Προς το περιεχόμενο

IDC: Η Xiaomi έρχεται 2η σε αποστολές wearables για το πρώτο τρίμηνο του 2015. Πρώτη η Fitbit


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με μία νέα αναφορά της εταιρείας ερευνών IDC, οι αποστολές wearable συσκευών έφτασαν τις 11,4 εκατομμύρια για το πρώτο τρίμηνο της χρονιάς, και ήταν τρεις φορές περισσότερες περίπου από την ίδια περίοδο πέρυσι (3,8 εκατομμύρια).Στην αναφορά σημειώνεται, ότι τα smartwatches με Android δεν είναι και τόσο επιτυχημένα τελικά όσο θα ήθελε να είναι η Google, και αποκαλύπτεται ότι τα fitness bands είναι πολύ πιο δημοφιλή από τα smartwatches.

 

Όπως μπορείτε να δείτε και στον πίνακα που δόθηκε στην δημοσιότητα, από την έρευνα απουσιάζει η Apple, αφού το Apple Watch δεν ήταν διαθέσιμο στους καταναλωτές το πρώτο τρίμηνο. Ενδεχομένως στο επόμενο τρίμηνο λοιπόν, να έχουν αλλάξει πολλά όσον αφορά στην “κατάταξη”. Η εταιρεία Fitbit έρχεται πρώτη στην κατάταξη, με αποστολές περίπου 3,9 εκατομμυρίων wearable συσκευών (την ίδια περίοδο πέρυσι οι αποστολές ήταν 1,7 εκ.). Το ποσοστό της παρόλα αυτά παρουσιάζεται μειωμένο, και στο 34,2% σε σχέση με το ποσοστό που κατείχε το πρώτο τρίμηνο του 2014 (44,7%), επειδή τότε υπήρχαν λιγότεροι κατασκευαστές στο “παιχνίδι”, και λιγότερες συσκευές στην αγορά.

 

Την 2η θέση έχει η Xiaomi με αποστολές 2,8 εκ. συσκευών και ποσοστό 24,6% (το συγκεκριμένο αποτέλεσμα παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού η Κινέζικη εταιρεία έχει στην αγορά μόνο μία συσκευή, το Mi Band, που κοστίζει περίπου $15).

 

Η Samsung βρίσκεται στην 4η θέση, με αποστολές 600 χιλιάδων wearable συσκευών το πρώτο τρίμηνο της χρονιάς, και είναι ο μοναδικός κατασκευαστής με προϊόν Android Wear που βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα. Να σημειώσουμε σε αυτό το σημείο, ότι η εταιρεία έχει στην αγορά έξι smartwatches, με την πλειονότητα να βασίζεται στο λειτουργικό σύστημα Tizen (το Gear Live έχει Android Wear).

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εργαλείο της Samsung στις μετρήσεις δείχνει έως και 60 !!! παλμούς διαφορά κατά την ώρα του τρεξίματος , όχι πάντα αλλά είναι εντελώς ανάξιο εμπιστοσύνης.

 

Κάποιος που δεν το έχει πετάξει ακόμα στον τοίχο να μας πει αν έχει διορθωθεί η κατάσταση με τίποτα updates ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εβγαλε wearable με 20ε χαχαχ μονο και μονο απο περιεργεια το αγοραζεις..

εγω για αυτό τον λόγο το πήρα......... και κατέληξα να το κρατήσω γιατί ήταν αρκετά καλό σε αυτό που κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εβγαλε wearable με 20ε χαχαχ μονο και μονο απο περιεργεια το αγοραζεις..

Εγώ το αγόρασα, έβαλα και σπασμένη app που όταν εχω ειδοποίηση ανάβουν διαφορά χρώματα τα leds που εξαρτάται από την εφαρμογή που στέλνει ειδοποίηση. Μπαταρία κρατάει τουλάχιστον 20 ημέρες σε εμένα. Το πρωί με ξυπνάει πιο ευγενικά και δε δονείται εάν είμαι σε deep sleep, άρα ξυπνάω πιο ξεκούραστος.

 

Κwloλέει για 20 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν χρησιμοποιείται κάτι απο αυτά σε Windows Phone ή πρέπει να έχουμε οπωσδήποτε τα wearable της Microsoft?

αν δεν βγάλουν app για αυτα..... δεν παιζει.....α ναι και η ms πρέπει να δεχτεί το app στο market κιόλας.......... (χλομό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το αγόρασα, έβαλα και σπασμένη app που όταν εχω ειδοποίηση ανάβουν διαφορά χρώματα τα leds που εξαρτάται από την εφαρμογή που στέλνει ειδοποίηση. Μπαταρία κρατάει τουλάχιστον 20 ημέρες σε εμένα. Το πρωί με ξυπνάει πιο ευγενικά και δε δονείται εάν είμαι σε deep sleep, άρα ξυπνάω πιο ξεκούραστος.

 

Κwloλέει για 20 ευρώ. 

Αυτα πες τα στις λοιπες εταιριες που σου πουλανε το ιδιο 3 φορες πανω..+1 xiaomi!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει εφαρμογή στο Store των WP για το Xiaomi Mi Band αλλά δεν είναι η επίσημη νομίζω. Στα σχόλια υπάρχουν θετικές αξιολογήσεις. Έχει χρησιμοποιήσει κανένας; Έχω ψηθεί άσχημα να το πάρω.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Store των WP έχει 2 εφαρμογές για το mi band...
1. Mi Band Companion
2. Bind mi band

εγώ δεν το έχω πάρει ακόμα το mi band αλλά σε σχόλια που έχω δει σε διάφορες σελίδες λένε πως συνδέεται και σε άλλες εφαρμογές...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Store των WP έχει 2 εφαρμογές για το mi band...

1. Mi Band Companion

2. Bind mi band

 

εγώ δεν το έχω πάρει ακόμα το mi band αλλά σε σχόλια που έχω δει σε διάφορες σελίδες λένε πως συνδέεται και σε άλλες εφαρμογές...

 

 

Ναι και εγω αυτό είδα. Ευχαριστώ φίλε Μιχάλη και καλή ανάρρωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...