Προς το περιεχόμενο

προβλημα στην εισοδο με κωδικο κρυπτογραφησης


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια.μετα απο καιρο ηθελα να αλλαξω λιγο παραστασης και εβαλα ubuntu.
στην εγκατασταση τσεκαρα την κρυπτογραφηση και εβαλα κωδικο.

οταν ομως ανοιγω των υπολογιστη αντι να βγαζει την μωβ σελιδα και να ζηταει τον κωδικο κρυπτογραφισης η οθονη μαυριζει και μενει μετα εκει.
μετα πολλα καταλαβα πως μολις φτανει στην μαυρη οθονη,αν πατησω το ecape μου λεει στα αγγλικα με φοντο την μαυρη οθονη να βαλω κωδικο για να μπω και μετα μπαινω.

γιατι το κανει αυτο και δεν βγαινει κατευθειαν η σωστη απεικονιση;;;

η βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη γιατι μου εχει σπαση τα νευρα να παταω πρωτα escape και μετα να βαζω κωδικο.
δεν βγαινει η οθονη και δεν καταλαβαινω ποτε θα τον πληκτρολογησω.
αν δεν βγαλω ακρη πολυ φοβαμαι οτι θα ξανακανω φορματ και θα ξαναπερασω το ubuntu χωρις κρυπτογραφηση


μηπως γνωριζει κανεις γιατι το κανει αυτο και αν υπαρχει λυση;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το κάνεις αυτόματα να το αποκρυπτογραφεί ή να βγάλεις τελείως την κρυπτογράφηση.

Στη πρώτη περίπτωση θα πρέπει να βάλεις το κωδικό σε partition  που δεν είναι κρυπτογραφημένο. Αν ας πούμε έχεις κρυπτογραφήσει το /home θα βάλεις  το κλειδι με το κωδικό σε ένα αρχείο στο /

Δες εδω στο περίπου για λεπτομέρειες.

http://askubuntu.com/questions/450895/mount-luks-encrypted-hard-drive-at-boot

Θα πρέπει να πειράξεις τα αρχεία /etc/fstab και /etc/crypttab

Σημαντικό είναι να μη ξεχάσεις στο /etc/fstab να είναι πρώτο το unencrypted partition σου.

 

 

Ψάξε αν θες κι άλλο στο google: ubuntu auto decrypt luks partition at boot

Διάβασε πρώτα καλά πριν επιχειρήσεις οτιδήποτε.

 

Στην ερώτηση σου η απάντηση εὶναι ότι για να ξεκινήσει ο login (desktop) manager (lightdm) πρέπει πρώτα να γίνουν mount τα local filesystems απο το systemd. Υπάρχει σειρα προτεραιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο γιατι μαλλον σας μπαιρδεψα.
εγω στην εγκατασταση πατησα να κρυπτογραφηθη το συστημα και εβαλα εναν κωδικο.
συνηθως πριν φτασει στην login screen εβγαζε μια αλλη εικονα με μωβ φοντο που στην μεση ειχε μια κενη γραμμη οπου ζητουσε να δωσω κωδικο για να γινει η αποκρυπτογραφηση.

τωρα παλι το ζηταει αλλα δεν βγαζει αυτην την οθονη αλλα μαυριζει παταω escape και μου βγαζει μια μαυρη οθονη σαν τερματικο και ζηταει εκει να βαζω τον κωδικο και μετα πηγαινει στην login screen οπου εκει βαζω τον κανονικο κωδικο οπως συνηθως.

εγω θα ηθελα αν γινετε να επανελθη η μωβ οθονη.
δεν ξερω πως εξαφανηστηκε και γιατι παντως την θελω πισω.....χαχαχαχαχ

γιατι συναιβει αυτο;;;;
μπορω να την επαναφερω με καποιο τροπο;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα αυτό μου κάνει απλά με παραξενεύει γιατί δεν έγινε μετά από update αλλά από την αρχή το έκανε.

Δεν ξέρω μήπως φταίει το ότι έχω έκδοση lts τι να πω..... Θα περιμένω update μήπως διορθωθεί γιατί βαριέμαι να κάνω φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρτα γραφικων ειναι αυτη.....
 

 

VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS780M [Mobility Radeon HD 3200]
 

δεν εχω βαλει καποιο driver εγω...οτι περασε μονο του το συστημα στην εγκατασταση.
γενικα ολα ειναι κομπλε και δουλευουν μια χαρα.αυτο μονο με παραξενευει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά και με τους open driver θα έπρεπε να δουλεύει μια χαρά και να σου εμφανίζεται η οθόνη. Μάλλον για bug πρέπει να είναι δεν εξηγείτε αλλιώς. Ποια έκδοση του Ubuntu έβαλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την 14.04  lts.
δεν εχω κανενα προβλημα με το συστημα.
μονο αυτο που σας ειπα.
ελπιζω με καποια αναβαθμιση να διορθωθει.


και ναι οι driver μου ειναι οτι περνανε τα linux ,ανοιχτου κωδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι τελευταιο πανω σε αυτο για να σιγουρευτω αν ειναι bug η οχι.
υπαρχει περιπτωση να λειπει καποιο αρχειο και για αυτο να μην βλεπω την σωστη οθονη;;;

γιατι οταν εμφανιζετε η μαυρη και βαζω τον κωδικο εκει...το μονο παραξενο που βλεπω και μου τραβαει την περιεργια ειναι αυτο που θα δειτε τωρα......
 

 

/ script / local - top / cryptroot : line 1 : can ' t open / dev / mapper / ubuntu -- vg - root : no such file

 
επισεις πριν βαλω κωδικο δεν θα επρεπε να μου εμφανιζει το μενου του grub;;;;
εκει δηλαδη που επιλεγεις αν θα ανοιξεις το ubuntu κανονικα η με ασφαλη λειτουργια.
εμενα δεν μου το εμφανιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι single boot, το μενου του grub ξεκιναει "κρυφο" και πρεπει να πατησεις esc για να το δεις. Αν θες να φαινεται παντα, κανεις comment out τη σχετικη γραμμη στο /etc/default/grub και τρεχεις ενα "sudo update-grub".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την πληροφορια και οπως ειπαμε θα περιμενω καποιο update για να διορθωθουν τα πραγνατα με την εικονα πληκτρολογησης του κωδικου αποκρυπτογραφησης.
καληνυχτα προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...