Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ας πω και εγώ τη γνώμη μου για τη κονσόλα που πήρα πριν μία εβδομάδα αλλά τώρα έχω λίγο χρόνο να γράψω εντυπώσεις:

 

Με μία κουβέντα η κονσόλα με έχει εντυπωσιάσει και γενικά τη χαίρομαι ως αγορά.

Αναλυτικά:

 

- Συναρμογή --> άψογη και στιβαρή κατασκευή, καταπληκτικό κούμπωμα των joycons και πολύ ωραία αίσθηση των κουμπιών και των sticks. Ισως η ποιο ποιοτική κατασκευαστικά κονσόλα μάζι με το vita (που τα sticks και τα κουμπιά του υστερούν αρκετά σε σχέση με το switch) που έχω πιάσει στα χέρια μου.

 

- Οθόνη --> Καταπληκτική οθόνη (για φορητή κονσόλα - όχι για κινητό, μην ξεχνιόμαστε) με μεγάλη ευκρίνεια, πλούσια χρώματα και φωτεινότητα. Αναφορικά με το πλαστικό φινίρισμα (bezel) και την επικάλυψη της ένα θα πω. Πρόκειται για gaming gadget αποκλειστικά και όχι για κινητό - ταμπλέτα που κυρίως το δουλεύουν ενήλικες. Τη κονσόλα (κυρίως ως φορητή) θα χρησιμοποιήσουν και τα παιδιά ή ενήλικες σε παρέα οπότε η ανθεκτικότητα σε πτώσεις και κακομεταχείριση είναι δεδομένη. Με γνώμονα αυτό αν λέμε ευτυχώς που έχει πλαστική επικάλυψη γιατι όλοι γνωρίζουμε τη τύχη κινητών και ταμπλετών που έπεσαν μία φορά και όλη η οθόνη πήγε περίπατο.

 

- Υβριδικός χαρακτήρας --> Πρόκειται για το βασικό selling point για εμένα, το οποίο τιμά και πληρεί στο ακέραιο και είναι η πρώτη και η μοναδική κονσόλα που το κάνει έτσι (μη ακούσω για tvout σε ταμπλέτες, κινητά κλπ - εδώ μιλαμε για dedicated παιχνιδοκονσόλα). Θέλω να παίξω στη τιβι παίρνω μπόνους μεγαλύτερη ανάλυση, θέλει η γυναίκα ή τα παιδιά να δουν τηλεόραση ξεκουμπώνω τη κονσόλα και παίζω στο καναπέ ή στο υπνοδωμάτιο πριν κοιμηθώ - πάμε διακοπές ή στο χωριό βάζω το φορητό στη τσάντα και ησύχασα ενώ ταυτόχρονα έχω και δύο ασύρματα χειριστήρια που μπορώ να αποσπάσω και να παίξουν τα πιτσιρίκια διπλό το μεσημεράκι μετά το φαγητό στο ξενοδοχείο- δωμάτιο - πατρικό κλπ. Επίσης το πακέτο είναι υπερπλήρες. Αν κάποιος θέλει Pro χειριστήριο το αγοράζει χωριστά. - Δεν είναι όλοι οι χρηστες της κονσόλα pro gamerzzz! (Πάντως εμένα μια χαρά με βόλεψαν τα joycons - έχω ούτε μεγάλα ούτε μικρά χέρια).

 

- Παιχνίδια --> Δε βρίσκω τους βασικούς τίτλους λίγους, ούτε και πολλούς. Κάπου όσους είχαν και οι ανταγωνιστες στο Launch τους χωρις τα remake. Με τρανταχτή εξαίρεση το έπος Zelda - ένα τέτοιο βγαίνει στη βιομηχανία στα 10 χρόνια  - δε θα πω περισσότερα για αυτό.

 

Γενικά --> Περι νέας κονσόλας nintendo: Κανένας δεν αγοράζει κονσόλα της Nintendo από το ν64 και μετά για τις επιδόσεις οπότε ας μην μενουμε άλλο σε αυτό.

Βασικό κριτήριο αγορά κονσόλας Nintendo είναι τα ip της και αν αυτά σου αρέσουν. Οσοι θέλουν τα παιχνίδια της αθ αγοράσουν την κονσόλα της και σαν μπόνους θα πάρουν και 3d party games (αν υπάρξουν). Καταλάβετέ το οι περισσότεροι gamerz έχουν στάνταρ μαζί με κονσόλα Nintendo και pc ή ps/xbox για τα multiplatform.

 

΄Τα πράγματα είναι τόσο απλά και για αυτό αφήστε τα vs και απολαύστε (ΟΛΟΙ) είτε αργά είτε άμεσα τη νέα ποιοτική και πρωτότυπη κονσόλα της Nintendo (ακούστηκεσαν διαφήμιση :)) και τα παιχνίδια που αυτή θα φέρει (κυρίως) ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στη πλατφόρμα της. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν και άλλες προτάσεις στο χώρο........

 

Να αναφέρω ότι δεν είμαι κανενός fanboy (εχω ότι κονσόλα έχει βγει), και ούτε έχω μετοχές Nintendo. Μιλάω αφού έχω την κονσόλα και έχω ασχοληθεί μαζί της εδώ και μία εβδομάδα.

 

Να είστε καλά και happy gaming!!

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει Pro χειριστήριο το αγοράζει χωριστά. - Δεν είναι όλοι οι χρηστες της κονσόλα pro gamerzzz! (Πάντως εμένα μια χαρά με βόλεψαν τα joycons - έχω ούτε μεγάλα ούτε μικρά χέρια).

Πολυ ομορφη και αναλυτικη παρουσιαση και σε γενικες γραμμες δεν διαφωνω(στα specs φυσικα και διαφωνω γιατι οπως εχω πει και πιο παλια,δεν νομιζω με καλυτερα specs να χαλαγε κανενα να επαιζε Zelda σε 60fps).

Στο μονο που δεν συμφωνω ειναι στο παραπανω γιατι πολυ απλα δεν προοριζεται μονο για pro gamers το pro controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως χθές που έπαιξα ώρα ως φορητή δεν ζεστάθηκε καθόλου τώρα δεν γνωρίζω τι θα κάνει καλοκαίρι. 

Κάτι άλλο που δοκίμασα ήταν να βγω έξω όταν στο ήλιο για να δω την οθόνη. Εκεί όντος χάνει η οθόνη και είναι δύσκολο να διακρίνεις τι παίζει αλλά νομίζω την ζημιά την κάνει το glass που έχει και όχι τόσο η οθόνη γιατί κάνει αντανακλάσεις. 

Πάντως σε εξωτερικό χώρο που το δοκίμασα με ήλιο αλλά σε σκιά παίζεις σχετικά πολύ καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς κατοχους:

 

Τελικα σε real life ποσο σας κραταει η μπαταρια; Εννοω με Zelda και φωτεινοτητα εκει που σας βολευει, wifi ανοιχτο/κλειστο η καποιες ωρες sleep.

 

Βγαζει 3ωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αφήστε παρακαλώ τον συντονισμό στους moderators. Δεν θα λύσετε σε αυτό το θέμα ποιος είναι troll και ποιος όχι, ούτε βοηθάει καθόλου αυτό τη συζήτηση. 

Όποιος αναρωτιέται γιατί υπάρχουν μηνύματα που επαναλαμβάνονται και σπαμάρουν το topic, μπορεί επίσης να αναρωτηθεί και πόσες αναφορές έχει στείλει για αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Rime στην Αυστραλία θα κοστίζει 49.95$ στο pc, 59.95$ σε ps4/xb1 και (OMG!!!) 79.95$ στο Switch.... Όλα καλά.... (Το Zelda κοστίζει εκεί 89.95$)

 

 

http://press-start.com.au/news/nintendo/2017/03/10/rime-will-cost-double-price-nintendo-switch-australia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pro controller χρειαζεται φορτιση πριν απο την πρωτη χρηση? και αν ναι ποση ωρα?

Νομιζω δεν το φορτισα και επαιξα αρκετα, η αυτονομια του παντως ειναι τεραστια.

 

 

Ερωτηση προς κατοχους:

 

Τελικα σε real life ποσο σας κραταει η μπαταρια; Εννοω με Zelda και φωτεινοτητα εκει που σας βολευει, wifi ανοιχτο/κλειστο η καποιες ωρες sleep.

 

Βγαζει 3ωρο;

Περιπου οσο ενα επεισοδιο survivor :P με zelda και wifi on.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη προσφορα του γερμανου σκεφτομαι να το παρ εχει κανεις το line up τν παιχνιδν που ια ερθουν δηλ περιμενουμε τπτ σοβαρο τον απριλιο ;;

 

Mario Kart 8 DL, Lego City Undercover, Wonderboy σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο store της Ιαπωνίας το digaea 5 μου έβγαινε αγορά γύρω στα 90€. Ισχύει αυτο η έκανα κάποιο λάθος στη μετατροπή??

 

7538 yen κοστίζει, που σημαίνει €61,39.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...