοσμος. Εγω δεν εβαλα κανεναν με το ζορι να με προτιμησει.Και εχω και εγω ενα μαγαζι που στο ειδος του κατα καιρους ερχονται ερασιτεχνες και πουλανε...Και εγω απαντω σε ολους οτι ο ήλιος βγαινει για ολο τον κοσμο.Ολοι να ζησουμε θελουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ θέλω να ερθεις να μου φτιάξεις το πλυντηριο και κανα δυο τρια ηλεκτρικα που έχω χαλασμένα, άμα εισαι χομπίστας μαστοραντζής -κύριος Γρανάζης θα ερθεις να το κάνεις για ψίχουλα? ... δεν νομίζω. 

 

Απλά οτιδήποτε έχει σχέση με τέχνη, επειδή κανένας δεν μπορει να αξιολογήσει αν ειναι καλό ή κακο...ολοι πιστευουν οτι ειναι καλλιτέχνες και οι απ'εξω δεν εχουν την γνώση να τους κρίνουν. Δεν ειναι αντικειμενικο το καλό και κακό στην τέχνη καθώς δεν ειναι εφαρμοσμένη τέχνη

 

Τελοσπάντων, κανένας σοβαρός επαγγελματίας δεν κινδυνευει απο ερασιτέχνες φωτογράφους η οτιδήποτε. Υπάρχουν καλοι και κακοι επαγγελματίες, οι καλοι δεν κινδυνευουν,

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος? Εχεις μπλοκακι? Κοβεις αποδειξη? Οχι. Αρα εκτος απο το κρατος κλεβεις και τη δουλεια ενος επαγγελματια φωτογραφου! Αυτος να μη ζησει το παιδι του ε?

ενω οι "επαγγελματιες" φωτογραφοι εχεις την εντυπωση μαλλον οτι κοβουν σε ολους αποδειξεις ταμειακης ή παροχης υπηρεσιων.

αυτοι κλεβουν και το κρατος και τους πελατες τους.

στην τιμη που δινουν στον πελατη τους εχουν υπολογισει και το ΦΠΑ, στο τελος ουτε παροχης του δινουν αλλα ουτε και στο κρατος αποδιδονται οι φοροι.

ασε τα ξερω απο μεσα αυτα τα πραγματα. συνεργαζομουν με εναν φωτογραφο παλαιοτερα για καμια δεκαετια περιπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω οι "επαγγελματιες" φωτογραφοι εχεις την εντυπωση μαλλον οτι κοβουν σε ολους αποδειξεις ταμειακης ή παροχης υπηρεσιων.

αυτοι κλεβουν και το κρατος και τους πελατες τους.

στην τιμη που δινουν στον πελατη τους εχουν υπολογισει και το ΦΠΑ, στο τελος ουτε παροχης του δινουν αλλα ουτε και στο κρατος αποδιδονται οι φοροι.

ασε τα ξερω απο μεσα αυτα τα πραγματα. συνεργαζομουν με εναν φωτογραφο παλαιοτερα για καμια δεκαετια περιπου

Πολύ σωστα τα λες φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ενω οι "επαγγελματιες" φωτογραφοι εχεις την εντυπωση μαλλον οτι κοβουν σε ολους αποδειξεις ταμειακης ή παροχης υπηρεσιων.

αυτοι κλεβουν και το κρατος και τους πελατες τους.

στην τιμη που δινουν στον πελατη τους εχουν υπολογισει και το ΦΠΑ, στο τελος ουτε παροχης του δινουν αλλα ουτε και στο κρατος αποδιδονται οι φοροι.

ασε τα ξερω απο μεσα αυτα τα πραγματα. συνεργαζομουν με εναν φωτογραφο παλαιοτερα για καμια δεκαετια περιπου

δεν ειπα οτι ολοι οι φωτογραφοι κοβουν ΑΛΛΑ εκτος οτι αυτος αναγκαστηκα πλρηωνει καποια πραγματα (πχ ασφαλεια) και εκτος του οτι εχει ξοδεξει λεφτα για να μπορει να ασκει αυτο το επαγγελμα αν ο πελατης δεν ειναι ειναι μαλακας μια χαρα μπορει να παρει την αποδειξη αμα θελει. Ο φιλος του θρεντ δεν μπορει να κοψει οτι και να λεει ο πελατης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ετσι οπως τα λες ειναι. ο φιλος του νηματος παει εξ αρχης με αυτην την συμφωνια. τους λεει σκετα νετα "παλικαρια ερασιτεχνης ειμαι, αποδειξη δεν μπορω να σας δωσω".

αν θυμαμαι καλα ηταν το 2004 ή 2005, τοτε η εφορια - σδοε εξαπελησε ενα καλο κυνηγητο για να πιασει ολους αυτους τους φοροφυγαδες της αγορας του γαμου.

πως το εκανε; πηγαινε στα  ληξηαρχεια των δημων και επερνε στοιχεια για το ποιοι παντρευτηκαν εκεινο το καλοκαιρι.

πηγαινε στους νεονυμφους και τους ρωτουσε: απο που πηραν το νυφικο, σε ποιο κεντρο εκαναν το γλεντι τους, απο που τα λουλουδια ποιος τους εβγαλε φωτογραφιες;

 

και μετα αντιπαραβολη στοιχειων. ¨ελα εδω κυρ φωτογραφε, κυρ λουλουδα, κυρ ταβερνιαρη, για δειξε μου το παραστατικο που εκοψες στον γαμο του @Spect¨

ασε τι να σου λεω επεσε το κυνηγητο της αρκουδας. μπορω να σου μιλαω μια εβδομαδα για περιστατικα τετοιου τυπου και με τους πελατες που ειχαμε.

 

ενω στην περιπτωση του Γιωργου τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα απο την αρχη.

Γιωργο αν νιωθεις οτι το εχεις και μπορεις να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του πελατη πανε παρε την δουλεια και μην ακους κανεναν απο εμας.

προσεξε ομως, αλλο πραγμα να εχεις ¨το ματι του φωτογραφου¨και να βγαζεις καλες φωτο για τον εαυτο σου και αλλο να αναλαμβανεις μια δουλεια για τριτους.

Επεξ/σία από maik42
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως τα λες ειναι. ο φιλος του νηματος παει εξ αρχης με αυτην την συμφωνια. τους λεει σκετα νετα "παλικαρια ερασιτεχνης ειμαι, αποδειξη δεν μπορω να σας δωσω".

αν θυμαμαι καλα ηταν το 2004 ή 2005, τοτε η εφορια - σδοε εξαπελησε ενα καλο κυνηγητο για να πιασει ολους αυτους τους φοροφυγαδες της αγορας του γαμου.

πως το εκανε; πηγαινε στα  ληξηαρχεια των δημων και επερνε στοιχεια για το ποιοι παντρευτηκαν εκεινο το καλοκαιρι.

πηγαινε στους νεονυμφους και τους ρωτουσε: απο που πηραν το νυφικο, σε ποιο κεντρο εκαναν το γλεντι τους, απο που τα λουλουδια ποιος τους εβγαλε φωτογραφιες;

 

και μετα αντιπαραβολη στοιχειων. ¨ελα εδω κυρ φωτογραφε, κυρ λουλουδα, κυρ ταβερνιαρη, για δειξε μου το παραστατικο που εκοψες στον γαμο του @Spect¨

ασε τι να σου λεω επεσε το κυνηγητο της αρκουδας. μπορω να σου μιλαω μια εβδομαδα για περιστατικα τετοιου τυπου και με τους πελατες που ειχαμε.

 

ενω στην περιπτωση του Γιωργου τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα απο την αρχη.

Γιωργο αν νιωθεις οτι το εχεις και μπορεις να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του πελατη πανε παρε την δουλεια και μην ακους κανεναν απο εμας.

προσεξε ομως, αλλο πραγμα να εχεις ¨το ματι του φωτογραφου¨και να βγαζεις καλες φωτο για τον εαυτο σου και αλλο να αναλαμβανεις μια δουλεια για τριτους.

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,χωρις να θιξω κανεναν φιλο  εδω μεσα που μου "επιτεθηκαν" .Τουλαχιστον καταλαβες τι γινετε. Εγω τους το ειχα πει οτι δεν ειμαι επαγγελματιας με οτι αυτο συνεπαγεται. Αλλα τουλαχιστον κουνημενες,θαμπες η χωρις κεντραρισμα φωτογραφια δεν θα παραδωσω.Εχω εμπιστοσυνη σε αυτα τα "λιγα" που εχω μαθει τοσα χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαγγελματιας ειναι αυτος που πληρωνεται.

αυτος ειναι ο ορισμος της λεξης.

απο τη στιγμη που θα πληρωθεις για τη δουλεια που θα κανεις θεωρεισαι επαγγελματιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα της κρίσης του 2015 ο επαγγελματίας δεν υπάρχει. Αυτός θα πρέπει να πληρώσει ΦΠΑ 23%, φόρο κλίμακας 26%, το ταμείο του και τα έξοδα του μαζί με τις αποσβέσεις του εξοπλισμού του, πέρα απο την τέχνη και το χρόνο του. Αυτό θα σήμαινε κοστολογικά για αυτή τη δουλειά 1000€ τουλάχιστον.

 

Επειδή όμως κανένας δεν έχει να τα δώσει αυτά τα λεφτά τα αποτελέσματα είναι να μην υπάρχουν "νόμιμοι" επαγγελματίες φωτογράφοι, και φυσικά να υπάρχουν άπειροι ερασιτέχνες που παράγουν δουλειά στο 60% του επαγγελματία. Και το 100% να έπαιρνε ο πελάτης όμως θα το εκτιμούσε? Θα το πλήρωνε? Ή μήπως θα το εκμεταλλευόταν κατάλληλα ?

 

Απλά πράγματα. Σε περίοδο κρίσης δεν υπάρχει τέχνη, υπάρχει μόνο επιβίωση με κάθε κόστος. Αν δεν επιβιώσεις εσύ, κάποιος άλλος θα το κάνει για σένα. Αν δεν επιβιώσεις κανείς δεν πρόκειται λυπηθεί απο την άλλη.

 

Καλά έκανε ο φίλος λοιπόν και πήρε τα φράγκα. Στην τελική και καμία φωτό να μην βγάλει δεν είναι δικό του πρόβλημα, αλλά αυτούνού που του έδωσε τη δουλειά. Αν ήθελε να έχει ελάχιστο ρίσκο, να προσλάμβανε επαγγελματία με προηγούμενες δουλειές. Τώρα πήρε το ρίσκο για να δώσει λιγότερα χρήματα. Αποδεκτό για όλους.

 

Πρακτικά νομίζω πως είναι δύσκολη φωτογράφιση και μόνο ο σωστός φακός θα είχε σαν κόστος όσο όλος ο εξοπλισμός του φίλου. Με 50€ όμως μπορεί να τον νοικιάσει και να βγάζει καλές φωτό. Με αυτό τον εξοπλισμό λίγο δύσκολο για ποιότητα φοβερή. Είπαμε όμως, πληρώθηκε για το 60% της τέχνης του επαγγελματία, είναι αποδεκτό ρίσκο για όλους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...