Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις το έβαλα σε λειτουργία και έπαιξα φυσικά το πρώτο μου game. 

Το μένου του είναι γενικά πάρα πολύ καλό, η συσκευή είναι στιβαρή και η οθόνη του είναι απλά απίστευτη. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αυτό που έχουν και πάρα πολλοί άλλοι με το χαμηλό σήμα στο wifi που όμως μετά το update έχει φτιάξει κάπως αλλά παραμένει χαμηλό για την απόσταση που βρίσκομαι.

Νομίζω είναι θέμα καθαρά software και ήδη έχουν γράψει αρκετοί χρήστες γιαυτό.

Και τώρα πάμε στη ουσία.

εβαλα το Zelda.

Το game απλά είναι Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο. Τι έχουν φτιάξει οι τύποι σε μια τόσο λιλιπούτια συσκευή να τρέχει ένα τέτοιο φοβερό και open world game. Η αίσθηση και πως παίζεται είναι φοβερά λειτουργική. 

Ξέχασα να αναφέρω και τον  ήχο της συσκευής που και αυτός είναι φοβερός και πεντακάθαρος.

Νομίζω το zelda είναι game που θα βρίσκεται στα καλύτερα της gaming history

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξέρεις τα παιχνίδια του (τα Indies) δηλαδή κάνουν το 1/10 του 1-2 switch.

Επιπλέον πριν μου πεις ZELDA - δες την οθόνη του τι παιχνίδια έχει.

Καλό βράδυ...

 

Λες και το FUN είναι αποκλειστικότητα της Nintendo.

Ε το τερματίσαμε ρε παιδιά. Άμα είναι να κλείσουν όλοι οι άλλοι. 

 

 

Υπάρχει κάποια αποκλειστική συμφωνία της διασκέδασης με την nintendo;

Να πάω πίσω αν είναι όλες τις άλλες συσκευές που πήρα, για να διασκεδάζω.

 

Καταρχήν δεν διάβασα πουθενά στο μήνυμα του ikaruga24 ότι το FUN είναι αποκλειστικότητα της Ν. Άλλα αναφέρει καταλήγοντας στο FUN...

 

Επίσης τα σχετικά με τα έντονα γράμματα τα βρίσκω υπερβολικά. Αν θέλετε να κάνετε διάλογο τότε αυτή η απολυτότητα, "εξυπνάδα" δεν ταιριάζει. Στην τελική πάρτε ένα καθρέπτη και κάντε ένα μονόλογο, σίγουρα δεν θα διαφωνήσετε πουθενά.

 

Προσωπικά χλεύαζα το rumor του Eurogamer γιατί δεν περίμενα υβρίδιο αλλά αν υπάρχει μια εταιρία που έχει τα κατάλληλα στούντιο και εμπορικά ips να υποστηρίζει την διαφορετικότητα τότε αυτή είναι η Ν, το έχει αποδείξει με τα τελευταία της συστήματα ασχέτως αν ακολούθησε η εμπορική αποτυχία του WiiU. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αλάνθαστη και παραδίδει πάντα τίτλους που περιμένει το κοινό (βλέπε federation) αλλά δύσκολα μπορούμε να βρούμε κάποιο ψεγάδι ως προς την ικανότητα της να υποστηρίζει την διαφορετικότητα των συστημάτων της. 

 

Σε αυτό κολλάει το FUN που καταλήγει ο ikaruga24. Τώρα τα περί "καινοτομίας" τα έχουμε ξανασυζητήσει, η Ν δεν έπραξε κάτι με το Switch που δεν έχουν σκεφτεί ή έχουν πράξει σε κάποια μορφή άλλες εταιρίες. Τι κατάφεραν όμως αυτές οι εταιρίες και τι περιεχόμενο είχαν να υποστηρίξουν τα συστήματα τους; Αντίστοιχα τα ps3, xb360 ίδια ήταν, το ίδιο και οι συνέχειες τους. Προς τι λοιπόν το παράδειγμα; Απλά για τις εντυπώσεις καθώς και οι σχετικές υπερβολικές μπούρδες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αυτό που έχουν και πάρα πολλοί άλλοι με το χαμηλό σήμα στο wifi που όμως μετά το update έχει φτιάξει κάπως αλλά παραμένει χαμηλό για την απόσταση που βρίσκομαι.

Νομίζω είναι θέμα καθαρά software και ήδη έχουν γράψει αρκετοί χρήστες γιαυτό.

 

Το περίεργο είναι ότι στο σαλόνι που καμιά φορά μου έχει μηδέν σήμα, κατεβάζω τίγκα και βλέπω τα videos από το store χωρίς το παραμικρό κόλλημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι ότι στο σαλόνι που καμιά φορά μου έχει μηδέν σήμα, κατεβάζω τίγκα και βλέπω τα videos από το store χωρίς το παραμικρό κόλλημα.

 

κάτι παίζει με αυτό το σήμα δλδ θεωρώ ότι είναι καθαρά software. Και εγώ αν και έχει δύο γραμμούλες παίζει μια χαρά κατά τα άλλα μόνο την πρώτη φορά που να συνδεθώ μου έβγαλε πρόβλημα σύνδεσης αν και έβλεπε το network.

τώρα για το lag του αριστερού joicoin έπαιξα με το zelda δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα εκτός από ένα όντος ανεπαίσθητο lag σε μια κίνηση και όντος από το αριστερό αλλά αυτό μια φορά. 

Και αυτό νομίζω πρέπει να είναι software καθαρά γιατί γύρω από την συσκευή του switch είναι ένα κάρο άλλος που έχουν wifi ακόμα και το steam link με το controller του. 

Πάντως όντος η κονσόλα είναι να την πάρει κανείς μονο και μόνο για το zelda :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Metroid εχουν πλακα?

Τα τελευταια donkey kong απο πλευρας επιπεδου δυσκολιας?

Το Splatoon για οποιον ασχοληθηκε με το multiplayer του αρκετα?

Τα xenoblade?

 

 

Για τα mario πχ ναι μπορω να το καταλαβω(οπως πχ και για τα ratchet and clank ή jak and daxter)αλλα σε αλλα παιχνιδια που ειναι αυτο το ''for fun''? Προσοχη δεν σχολιαζω για το αν ειναι πολυ καλα ή οχι τα εν λογω παιχνιδια.

 

Δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει αυτο το γενικο'' you get nintendo for fun'' απο ενα ατομο το οποιο επαιξε φετος το πρωτο του zelda και η τελευταια του κονσολα οπως ειπε ηταν πριν 25χρονια....

 

Το ξαναλεω οτι δεν εχω κατι προσωπικο με τον συγκεκριμενο youtuber(ισα ισα που ειναι απο τους αγαπημενους μου οσον αφορα τις αποψεις του στα υπολοιπα gadgets),ουτε φυσικα και με τα παραπανω παιχνιδια.

 

Απλα αυτο που θελω να πω(αν και καταλαβαινω απο ποια σκοπια το θετει ο ikaruga)ειναι οτι βρηκε λαθος παραδειγμα να το αναφερει αυτο.

 

Να αναφερω δικο μου παραδειγμα οσον αφορα το fun factor?

 

 

 

Ο αδελφος μου ελιωνε με κυριως nes,snes και nintendo 64προλαβαμε εποχες που τοτε υπηρχαν nintendo 64 που ελιωνε ο κοσμος επι πληρωμης σε Crt τηλεορασεις goldeneye 4πλο :P

Βασικα αυτος με εβαλε πιο παλια στις τοτε σταθερες κονσολες της nintendo μιας και εγω ημουν του τοτε gameboy λογω φορητοτητας και φυσικα zelda,battletoads,mario και φυσικα pokemon.

Μετα το N64 ψιλο σταματησε να ασχολειται γενικα με κονσολες(μπηκε και αυτος στο τρυπακι των fifa,nba,mortal kombat για 2πλο κλπ)

 

Οταν ειχα ομως το Wii U(ή ακομα και σε gamecube ή Wii)μου ζαλιζε το κεφαλι καθε φορα να παιξουμε mario kart,super mario bros,super smash bros και γενικα οτι παιχνιδι ηταν σε splitscreen. Αυτο λοιπον ναι της το δινω της Nintendo οτι σε αυτο τον τομεα παιζει μονοτερμα και ειναι ενα ωραιο παραδειγμα fun factor κατα την γνωμη μου παντα.

 

 

 

Τωρα το οτι εβγαλε ενας ασχετος(gamer παντα)το Switch οτι το παιρνεις για πλακα παιζοντας 1,2 Switch(το οποιο βαρεθηκε γρηγορα),Zelda(το οποιο δεν τερματησε καν και το μονο θετικο που ειπε ειναι οτι ο κοσμος του ειναι τεραστιος,σχολιο για open world παιχνιδι παρακαλω......) προσωπικα δεν μου λεει απολυτως τιποτα.

 

Πολυ ευστοχη(και σχετικα πρωτοτυπη) παρολα αυτα βρηκα την τοποθετιση του στο θεμα της απουσιας του internet,λογω ακριβως της πειρας που εχει απο αλλες mobile συσκευες οπως smartphones,tablets,ultrabooks,laptops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι ότι στο σαλόνι που καμιά φορά μου έχει μηδέν σήμα, κατεβάζω τίγκα και βλέπω τα videos από το store χωρίς το παραμικρό κόλλημα.

το εχω αναφερει πιο πισω να μη δινετε πολυ σημασια στις γραμμουλες του σηματος..εγω πηγα στον επανω οροφο του σπιτιου μου και το modem  στον κατω..σε σημειο που ολες οι συσκευες μου καπου εκει εχουν οριακο σημα..1 με καμια γραμμη,.ολα τα κινητα................

το switch δεν  ειχε καμια γραμμη στο σημα,παρολα αυτα εκανα update to ζελντα, και εβπλεπα στο shop..τελικα πιανει μακρια το σημα αν δεν δινεις σημασια τι σου δειχνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι ότι στο σαλόνι που καμιά φορά μου έχει μηδέν σήμα, κατεβάζω τίγκα και βλέπω τα videos από το store χωρίς το παραμικρό κόλλημα.

Αν ειχε web browser θα μπορουσε να τσεκαρει ο κοσμος την συνδεση(να εχει μια γενικη εικονα τελος παντων)με το Speedtest.

Οι τιμες....

200 με 340....

Οταν παει το switch 240.... 3DS :shock:

Απο Ελλαδα παντως το Switch παιζει αυτη την στιγμη σκετη κονσολα στα 270ευρω μεσω προσφορας για καρτες Eurobank που εχει αναφερθει και εδω

http://www.insomnia.gr/topic/638798-cosmote-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-20-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CF%89-eurobank-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%82-199%E2%82%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD/

και ειμαι σιγουρος οτι αντιστοιχες ενεργειες θα εχουν παιξει και στο εξωτερικο σε συγκεκριμενα καταστηματα οπως εν μερη εγινε γνωστο και με το καταστημα που εδωσε το Switch στις 199 λιρες

 

Ειμαι ενα τσακ προσωπικα απο το να παρω την παραπανω προσφορα αλλα ειμαι πιο πολυ διστακτικος για καποια θεματα τα οποια ειναι υπερβολικα πιθανο(σχεδον σιγουρο)οτι θα δουμε αργοτερα οπως revision 2(πιθανως με αλλο dock)και ισως και αναβαθμισμενο Switch που εκει οι αντιδρασεις του κοσμου στην αρχικη ανακοινωση θα ειναι αναμεικτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε web browser θα μπορουσε να τσεκαρει ο κοσμος την συνδεση(να εχει μια γενικη εικονα τελος παντων)με το Speedtest.

 

Υπάρχει επιλογή test connection που δείχνει την ταχύτητα download/upload. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επιλογή test connection που δείχνει την ταχύτητα download/upload. 

Αν οντως υπαρχει και ειναι αξιοπιστη τοτε ολα καλα,τουλαχιστον οσον αφορα το θεμα του ''αδυναμου'' wifi που αναφερεται απο δω και απο κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nintendo japan παντως βλεπω εξακολουθει να συμπεριφερεται στους youtubers με την ιδια πολιτικη

 

και ειδικα μιας και μιλαμε και για launch κονσολας που δεν ειναι οτι το καλυτερο(και σιγουρα για το review του zelda μονο καλα λογια θα εχουν να πουν)

 

https://www.youtube.com/watch?v=grXI8QPxRvI

 

https://www.youtube.com/watch?v=w1CfReGFm2s

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σκόπευα να σου απαντήσω αλλά εντάξει άστο φιλαράκι.. Αν είναι να παίζουμε Indies παίρνουμε και αυτό:

 

smachz-black.jpg?1448402200

 

 

 

Και ξέρεις τα παιχνίδια του (τα Indies) δηλαδή κάνουν το 1/10 του 1-2 switch.

 

Επιπλέον πριν μου πεις ZELDA - δες την οθόνη του τι παιχνίδια έχει.

 

Καλό βράδυ...

 

 

Λες και το FUN είναι αποκλειστικότητα της Nintendo.

 

Ε το τερματίσαμε ρε παιδιά. Άμα είναι να κλείσουν όλοι οι άλλοι.

 

μια συσκευη που θεωρητικα ειναι σε κατασταση προς παραγωγη απο το 2016 και ακομα δεν κυκλοφορα,λεμε οταν και εφοσον βγει οτι θα θα...τλχιστο σρη θεωρια ναι θα παιζεις .Καποιοι απλα λεμε για να λεμε πραγματα.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερη απο παντα πωληση κονσολας στην Ισπανια. 45000 μοναδες σε 3 μερες (μεχρι 6 μαρτιου), εκ των 50000 που διεθεσε στην Ισπανια, επισης πωλειται σχεδον 1 BOTW ανα κονσολα. Πρωτακουστο στην Ισπανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια συσκευη που θεωρητικα ειναι σε κατασταση προς παραγωγη απο το 2016 και ακομα δεν κυκλοφορα,λεμε οταν και εφοσον βγει οτι θα θα...τλχιστο σρη θεωρια ναι θα παιζεις .Καποιοι απλα λεμε για να λεμε πραγματα.

 

 

Καλά μην το παίρνετε και τοις μετρητοίς - δεν κάνω σύγκριση μεταξύ αυτού και του switch. Πιο πολύ αναφέρομαι στο γεγονός ότι οι περισσότερες κυκλοφορίες του switch αυτή την στιγμή είναι Indies παρά π.χ. τίτλοι του 3ds. Και αυτό με ανησυχεί. Υπομονή μάλλον μέχρι το καλοκαίρι Ε3 να δούμε περισσότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...