Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα χουμε ξαναπει νομιζω για το πως λειτουργουν οι βαθμολογιες στην πλατφορμα της nintendo, παρολο που καταλαβαινω τι θες να πεις.

 

Δεν ξέρω τι έχετε πει και δεν θα έλεγα πως έχει και σημασία.

Όπως παντού λειτουργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι έχετε πει και δεν θα έλεγα πως έχει και σημασία.

Όπως παντού λειτουργούν.

όχι ακριβώς, οι reviewes δεν τολμούν να πουν κάτι αρνητικό αλλιώς θα τους σφάξουν τα fanboys ή θα πουν ότι το κάνουν για να τραβήξουν τη προσοχή 

 

όπως και να 'χει το botw δεν έχει και τόσο υψηλή βαθμολογία χρηστών 

 

που πας με 77% βαθμολογία χρηστών όταν θες να λέγεσαι από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών; 

 

http://www.metacritic.com/game/switch/the-legend-of-zelda-breath-of-the-wild

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς λειτουργούν οι βαθμολογίες στην πλατφόρμα της Νintendo;

Οι βαθμολογιες στην πλατφορμα της Nintendo προφανως και μπαινουν σε σχεση με τι αλλο κυκλοφορει σε αυτη την πλατφορμα.

 

Με λιγα λογια τα παιχνιδια που αξιζει να αγορασεις στην πλατφορμα αυτη(που ολως τυχαιως ειναι και τα exclusives)βαθμολογουνται αναλογα.

 

Το Super mario 3d world για παραδειγμα οταν κυκλοφορησε ηταν το καλυτερο παιχνιδι για το Wii U,αρα προφανως και δεν γινοταν να παρει κατι λιγοτερο απο 9+/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χουμε ξαναπει νομιζω για το πως λειτουργουν οι βαθμολογιες στην πλατφορμα της nintendo, παρολο που καταλαβαινω τι θες να πεις.

Αν είναι έτσι τότε δεν θα έπρεπε γενικά να παίρνουμε σοβαρά βαθμολογίες σε καμία πλατφόρμα όταν παιχνίδια του κιλού τύπου Creed και COD σαρώνουν τα 8άρια και τα 9άρια κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βαθμολογιες στην πλατφορμα της Nintendo προφανως και μπαινουν σε σχεση με τι αλλο κυκλοφορει σε αυτη την πλατφορμα.

 

Με λιγα λογια τα παιχνιδια που αξιζει να αγορασεις στην πλατφορμα αυτη(που ολως τυχαιως ειναι και τα exclusives)βαθμολογουνται αναλογα.

 

Το Super mario 3d world για παραδειγμα οταν κυκλοφορησε ηταν το καλυτερο παιχνιδι για το Wii U,αρα προφανως και δεν γινοταν να παρει κατι λιγοτερο απο 9+/10.

 

Από ποτέ γίνεται αυτό?

Και ισχύει μόνο για τη Nintendo?

Κανένα link έχουμε?

όχι ακριβώς, οι reviewes δεν τολμούν να πουν κάτι αρνητικό αλλιώς θα τους σφάξουν τα fanboys ή θα πουν ότι το κάνουν για να τραβήξουν τη προσοχή

 

όπως και να 'χει το botw δεν έχει και τόσο υψηλή βαθμολογία χρηστών

 

που πας με 77% βαθμολογία χρηστών όταν θες να λέγεσαι από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών;

 

http://www.metacritic.com/game/switch/the-legend-of-zelda-breath-of-the-wild

 

Δεν νομίζω να έχουν έλλειψη από fanboys οι άλλες εταιρείες.

 

Και πάλι είναι υψηλότερος από το Everybody's Gone to the Rapture. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πει άπειρες φορές ότι το Metacritic πρέπει να καεί και να καταστραφεί και να ξεχαστεί από την ιστορία. Είναι καρκίνος του gaming.  

Το παν ειναι θεμα αξιοποιησης του καθε εργαλειου που υπαρχει. Μια ευστοχη διορθωση θα μπορουσε να ηταν να ειναι οπως ειναι το metacritic τωρα,αλλα να μην ειχε τις βαθμολογιες απο διπλα(αρα να εβλεπε ο καθε ενδιαφερομενος μονο την συνοψη και για οτι παραπανω ηθελε να πηγαινε κατευθειαν να διαβασει το review),δεν συμφωνω με την πληρη αφαιρεση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω τι έχετε πει και δεν θα έλεγα πως έχει και σημασία.

Όπως παντού λειτουργούν.

όχι ακριβώς, οι reviewes δεν τολμούν να πουν κάτι αρνητικό αλλιώς θα τους σφάξουν τα fanboys ή θα πουν ότι το κάνουν για να τραβήξουν τη προσοχή 

 

όπως και να 'χει το botw δεν έχει και τόσο υψηλή βαθμολογία χρηστών 

 

που πας με 77% βαθμολογία χρηστών όταν θες να λέγεσαι από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών; 

 

http://www.metacritic.com/game/switch/the-legend-of-zelda-breath-of-the-wild

Τωρα σοβαρα μιλας??Να λαβουμε υποψη την βαθμολογια των χρηστων που με το που βγηκε το botw εβλεπες ή 10 ή 1.Ποτε προλαβαν ολοι αυτοι να παιξουν το παιχνιδι για να του βαλουν 10 ή 1.Αυτοι ηταν ξεκαθαρα fanboys της nintendo(10) και fanboys των αλλων εταιριων(1).Οποτε δεν θα τους παρουμε σοβαρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι τότε δεν θα έπρεπε γενικά να παίρνουμε σοβαρά βαθμολογίες σε καμία πλατφόρμα όταν παιχνίδια του κιλού τύπου Creed και COD σαρώνουν τα 8άρια και τα 9άρια κάθε χρόνο.

Δεν ειπε κανεις το αντιθετο(ουτε εγω διαφωνω),γιαυτο το λογο και βλεπεις αναλογη αντιδραση απο πλευρας χρηστων.

Από ποτέ γίνεται αυτό?

Και ισχύει μόνο για τη Nintendo?

''πεφτεις'' απο τα συννεφα ε.

 

Λες και υπηρχε μεγαλη ποικιλια(ανταγωνισμος)απο αλλους τιτλους στο wii u για να υπαρχει μετρο συγκρισης....

http://www.metacritic.com/browse/games/score/metascore/all/wii-u/filtered?sort=desc

όπως και να 'χει το botw δεν έχει και τόσο υψηλή βαθμολογία χρηστών 

 

που πας με 77% βαθμολογία χρηστών όταν θες να λέγεσαι από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών; 

 

http://www.metacritic.com/game/switch/the-legend-of-zelda-breath-of-the-wild

Ναι για τον πολυ απλο λογο οτι μπηκαν αρκετοι να το γεμισουν με κουλουρια(οπως σε καθε μεγαλο παιχνιδι που τραβαει το ενδιαφερον και υψηλες  βαθμολογιες). Δεν ειναι σοβαρο παραδειγμα(να αποδειξει κατι εννοω)το παραπανω.

 

Το μονο που εχει πραγματικη σημασια για το zelda ειναι οτι ειναι σιγουρη αγορα για κατοχους Switch και Wii U(οχι οτι υπαρχουν και πολλες επιλογες ουτως ή αλλως αλλα και παλι). Ολα τα αλλα περι βαθμολογιων και χρηστων για το συγκεκριμενο παιχνιδι,μικρη εως καθολου σημασια εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Εγω το υποστηριζω ναι αγαπητε λες και δεν τα εχω παιξει τα εν λογω παιχνιδια να εχω προσωπικη αποψη.

 

Επισης δεν θυμαμαι να εγραψα καπου οτι τα εν λογω παιχνιδια δεν ειναι καλα,αυτα δικα σου λογια ειναι.

 

Παιξε πρωτα το 

http://www.metacritic.com/game/wii/new-super-mario-bros-wii

 

και μετα το

http://www.metacritic.com/game/wii-u/new-super-mario-bros-u/critic-reviews

 

και πες μου οτι τα δικαιολογει τα 9ρια το παιχνιδι επειδη ανακαλυψε τον τροχο σε σχεση με το προηγουμενο(χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι δεν εχουν αναλογες περιπτωσεις και στις αλλες πλατφορμες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι σε αυτή την εποχή η χρησιμότητα των βαθμολογιών είναι μόνο στο να "την πεις" σε κάποιον για ένα game σε κάποιο forum και τίποτα άλλο.

 

Ίσως μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για μία μικρή καθοδήγηση και μόνο (με μεγάλη επιφύλαξη) για δικό σου όφελος σχετικά με κάποια αγορά.

 

 

Και βλέπω ότι πολλοί κολλάτε (σε άλλα θέματα) γιατί το τάδε παιχνίδι πήρε πχ 8 και όχι 8.5...

 

 

Προσωπικά προτιμώ το σύστημα του Eurogamer που έπαψε να δίνει βαθμολογίες και σε αναγκάζει να εστιάσεις στο review και να κρίνεις μόνος σου αν αξίζει η όχι. Φυσικά στο τέλος δίνουν μία υποτυπώδης αξιολόγηση αλλά δεν κολλάς με ψηφία και δεκαδικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

''πεφτεις'' απο τα συννεφα ε.

 

Λες και υπηρχε μεγαλη ποικιλια(ανταγωνισμος)απο αλλους τιτλους στο wii u για να υπαρχει μετρο συγκρισης....

http://www.metacritic.com/browse/games/score/metascore/all/wii-u/filtered?sort=desc

 

 

 

Τι σχέση έχει αν υπάρχουν άλλα στο συγκεκριμένο σύστημα?

Από ποτέ βάζουν βαθμούς ανάλογα με το σύστημα?

Εχουν πουθενά και κανένα πινακάκι ή τύπο για να κάνουμε αναγωγή της βαθμολογίας για αλλά συστήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) Χρειάζεται επεξεργαστική ισχύς και το Switch έχει αρκετή για να τρέξει παιχνίδια στο μέγεθος του BotW το οποίο δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από έναν σημερινό ΑΑΑ open world τίτλο. Ο λόγος που έβγαλε η N νέα κονσόλα είναι αυτός ακριβώς. Να έχεις στο χέρι σου παιχνίδια με την έκταση του BotW όπου κι αν πας.

2) Τα παιχνίδια έχουν εξελιχθεί αυτά τα χρόνια σε μέγεθος κόσμου και λεπτομέρειας στο rendering. Το σενάριο δεν έχει καμία σχέση και μάλιστα πολλά από τα sequels (πχ Mass Effect/Dragon Age) το κάνουν και πολύ απλούστερο από τα προηγούμενα. 

 

 

Καταλήγουμε ότι το Hardware του Switch είναι αξιοπρεπέστατο και υπεραρκετό για μία hybrid console η οποία λειτουργεί και ως φορητή. Ειλικρινά δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι πολύ καλύτερο εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...