Προς το περιεχόμενο

έλεγχος θερμοκρασιας


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια.
εχω ακουση πως για καλυτερη διαχειρηση θερμοκρασιας χρειαζονται καποιες εφαρμογες.

εψαξα και βρηκα 2.

thermald και tlp.
το tlp απο οτι διαβασα ρυθμιζει και την μπαταρια να μην τελειωνει γρηγορα.

εν ολιγης τι ακριβως κανουν;;;;
και ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερα;;;;;

και το βασικοτερο...κανουν δουλεια η ειναι μονο λογια;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα γνωριζω αυτα που αναφερεις, αν θες τσεκαρε το lm sensors το οποιο ειναι αξιοπιστο, τουλαχιστον σε arch που το εχω δοκιμασει.

 

Edit -> Στον τιτλο γραφεις για ελεγχο θερμοκρασιας, στο post για διαχειριση.

Διαχειριση δεν θυμαμαι αν κανει, περιμενε καποιον που να γνωριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το lm sensor το ξερω και μαζι με το psensor ειναι τελειος συνδυασμος.

απλα διαβασα οτι αυτα τα 2 κανουν διαφορες ενεργειες για να κατεβαζουν την θερμοκρασια.
και μαλιστα το tlp ρυθμιζει και την διαρκεια της μπαταριας οσο γινετε αλλα δεν ξερω τι γινετε με αυτα συγκεκριμενα και αν ισχυουν οσα υποσχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακεφαλαιοση

το lm sensor το ξερω και μαζι με το psensor ειναι τελειος συνδυασμος για παρακολουθηση θερμοκρασιας.

το  thermald δεν ειμαι σιγουρος αν κανει διαφορα απο θεμα θερμοκρασιας αλλα το εγκατεστησα.

τωρα το tlp με τα pm-utils που ειπε ο warlock βλεπω μια μικρη διαφορα στην θερμοκρασια.
εχτες εφτανε μεχρι 84 βαθμους περιπου αλλα δουλευε 12 ωρες.

τωρα με μια ωρα λειτουργιας περιπου η θερμοκρασια μου εχει φταση το πολη 70 βαθμους.
θα το αφησω να δουλευει και να δω μεχρι ποσο θα φτασει.
τωρα σε σχεση με την μπαταρια βρηκα μια διαφορα....
βλεπω πως το tlp με τις προρυθμισεις του η μπαταρια φορτιζει μεχρι 90%.που σημαινει οτι κατι κανει και στην μπαταρια.
γενικα δεν του πειραζω τις ρυθμισεις για να μην κανω καμια βλακεια.


φυσικα πρεπει να το κανω και ενα καθαρισμο το λαπτοπ ξανα αν και το εκανα προχτες αλλα αντι για γκρι θερμοαγωγημη παστα πιριτιου εβαλα ασπρη,οτι ειχα δηλαδη και δεν ειδα διαφορα και αν και βαριεμαι πολυ,
φοβαμαι πως θα τον ξανα ανοιξω.....χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι το laptop Compaq 615. Δεν έχει ξεχωριστά κάρτα γραφικών, χρησιμοποιεί τα γραφικά του επεξεργαστή.

Ο επεξεργαστής είναι ενας διπλοπηρυνος της AMD. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιος είναι γιατί αυτή τη στιγμή μπαίνω από κινητό. Θα το δω και θα σας πω. Η θερμοκρασία όταν ανοίγω τον υπολογιστή είναι περίπου 66 βαθμούς και αν τον αφήσει ανοιχτό χωρίς να κάνω τίποτα φτάνει 70 περίπου. Πολύ φοβάμαι πως πρέπει να τον ανοίξω και να αλλάξω παστες και thermal pad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγνωμη αλλα η καρτα γραφικων πρεπει να ειναι αυτη...
 

 

 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS780M [Mobility Radeon HD 3200]

επισεις ο επεξεργαστης ειναι αυτος

AMD AthlonX2 DualCore QL-66 × 2

και στις πληροφοριες συστηματος σχετικα με τον υπολογιστη λεει οτι τα γραφικα ειναι αυτα...
Gallium 0.4 on AMD RS780

μηπως τελικα εχω καρτα γραφικων και δεν αναγνωρίζουν τα Ubuntu την κάρτα γραφικών με αποτέλεσμα να βγάζει όλη τη δουλειά ο επεξεργαστής και να θερμαίνεται υπερβολικά το σύστημά μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για GUI το Psensor ειναι καλο..Δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω για θερμοκρασιες..Τρεχει και πανω στην μπαρα οποτε μπορεις να πατας πανω του και να βλεπεις τι γινετε...Επισης αλλαζεις και τα ονοματα,βαζεις δικα σου για να ξερεις τι ειναι το καθενα...Βαζεις και την Παρακολουθηση συστηματος και ειναι μια χαρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...