Προς το περιεχόμενο

Set up για flash off camera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε μια φαση αναζήτησης με off camera flash.

Έλεγα να επενδυσω ~200 ευρώ για 2 flash+μπαταριες/φορτιστη.

Τώρα έχω ενα nissin d622 με 3σετακια επαναφορτιζόμενες της πλάκας κ generic φορτιστη.

O φορτιστής που έχω δεν σταματάει την φόρτιση όταν γεμίζουν οι μπαταρίες με αποτέλεσμα μερικές απο αυτές να έχουν "φουσκώσει",απο μπαταρίες θα πάω σε μια 8αδα eneloop αρχικα.

Επιπλεων αναρωτιομουν εαν θα έπρεπε να αντικαταστησω το nissin για να έχω την ιδια θερμοκρασια.

 

Αρχικα θέλω να πειραματιστω με φωτογραφήσεις εσωτερικών χωρών και ίσως και με προιοντικη διαφημιση.

Θα χρειαστω λέτε και ραδιοσυχνότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε μια φαση αναζήτησης με off camera flash.

Έλεγα να επενδυσω ~200 ευρώ για 2 flash+μπαταριες/φορτιστη.

Τώρα έχω ενα nissin d622 με 3σετακια επαναφορτιζόμενες της πλάκας κ generic φορτιστη.

O φορτιστής που έχω δεν σταματάει την φόρτιση όταν γεμίζουν οι μπαταρίες με αποτέλεσμα μερικές απο αυτές να έχουν "φουσκώσει",απο μπαταρίες θα πάω σε μια 8αδα eneloop αρχικα.

Επιπλεων αναρωτιομουν εαν θα έπρεπε να αντικαταστησω το nissin για να έχω την ιδια θερμοκρασια.

Αρχικα θέλω να πειραματιστω με φωτογραφήσεις εσωτερικών χωρών και ίσως και με προιοντικη διαφημιση.

Θα χρειαστω λέτε και ραδιοσυχνότητες?

Τα yongnuo ειναι wifi enabled και το μονο που θα χρειαστείς ειναι ενα trigger με 15 λιρες. Η φωτογράφιση προϊόντων δεν χρειαζεται απαραίτητα flash αλλα χρειαζεται πολλά diffusion & reflector materials. Επίσης θα χρειαστείς props και διάφορα τετοια.

 

Προσωπικά εγω είμαι σε φάση να δώσω τα yongnuo και να πάω σε strobes αλλα με σταματάει το κοστος των transceivers (50 λιρες έκαστος) :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wifi enabled?

Για ποια yognuo και ποιο trigger συζηταμε?

Επιπλεων λες να εχουν διαφορετικη θερμοκρασια απο το nissin που ηδη εχω?Να το αλλαξω και αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι manual σωστα?Επιπλεων εαν πάρω τα 560 iv μπορω να τα χειριζομαι χωρίς το extra trigger?δηλαδή το 560iv κανει οτι κανει το trigger 600tx+ έχει και flash?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι manual σωστα?Επιπλεων εαν πάρω τα 560 iv μπορω να τα χειριζομαι χωρίς το extra trigger?δηλαδή το 560iv κανει οτι κανει το trigger 600tx+ έχει και flash?

 

Ειναι manual. 

Με ενα trigger μπορεις να ελεγξεις ολα τα 560V3V4. Με ενα 560v4 μπορεις να κανεις το ιδιο. Θυμησου ομως οτι το trigger ειναι πανω στην καμερα και μπορει να μην σε βολεψει το 560v4 πανω στην καμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το site τους ειναι κουκουρουκου...

Ψαχνω να δω εαν το 568 ex II ειναι το ιδιο με το 560 iv +ttl.

Εαν ειναι λεω να δωσω το nissin 622 και να παω σε 1 568 ex II(μηπως και χρειαστει πουθενα το ttl) και σε 2 560 iv.

 

Υπαρχει περιπτωση να γινουν ασυμβατατα με καποιο μεταγενεστερο μοντελο της Nikon?

 

Απο φορτιστες μπαταριων ΑΑ καμια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν τσιμπάς κανενα κινέζικο μικρο studio flash? Ειναι εντός budget σου και το modeling light ειναι σωτήριο ειδικά στο product photography

 

 

για δωσε κανα Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομιζω πως δεν είμαι έτοιμος για κάτι τέτοιο.Επιπλεων μαλλων θα ήθελα κάτι φορητό.

Ευχαριστώ πάντως για την ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγειλα πρωτα τις μπαταριες(3x4αδες eneloop) μιας και ειχα πιστωτικο στο e-shop.
Τωρα το ερωτημα ειναι ο φορτιστης...

Να παω σε φτηνο που εχει ομως αυτοματη διακοπη?

Να παω σε ηλεκτρονικο που να μπορει να κανει αναζωογονωση σε καμια παλια?

Η μηπως να τσιμπησω απλα αλλα μια 4αδα eneloop παρεα με τον φορτιστη τους?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω μαλλων προς τον opus bt c2000 θα παω.Απο οσο το εψαξα εχει καλα reviews..

Εσυ για ποιον λες?

 

Update:Βαρεθηκα να ψαχνω αλλα reviews video κτλ και απλα παραγγειλα τον opus bt c2000 v2.1.

Οταν ερθει με το καλο(~1μηνας) θα ποσταρω εντυπωσεις.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...