Προς το περιεχόμενο

αγορά έγχρωμου πολυμηχανήματος laser


iliakov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

ψάχνω για έγχρωμο πολυμηχάνημα laser, με έμφαση στην οικονομία στα toner. Κυρίως το θέλω για ασπρόμαυρη εκτύπωση, αλλά θέλω να έχω τη δυνατότητα για περιστασιακές έγρωμες εκτυπώσεις. Δε θέλω η τιμή του να φεύγει πολύ πάνω από τα 200 ευρώ, αλλά αν είναι να έχω οικονομία στα μελάνια σε βάθος χρόνου το σκέφτομαι και για περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε αυτά τα λεφτά οι laser έχουν ΑΚΡΙΒΟ  κόστος εκτύπωσης

αντιθέτως στα 150+ ευρώ υπάρχουν αντίστοιχα μελάνης με ΜΙΣΟ κόστος εκτύπωσης από τα laser

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε αυτά τα λεφτά οι laser έχουν ΑΚΡΙΒΟ  κόστος εκτύπωσης

αντιθέτως στα 150+ ευρώ υπάρχουν αντίστοιχα μελάνης με ΜΙΣΟ κόστος εκτύπωσης από τα laser

Δηλαδή είναι οικονομικότερο μακροπρόθεσμα να πάρω inject εκτυπωτή; Πίστευα ότι ο laser συμφέρει σε βάθος χρόνου. Βασικά, με ενδιαφέρει η ασπρόμαυρη εκτύπωση να είναι οικονομικότερη

Επεξ/σία από iliakov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες την σειρά HP 8600

φθηνότερο κόστος εκτύπωσης από το 99% των laser με αξία κάτω των 300ευρώ

μου κατέρριψες τον μύθο ότι οι laser είναι οικονομικότεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό το κόστος ......ΜΑΚΡΥΑ απο laser εκτός αν υπάρχει ειδικός λόγος.

ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ σε κόστος εκτύπωσης.

 

υπάρχουν inkjet .. οπως αυτός που σου είπα ή ο epson με τα τανκς ....που έχουν κάτω από το μισό κόστος εκτύπωσης.

για να έχεις φθηνό κόστος εκτύπωσης σε laser θες σοβαρό μηχάνημα όχι αυτά της πλάκας με αξία 150 ή 250ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Οκ, κάποιοι inkjet έχουν οικονομικές εκτυπώσεις, αλλά για ρωτήστε όσους έχουν epson και στις 10.000 ή 20.000 εκτυπώσεις χρειάζονται σέρβις για να αλλαχτούν τα σφουγγαράκια μέσα ή αλλαγή κεφαλής, τι κόστος έχουν.

 

Αντίθετα ακόμη και οι πιο φθηνοί laser για δεκάδες χιλιάδες αντιγραφα θέλουν μονο τονερ και drum.

 

Οι inkjet λοιπόν σε κάποιες περιπτώσεις είναι όντως μια φθηνότερη λύση, αλλά μόνο μέχρι την στιγμή που θα χρειαστούν σέρβις. Επιπροσθέτως πολύ ωραίοι οι Epson με το tank system, αλλά αν δεν δουλευονται καθημερινά (κυριολεκτικά) θα δείτε ότι το αποτέλεσμα της εκτύπωσης δεν είναι ιδανικό, επειδή ξεραίνονται κατάλοιπα μελανιού στο σύστημα ροής. Αν τα μελανάκια θέλουν εκτύπωση κάθε 10 μέρες για να μην βουλώσουν. το ciss θέλει το πολύ ανα δύο μέρες.

 

Μακροπρόθεσμα φθηνότεροι βγαίνουν οι laser, όπως και να το δει κανείς. Στο μέλλον ίσως να αλλάξει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

highpriest

 

για πες μας έναν laser πολυμηχάνημα με φαξ , εγχρωμη εκτύπωση και φθηνό κόστος εκτύπωσης που να στοιχίζει κάτω από 200ευρώ

 

 

επειδή εγώ είπα συγκεκριμένο μοντέλο HP 8610 ...να το συγκρίνουμε ρε αδερφε

Επεξ/σία από spiti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Λέω μακροπρόθεσμα φθηνότεροι οι laser.

Σε τιμή αγοράς εκτυπωτή, σαφώς και οι inkjet είναι φθηνότεροι. Βάλε κάτω όμως μια χρήση διετίας ή τριετίας με μέσο όρο 1500-2000 αντίγραφα τον μήνα και τι σέρβις θα χρειαστεί ο καθένας και κάνε την σύγκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο μοντέλο έχει 3χρόνια εγγυηση δωρεάν!!

αν εννοείς ποιο μακροχρόνια από την τριετία ...... ξέρεις λένε.

 

μακροχρόνια θα είμαστε όλοι νεκροί.

 

εσύ ποιο μοντέλο εννοείς ότι μακροχρόνια είναι "φθηνότερο"???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα εξαρτονται απο τον ογκο εκτυπωσης και βεβαια απο το χρηστη ,το πως θα χρησιμοποιει το μηχανημα του και το πως θα το προσεχει!

Καλος ο 8610 αλλα δεν φτανει το λεϊζερ(ΜΟΝΟ H PRO Χ ΣΕΙΡΑ και αυτη θα δειξει στο χρονο)......και στο λεει ενας injektakias.....εχει δικιο ο highpriest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αοριστολογίες .... τι όγκο εκτύπωσης μπορεί να κάνει 1 μηχάνημα 150 ή 200ευρω???

 

μιλάμε για μηχανήματα κάτω των 200ευρώ!

 

έχετε συγκεκριμένα μοντέλα "φθηνότερα" ..... ή πρέπει να σας πιστεύουμε σαν θρησκευομενοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spiti

 

ούτε πρόκειται να σου πει κανένας laser μοντέλο σε αυτή την τιμή ....γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ με λογικό κόστος εκτύπωσης. Τσάμπα αναλώνεσαι με θεωρητικολόγους που κάποια στιγμή κάπου διάβασαν άλλα δεν θυμούνται ..μπλα μπλα μπλα

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοίμασα ολόκληρο σεντόνι να απαντήσω, αλλά έσκασε και η απάντηση του jgeorgiou από κάτω και το μετάνιωσα. Δεν αξίζει. Σε επιθετικό ύφος και ειρωνείες δεν υπάρχει λόγος για ανάλυση.

Παιδιά όπως τα λέτε είναι. Μάλλον ξέρετε καλύτερα από εμάς που κάνουμε αυτή την δουλειά. 

 

Καλές εκτυπώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...