Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα λοιπόν να γράψω την εμπειρία μου για την πρώτη κονσόλα nintendo που απέκτησα μετά το original gameboy. Να πω πριν αρχίσω να κατεβάζω σεντόνι ότι έχω ps4 και ένα δυνατό pc.

 

Το Switch το πήρα από το την δυνατότητα του mobile. Το πήρα λοιπόν με δυο παιχνίδια. Zelda και 1-2 Switch.

 

Στα της κονσόλας. Πρέπει να είμαι απίθανα κωλόφαρδος ή να έχει γίνει μεγάλο θέμα για το τίποτα λόγο internet/clicks. Ουτε desync είχα ούτε πρόβλημα με το wifi (εδώ να πω ότι το έχω συνδεδεμένο με 5ghz).

Η κονσόλα έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Η οθόνη δεν μου προκάλεσε κανένα πρόβλημα όσο αφορά τη φωτεινότητα. 

 

Προέκυψε ταξίδι όμως επαγγελματικό για Σλοβενία. Πτήση Αθηνα-Βελιγράδι (2 ώρες)-Λιουμπλιάνα.

 

No panic, το έβγαλα από τη βάση του στο 100% και με airplane mode και ψίλο κατευασμένη φωτεινότητα με έβγαλε μέχρι το τελικό προορισμό με μία μισάωρη φόρτιση στο Βελιγράδι. 

Το grip είναι πολύ βολικό και δεν πρόκειτε να δώσω λεφτά για το pro. Σε σχέση με το ps4 που έχω μου κάνει για πολύ πιο παιχνιδιάρικη κονσόλα και εξηγώ:

 

Η κοπέλα μου δεν παίζει παιχνίδια. Αλλά το 1-2 switch είναι must. Το έχουμε παίξει κανα 4ώρο μαζί. Και όταν πήγαμε σε ένα φιλικό ζευγάρι το βγάλαμε από το Dock, το πήραμε μαζί μας και το λιώσαμε άλλο ένα 3ωράκι. Το ζευγάρι την άλλη μέρα πήγε και πήρε ένα switch μαζί με το 1-2 ΑΛΛΑ χωρίς το zelda.

Όμως το zelda είναι το selling point. Τα γραφικά του (διάβασα ότι είναι port όποτε κρατάω επιφυλάξεις) είναι για τα δικά μου γούστα μέτρια. Κυρίως τα textures, εξαιρετικά εθιστηκό αλλά συγκρινόμενο με το witcher 3 κάπως παιδικό και σίγουρα υποδιέστερο σε σενάριο. Ξένο μου φάνηκε κάπως ότι δεν έχουν όλοι οι χαρακτήρες voice over. Μην παρεξηγηθώ παραμένει ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Άξιζε η αγορά της κονσόλας; Για τώρα θα πω ναι για δύο λόγους: Φορητότητα και fun με το 1-2 switch. Φυσικά το μέλλον θα δείξει. ΘΑ μου αρέσει να γίνουν port παιχνίδια από wii και σίγουρα θα ήθελα να έχω φορητό ένα παιχνίδι τύπου XCOM 2 (όχι συγκεκριμένα αυτό αλλά καταλάβαίνετε τι θέλω να πω). 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα


Όμως το zelda είναι το selling point. Τα γραφικά του (διάβασα ότι είναι port όποτε κρατάω επιφυλάξεις) είναι για τα δικά μου γούστα μέτρια. Κυρίως τα textures, εξαιρετικά εθιστηκό αλλά συγκρινόμενο με το witcher 3 κάπως παιδικό και σίγουρα υποδιέστερο σε σενάριο. Ξένο μου φάνηκε κάπως ότι δεν έχουν όλοι οι χαρακτήρες voice over. Μην παρεξηγηθώ παραμένει ένα πολύ καλό παιχνίδι.

το zelda είναι φανταστικός τίτλος αλλά όντος αν έχεις pc τούμπανο και πας να παίξεις το witcher γιατί αυτο τον καιρό παίζω το expansion σου είναι σαν την νυχτα με την μέρα αλλά εμένα δεν με ενοχλεί.
Δεν μπορείς από την άλλη να πεις ότι είναι άσχημο οπτικά το zelda.
Πάντως και εγώ γιαυτό τον λόγο το πήρα για τον χαβαλέ αν άρχεται κανάς φίλος για διπλό και για τα jrpg και την φορητότητα του.
αν θέλω δυνατούς τίτλους έχω το pc έτσι και αλλιώς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όμως το zelda είναι το selling point. Τα γραφικά του (διάβασα ότι είναι port όποτε κρατάω επιφυλάξεις) είναι για τα δικά μου γούστα μέτρια. Κυρίως τα textures, εξαιρετικά εθιστηκό αλλά συγκρινόμενο με το witcher 3 κάπως παιδικό και σίγουρα υποδιέστερο σε σενάριο. Ξένο μου φάνηκε κάπως ότι δεν έχουν όλοι οι χαρακτήρες voice over. Μην παρεξηγηθώ παραμένει ένα πολύ καλό παιχνίδι.

 

Στο νήμα του Zelda πρέπει να το γράψω κανονικά, αλλά ενιγουέι:

 

Επειδή την σύγκριση με το Witcher (3) την έχω ξανασυναντήσει και όταν τη βλέπω μου έρχεται να κοπανήσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Δεν υπάρχει απολύτως καμία σχέση μεταξύ του Witcher και του Zelda σε κανένα παράλληλο σύμπαν. Το μόνο κοινό τους σημείο είναι ότι και τα δύο είναι 3rd-person medieval games. Από εκεί και πέρα δεν υπάρχουν κοινά σημεία για να συγκρίνεις:

 

- Το Witcher 3 είναι core RPG με βαριά RPG στοιχεία. Το Zelda δεν έχει τέτοιου είδους μηχανισμό που οι επιλογές να επηρεάζουν τον κόσμο. Ανάλαφρο Action/Adventure είναι.

- Ο Geralt έχει τεράστιο back story και όλα τα games είναι χτισμένα πάνω στον χαρακτήρα του. Ο Link δεν έχει καν voice-over.

- Τα Witcher έχουν βαρύ σενάριο και πλοκή, τα Zelda πάντα ήταν του στυλ «βρες το master sword και σφάξε τον κακό».

- Το gameplay των Zelda, τα Witcher δεν το βλέπουν ούτε με το κυάλι. Τα Zelda είναι χτισμένα πάνω στο gameplay τους και δεν μπορείς να ολοκληρώσεις έναν τίτλο αν δεν κάνεις χρήση όλων των επιλογών στο gameplay, ενώ τα Witcher είναι πολύ πιο ελαστικά σε αυτό το κομμάτι.

 

Αν θέλετε να συγκρίνετε τα Zelda με κάτι, τότε αυτό δεν είναι τα Witcher.

 

 

Ερώτηση προς τους κατόχους: λόγο έλλειψης χρόνου παίζω κατά βάση ένα 3ωρο το βράδυ στην TV όλο το υπόλοιπο 20ωρο η κονσόλα μένει στο dock παίζει ρόλο στην μπαταρία του; καλό είναι να βγαίνει από το dock η δεν παίζει ρόλο; ουσιαστικά είναι 24/24ωρο docked ευχαριστώ.

 

Γιατί να παίζει ρόλο το αν είναι συνέχεια στο ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τους κατόχους: λόγο έλλειψης χρόνου παίζω κατά βάση ένα 3ωρο το βράδυ στην TV όλο το υπόλοιπο 20ωρο η κονσόλα μένει στο dock παίζει ρόλο στην μπαταρία του; καλό είναι να βγαίνει από το dock η δεν παίζει ρόλο; ουσιαστικά είναι 24/24ωρο docked ευχαριστώ.

 

 

Εάν δεν κάνω λάθος έχει μπαταρία ιόντων λιθίου. Οπότε γιατί να μην ισχύει ότι ισχύει για όλες τις μπαταρίες αυτού του είδους; Καλό είναι τουλάχιστον ένας κύκλος φόρτισης μία φορά το μήνα (προσοχή δεν λέω να την πας στο μηδέν και μετά στο 100% αλλά να την πας πχ στο 50% μετά πάλι στο 100% και κάποια άλλη μέρα πάλι στο 50 και μετά στο 100)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα την άποψη μου για ένα τίτλο rpg σε σύγκριση με έναν άλλο από τον οποίο μόλις ήρθα. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν. Τώρα αν θέλουμε να ψηρίζουμε την μαιμού μπορούμε, αλλά και τα δύο games είναι. Και με βάση το fun βαθμό που θα μου προσφέρουν τα κρίνω. Δεν είπα ότι δεν είναι εξαιρετικό παιχνίδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έγραψα την άποψη μου για ένα τίτλο rpg σε σύγκριση με έναν άλλο από τον οποίο μόλις ήρθα. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν. Τώρα αν θέλουμε να ψηρίζουμε την μαιμού μπορούμε, αλλά και τα δύο games είναι. Και με βάση το fun βαθμό που θα μου προσφέρουν τα κρίνω. Δεν είπα ότι δεν είναι εξαιρετικό παιχνίδι.

 

Όχι δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Το ένα είναι core RPG, το άλλο είναι action/adventure. Αν θες να συγκρίνεις το BotW με κάποιο game, σύγκρινέ το με τα Batman Arkham, με τα Tomb Raider, με τα Darksiders, γενικότερα με action/advenure games που είναι βασισμένα στο gameplay τους (και που btw τα νικάει όλα αυτά το BotW), όχι με games που είναι βασισμένα στο σενάριο και στους χαρακτήρες τους. Είναι ανούσιο να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Το ένα είναι core RPG, το άλλο είναι action/adventure. Αν θες να συγκρίνεις το BotW με κάποιο game, σύγκρινέ το με τα Batman Arkham, με τα Tomb Raider, με τα Darksiders, γενικότερα με action/advenure games που είναι βασισμένα στο gameplay τους (και που btw τα νικάει όλα αυτά το BotW), όχι με games που είναι βασισμένα στο σενάριο και στους χαρακτήρες τους. Είναι ανούσιο να το κάνεις.

Μπορούμε να το παίξουμε και ερευνητές gaming ιστορίας και να κάνουμε μεγαλύτερο diversification στα είδη να δουμε μήπως τελικά δεν κάνει να τα συγκρίνουμε ούτε με αυτά; Μήπως τελικά πρέπει να συγκρίνουμε το zelda breath of the wild switch edition με το zelda breath of the wild wii u edition; 

 

Πολύ σοβαρά δεν το παίρνουμε το θέμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορούμε να το παίξουμε και ερευνητές gaming ιστορίας και να κάνουμε μεγαλύτερο diversification στα είδη να δουμε μήπως τελικά δεν κάνει να τα συγκρίνουμε ούτε με αυτά; Μήπως τελικά πρέπει να συγκρίνουμε το zelda breath of the wild switch edition με το zelda breath of the wild wii u edition; 

 

Πολύ σοβαρά δεν το παίρνουμε το θέμα;

 

Οκ, bro, το Witcher 3 είναι καλύτερο από το BotW.

 

Δεν θα τα χαλάσουμε για δυο games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να σημειώσω εδώ ότι βρίσκω την έλειψη bluetooth για ακουστηκά απαράδεκτη.

 

Εμένα δεν με ενοχλεί τόσο αυτό, πιο πολύ με ενοχλεί που δεν εχώσαν ένα audio jack σε ένα από τα joy-cons ή στο grip για να συνδέω ενσύρματα ακουστικά. Αφού ούτως ή άλλως μέσω bluetooth συνδέονται και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να το παίξουμε και ερευνητές gaming ιστορίας και να κάνουμε μεγαλύτερο diversification στα είδη να δουμε μήπως τελικά δεν κάνει να τα συγκρίνουμε ούτε με αυτά; Μήπως τελικά πρέπει να συγκρίνουμε το zelda breath of the wild switch edition με το zelda breath of the wild wii u edition;

 

Πολύ σοβαρά δεν το παίρνουμε το θέμα;

 

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν χρειάζεται να είσαι ερευνητής για να μπορείς να ξεχωρίσεις 2 είδη παιχνιδιού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ αν πας ταξιδι σε αεροπλανο κλπ και θελεις να παιξεις δεν εχεις ακουστικα να παιξεις ; πρεπει να το εχεις βουβα η να ενοχλεις τους αλλους; 

εχει βγει noise cancellation οποτε ανετα θα μπορει καποιος να παρει το 5.1 συστημα του στο αεροπλανο και να ακουσει σαν γνησιος καγκουρας τα τρομερα εφε του παιχνιδιου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πχ αν πας ταξιδι σε αεροπλανο κλπ και θελεις να παιξεις δεν εχεις ακουστικα να παιξεις ; πρεπει να το εχεις βουβα η να ενοχλεις τους αλλους; 

 

Το tablet έχει επάνω audio jack. Όταν παίζεις σε φορητό ή σε tabletop mode μπορείς να συνδέσεις ενσύρματα ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...