Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι εγώ πιστεύω ότι το θέμα της επεξεργατικής ισχύος λίγη σημασία έχει, εκτός και αν σε ενδιαφέρουν τα cutting edge graphics και τα multiplatforms.

 

Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να κοιτάξει κάποιος αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το wiiu... το νούμερο. Σε τελική τι σχέση έχει το νούμερο με το αποτέλεσμα.

 

Έχεις δίκιο. Πάμε παρακάτω? Ότι πεις.

 

Άρα το wiiU παιδιά είναι 352? πόσο είπες - και το switch 393. FP32.

 

Οπότε ελπίζω ο panther να αλλάξει το flop/watt που υπολόγισε.Στους υπολογισμούς να ληφθούν παρακαλώ υπ΄όψη τα 18 watt του switch - και τα 35 watt του WiiU (40 ήταν το WII)

 

:devil:


Δεν ξέρω γιατί το τραβάς για ένα νούμερο που "ακούγεται" από "κάποιον στο neogaf".
Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις στον εαυτό σου.

Όπως δεν ξέρουμε γιατί επιστρέφεις σε ένα θέμα μιας κονσόλας που όπως έχεις δείξει στην τωρινή της μορφή δεν σε ενδιαφέρει.
Αλλά forum είναι οπότε ο καθένας γράφει ότι θέλει.

Ας συμφωνήσουμε λοιπόν ότι το νούμερο που λες είναι απλά από έναν τυχαίο στο neogaf ενώ αυτό που έβαλα εγώ από σελίδες που ασχολούνται και όντως, πάμε παρακάτω.

Για μένα το οποιοδήποτε νούμερο δεν έχει καμία σημασία.
Αδιάφορο μου είναι που το κινητό μου είναι αρκετά πιο δυνατό από το 3DS μου και ας το πλήρωσα λιγότερο, όπως αδιάφορο μου είναι πόσο δυνατό είναι το Wii U και το Switch.
Μου αρκεί να έχουν παιχνίδια που θέλω να παίξω.
Για αυτό άλλωστε δεν έρχομαι εδώ να κλαιγομαι για το πως θα ήθελα να είναι το Switch και το κάθε Switch.
Αλλιώς θα έβαζα απλά τα λεφτά αυτά να πάρω μια 1080 για τον υπολογιστή να τελείωνε το θέμα.

 

 

Μην μετακινείς σε παρακαλώ τα goalpost με GTX 1080 κτλ ούτε να κλαίγεσαι με δικαιολογίες.

 

Εσύ αρπάχτηκες με τα spec του wiiU εγώ απλώς απάντησα. Εδώ κάποιοι νομίζατε ότι έχετε 1TF console. Έχει σημασία ? Όχι. Φυσικά και όχι σε σύστημα της Nintendo. Από τότε που (δυστυχώς) αποφάσισε το παίζω "κινέζος" η αγαπημένη μας ιαπωνική εταιρία. Τώρα το πως και γιατί είναι μεγάλο θέμα άξιο συζήτησης πάντως όχι σε αυτό το thread.

 

 

Για αυτό όλα τα νήματα μου ασχολούνται με τα παιχνίδια ή τα dev times Κτλ και μέχρι και εκεί κάτι θα βρείτε να πείτε. Που να μην ήθελα να πάρω το switch δηλαδή... να ήμουν υποψήφιος αγοραστής δηλαδή - ενώ έχω wiiu - 3ds -n64 - σύντομα snes και nes mini classic... Ότι να ναι δηλαδή. Εδώ είναι ναός να προσκυνάμε μόνο δηλαδή? Κρίμα. 

 

Τώρα όλα τα όλα που λες είναι η συνήθης τακτική να ακυρώσεις (ή να προκαλέσεις) όποιον νομίζεις ότι γράφει ότι δεν σου αρέσει. 

 

Ευτυχώς αυτοακυρώθηκες με την ατάκα σου ότι forum είναι.

 

Τα likes που έχεις είναι ενδεικτικά του lobby που έχετε δημιουργήσει κάποιοι εδώ αλλά λάθος δράκο κυνηγάτε. :(

 

Aν μη τι άλλο σε πολλά Post μου έκανες και Like ο ίδιος. Και αντίστροφα. Τι διάλο το χάσαμε και οι δύο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιος κλαίγεται συνεχόμενα και καθημερινά είναι φανερό.

Επίσης δεν μετακινώ τίποτα. Πάλι στη φαντασία σου είναι.

 

Μπορείς να μου δείξεις που αρπαχτηκα? Χωρίς φυσικά να είναι κάτι που απλά το νομίζεις πάλι.

Τι με νοιάζει τι νόμιζε ο καθένας?

Μπορείς να μου βρεις σε θέμα άλλης κονσόλας να λέω ότι με ενδιαφέρει η δύναμη? Όπως θα δεις από την υπογραφή μου άλλωστε ψωνίζω από όλες τις εταιρείες.

 

Ίσως θα έπρεπε να σε ανησυχεί που μόνο εσύ βλέπεις αυτή τη συνήθη τακτική μου.

 

Το ότι βλέπεις πάλι lobby, tag teaming Και οτιδήποτε σχετικό είναι ενδεικτικό της κατάστασης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνω ένα like στο post σου και δεν θα συνεχίσω την συζήτηση. Ότι θες να συζητήσουμε ευχαρίστως μιλάμε και σε PM.

 

Edit no reason for σάλτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως είναι από ανησυχία και όχι τίποτε άλλο. Αυτό.

 

Τις όποιες ανησυχίες σου μπορείς να τις εκφράζεις άμεσα και όχι έμμεσα για να καταλήξεις να κατηγορείς για κλίκες και ότι άλλο σου κατέβει.

 

Δεν χρειάζεται να δικαιολογηθώ αλλά το like στον NickTG το έβαλα γιατί όντως κλαίγεσαι για το πως θα ήθελες να είναι το NSW κάτι που έχεις επαναλάβει στο παρελθόν. Μετά προχώρησες σε γενικότητες ότι αποφασίσαμε όλοι σύσσωμοι -προφανώς εκτός από εσένα- πόσα Flops μπορεί να αποδώσει το NSW και ότι έχουμε πέσει να σε φάμε. Τα βρίσκω χοντράδες για κάποιον που έγραψε να μην παίρνουμε τοις μετρητοίς όσα γράφει.... Τόσο κλάμα ούτε σε επεισόδιο του Φώσκολου δεν έχουμε δει, και μάλιστα το πράττεις συστηματικά. Γενικώς καταλήγεις κουραστικός και εκνευριστικός.

 

Πάντως θα σου πρότεινα αφού έχεις τέτοιες "τεχνικές ανησυχίες" να στραφείς στο ninty.gr όπου είσαι ενεργός για να κάνεις μια τεχνική συζήτηση με cloud/vassilispap που -όπως θυμάμαι- είναι γνώστες σε τέτοιου είδους θέματα.

 

 

Αν πάντως καταλαβαίνω καλά το όλο θέμα σχετικά με την ιπποδύναμη του NSW είναι επειδή κάποιοι θεωρούν πως αν το σύστημα είχε μεγαλύτερη ισχύ θα κέρδιζε μεγαλύτερη υποστήριξη κάτι το οποίο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Αρκετές φορές έχει αναφερθεί πως το NSW θα έχει μεγαλύτερη υποστήριξη από την Ιαπωνία λόγω της φορητότητας, ένας τομέας που υπερισχύει η Ν εδώ και δεκαετίες. Προσωπικά δεν το έγραφα για αυτό αλλά επειδή η Ιαπωνική βιομηχανία βρίσκεται σε παρακμή και επομένως η Ν μπορεί να παίξει καλύτερα μπάλα. Όταν γράφω παρακμή δεν εννοώ οικονομικά αλλά σε νούμερα η Ιαπωνική αγορά σε θέματα κονσολών (φορητών και οικιακών) γνωρίζει μεγάλη πτώση. Οι τοπικές εταιρίες ενδιαφέρονται άμεσα για την εσωτερική τους αγορά σε τεράστιο βαθμό.

 

Όσο αναφορά τις δυτικές εκεί παίζουν μπάλα οι Sony, MS και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό. Είναι τέτοια τα συμφέροντα και οι εμπορικές συμφωνίες που εκεί η Ν δεν μπορεί να εισχωρήσει παρά μόνο εφόσον υπάρξουν ευκαιρίες. Ότι multiplatform και να κυκλοφορήσει αρχικά από τρίτες δυτικές εταιρίες δεν πρόκειται να έχει συνέχεια μακροπρόθεσμα.

 

Το σύστημα χρειάζεται αποκλειστικότητες που μπορούν να εκμεταλλευτούν τις ιδιαιτερότητες του, είναι κρίμα και αποτυχία (για μένα τουλάχιστον) που παιχνίδια όπως BoW, MK8 Deluxe δεν υποστηρίζουν το hd rumble. Επίσης έχω αναφέρει αρκετές φορές πως με βάση τα δεδομένα κάθε κονσόλας οι αποκλειστικότητες της Ν εξασφαλίζουν την αποτυχία και την επιτυχία των συστημάτων της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις όποιες ανησυχίες σου μπορείς να τις εκφράζεις άμεσα και όχι έμμεσα για να καταλήξεις να κατηγορείς για κλίκες και ότι άλλο σου κατέβει.

 

Δεν χρειάζεται να δικαιολογηθώ αλλά το like στον NickTG το έβαλα γιατί όντως κλαίγεσαι για το πως θα ήθελες να είναι το NSW κάτι που έχεις επαναλάβει στο παρελθόν. Μετά προχώρησες σε γενικότητες ότι αποφασίσαμε όλοι σύσσωμοι -προφανώς εκτός από εσένα- πόσα Flops μπορεί να αποδώσει το NSW και ότι έχουμε πέσει να σε φάμε. Τα βρίσκω χοντράδες για κάποιον που έγραψε να μην παίρνουμε τοις μετρητοίς όσα γράφει.... Τόσο κλάμα ούτε σε επεισόδιο του Φώσκολου δεν έχουμε δει, και μάλιστα το πράττεις συστηματικά. Γενικώς καταλήγεις κουραστικός και εκνευριστικός.

 

Πάντως θα σου πρότεινα αφού έχεις τέτοιες "τεχνικές ανησυχίες" να στραφείς στο ninty.gr όπου είσαι ενεργός για να κάνεις μια τεχνική συζήτηση με cloud/vassilispap που -όπως θυμάμαι- είναι γνώστες σε τέτοιου είδους θέματα.

 

 

Αν πάντως καταλαβαίνω καλά το όλο θέμα σχετικά με την ιπποδύναμη του NSW είναι επειδή κάποιοι θεωρούν πως αν το σύστημα είχε μεγαλύτερη ισχύ θα κέρδιζε μεγαλύτερη υποστήριξη κάτι το οποίο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Αρκετές φορές έχει αναφερθεί πως το NSW θα έχει μεγαλύτερη υποστήριξη από την Ιαπωνία λόγω της φορητότητας, ένας τομέας που υπερισχύει η Ν εδώ και δεκαετίες. Προσωπικά δεν το έγραφα για αυτό αλλά επειδή η Ιαπωνική βιομηχανία βρίσκεται σε παρακμή και επομένως η Ν μπορεί να παίξει καλύτερα μπάλα. Όταν γράφω παρακμή δεν εννοώ οικονομικά αλλά σε νούμερα η Ιαπωνική αγορά σε θέματα κονσολών (φορητών και οικιακών) γνωρίζει μεγάλη πτώση. Οι τοπικές εταιρίες ενδιαφέρονται άμεσα για την εσωτερική τους αγορά σε τεράστιο βαθμό.

 

Όσο αναφορά τις δυτικές εκεί παίζουν μπάλα οι Sony, MS και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό. Είναι τέτοια τα συμφέροντα και οι εμπορικές συμφωνίες που εκεί η Ν δεν μπορεί να εισχωρήσει παρά μόνο εφόσον υπάρξουν ευκαιρίες. Ότι multiplatform και να κυκλοφορήσει αρχικά από τρίτες δυτικές εταιρίες δεν πρόκειται να έχει συνέχεια μακροπρόθεσμα.

 

Το σύστημα χρειάζεται αποκλειστικότητες που μπορούν να εκμεταλλευτούν τις ιδιαιτερότητες του, είναι κρίμα και αποτυχία (για μένα τουλάχιστον) που παιχνίδια όπως BoW, MK8 Deluxe δεν υποστηρίζουν το hd rumble. Επίσης έχω αναφέρει αρκετές φορές πως με βάση τα δεδομένα κάθε κονσόλας οι αποκλειστικότητες της Ν εξασφαλίζουν την αποτυχία και την επιτυχία των συστημάτων της

 

 

Η αλήθεια είναι ότι στεναχωριέμαι τώρα - γιατί εσένα κακώς σε πήρε η μπάλα σε αυτό που έγραψα. Σου ζητώ συγνώμη αλλά ειλικρινά εδώ είναι υποτίθεται τεχνολογικό forum και αν δεν γράψουμε ή δεν εικάσουμε για spec δεν έχει χαβαλέ... Αλλά εκεί τελειώνει ότι και να ήθελα να γράψω παραπάνω γιατί το bullying που έχω φάει εδώ και τις ακόλουθες συνέπειες δεν τις ξαναπερνάω για κανενός την χάρη.

Δεν μιλάω για σένα φυσικά.

 

Για το switch δεν κλάφτηκα - ίσα ίσα ξενέρωσα γιατί το custom ήταν στο PR. Έκανα εικασίες - ήλπιζα σε κάτι έστω και custom τύπου edram. Αλλά οκ τι να κάνουμε. Αυτοί που το πήραν θα υποφέρουν (wifi/ left joycon/ dock/ powerbank, no online, cloud saves, sd games>delete στην internal κ.α.). Εμένα μου περισσεύει..

 

Ότι θες ευχαρίστως να το συζητήσουμε σε PM.

 

Για τα spec όπως έγραψα 2 σελίδες πριν περίπου δεν μίλησα για ιπποδύναμη αλλά για μπαταρία. Και ένα μηχάνημα χωρίς ανεμιστηράκι - Όπως όλα τα tablet δηλαδή. Και όλες οι προηγούμενες κονσόλες της Nintendo και μη - GBA/3DS/DS/κτλ. Δες τα και σχολιάσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Capcom does study to bring Resident Evil 7 to Nintendo Switch

 

 

 

DS3_switch.jpg

 

To gamespot το άλλαξε το συγκεκριμένο κομμάτι, και έβαλε "Captured on PS4"

 

 

Επεξ/σία από cpttony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ελπίζω ο panther να αλλάξει το flop/watt που υπολόγισε.Στους υπολογισμούς να ληφθούν παρακαλώ υπ΄όψη τα 18 watt του switch - και τα 35 watt του WiiU (40 ήταν το WII)

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι. Το πόστ εκείνο εξυπηρέτησε το σκοπό του όταν το έγραψα. Δεν έχει πλέον κάτι άλλο να προσφέρει, ειδικά όταν τώρα ξέρουμε πολύ καλύτερα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Switch.

 

Απλά το θέμα είναι ότι οι προσδοκίες κάποιων ήταν μή ρεαλιστικές όσον αφορά το Switch. Διαβάσαμε εδώ πέρα πάρα πολλά πρίν ανακοινωθεί το μηχάνημα, αλλά και αργότερα. Ο κόσμος έπαιρνε τις πατέντες και έκανε σενάρια για μηχανήματα με καταπληκτικές ικανότητες.

 

Εγώ πάντα έλεγα εδώ πέρα ότι ο κόσμος πρέπει να αναθεωρήσει τις προσδοκίες του για να μήν απογοητευθεί, ότι το μηχάνημα θα είναι σίγουρα underpowered και η nintendo θα βασιστεί σε κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό για να ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό.

 

Έτσι και έγινε. Οπότε εγώ δεν βρέθηκα ούτε προ εκπλήξεων ούτε απογοητευμένος όσον αφορά την επεξεργαστική δύναμη του συστήματος. Αλλά ούτε θα βάλω τον εαυτό μου σε μία διαδικασία να ελπίζω σε σύντομες αναβαθμίσεις του SOC, ή αναβάθμισης των δυνατοτήτων του Switch.

 

Βλέπω το σύστημα ως έχει τώρα, και το μόνο που θέλω είναι παιχνίδια.

 

Δεν πιστεύω ότι έχει νόημα να παραπονούμαστε για την χαμηλή δύναμη του μηχανήματος. Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι αυτό το δρόμο έχει επιλέξει η Νιντέντο: Tη διαφορετικότητα και όχι την τεχνολογική υπεροχή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tη διαφορετικότητα και όχι την τεχνολογική υπεροχή.

Το switch είναι ένα tablet (χωρίς καμία εφαρμογή για tablets) με TV out. Τη διαφορετικό έχει που καλύπτει την υστέρηση σε τεχνολογία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το switch είναι ένα tablet (χωρίς καμία εφαρμογή για tablets) με TV out. Τη διαφορετικό έχει που καλύπτει την υστέρηση σε τεχνολογία;

Τι Nintendo και οποία άλλη θα βγάλει σε αυτό CONSOLE GAMES και όχι touchscreen παιχνιδάκια που θα βρεις σε ένα "απλό" τάμπλετ proper console games με άλλα λογια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Nintendo και οποία άλλη θα βγάλει σε αυτό CONSOLE GAMES και όχι touchscreen παιχνιδάκια που θα βρεις σε ένα "απλό" τάμπλετ proper console games με άλλα λογια

Άρα δεν έχει κάτι διαφορετικό, απλά μέτριο hardware. Ωραία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το switch είναι ένα tablet (χωρίς καμία εφαρμογή για tablets) με TV out. Τη διαφορετικό έχει που καλύπτει την υστέρηση σε τεχνολογία;

 

- Αν το συγκρίνεις με τα υπόλοιπα tablets της αγοράς, τότε είναι το πιο ισχυρό tablet/φορητό εκεί έξω.

 

- Αν το συγκρίνεις με τις υπόλοιπες κονσόλες αυτής της γενιάς, τότε είναι μια underpowered κονσόλα που την παίρνεις μαζί σου.

 

Αποφασίστε όμως με τι θα συγκρίνουμε κάθε φορά, γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα. Σαν τον φίλο που του κάνουμε συνέχεια bullying, που κλαιγόταν για την ισχύ του NSw και έλεγε ότι δεν τον ενδιαφέρει η φορητότητα, και πήγε και υπολόγισε μέσα στα «κρυφά έξοδα» θήκη για να το παίρνει μαζί του. Παράνοια σκέτη.

 

Από εκεί και πέρα, επειδή χθες τσίμπησα το 1-2-Switch για να παίζω με τα παιδιά, θα κάνω ένα ψιλοαναλυτικό review μόλις βρω χρόνο. Τα joy-cons αναβαθμίστηκαν πολύ στην υπόληψή μου μετά από αυτό το game, έχουν πολύ τεχνολογία μέσα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα προωθείται σαν κονσόλα που μπορεί να γίνει φορητή.

Σαν tablet δεν έχει καν browser, σαν κονσόλα δεν έχει δύναμη, σαν φορητή παίζει το shovel Knight.

 

Ο μοναδικός λόγος αγοράς για εμένα, skyrim στο δρόμο. Αν δεν βγουν γρήγορα και αλλα third party, δεν θα τα πάει καλά.

 

Από την άλλη βέβαια, skyrim παίζω και στο laptop. Είναι μπέρδεμα η κονσόλα της Nintendo, δεν μπορώ να δω τι ακριβώς νέο προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...