Προς το περιεχόμενο

Live USB stuck on boot


XPHSTOS_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ήθελα να δοκιμάσω την νέα διανομή της Fedora (22) αλλά όταν πατάω "Start Live Test..." δεν μου εμφανίζει τίποτα και κρεμμάει εκεί.
Αν θυμάμαι καλά, παλαιότερα είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα αλλά με μια ρύθμιση κατα το Boot είχε παίξει.
Νομίζω ευθυνόταν η κάρτα γραφικών.

Η κάρτα είναι η nVidia GF 560GTi.

Δοκίμασα το ίδιο usb stick στο laptop όπου έχει την nVidia GF 520M αλλά και του επεξεργαστή την GPU και έπαιξε κανονικά.

Καμιά ιδέα?!
Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα θέμα προχθές πάλι με fedora 22 αλλά δε μου έβλεπε καν το λειτουργικό να bootάρει. Τελικά έφταιγε που δεν ήταν uefi. Έχεις τσεκάρει μήπως παίζει κάτι παρόμοιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κοιτούσα τώρα το Σ/Κ αλλά και εμένα η μητρική μου είναι παλιά, δεν έχει UEFI κλπ, και έψαχνα να βρώ τρόπο για να κάνω Bios bootable usb/disk αλλά δεν τα κατάφερα... χάθηκα μέσα στα άρθρα από το help section της Fedora.
Τι έκανες στην περίπτωση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είναι καινούργιο το pc και απ' ό,τι φάνηκε ήθελε uefi image, οπότε χρησιμοποίησα αυτό το BSD tool που προτείνει το wiki του fedora ( την ίδια δουλειά με το dd πρέπει να κάνει ), μπήκα στο bios, έκλεισα όλα ta legacy, τα γύρισα σε uefi και το είδε.

 

Τώρα αν δεν είναι αυτό, καταρχήν τσεκάρεις το hash να σιγουρευτείς ότι το iso είναι οκ, και μπορείς επίσης να το περάσεις στο στικάκι με κάποιο άλλο προραμμα. Εγώ αν είμαι σε windows άλλες φορές δοκίμαζα unetbootin ή LiLi ( το unetbootin τουλάχιστον απ' ό,τι έγραφε το wiki βγάζει bios στικάκι ). Για linux συνήθως μια dd αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... με Li-Li μου έβγαζε σφάλμα (δεν έβρισκε καν την νέα έκδοση του fedora), με UN δεν δοκίμασα, αλλά δοκίμασα με ένα δικό τους fedora live use creator και με το rufus.
Με αυτά τα 2 έγινε η δουλειά αλλά δεν bootαρε. 
Θα το δοκιμάσω και το UN για να δω.

Πάντως στο laptop μου και με του rufus και με του fedora live usb έτρεξε.
Άρα αποκλείω το θέμα ISO.

Thanks πάντως.
Έχει μπει και η εβδομάδα, ίσως το Σ/Κ τώρα βρω λίγο χρόνο να δοκιμάσω πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@the other one

Τελικά με UN έπαιξε, bootάρει αλλά το ποντίκι είναι θεόαργο!!!!
Εννοείται ότι το άλλαξα από τα settings στο τέρμα full αλλά πάλι τίποτα...
Πρέπει να χτυπήσω αυγολέμονο για να κουνηθεί 1 εκ. στην οθόνη... και έχω 27"άρα... φαντάζεσαι τι τραβάω.. 

Δοκίμασα επίσης και xset m ... αλλά ότι τιμές και να έδινα στο acceleration δεν έπιανε, ενώ όταν πείραζα το threshold έβλεπα διαφορά... άρα η εντολή μισολειτουργούσε?! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο απέναντι στα Ubuntu ή σε κάποια άλλη διανομή, απλά είμαι περίεργος και δοκιμάζω.

Δύσκολα με βλέπω να φεύγω από τα Windows για 2 λόγους, 1) γιατί η δουλειά μου το απαιτεί (ή mac) 2) γιατί δεν μπορώ να δω ταινίες σε κανένα άλλο πρόγραμμα πέραν του PotPlayer ή media player classic.
(Κουλός ο 2ο λόγος, αλλά δεν έχω καταφέρει να παίξω βίντεο σωστά (χωρίς tearing κυρίως και με τις ρυθμίσεις που θέλω) σε linux)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο απέναντι στα Ubuntu ή σε κάποια άλλη διανομή, απλά είμαι περίεργος και δοκιμάζω.

 

Δύσκολα με βλέπω να φεύγω από τα Windows για 2 λόγους, 1) γιατί η δουλειά μου το απαιτεί (ή mac) 2) γιατί δεν μπορώ να δω ταινίες σε κανένα άλλο πρόγραμμα πέραν του PotPlayer ή media player classic.

(Κουλός ο 2ο λόγος, αλλά δεν έχω καταφέρει να παίξω βίντεο σωστά (χωρίς tearing κυρίως και με τις ρυθμίσεις που θέλω) σε linux)

Ουτε mε vlc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@benign

Το VLC το θεωρώ μακράν το χειρότερο πρόγραμμα που έχω δουλέψει ποτέ...

Το μόνο το οποίο με ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό είναι το SMPlayer. :)

Για τις δικες μου απλες αναγκες δεν εχω βρει καλυτερο. :) Εχω ακουσει ομως οτι εχει λιγοτερα προβληματα ασυμβατοτητας απο οτι ο smplayer. Θα του ριξω μια ματια ετσι απο περιεργεια μιας και τον ανεφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην εχεις tearing πρεπει ή να εχει ο ιδιος ο driver σχετικο option (πχ tearfree σε intel/sna) ή ο compositor σου να εχει gl backend και vsync 

 

Αυτα για τον X, ο wayland δεν εχει tearing.

 

Επισης ο potplayer που λες, βλεπω οτι χρησιμοποιει ffmpeg...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Desktop δεν είχα θέμα με την αναπαραγωγή των αρχείων είτε από VLC είτε με SMPlayer.
Στο Laptop (nVidia 520M) από την άλλη, με Win7 HomeEdition και τον PotPlayer παίζω αρκετά αρχεία anime και ταινίες 1080p χωρίς tearing κλπ ενώ σε linux (έχω δοκιμάσει: Manjaro, Ubuntu, CrunchBang νομίζω και Elementary) είχα θέμα με όποιον player έπαιζα!
Ειδικά στο Laptop, με το οποίο δεν κάνω τίποτα περισσότερο από το να βλέπω ταινίες και σειρές θα με ενδιέφερε μια λύση!!

Από την άλλη, σε κανένα linux player πέραν του SMPlayer δεν είχα τις επιλογές που ήθελα στους υπότιτλους όπως vector text rendering και σωστό Scaling.
Επίσης με τον PotPlayer χρησιμοποιώ και VMR 9 Renderless κάτι που αν θυμάμαι καλά δεν μπορούσα με τον VLC. 

Τέλος η προκατάληψη μου γιαυτόν, ξεκινά από τα Windows όπου πραγματικά δεν βλέπεται... 
Χώρια που σε κάθε pc που τον έβαζα πάντα μου πάθαινε την εξής βλακεία, όλα τα αρχεία του υπολογιστή άνοιγαν με το VLC και δεν μπορούσα να τα αλλάξω από τα Default Programs.
Μιλάμε για αρχαία χρόνια... WinXP εποχές, μπορεί να έχει κάνει άλματα αλλά τον αποφεύγω... :P
Μόνο σε κάτι απόπειρες για μετάβαση σε linux τον δοκίμαζα και δεν με έπειθε.. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...