Προς το περιεχόμενο

Τιμή για φωτογράφιση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα μάλλον σε εξωτερικό χώρο, θα είσαι πιο άνετος

τι εξοπλισμό έχεις στο μυαλό σου προς το παρόν οτι θα χρησιμοποιήσεις; φακούς, σώμα, φλάς κτλ

Αυτα που εχω: canon 600D με 18-135 &  50  f1.8 και φλας  Yongnuo YN-565EX II TTL.

1)Ο φωτογραφος εχει εξοπλισμο και εμπειρια και μια εκπαιδευση

2)Το να λες οτι ασχολεισαι 10χρονια και να μην ξερεις βασικα πραγματα για φακους το θεωρω απαρεδκτο ειτε το κανεις επαγγλεματικα ειτε χομπισιτκα

3)Εκτος απο την φωτογραφιση πρεπει να εχεις και μια εμπειρια στην επεξεργασια πριν παραδωσεις το τελικο αποτελεσμα. Την εχεις?

4)Ο επαγγελματιας θα χρεωσει παραπανω ακριβως επειδη ειναι επαγγελματιας και εχει να πληρωσει ποσα πραγματα. 

5)Μια φωτογραφια μπορει να ειναι σωστα τραβηγμενη απο τεχνικης/καλιτεχνικης αποψης αλλα ο καταλληλος εξοπλισμος θα σου δωσει πιο καθαρο, πιο καλο, πιο σωστο αποτελεσμα. Αν ηταν ετσι ολοι οι επαγγλεματιες θα παιζαν με καμερες στα 500€ και οχι στα 3-4Κ

 

 

Δεν ειμαι φωτογραφος, ασχολουμαι για την καυλα μου. Και οσες φορες μου εχουν πει να παω να τραβηξω σε κλαμπ για να αντικαταστησω ενα φιλο εχω αρνηθει πρωτον γιατι δεν εχω τον καταλληλο εξοπλισμο για αυτο (το οτι εχω μια dslr και μπορω να βρω ενα φλας δεν λεει κατι ) και δευτερον γιατι εγω απο τη στιγμη που δεν το εχω ξανακανει και δεν ξερω τι θα παραδωσω εν τελει δεν παιρνω το "ρισκο"  γιατι ο αλλος βασιζεται πανω μου. 

 

Να σε ρωτησω κατι ομως πιο πολυ για να προβληματιστεις. ΠΑς κανεις τη φωτογραφιση και βλεπεις οτι δεν ειναι οπως περιμενες και δεν εχουν βγει καλες φωτογραφιες. Τι θα κανεις? Θα τους πεις παιδια παιξτε το αλλη μια γιατι δεν το εβγαλα σωστα? Αν δεν βγουν σωστες φωτογραφιες και οι αλλοι δεν εχουν αυτο που πληρωσαν!?

 

Με τι στυλ φωτογραφιας ασχολεισαι ολο αυτο το καιρο?

Απο επεξεργασια ξερω καλα να δουλευω με photoshop.Oσες φορες εχω παει να τραβηξω...ποτε δεν ειχα προβλημα.Και σε βαφτισεις-γαμους.Ασχολουμαι ποιο πολυ με φωτορεπορταζ και λιγοτερο με καλιτεχνικες.

Εχεις βγάλει ποτε χορό? Ο Take εχει απόλυτο δίκαιο ...

 

Aν ειναι σε εσωτερικό χώρο , σκηνή .. .Δεν έχεις ελπίδα, όσο καλλιτέχνης ταλέντο και αν εισαι

καποια πράγματα χωρις εξοπλισμό δεν βγαίνουν. Εγω θα σου πρότεινα εφόσον δεν τρολλάρεις και λές αλήθεια και συμφώνησες σε αυτα τα λεφτά να πάς να νοικιάσεις εξοπλισμό

 

Aν ειναι σε εξωτερικό χώρο με πολυ ήλιο... εχεις ελπίδα

Και χορο εχω βγαλει σε εσωτερικο χωρο.Τωρα θα τραβηξω σε εξωτερικο.Γιατι να πω ψεματα;Αλλοι, με σχεδον τα ιδια πραματα που εχω εγω κ ζητησανε και 200-250 ευρω παραπανω...Δεν ειναι μετα και οτι ευκολοτερο να "καθαρισω" ολες τις φωτο που θα εχω βγαλει;Ετσι δεν ειναι.Να τις φτιαξω σε DVD με slider κτλ....

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες ανέβασε προηγούμενες δουλειές σου να έχουμε μια ιδέα

Απο Ιερα Εξεταση θα με περασετε βρε παιδια; Εχετε πεσει πανω μου να με φατε...Για δικους μου προσωπικους λογους οταν θα ερθει η ωρα θα σας δειξω φωτο και θα εξηγησω γιατι δεν βγαζω τωρα να δειτε.Μολις τελειωσω αυτη τη δουλεια.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προφανώς και δεν είναι Ιερά εξέταση. Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει Γιατί Ούτε φωτογραφος είμαι που θα μου φας τη δουλειά Ούτε αυτός που σε προσέλαβε για την φωτογράφιση για να έχω φοβίες για το αποτέλεσμα. Απλά Όταν θέλουμε να υπάρχει και μια βάση στη συζήτηση πρέπει να ξέρουμε και με ποιον έχουμε να κάνουμε. Οι περισσότεροι που απάντησαν εδώ συμμετέχουν στο θρεντ με τις φωτογραφίες και έχουν δείξει ότι κάτι ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν είναι Ιερά εξέταση. Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει Γιατί Ούτε φωτογραφος είμαι που θα μου φας τη δουλειά Ούτε αυτός που σε προσέλαβε για την φωτογράφιση για να έχω φοβίες για το αποτέλεσμα. Απλά Όταν θέλουμε να υπάρχει και μια βάση στη συζήτηση πρέπει να ξέρουμε και με ποιον έχουμε να κάνουμε. Οι περισσότεροι που απάντησαν εδώ συμμετέχουν στο θρεντ με τις φωτογραφίες και έχουν δείξει ότι κάτι ξέρουν.

Υπομονη.Μεγαλος ανθρωπος ειμαι,γιατι να κανω πλακα;Απλα δεν θελω να βγαλω φωτογραφιες μου τωρα.Υπαρχει λογος.Εγω ακουω με προσοχη κ σεβασμο αυτα που λετε.Εφ΄όσον ομως μου δινετε η δυνατοτητα να βγαλω 5 δραχμες για να ζησω το παιδι μου γιατι να μην το κανω;Δεν κλεβω στο κατω κατω της γραφης.Με πλησιασανε,ξερανε αλλες δουλειες μου παλιοτερα,μου ζητησανε προσφορα,εγω εκρινα οτι με αυτα τα λεφτα ειμαι καλυμενος και συμφωνησαν.

Ασχολεισαι με φωτορεπορταζ οπως λες και η καμερα σου εχει 3.7 fps μονο......

 

Μαλιστα......

Φιλε μου δεν ανεφερα ποτε οτι ειμαι επαγγελματιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως ενημερωτικα να πω και'γω τις δικες μου εμπειριες με "επαγγελματιες" θα πω τα εξης...

 

1.Βαπτιση κοντινου μου συγγενικου προσωπου.Κλεινει συμφωνια με επαγγελματια φωτογραφο(εχει και αλυσιδα τρομαρα του και χρονια στον χωρο)συγκεκριμενη ημερομηνια.Συμφωνια να παρευρεθει ο ιδιος.Πριν ξεκινησει το μυστηριο ερχονται 3-4 τσιρακια του και ο ιδιος αφαντος.Ρε παιδια...που ειναι ο ταδε τους λεμε;;;ειχε την ταδε ταδε δουλεια...γινεται ενας ψιλοχαμος...αντε λεει ο πατερας εχουν 3 μηχανες και μια καμερα...τι σκ@@α λεει...

Αποτελεσμα;ουτε 20 φωτογραφιες σωστες και ολες αλλα ντι αλλων...ψαχνανε μεσα απο το βιντεο να βγαλουν screenshots απο το μωρο(ευτυχως η καμερα ηταν hd).Aυτος που εσωσε την κατασταση αρκετα ημουν εγω με μια Camedia Olympus  τελευταιο μοντελο τοτε που επεμενα να βγαλω φωτογραφιες αφου μου ελεγε ο πατερας να μην αγχωνομαι και μαλιστα τα τσιρακια τρομαρα τους δειχνανε και ενοχλημενοι που ημουν διπλα τους. :-D

Βγηκαν τζαμι και πολυ πιο επαγγελματικες-κοντινες-μακρινες-φλας-φωτισμος κλπ(καθ'οτι μου αρεσει ερασιτεχνικα η φωτογραφια).

 

Eχω κι αλλες εμπειριες που ειναι για κλαματα...αλλα απο την παραπανω νομιζω οτι μπορειτε να καταλαβετε τι κυκλοφορει εξω...εννοειτε οτι σε ολους οσους γνωριζω τους λεω μακρυα απο δαυτους.

 

Οποτε μην προδικαζετε χωρις να ξερετε.

Σαφεστατα υπαρχουν και επαγγελματιες και προς Θεου ελπιζω να ειναι και ισως να ειναι η πλειοψηφια.

Αλλα αν δεν ζησεις κατι τετοια δεν μπορεις να καταλαβεις οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις.Ιδιαιτερα εαν εισαι ο καμμενος αναθεωρεις πολλα πραγματα.

Αυτα χωρις να παιρνω το μερος κανενος.

Επεξ/σία από voldemort
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως ενημερωτικα να πω και'γω τις δικες μου εμπειριες με "επαγγελματιες" θα πω τα εξης...

 

1.Βαπτιση κοντινου μου συγγενικου προσωπου.Κλεινει συμφωνια με επαγγελματια φωτογραφο(εχει και αλυσιδα τρομαρα του και χρονια στον χωρο)συγκεκριμενη ημερομηνια.Συμφωνια να παρευρεθει ο ιδιος.Πριν ξεκινησει το μυστηριο ερχονται 3-4 τσιρακια του και ο ιδιος αφαντος.Ρε παιδια...που ειναι ο ταδε τους λεμε;;;ειχε την ταδε ταδε δουλεια...γινεται ενας ψιλοχαμος...αντε λεει ο πατερας εχουν 3 μηχανες και μια καμερα...τι σκ@@α λεει...

Αποτελεσμα;ουτε 20 φωτογραφιες σωστες και ολες αλλα ντι αλλων...ψαχνανε μεσα απο το βιντεο να βγαλουν screenshots απο το μωρο(ευτυχως η καμερα ηταν hd).Aυτος που εσωσε την κατασταση αρκετα ημουν εγω με μια Camedia Olympus  τελευταιο μοντελο τοτε που επεμενα να βγαλω φωτογραφιες αφου μου ελεγε ο πατερας να μην αγχωνομαι και μαλιστα τα τσιρακια τρομαρα τους δειχνανε και ενοχλημενοι που ημουν διπλα τους. :-D

Βγηκαν τζαμι και πολυ πιο επαγγελματικες-κοντινες-μακρινες-φλας-φωτισμος κλπ(καθ'οτι μου αρεσει ερασιτεχνικα η φωτογραφια).

 

Eχω κι αλλες εμπειριες που ειναι για κλαματα...αλλα απο την παραπανω νομιζω οτι μπορειτε να καταλαβετε τι κυκλοφορει εξω...εννοειτε οτι σε ολους οσους γνωριζω τους λεω μακρυα απο δαυτους.

 

Οποτε μην προδικαζετε χωρις να ξερετε.

Σαφεστατα υπαρχουν και επαγγελματιες και προς Θεου ελπιζω να ειναι και ισως να ειναι η πλειοψηφια.

Αλλα αν δεν ζησεις κατι τετοια δεν μπορεις να καταλαβεις οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις.Ιδιαιτερα εαν εισαι ο καμμενος αναθεωρεις πολλα πραγματα.

Αυτα χωρις να παιρνω το μερος κανενος.

Ετσι ειναι βρε φιλε! Εγω κατι παρομοιο επαθα με την βαπτιση του γιου μου.Βιντεο αχρηστο κ φωτο απο μια μερια συνεχεια τραβηγμενες...Τι να πω δεν θελω παλι να το σκεφτομαι απο ....επαγγελματιες με ακριβα σωματα,φακους κτλ.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλη η τιμη παντως.  Χομπιστας και εγω εχω κανει μερικες φωτογραφισεις, αλλα προσφατα που συζητησα με ενα ιδιοκτητη beachόμπαρου στην χαλκιδικη θα εκανε ενα event 2 μερων, Σαββατο και Κυριακη και ηθελε φωτογραφο για να το καλυψει. 7-8 ωρες δουλεια για καθε μερα, ενα πακετο φωτογραφιων στο χερι αλλα και μερικες να ανεβουν σε σελιδα στο facebook (ξερετε με επεξεργασμενα λογοτυπα του μαγαζιου και γενικα εκεινου του style φωτογραφιση).   Για δουλεια 2 ατομων (χρειαζομουν ατομο για να βοηθαει με τον εξοπλισμο αλλα και να βαραει και καμια φωτο) + διαμονη +μεταφορικα, ζητησα 150Ε + το πακετο των φωτο που στην χειροτερη  να ηταν 50Ε extra.

 

Μαλλον εχασε το τηλεφωνο μου... :P

Επεξ/σία από yanniliki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπομονη.Μεγαλος ανθρωπος ειμαι,γιατι να κανω πλακα;Απλα δεν θελω να βγαλω φωτογραφιες μου τωρα.Υπαρχει λογος.Εγω ακουω με προσοχη κ σεβασμο αυτα που λετε.Εφ΄όσον ομως μου δινετε η δυνατοτητα να βγαλω 5 δραχμες για να ζησω το παιδι μου γιατι να μην το κανω;Δεν κλεβω στο κατω κατω της γραφης.Με πλησιασανε,ξερανε αλλες δουλειες μου παλιοτερα,μου ζητησανε προσφορα,εγω εκρινα οτι με αυτα τα λεφτα ειμαι καλυμενος και συμφωνησαν.

 

Εισαι σιγουρος? Εχεις μπλοκακι? Κοβεις αποδειξη? Οχι. Αρα εκτος απο το κρατος κλεβεις και τη δουλεια ενος επαγγελματια φωτογραφου! Αυτος να μη ζησει το παιδι του ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειμαστε και εφορια παιδια...ηρεμηστε...ο καθενας ειναι υπευθυνος απεναντι στον εαυτο του,στον συνανθρωπο του και το κρατος.

Δεν θα κρινουμε με το συμπαθειο τους παντες εδω μεσα.

Ο καθενας σε αυτα τα δυσκολα χρονια κανει οτι μπορει να ζησει την οικογενεια του.Σεβαστο απο ολες τις αποψεις.

Αρκει να μην κοροιδευει τον συνανθρωπο του και την κοινωνια γενικως.

Επεξ/σία από voldemort
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Θεμα είναι ότι ο ίδιος μετά είναι που θα βρίζει αυτούς που του τρώνε τη δουλειά Επειδή δουλεύουν μαύρα.

 

Όχι ο συγκεκριμένος του θρεντ αλλά γενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...