Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα Switch οσο ακομα τρεχει το 20% επιστροφη απο το Γερμανο και θελω καποιες διευκρινησεις.

Αν και θεωρω λαθος την επιλογη της nintendo οσον αφορα την hardware πλατφορμα (ολα κομπλε για το φορητο κομματι αλλα επρεπε να υπαρχει στο dock εξτρα gpu στα προτυπα ενος laptop e-gpu, τεσπα) δε με απασχολει τοσο η αποδοση του αφου δε προκειται να παιξω multiplatform τιτλους για να μπω σε διαδικασιες συγκρισης.

Με ενδιαφερουν μονο οι exclusive nintendo τιτλοι συνεπως θεωρω οτι αυτοι πρεπει να ειναι σωστα optimized για το hardware του.

 

Ομως τις τελευταιες μερες ακουσα διαφορα οτι η κονσολα παιζει χειροτερα οταν ειναι docked... ισχυει αυτο ρε παιδια?? Ειναι δυνατον το zelda επειδη απο 720p ανεβαινει στα 900p να εχει frame dips στα 20fps? Αν μη τι αλλο ειχα διαβασει οτι o Tegra ανεβαζει πολυ clock οταν ειναι docked. Εκει ακουσα οτι δεν ειναι προβλημα ισχυος αλλα προβλημα του τροπου διασυνδεσης με το dock και το hdmi. 

Ειναι δυνατον να εχουν κανει τετοια μεγαλη πατατια? Και ρωταω γιατι με ενδιαφερει εξισου (μαλλον και παραπανω) το docked κομματι με το φορητο.

 

Τι εχετε διαβασει οσοι το εχετε ψαξει, εχουν καταληξει καπου στο θεμα αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται panther μου να αποθεωνεις(μαζι σου εδω 100%) το Ζelda των 900p/20-30 fps/last gen graphics, να ενοχλεισαι οταν καποιος σου λεει οτι δεν ειναι αρκετο και απο την αλλη ξαφνικα να εχεις τρελες απαιτησεις απο τις αλλες κονσολες. Το λεω για ολους, οχι μονο για σενα.

 

Κρατειστε μια εστω ελαχιστα σταθερη γραμμη, για να εχει και μεγαλυτερο βαρος η αποψη σας. Γνωμη μου.

Δεν μπορει να ειναι συμβιβασμος το ιδιο παιχνιδι-εμπειρια(pcps4one) και να μην ειναι το generation leap προς τα κατω(switch).

Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έλεγα ότι το hw των κονσολών όταν βγήκαν ήταν αστείο έτσι το λέω και εδώ.Το θέμα είναι πως την βλέπεις την κονσόλα.Αν την δεις πρώτα ως home τότε φυσικά και είναι πολύ αδύναμη.Ως φορητή είναι τούμπανο.Δε ξέρω για ποιον λόγο το διαφήμισε τόσο πολύ ως home console.Οκ, υβριδική θα μου πείτε ότι το είπε και θα έχετε δίκιο αλλά έπρεπε να ακολουθήσει μία άλλη πολιτική στο τι είναι πρωτίστως η κονσόλα.Για εμένα η κονσόλα αν φέρει τα ip's των φορητών (θα τα φέρει σίγουρα πιστεύω) θα πουλάει σα ζεστά φρατζολακια τις κονσόλες.Οποιος θέλει multiplatforms σαφώς και πάει σε pc χωρίς συζήτηση ή στις άλλες δύο ανάλογα τα αποκλειστικά που γουστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να απαντησω και στην αλλη πλευρα(spartan) και να κλεισω.

 

Παλιοτερα θυμαμαι ειχα μπει στο thread του 3ds και εγραφα οτι ημουν απογοητευμενος απο το hardware του.

Δεν εκανα το ιδιο για το switch, γιατι σημερα κτλβαινω οτι ενας συγκεκριμενος παραγοντας παιζει μαλλον μεγαλυτερο ρολο απο οτι πιστευα τοτε.

Και δεν ειναι αλλος απο το κοστος development των παιχνιδιων.

 

Oσο βελτιωνονται τα hardware τοσο μεγαλωνει και το κοστος, απαιτησεις κτλ

Η Νιντεντο δεν εχει νοημα να παει σε κατι τετοιο και δεν εχει νοημα να υποστηριξει κατι τετοιο με καποιο δυνατο hardware, γιατι δεν πιστευω οτι θελει και μπορει(?) να παει σε τοσο ακριβες παραγωγες. Δινει αλλου βαση και οχι ξερω γω στο voice acting ή στην ποικιλια στον σχεδιασμο την βλαστησης.

 

Η επιτυχια των DS βασιστηκε σε ενα μεγαλο βαθμο στο χαμηλο κοστος του development, κατ'εμε. Πολλα παιχνιδια, μικρο κοστος παραγωγης για αυτα. Oποτε ισως ειναι λιγο ουτοπικο να απαιτουμε απο την Nintendo καποιο super hardware απο δω και περα. 

 

Το ζελντα σε σουπερ hardware θα ηταν πολυ πιο ακριβο και πιθανοτατα θα εφερνε λιγοτερο κερδος στην Ν.

 

Απο την αλλη αναρωτιεμαι πως μπορει να κινηθει στο μελλον, εφοσον ισχυουν τα παραπανω. Τα παιχνιδια του switch σιγουρα θα κοστιζουν περισσοτερο απο αυτα του 3DS και οσο παει αυτο θα ανεβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την δεις πρώτα ως home τότε φυσικά και είναι πολύ αδύναμη.Ως φορητή είναι τούμπανο.Δε ξέρω για ποιον λόγο το διαφήμισε τόσο πολύ ως home console.

 

Όντως. Εάν η διαφήμιση ήταν πχ "η νέα μας φορητή κονσόλα με δυνατότητα σύνδεσης στην TV" τότε θα καθόταν αλλιώς στο κοινό που θα ήθελε και κάτι δυνατό από πλευράς hardware. 

 

Τότε θα είχε αποφευχθεί κάθε σύγκριση με PS4/One μιας και η κονσόλα πλέον θα ανήκε επίσημα και εξ'ολοκλήρου στην κατηγορία των handhelds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην ακουω κουβεντες που δεν στεκουν περι hardware οτι δεν μας νιαζει..ολους μας νιαζει απλα μερικοι που αγορασαμε το switch εχουμε το θαρος και το λεμε.το custom tegra τελικα μας βγηκε σε χειροτερο απο το stock x1. και με τους χρονισμους που χρησιμοποιουν ερχετε σε επιδοσεις ιδιες με k1.το switch το αγορασα day one αλλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος με αυτα που βγαινουν στην φορα..να μη νιαζουν τα σπεκς αλλα τα παιχνιδια της νιντεντο..παω πασο σε αυτο και συμφωνω 100%..αλλα γιατι λογο hardware το ζελντα να πεφτει στα 20 frames και το αλλο παιχνιδι που ειδαμε σε προαφατη αναλυση ,για το dragon quest μιλαω.να πεφτει και αυτο στα 25-20 frames...να μη με νιαζουν τα σπεκς αλλα οταν βλεπω τετια πραγματα σαφως και με νιαζουν.προτιμουσα να πληρωσω 399 μια φορα και να παιζω ζελντα 1080p 60 frames και dragon quest το ιδιο, παρα ετσι..και το ξαναλεω ελπιζω να μη σταθουν εμποδιο τα σπεκς και να δουμε παιχνιδια που να τα σπανε στην κονσολιτσα,γιατι ειναι απο τα ωραιοτερα gadgetakia που εχουν βγει.εχω να παιξω ps4 απο της 3 του μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δε ξέρω για ποιον λόγο το διαφήμισε τόσο πολύ ως home console.Οκ, υβριδική θα μου πείτε ότι το είπε και θα έχετε δίκιο αλλά έπρεπε να ακολουθήσει μία άλλη πολιτική στο τι είναι πρωτίστως η κονσόλα.

Μπορει και να το παει ετσι απο δω και περα, με αυτη τη λογικη(υβριδικη). Μονο με upgrades τυπου pro. Ποιος ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και να το παει ετσι απο δω και περα, με αυτη τη λογικη(υβριδικη). Μονο με upgrades τυπου pro. Ποιος ξερει.

Νομίζω είναι δεδομένο να δούμε λίγο αργότερα μία αναβαθμισμένη έκδοση του Switch σε specs. Είναι μία συνηθισμένη τακτική της Nintendo. Πχ 3DS/New 3DS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα multiplatform που αναφερθηκαν(και εν μερη ενδιαφερουν και το παρον θεμα για το μελον της κονσολας),δεν ξερω απο που εχει προκυψει αυτο περι καλυτερων multiplatform στο pc.

 

Σε αυτη τη γενια τουλαχιστον εδω και 3.5χρονια περιπου που κραταει,οι πωλησεις των multiplatform παιχνιδιων(και αρα και περισσοτερος κοσμος)γινονται στις κονσολες πρωτα και τελευταια στο pc περαν ελαχιστων παιχνιδιων τυπου Overwatch.

 

Fifa,nba,battlefield,star wars,GTA,call of duty,Street Fighter,mortal kombat.

 

Ανεκαθεν οι εκδοσεις των κονσολων ηταν οι πιο προσεγμενες,οχι μονο απο πλευρας του πως τρεχουν σε γενικες γραμμες τα παιχνιδια αλλα και των server ή cheater/hacker(το τελευταιο οχι τοσο σημαντικο αλλα αξιζει να αναφερθει).

 

Μπορει στο Pc το 1080p 60fps να ειναι φυσικα δεδομενο αλλα εχει αλλα προβληματα αυτη η πλατφορμα.

 

Ισα ισα που λογω της φορητοτητας του Switch αρκετα παιχνιδια οπως τα αθλητικα,fighting και αγωνιστικα παιχνιδια μπορουσαν να πουλησουν πολυ στο Switch.

 

Τελος μην ξεχναμε οτι το Switch(οπως και το Ps4 πλεον)μπαινει και αυτο στο club των συνδρομων για online.

Αρα δεν ειναι λογικο(οπως και στο ps4)να υπαρχουν καποιες απαιτησεις οσον αφορα το online κομματι του?

Δηλαδη ο κατοχος/χρηστης Wii U δεν πληρωνε online για να παιξει mario kart, Splatoon και παει λεγοντας,στο Switch γιατι να αλλαξει αν δεν εχει κατι αντιστοιχο του ανταγωνισμου να προσφερει?

 

Και ολα αυτα ειναι θεματα που θα ξεκινανε να αναφερονται απο τελη αυτου του μηνα και μετα οταν φυγει ο ντορος του zelda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα από την αρχή του μηνύματος μου κάνω σαφές ότι μιλάω για τις οικιακές κανσόλες μόνο.

 

Δεύτερον, είπα ότι το GC ήταν η δεύτερη σε δύναμη κονσόλα (και όχι μια ολόκληρη γενιά πίσω όπως τα τελευταία χρόνια).

 

Τρίτον, το cartidge ήταν περιορισμένης χωρητικότητας αλλά το Ν64 πιο γρήγορο και με καλύτερα γραφικά στα 3D games σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

 

Οπότε... meh yes.

 μα πως ηταν καλύτερο σε hardware αφού και το cart, hardware part ήταν και μάλιστα flawed από το design. Τέσπα δεν έχει νόημα η συζήτηση η Ν έχει κάνει τραγικά λάθη στην πορεία σε διαφορετικούς τομείς το καθένα μετά το snes, με το switch δείχνει ότι πείρε μπροστά με την βοήθεια της Nvidia :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι δεδομένο να δούμε λίγο αργότερα μία αναβαθμισμένη έκδοση του Switch σε specs. Είναι μία συνηθισμένη τακτική της Nintendo. Πχ 3DS/New 3DS.

Ε τότε να περιμένουμε το XL  - υπομονή  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

On topic παρακαλώ τα επόμενα μηνύματα. Μην ξεφεύγετε σε συγκρίσεις με PC και άλλες κονσόλες, γιατί την έχετε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση. Πρόσφατα. Οι ίδιοι. Και δεν οδηγεί κάπου καλά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε τότε να περιμένουμε το XL - υπομονή :P

Προφανώς το λες για πλάκα αλλά έχω ακούσει και άλλους να το λένε.Με αυτό το σκεπτικό δε παίρνεις ποτέ τίποτα.

 

Spatoon 2 demo για κατέβασμα.Οι servers ανοίγουν στις 24 του μήνα.

Επεξ/σία από Pitsifrikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται panther μου να αποθεωνεις(μαζι σου εδω 100%) το Ζelda των 900p/20-30 fps/last gen graphics, να ενοχλεισαι οταν καποιος σου λεει οτι δεν ειναι αρκετο και απο την αλλη ξαφνικα να εχεις τρελες απαιτησεις απο τις αλλες κονσολες. Το λεω για ολους, οχι μονο για σενα.

 

Καθότι ο moderator αρχίζει να παίρνει φωτιά, η απάντησή μου σε spoiler και αν θές συνεχίζουμε σε PMs.

 

 

Τί σχέση έχει αυτό που έγραψα με αυτό που λές? Να σου απαντήσω ο ίδιος: Καμία

 

Όταν έχω επιλογή να παίξω ένα τίτλο στο σύστημα στο οποίο παίζει καλύτερα, θα το παίξω στο σύστημα που παίζει καλύτερα.

 

Συνεπώς, για τους multiplatform τίτλους, για εκείνον που θέλει και μπορεί να παίξει το παιχνίδι χωρίς συμβιβασμούς, θα το παίξει στο PC.

 

Αν το Zelda φίλε μου ήταν multiplatform, ο μόνος λόγος να το έπαιζα στο Switch θα ήταν λόγο της φορητότητας. Αλλιώς θα το έπαιζα στο PC μου 1080p/60 fps, μαζί και με κάνα mod για Ultra-HD textures.

 

 

Το Switch είναι αυτό που είναι: Ένα underpowered για τα δεδομένα της οικιακής κονσόλας μηχάνημα, και ένα πολύ δυνατό φορητό. Οπότε οι απαιτήσεις μας και οι προσδοκίες μας πρέπει να είναι οι ανάλογες.

 

Σκεπτόμενοι όμως το τί έχουμε δεί στο 3DS, το οποίο είναι ένα σύστημα με επεξεργαστική ισχύ ενός caclulator, για ποιό λόγο πρέπει να μας απογοητεύει η ισχύς του Switch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...