Προς το περιεχόμενο

Τιμή για φωτογράφιση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπαρχει φακος 55mm με f18...Μαλλων 50mm με f1.8 εννοεις.

Ναι σωστα.

αυτοί οι κάποιοι άλλοι μήπως είναι επαγγελματίες με τον ανάλογο εξοπλισμό και εμπειρία με έξοδα αποδείξεις ασφάλειες κλπ??

Οχι ολοι...φιλε μου.Αλλα και ετσι να ειναι, σημερα ολοι κοιταζουν το ποιο φθηνο, χωρις να σημαινει και χαλια δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό deal για σένα, κακό για τον πελάτη σου.

Ελπίζω μόνο μην είναι τίποτα αλήτες και σε πλακώσουν στο ξύλο λόγω των αποτελεσμάτων.

Γιατι φιλε μου προδικαζεις το αποτελεσμα;Εχεις δει δουλεια μου;Συγνωμη αλλα από πολλους απο εσας διακρινω μια επιθετικοτητα,εναν χλευασμο, μια υποτιμηση στις δυνατοτητες μου... Εσεις ειστε τελειοι; Φιλικα παντα.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

 

Aμα ο αλλος ειναι επαγγελματιας, και εχει εναν εξοπλισμο αρκετων χιλιαδων με αρκετους φακους, flash, κλπ, Εμπειρια αρκετων ετων, 

 

Και ερχεσαι και λες εδω μεσα, ποιον φακο να παρεις και ποσα να ζητησω, και κλεινεις δουλεια με 550……. Ε, χτυπαει καπως.

 

 

Δεν ανηκω στο επαγγελμα, απλα το βλεπω σαν 3ος απο εξω πως φαινεται.   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον κόβω οτι trollάρει άσχημα....πρεπει να ειναι αρκετά χαζός ο αλλος να σου σκασει 500 κατοστάρικα χωρις να έχεις ιδέα

 

Βάλε το αποτέλεσμα εδώ όταν τελειώσεις την δουλειά για να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλή τύχη Γιώργο.

Σε χώρο εξωτερικό ή εσωτερικό θα γίνει η φωτογράφιση; Μέρα ή νύχτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τον κόβω οτι trollάρει άσχημα....πρεπει να ειναι αρκετά χαζός ο αλλος να σου σκασει 500 κατοστάρικα χωρις να έχεις ιδέα

 

Βάλε το αποτέλεσμα εδώ όταν τελειώσεις την δουλειά για να δούμε 

Δεν ειπα οτι ειμαι ασχετος.Τραβαω εδω και 10 χρονια γενικα φωτο.Φυσικα και μετα την δουλεια θα σας παραθεσω φωτο.

Δεν ειπα οτι ειμαι ασχετος.Τραβαω εδω και 10 χρονια γενικα φωτο.Φυσικα και μετα την δουέια θα σας παραθεσω φωτο.

 

 

^

 

Aμα ο αλλος ειναι επαγγελματιας, και εχει εναν εξοπλισμο αρκετων χιλιαδων με αρκετους φακους, flash, κλπ, Εμπειρια αρκετων ετων, 

 

Και ερχεσαι και λες εδω μεσα, ποιον φακο να παρεις και ποσα να ζητησω, και κλεινεις δουλεια με 550……. Ε, χτυπαει καπως.

 

 

Δεν ανηκω στο επαγγελμα, απλα το βλεπω σαν 3ος απο εξω πως φαινεται.   :-)

Δηλαδη ο εξοπλισμος πολλων χιλιαδων κανει μια φωτογραφιση αξιοπρεπεστατη;Εαν εχεις κατι ποιο χαμηλα σε μπατζετ κτλ,δεν βγαινουν σωστες;Δοξα το θεο εμπειρια εχω 10 χρονια τωρα...Κακο ειναι να παιρνω γνωμες για φακους απο ποιο ψαγμενους;

Καλή τύχη Γιώργο.

Σε χώρο εξωτερικό ή εσωτερικό θα γίνει η φωτογράφιση; Μέρα ή νύχτα;

Φιλε μου σε εξωτερικο χωρο και απογευμα αργα με νυχτα.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλύτερα μάλλον σε εξωτερικό χώρο, θα είσαι πιο άνετος

τι εξοπλισμό έχεις στο μυαλό σου προς το παρόν οτι θα χρησιμοποιήσεις; φακούς, σώμα, φλάς κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ξανατραβήξει εκδήλωση χορού νύχτα? Μοντέρνος, κλασσικός λατιν, παραδοσιακοι χοροί τι ακριβώς? Τι επίπεδο και τι ηλικίες? Η συμφωνία είναι για πορτρέτα και ομαδικές ή και για σκηνές της παράστασης? Γενικά οι εκδηλωσεις με προβολείς σκηνής είναι απίστευτα δυσκολες στη διαχειριση του φωτισμου. 2 φλας στις γωνίες πίσω με ομπρέλες κ.λ.π. και ένας γρήγορος ζουμ είναι το ελάχιστο για αποδεκτό αποτέλεσμα. Επίσης εφόσον γίνουν πρόβες θα πρέπει να πας αν θες να έχεις μια ιδέα για το πως κινούνται στο χώρο τα άτομα και ποια είναι τα σημαντικά που δεν πρέπει να χάσεις. Και μια συμβουλή για την επεξεργασία δες και ασπρόμαυρες για όσες θα έχουν προβληματικά χρώματα και φωτισμό (θα είναι πολλές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειμαι ασχετος.Τραβαω εδω και 10 χρονια γενικα φωτο.Φυσικα και μετα την δουλεια θα σας παραθεσω φωτο.

 

 

 

Δηλαδη ο εξοπλισμος πολλων χιλιαδων κανει μια φωτογραφιση αξιοπρεπεστατη;Εαν εχεις κατι ποιο χαμηλα σε μπατζετ κτλ,δεν βγαινουν σωστες;Δοξα το θεο εμπειρια εχω 10 χρονια τωρα...Κακο ειναι να παιρνω γνωμες για φακους απο ποιο ψαγμενους;

 

 

Και γω φιλε μου shootαρω τα τελευταια 25 χρονια με αρκετα καλους εξοπλισμους,αυτο ομως δεν με κανει φωτογραφο που να ζητησει και 550 euros για μια εκδηλωση.

 

Ως backup εξοπλισμο τι θα εχεις? (σωμα, φακους, κλπ)

 

Απο οτι θυμαμαι το βασικο body σου ειναι η Canon 600D ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη ο εξοπλισμος πολλων χιλιαδων κανει μια φωτογραφιση αξιοπρεπεστατη;Εαν εχεις κατι ποιο χαμηλα σε μπατζετ κτλ,δεν βγαινουν σωστες;Δοξα το θεο εμπειρια εχω 10 χρονια τωρα...Κακο ειναι να παιρνω γνωμες για φακους απο ποιο ψαγμενους;

 

 

1)Ο φωτογραφος εχει εξοπλισμο και εμπειρια και μια εκπαιδευση

2)Το να λες οτι ασχολεισαι 10χρονια και να μην ξερεις βασικα πραγματα για φακους το θεωρω απαρεδκτο ειτε το κανεις επαγγλεματικα ειτε χομπισιτκα

3)Εκτος απο την φωτογραφιση πρεπει να εχεις και μια εμπειρια στην επεξεργασια πριν παραδωσεις το τελικο αποτελεσμα. Την εχεις?

4)Ο επαγγελματιας θα χρεωσει παραπανω ακριβως επειδη ειναι επαγγελματιας και εχει να πληρωσει ποσα πραγματα. 

5)Μια φωτογραφια μπορει να ειναι σωστα τραβηγμενη απο τεχνικης/καλιτεχνικης αποψης αλλα ο καταλληλος εξοπλισμος θα σου δωσει πιο καθαρο, πιο καλο, πιο σωστο αποτελεσμα. Αν ηταν ετσι ολοι οι επαγγλεματιες θα παιζαν με καμερες στα 500€ και οχι στα 3-4Κ

 

 

Δεν ειμαι φωτογραφος, ασχολουμαι για την καυλα μου. Και οσες φορες μου εχουν πει να παω να τραβηξω σε κλαμπ για να αντικαταστησω ενα φιλο εχω αρνηθει πρωτον γιατι δεν εχω τον καταλληλο εξοπλισμο για αυτο (το οτι εχω μια dslr και μπορω να βρω ενα φλας δεν λεει κατι ) και δευτερον γιατι εγω απο τη στιγμη που δεν το εχω ξανακανει και δεν ξερω τι θα παραδωσω εν τελει δεν παιρνω το "ρισκο"  γιατι ο αλλος βασιζεται πανω μου. 

 

Να σε ρωτησω κατι ομως πιο πολυ για να προβληματιστεις. ΠΑς κανεις τη φωτογραφιση και βλεπεις οτι δεν ειναι οπως περιμενες και δεν εχουν βγει καλες φωτογραφιες. Τι θα κανεις? Θα τους πεις παιδια παιξτε το αλλη μια γιατι δεν το εβγαλα σωστα? Αν δεν βγουν σωστες φωτογραφιες και οι αλλοι δεν εχουν αυτο που πληρωσαν!?

 

Με τι στυλ φωτογραφιας ασχολεισαι ολο αυτο το καιρο?

Επεξ/σία από Spect~
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις βγάλει ποτε χορό? Ο Take εχει απόλυτο δίκαιο ...

 

Aν ειναι σε εσωτερικό χώρο , σκηνή .. .Δεν έχεις ελπίδα, όσο καλλιτέχνης ταλέντο και αν εισαι

καποια πράγματα χωρις εξοπλισμό δεν βγαίνουν. Εγω θα σου πρότεινα εφόσον δεν τρολλάρεις και λές αλήθεια και συμφώνησες σε αυτα τα λεφτά να πάς να νοικιάσεις εξοπλισμό

 

Aν ειναι σε εξωτερικό χώρο με πολυ ήλιο... εχεις ελπίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...